Kerknieuws. GEMENGDE BERICHTEN. Door HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes zijn, als blijk van belangstelling in Ret 25 jarig bestaan van de scherpschutters- Vereeniging Frederik Hendrik te Delft, welk feit op 28 en 29 Augustus a. s. zal worden herdacht, 2 zilveren medailles gezonden om als prijzen voor het concours te dienen. Het uitvoerend comité der Sport-, Vis- scherij- en Paardententoonstelling te Sche- veningen heeft tegemoetkoming aan het veelvuldig te dien aanzien geuit verlangen besloten van "Woensdag-avond a. s. af, den entreeprijs na des avonds 5| uren te ver lagen tot 25 cents. De houders van coupon boekjes kunnen een coupon voor twee per sonen bezigen. Te 's-Gravenhage is gisteren de algemeene vergadering gehouden van de Ned. Vereeni ging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog »Het Roode Kruis," welke vereeniging thans baar 25 jarig bestaan mocht vieren. De voor zitter van het hoofdcomité, de heer baron van Hardenbroek van Bergambacht, opende de vergadering met een welkomstwoord. Hij gaf een overzicht van de in het 25-jarig tijdvak verl ichte werkzaamheden, waarbij hij er op wees, hoe wijlen Z. M. Willem III tot ondersteuning van de Vereeniging veel gedaan beeft. Door ds. Van Koetsveld werd eene feestrede gehouden, terwijl de viering van bet zilveren feest der Vereeniging gister avond werd besloten met een diner in het Ivurhaus. De prins van Saksen-Coburg, reizende onder den naam van baron Maye, is gisteren aan bet Hotel des Indes te 's Hage afgestapt. Men schrijft uit Zoeterwoude aan de N. R. Ct. Een groot aantal bedelaars, de meesten biet boven de 50 jaren oud, overstroomt deze gemeente. Oppervlakking geoordeeld zou men Zeggen dat het gemakkelijk gaat dien stroom te keeren. Waarlijk niet. Vele wenschen slechts goeden morgen en vragen niets, zijn derhalve niet strafbaar; doch anderemaken bet den ingezetenen lastig, wat vooral in huishoudens waar den geheelen dag geen bian thuis is, alles behalve aangenaam is. Ter eere van de overwinning, door den beer J. J. K. Ooms te Londen op de Theems behaald, werd gister-avond vóór het gebouw <ler Bad- en Zweminrichting op den Buiten s-nastel te Amsterdam een groot vuurwerk te alf tien ontstoken. Het slotstuk zou den kam- fioen voorstellen, gezeten in zijn skiff. Men meldt d.d. 18 dezer uit Bergen- ^I'-Zoom Radat de laatste avonden rustig verloopen ^aren, werd heden-middag het verbod op de Samenscholingen opgeheven. Onmiddellijk maakte weder eene bende fjePeupel gebruik van de verleende vrijheid °0r bij den aanvang en het eindigen der °efening van het heilsleger de bezoekers te 0C lt-6l'volgen onder het zingen van parodieën f de heilsliederen. Re politie en maréchaussee waren weder ^noodzaakt, de bezoekers tegen baldadighe- ®n te beschermen. OelukJug bleek een krachtdadig optreden et noodig te zijn. be^6 Gemeenteraad van Maastricht heeft te^ °ten' bij de Regeering te protesteeren j^en het uitgevoerde baggerwerk in de as' Waardoor gevaar ontstaat voor de Maas- hu t ?'^aar' waarvan enkele pijlers reeds ee enen van ondermijning vertoonen. •"introfnnnmw DEN HAAG, 19 Juli. H. M. de Koningin van Saksen, reizende als gravin De Plauen, is gisteren-avond met gevolg aangekomen in het Oranje Hotel te Scheveningen. VLAARDINGEN. Zaterdag vergaderden een 43-tal onderwijzers uit ons arrondisse ment in »Casino" te Hellevoetsluis. De heer J. Biemond uit Maassluis werd als bestuurs lid herkozen, terwijl als zoodanig werd ge kozen de heer W. A. Kuyper Boone uit Heenvliet. De heer Flik voerde het woord over gymnastiekonderwijs op de lagere school en betoonde zich daarvan een groot voor stander, echter liet hij niet na tegen overdrij ving in dezen te waarschuwen. Zijn belang rijk betoog besloot hij met een les in de practijk, waartoe een 18-tal ferme jongens getuigenis van hun flink werken aflegden. MAASSLUIS, 19 Juli. Bij de gehouden verkiezing voor drie leden van den gemeen teraad, (herstemming) zijn gekozen de hee- ren W. Prins, dr. Th. G. den Houter, en J. P. Wimmers. De ramp van Groot-Sangir. Tot aanvulling van het bericht in ons nummer van gisteren omtrent de ramp die het eiland Groot-Sangir zou overkomen zijn, nemen wij over hetgeen het Handelsblad omtrent deze ramp schrijft. Het bericht dient niet zonder voorbehoud te worden aangenomen. Het kan zijn, dat na de uitbarsting te Groot-Sangir op 23 Juni, waarvan in ons blad van 29 Juni melding werd gemaakt, een nieuwe uitbarsting is voorgekomen. Is werkelijk het geheele eiland vernield, dan zou dit de omstandigheid, dat hier te lande nog geen bericht van de ramp is ontvangen, eenigszins verklaren. Toch klinkt het onwaarschijnlijk, dat van een onheil, niet geringer dan de ramp van Krakatau, geen bericht in het moederland zou zijn ontvangen. Lloyd ontving echter een gelijkluidend be richt. In onze onderstelling dat we hier te doen hebben met de vulcanische uitbarsting, welke voor eenige weken reeds werd gemeld, wordt gedeeld door de Moluksche Handels- vereeniging. Zij had ten minste, naarzij ons mededeelde, nog niets vernomen van eene nieuwe uitbaisting. Prof. Hikson te Cambridge, die in 1885 Celebes bereisd en daarover een werk uit gegeven heeft, schrijft in een brief aan^de Times, dat hij betwijfelt of de ramp op het eiland Sangir wel zoo groot van omvang is geweest als men het heeft voorgesteld. De bevolking welke op de hellingen "van den vulkaan Awoe woont, is niet talrijk, zoodat het onwaarschijnlijk is, dat er 12000 men- schen het leven hebben verloren. Ook de Standard spreekt twijfel uit. Dat blad doet uitkomen, dat de storingen in zee en lucht, welke op de uitbarsting van Krakatau volg den, thans zich niet hebben voorgedaan. Zooals destijds reeds is gemeld, hadden bij de uitbarsting op 23 Juni noch de firma Dercks te Menado, noch de Moluksche Han- delsvereeniging, die beiden op Groot-Sangir eene afdeeling gevestigd hadden, verliezen geleden. Onder de retraites, welke gelukkigerwijze meer en meer in gebruik komen, valt die te vermelden, welke in het bisschoppelijk college te Roermond op 12, 13 en Aug. a. s. wordt gehouden. Hoewel bestemd voor heeren oud studenten is zij evenwel op introductie van dezen ook toegankelyk voor andere heeren. Aanmeldingen moeten vóór 8 Aug.geschieden. Met de a. s. vacantie zullen een 15-tal studenten van het te Uden gevestigd col lege deze inrichting verlaten om of in 't een of ander klooster, of in het seminarie hunne studies voort te zetten. Velen hebben reeds het gevorderd examen met succes afgelegd. Geen wonder dan ook, dat bij dergelijke resultaten het gymnasium meer en meer bloeit. Het groote aantal studenten is daarvan een klaar bewijs. De nieuwe Roomsch-Katholieke kerk en de toren te Hilversum na den Utrecht- schen dom de hoogste in Nederland zijn thans zoo goed als gereed. De plechtige inwijding is bepaald in de tweede helft van Augustus. Waar de mensch machteloos voor staat, dat speelt de natuur in eenige ooger.blikken klaar. Een paar dagen geleden dreigden in de Iloeksche Waard millioenen rupsen met ge- geheele vernieling van vlas, klaver, boonen en erwtenmaar regen en wind hebben nu een groote slachting onder de kleine vijanden teweeggebracht, zoodat er thans bijna geen meer in de veldvruchten aangetroffen worden. Te Oude Weteringen is weder een slacht offer van groote onvoorzichtigheid, die vlak na het eten ging zwemmen, te betreuren. De 19jarige zoon van zekeren H. ging na den arbeid en na het maal te hebben ge bruikt tusschen licht en donker zwemmen en zonk. Enkele makkers trachtten tever geefs hulp te bieden aan den zwemmer, die zich bevond in den ringsloot van den polder achter het dorp. Alle pogingen om de levens geesten weer op te wekken bleven vruchteloos. Van eene Amsterdamsche antiquiteit, waar mede maar weinige ingewijden bekend zijn, wordt in de Pr. Gron. Ct. gewag gemaakt. Achter de huizen aan het Koningsplein staat, geheel ingebouwd en dus voor het oog van den voorbijganger verborgen, nog eene wo ning uit het begin van de 17e eeuw met een aardig geveltje, op het zuiden ziende, en uitstekend onderhouden. Alles is nog in den besten staat, de betimmering van het onder huis, de smalle luifel, de ornamenten boven de vensters, het schuine kelderluik en het met klinkers geplaveide binnenplaatsje. De 18-jarige huisknecht C. B., te Utrecht, werd Maandagmorgen door de politie aldaar aangehouden als verdacht ten nadeele van den heer S., in wiens dienst hij was, uit een gesloten geldtrommel een bedrag van ruim f200 aan bankpapier benevens een gouden ring met juweelen steen te hebben ontvreemd. Het vinden van den ring achter den gasmeter, door een gasvitter, die den stand van den meter kwam opnemen, schijnt tot de ont dekking van het misdrijf en de aanhouding van den ontrouwen huisknecht te hebben geleid. Eenkleine oorzaak. Te Allerheim overleed eergisteren een 11-jarig meisje, dat bij ongeluk met haar voet op een oude zeis getrapt had. De dood trad binnen 24 uur in, en werd voorafgegaan door hevige stuiptrekkingen. Ter geruststelling van hen, die door de berichten omtrent cholera beangst zijn, deelt de Parijsche Figaro mede, dat bij de lijk schouwing van een lijder aan de heerschende epidemie geen spoor gevonden is van de komma-bacille, die volgens de meeste bacteriologen, het kenteeken der Aziatische cholera is. Wel is in grooten getale aan getroffen de bacterium coli een microbe, die bij ingewaridsaandoeningen, waarvan cholera

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3