nabijgelegen dorpen kwamen in verzet tegen de accijnsen en zijn ten getale van om streeks duizend te hoop geloopen. Zij joegen de commiezen weg, wierpen den burgemees ter en de politiedienaren met steenen en plunderden het accijnskantoor. De gendar mes herstelden de orde. ZWEDEN—EN-NOORWEGEN. Het blijkt, dat de Noorsche conservatieven op het punt van autonomie al even onhan delbaar zijn als de radicalen. Zooals men weet, had koning Oscar den conservatieven leider Stang met de vorming van een nieuw kabinet belast, omdat de radicale premier Steen aandrong op het instellen van afzon derlijke consulaten voor Noorwegen. Stang wijkt echter in deze zaak weinig of niets van Steen af. Evenals zijn voorganger ver langt hij de bekrachtiging van het besluit der Kamer betreffende het instellen van af zonderlijke consulaten, en daar de Koning dit weigert, zijn de onderhandelingen tusschen beiden omtrent de samenstelling van een conservatief kabinet afgebroken. Koning Oscar heeft eergisteren opnieuw met Thorne geconfereerd over de vorming van een Kabinet, maar deze was niet ge negen eene opdracht te aanvaarden, nu de onderhandelingen met Emil Stang afgebro ken zijn. Als een nu gelijke oplossing der crisis loopt het gerucht, dat het ministerie- St<»en aanblijft en de kwestie der consula ten tot Februari wordt verdaagd. ZWITSERLAND. De grondslagen voor eene Fransch-Zwitser- sche handels overeenkomst zijn heden vast gesteld en onderteekend. In beginsel bevatten zij den wederkeerigen handel tusschen de beide landen, met toepassing der laagst mo gelijke tarieven. De ratificatie kan uitgesteld worden tot het einde des jaars, ten einde de parlementaire goedkeuring te kunnen verkrijgen. Aan de overeenkomst is een tractaat voor den letterkundigen eigendom met wederzijdsche tegemoetkomingen ver bonden. BINNENLAND. Schiedam, 25 Juli 1892. Staatsblad no. 178 bevat het besluit van den 14n Juli 1892, tot schorsing van het besluit van den raad der gemeente Schiedam van 1 Juli 1892, waarbij is vastgesteld een nieuw reglement van orde voor dien raad. In naam van Hare Majesteit Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlan den, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Wij Emma, Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk, Op de voordracht van den minister van binnenlandsche zaken van 11 Juli 1892, no. 3318, afdeeling binnenlandsch bestuur, tot schorsing van het besluit van den raad der gemeente Schiedam van 1 Juli 1892, waarbij is vastgesteld een nieuw reglement van orde voor dien raad Overwegende, dat het wenschelijk is om hangende het onderzoek naar de wettigheid van eenige bepalingen van dat reglement van orde, het in werking treden daarvan te voorkomen Gelet op de artt. 153 en 155 der ge meentewet Hebben goedgevonden en verstaan, boven vermeld besluit van den raad der gemeente Schiedam tot 1 November 1892 te schorsen. De minister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, dat in het Staatsblad zal worden geplaatst. Soestdijk, den 14n Juli 1892. EMMA. De minister van binnenlandsche zaken, Uitgegeven den eenentwintigsten Juli 1892. De minister van justitie, Aan het Keizerlijk Consulaat Agentuur schap alhier is het volgende, met verzoek van bekendmaking, verzonden 3000 Mark Bclooning. De Keizerlijke Bankdirecteur en de rechter van onderzoek bij het Koninklijk Landge- recht te Dusseldorf, verzoeken opsporing en uitlevering van 1. Johann Erwig, zich waarschijnlijk bevindende in gezelschap zijner echtgenoote, van middelbare grootte; ouderdom 64jaren, gestalte groot en krachtig, haar grijs, ge zicht pokdalig, spraak Duitsch, eenigszins lispelend, baard kort geschoren en grijs, bij zondere kenteekenen geene, gang ietwat gebogen. 2. Rudolf Erwig, bevindt zich in gezelschap van een vrouwspersoon, met een kind van 10 maanden oud, die hij voor zijn echt genoote uitgeeft, en eene dienstmaagd. Hij voert waarschijnlijk de namen Stecherof S t e e g e rouderdom 30 jaren, gestalte middelbare groote en krachtig, haar en wenk brauwen blond, eenigszins glanzig baard droeg bij de ontvluchting slechts een licht blonde snorrebaard spraak, Duitsch,JFransch en Engelsch. Bijzondere kenteekenenlit- teeken op het voorhoofd. Zij zijn den 16 of 23 Mei 11. uit Dusseldorf gevlucht met medeneming van p. m.500,000 mark hoofdzakelijk bestaande uit markbiljet ten ad. 1000 mark. De Handelskamer en genoemde directeur der Keizerlijke Bank loven bovendien nog eere belangrijke som uit, wanneer bedoelde per sonen gevat worden. De Minister van Binnenl. Zaken heeft goedgevonden het vervoer van herkauwende dieren en varkens te verbieden uit den kring, omvattende weilanden in de gemeente Gies- sendam, gelegen ter weerszijden van den spoorweg DordrechtGorinchem tusschen wachtpost 71 en hek 134 —135 voorbij wachtpost 72, ten noorden begrensd door de bebouwde kom en het verdere bebouwde gedeelte dijk der gemeente Giessendam en ten zuiden door de scheiding, die de tiend- weg tusschen bovenbedoelde weilanden en de daarachter gelegen landerijen maakt. Door de Regeering zijn voor kennisgeving aangenomen de verklaringen der Generale Synode van de Geref Kerken in Nederland, omtrent de vereeniging «der Kerken", de naamsverandering en andere desbetreffende zaken. Over het algemeen is men weinig tevre den met de nieuwe guldens, die dezer dagen voor het eerst in omloop werden gebracht. Het Hbl. geeft zijn misnoegen in de volgen de woorden lucht. Onze nieuwe postzegels zijn niet gelukkig uitgevallen, de nieuwe kwartjes zijn niet mooi en de guldens met den beeldenaar van Koningin Wilhelmina, welke dezer dagen in omloop zijn gebracht, zijn niet veel beter. De kop is een vergrooting van dien, welke men op de kwartjes vindtte sluik van haar en te bol van wang. De onderlinge afstand der letters van het randschrift is niet overal gelijk, terwijl de rand slordig is afgeveild. Het God zij met ons is niet altijd juist op het midden van den rand aangebrachtook schijnt de rand van den eenen gulden smal ler dan die van den andere. Voor de a. s. verkiezing van twee leden voor de Prov. Staten heeft de anti-rev. kiesvereeniging te Haarlemmermeer dezelfde kandidaten gesteld als de anti-rev. kiesver eeniging te Haarlem, namelijk de heeren G. B. 't Hooft, te Haarlemmermeer, en mr. Van Waterschoot van der Gracht, te Am sterdam. «Burgerplicht" te Charlois en «Burger plicht" te Roon stellen den heer P. Smit Jr., te Rotterdam candidaat van het lidmaatschap der Staten van Zuid-Holland. Op de gedrukte visitekaartjes naar het buitenland mogen tegenwoordig ook ge schreven worden de algemeen gebruikelijke lettersp. f.p. r.p. c. enz. alsmede het adres van den afzender en zijnen titel. Op Woensdag, 3 Augustus, van 10 4 uur heeft te Rotterdam ten kantore van den gemeente-ontvanger en aan de Rotterdamsche Bank, te Amsterdam, ten kantore van de Amsterdamsche Bank en van de heeren Wertheim en Gompertz de inschrijving plaats betreffende de uitgifte van f2.000000 der 3£% leening van 1892, groot f 3.000000, ten laste der gemeente Rotterdam. In eene correspondentie uit Rotterdam aan den Tijd lezen wij het volgende over de aanstaande voltooiing van de Rijnhaven. De belangrijke mededeelingen die daarin over de scheepvaartbeweging te Rotterdam wor den gedaan, zullen zeker niet zonder spijt vernomen worden door allen die net met de stad onzer inwoning wel meenen. Zij zullen zeker opnieuw het niet te loochenen feit in 't licht stellen, dat Schiedam met zijne prachtige terreinen aan de Maas eens Feijen- oord had kunnen worden, als minder het rusteloos najagen van partijbelangen en meer de behartiging van Schiedams waarachtige belangen de leidende gedachte in de beraad slagingen harer vroede burgers was geweest. Reeds is met een enkel woord melding gemaakt van het plan van Burg. en Wet houders (van Rotterdam) om tot de voltooi ing van de Rijnhaven over te gaan. De plan nen zijn thans verschenen. Voorgesteld wordt het laatste gedeelte der Rijnhaven thans te doen uitgraven en op een diepte te brengen van 7 meter beneden Rotte-peil, zijnde de zelfde diepte als voor het reeds vroeger aan gelegde gedeelte van die haven. Tegelijk wordt voorgesteld om langs den noordelijken oever der haven een kade te maken van 640 meter lengte. Aangezien echter deze werken niet voor den herfst van 1894 ge reed kunnen zijn, wordt door Burg. en Weth. voorgesteld, ten einde te kunnen voorzien in de behoefte aan meer havenruimte, de Ka- tendrechtsche Haven 80 meter te verlengen. De kosten van deze werken worden ge raamd op f 1.100.000, waarvan voor de ver grooting van de Rijnhaven alleen f720.000 bestemd is, makende met de vroeger voor dit doel uitgegeven sommen een bedrag van 15 ton. Voor die anderhalf millioen gulden verkrijgt de gemeente Rotterdam een haven, zooals men hier ta lande geen tweede kan aanwijzen, en welke behooren zal tot de grootste havenbassins van Europa. In het voorjaar van 1887 werd met den aanleg van de Rijnhaven begonnen. Toen werd aan de haven slechts een diepte ge- gegeven van 3 meter beneden Rotte-Peil. Twee jaar later werd het aangelegde ge deelte uitgediept tot op 7 meter, en nog geen jaar later besloot de Raad om door uitdieping van nog 10 hectaren de Rijnhaven te vergrooten. Deze vergrooting is thans gereed, en weer doet zich de behoefte aan meer havenruimte gevoelen. Het is om aan deze behoefte te voldoen, dat den Raad voorgesteld wordt, de Rijnhaven te voltooien. Vooral doet zich het gebrek aan meer havenruimte gedurende den winter gelden. In de maanden Dec. en Jan. van 189192 vertoeft in deze gemeenten ruim 1800 vaar tuigen. Niet dan met de grootste moeite is het den havenmeester mogen gelukken voor dit groote aantal schepen een ligplaats t# TAK VAN POORTVLIET. SMIDT.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2