I5e Jaarg. Donderdag 21 Juli 1892. No. 4338. VBRSC EI 1J N T DAG 15 I, IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ■•rijs vim dit lilad: Voor Schiedam per 3 maanden /1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van <len inhoud dezer courant is ver teken! volgens de Wet van 28 Juni 188] Stsb!no.124.) 20 Juli '92. De katholieke bladen publiceeren den tekst van de nieuwe Encycliek van Z. H. den Paus naar aanleiding van het eeuwfeest der ontdekking van Amerika tot de bisschoppen van Italië, Spanje en Amerika gericht. Zij is gedagteekend van 16 dezer en begint met de verklaring, dat het aan de Kerk betaamt aan dit vierde eeuwfeest deel te nemen we gens de verheven deugd van hen die hier beneden door zielenadel uitblinken en vooral omdat Columbus een van de gloriën der Kerk is, daar het katholieke geloof hem tot zijne grootsche onderneming voerde en het menschdom zijne ontdekkingen dus eigenlijk aan de Kerk te danken heeft. Christophorus Columbus verschilt grootelijks van alle vroe gere of latere ontdekkingsreizigers terwijl dezen door liefde tot de wetenschap of va derlandsliefde of andere drijfveeren bewogen werden, was hij boven alles bezield met eene heilige begeerte om nieuwe landstreken voor de prediking van het H. Evangelie te winnen en het Rijk van Christus en de zegeningen van het Verlossingswerk uit breiden. Dat dit ontwijfelbaar zeker het geval was, blijkt uit zijn verklaringen aan Ferdinand en Isabella en uit zijn brief aan paus Alexander VI, Waarin hij om missionarissen vraagt voor de pas ontdekte gewesten. De ontdekking van Amerika is dan als een providentieele ge beurtenis aan te merken, welke juist moest voorvallen op een oogenblik, dat de gewel digste storm over de Kerk losbrak. Daarom, zegt Leo XIII, moeten wij God er voor dan ken, zooals ook paus Alexander VI deed, toen het bericht der ontdekking zich in Europa verspreidde. Op den 12n Oct. aanst. of op den volgenden Zondag zullen daarom alle bisschop pen van Spanje, Italië en Amerika eene Plechtige II. Mis van de H. Drievuldigheid °Pdi agen. En de bisschoppen van alle andere landen kunnen ingelijks dien grooten gedenk- dag vieren, want bij die weergalooze gebeur tenis hebben alle volken der aarde belang, slechts negen uitslagen van verkie- Nos Zlrigen voor het Britschc Lagerhuis behoe ven bekend te zijn, om den geheelen toestand te kunnen overzien. Tot gisteren waren gekozen 262 conservatieven, 52 unionisten, Gladstonianen, 9 Parnellisten en 64 anti- arnellisten. Het stond dus 314 tegen 347. e meerderheid van 40 stemmen, waarover 'adstone aan het eind zal kunnen beschik- 'en, is zeker gering, omdat hij niet onvoor waardelijk op den steun der Parnellisten en er werklieden zal kunnen rekenen. Door iiiitniiimniiiimiuii verplaatsing van de 12 stemmen, waarover beide fractiën beschikken, zou Gladstone's meerderheid reeds slinken op 28 stemmen, zoodat nog slechts 14 liberalen of Ieren be hoefden af te vallen om Gladstone's glorie tot nul te reduceeren. Natuurlijk wordt deze geheele berekening fel door de Gladstonianen bestreden, maar lord Salisbury heeft er toch aanleiding in gevonden zich aan zijn minis- terieelen zetel vast te klampen. Het heet nl., dat hij de Koningin, met wie hij Zondag 11. een langdurig onderhoud heeft gehad, om over den toestand te rapporteeren, heeft voorgesteld het conservatieve Kabinet thans en ook bij de opening van het nieuwe Par lement niet te laten aftreden wegens den uitslag der verkiezingen, maar veeleer af te wachten, welke houding het Lagerhuis bij de behandeling van het adres van antwoord op de Troonrede zal aannemen. Hare Ma jesteit zou dan in Haar troonrede het re- geeringsprogram ontwikkelen en het Huis zou dan kunnen kiezen tusschen het regee- ringsprogram en het program van Gladstone. Eerst een votum van wantrouwen in de Re geering zou Salisbury tot aftreden nopen. Wat van dit alles waar is, zal wel in de naaste toekomst blijken. Zeker is 't, dat zulk eene handelwijze van lord Salisbury in strijd zou zijn met alle antecedenten. Lord Palmerston heeft indertijd onder gelijke om standigheden toch de regeering aanvaard. En het zou voor Gladstone, met zijne meerder heid van 40 stemmen, zeker moeilijk vallen, zich de rol van Her Majesty's most loyal opposition te laten opleggen. AZIE. Uit Afghanistan komen berichten, dieniet zeer gunstig luiden voor de Engelschen. De Emir ziet zich namelijk bedreigd door een grooten opstand van den stam der Hazara's, waarbij hij, volgens een dépêche van de Daily Chronicle, op groote moeielijkheden stuit bij het werven van soldaten. De inlantlsche volksstammen weigeren hem te helpen, naar het heet wegens Ruslands kuiperijen. Indien de troepen van den Emir de nederlaag lijden, is een algemeene opstand te wachten. Lord Landsdowne, de onderkoning van Britsch-Indië, heeft zich gehaast, den Emir Engelsche hulp aan te bieden, maar daarop is door Abdurrahman het volgende antwoord gezonden»Ik weiger de dictatuur der Britsch-Indische regeering aan te nemen. Ik ben gewikkeld in een wettigen strijd, die ten doel heeft de onderdrukking van een opstand in mijn gebied en het verzekeren van de rust. Ik ben een onafhankelijk vorst en zal Prijs der Aiiverientiën Van 1—6 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. de middelen gebruiken die mij goed voorko men en ook geen inmenging van buiten dulden." De Emir schijnt dus niet zeer vriend schappelijk jegens Engeland gezind te zijn. BELGIE. De hidépendance laakt scherp het streven van den Congo-staat om den handel te monopoliseeren. Het confisceeren van den j handel ten protijte van den Congo-staat is in lijnrechten strijd met de plechtige ver bintenissen tegenover de mogendheden. De 14 mogendheden, die ter Berlijnsche confe rentie mede onderteekenen, namen den Congo-staat onder hunne hoede op uitdrukke lijke voorwaarde dat de handel er volkomen vrij zou zijn. De hidépendance haalt de voornaamste buitenlandsche organen aan, om te doen blijken, dat men elders reeds de trom begint te roeren over de handelwijze van den Congo-staat. DUITSCHLAND. Gisteren verscheen de oproeping der com missie, die zich te Berlijn tot schadeloosstel ling van BuschofT heeft gevormd. Er wordt in gezegd dat de »het vaderland tot schande strekkende anti-semitische beweging naar aanleiding van den moord te Xanten de ge heel onschuldige familie BuschofT en ook nog andere neringdoende Israëlieten in hun maat schappelijk bestaan vernietigd heeft, en dat er voor deze beklagenswaardige slachtoffers van het fanatisme thans inzamelingen moeten gehouden worden, om hun ten minste de stoffelijke schade te vergoeden." De commissie bestaat uit 25 mannen, Christenen en Joden, die deels in het par lementaire, deels in het gemeentelijke leven eene rol spelen. De voornaamste leden zijn de professoren Rudolf von Gneist, Theodor Mommsen en Rudolf Virchowvoorts de bekende schilder en director der academie Anton von Werner, de burgemeester Zelle, de hoofdredacteurs van den Börsenkurier, de Vossische Zeitung en het Berliner Tageblatt en een zevental leden van den Rijksdag. Ondertusschen zetten de Germania en de Beichsbote hunne scherpe critiek op de lei ding van het proces-Buschoff voort. De eerst genoemde pleit zelfs, op de door haar aan gevoerde gronden, voor eene herziening der gevallen uitspraak. ITALIË, De ministers Giolitti en Genale woonden Maandag-avond de receptie bij door de al gemeene werkliedenvereeniging te Turijn te hunner eer gehouden. De heer Giolitti verklaarde, dat de geheele politiek der re geering de denkbeelden tot grondslag heeft

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1