Land- en Tuinbouw. GEMENGDE BERICHTEN. "kunnen aanwyzen, maar dit nam niet weg, dat in sommige havens opeenhoping van vaartuigen ontstond, waardoor bij het lossen en laden veel moeielijkheden werden onder vonden. De nog immer toenemende scheepvaartbe weging maakt thans de voltooing van de Rijnhaven noodzakelijk. In verband met het geval van pokziekte, dat zich, gelukkig in lichten graad, te Naaldwijk voordoet, bezocht Donderdag de Inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht die ge meente, ten einde een onderzoek in te stellen. Dat de paardententoonstelling te Scheve- ningen als welgeslaagd kan beschouwd wor den, moge hieruit blijken, dat er niet minder dan 478 rossen zijn ingezonden. Ze behooren aan ongeveeer 100 inzenders, waaronder zich bevinden Franschen, Belgen, Oostenrij kers, Engelschen, Duitschers, Luxemburgers en Hollanders. De keuring is reeds aan gevangen en wordt tot het einde der expo sitie voortgezet. Er is voor de Koninginnen een tribune opgeslagen. Ter herinnering aan het bezoek den 29 Juni door de Koningin aan den Prinsentuin te Leeuwarden gebracht, heeft het gemeente bestuur vóór het gerestaureerde paviljoen, waarin de Koningin en de Koningin-Regentes dien dag plaats hadden genomen, doen op richten een standbeeld van de Koningin, geplaatst op een voetstuk, alles van Morlex- steen vervaardigd door den beeldhouwer Feenstra, aldaar. Op dit voetstuk is het wapen van Leeuwarden aangebracht. Sequah gaat 29 Juli a. s. van Groningen naar Deventer, daarna naar Zutfen en Arnhem. Hij heeft medegedeeld, dat hij geene maaltijden meer gaf, omdat hij de entree gelden voor zijne procedure moest gebruiken. De wielrijders-club te Sittard, die verle den jaar met zooveel succes een wedstrijd hield, heeft besloten een eigen baan aan te leggen op een schoon terrein even buiten de stad, van 250 meter lang en 5 meter breed. De club is van plan den eersten wedstrijd te doen houden den laatsten Zon dag van Augustus (St. Rosa-kermis). Wan neer het weder gunstig is, dan kan de wiel rijdersclub van een gunstigen uitslag verze kerd zijn. In de Friesche gemeente Wonseradeel zijn door de spaarbank eenige hectaren grond aangekocht. Deze grond zal in stukjes af gedeeld worden en tegen matigen huurprijs Voor oppassende arbeiders-gezinnen verkrijg baar worden gesteld, om deze in degelegen heid te stellen, tegen met te groote geldelijke opofferingen hunne levensbehoeften te ver bouwen. Van verschillende kanten hoort men thans "Weer van 't heerschen der worm- of maden- ziekte onder het wolvee. In sommige deelen van Friesland heeft deze ziekte reeds tal van slachtoffers gemaakt. Bij nauwlettend toezicht en tijdige ontdekking kan door ^vassching spoedig herstel worden verkregen, ^och menigmaal wordt de ziekte ontdekt het te laat is en sterven de dieren dan 'heestal plotseling. Een veehouder in Tietjerk- ^teradeel heeft in de laatste weken reeds stuks van zijn wolvee op die wijze verloren. Als een bewijs, dat de jonge Koningin haar Friesch costuum zeer op prijs stelt, kan dienen, dat zij het dezer dagen droeg op een diner ten Hove. Om te Scheveningen den landaard te weten van de bijna gelijk gekleede kinderen, die aan het strand spelen, behoeft men slechts te luisteren naar de taal die ze spreken met hunne kinderjuffrouwen. Als de kinderen Engelsch spreken zijn het Nederlanders als ze Fransch spreken, zijn het Engelschen of Duitschers. Geeft niet aan bedelaars Door een bewoner der Jan Steenstraat te Amsterdam is aan de politie kennis gegeven dat 's morgens omstreeks 10 uren bij hem werd gebeld, waarop zijn vrouw, denkende dat het de melkboer was, met de portemon- naie in de hand, de deur opende. Het was echter een persoon, die om een aalmoes vroeg, aan welk verzoek niet werd voldaan, waarop de onbekende de vrouw een klap gaf, waardoor zij op den grond viel, terwijl hij haar portemonnaie, waarin ongeveer f 12, uit de hand rukteen het daarmede op een loopen zette. Donderdag-ochtend ontwakende, had de slager Borremans te Antwerpen een gevoel alsof hij stikken zou, en zag hij een bijl liggen op zijn nachttafeltje. Hij ging naar de kamer, waar zijne vrouw met haar vijf jarig dochtertje sliep. De eerste werd met een gil wakker op haar tafeltje lag een scherp geslepen slagersmes. Het dochtertje was eerst niet wakker te krijgen. Later moesten zij alle drie braken en het bleek dat het geheele gezin was gechloroformiseerd door inbrekers, die op hun gemak de woning hadden geplunderd en met een 5000 frcs zich uit de voeten hadden gemaakt. Bijl en mes waren natuurlijk klaar gelegd voor het geval, dat de chloroform onvoldoende mocht zijn. Blijkens een verhaal van een der lucht reizigers, die verleden week met den Jupiter opstegen, den heer Besanpon, had men na de opstijging te Havre zoodra mogelijk pogen neer te dalen, maar het ankertouw was onder den hevigen storm gebroken, waarna de drie tochtgenooten over de golven wer den gesleurd. Tegen drie uur in den ochtend steeg de ballon opeens weder tot eene hoogte van 2000 meters en waanden de reizigers zich reeds gered, maar twee uur later danste de ballon weder over de golven. Alles, tot hunne bovenkleederen toe, wierpen de rei zigers weg en hun nood was op het aller hoogst (de Heer De Meyer kon reeds geen woord meer spreken) toen zij door de Ger- mania gezien en met groote moeite opgeno men werden. Te Parijs is eene Fransche millioenen- juffrouw opgetreden. Zij droeg den naam van mevrouw Apparut: en dischte verhalen op omtrent groote bestellingen, die zij voor het Russische hof uitvoerde. Zoo kocht zij o. a. 1000 ellen galons, zeggende dat het voor hofuniformen in Petersburg was, maar zij betaalde het niet. Ergens anders bestelde zij een mantel van 100,000 frs. In 't geheel lichtte zij verschillende kooplieden op voor 3,000,000 frs. Na het ongeluk met de stoomboot Mont- blanc op het meer van Genève is reeds ge meld, dat de hoofdmachinist en een stoker, alsook de ingenieur Rochat, dicecteur der stoomvaartmaatschappij, tengevolge van het verhoor waren gevangen genomen. Thans meldt het Journal de Vevey nog de volgende bijzonderheden De machinisten der stoom vaartmaatschappij zijn verplicht, dikwijls gedetailleerde rapporten omtrent den staat hunner machine in te leveren. Nu had de hoofdmachinist Fornerod een juist niet gun stig rapport bij den directeur ingezonden, en daags na het ongeluk heeft hij, op bevel van dien directeur, een ander en wel gun stiger, rapport moeten opmaken. Het eerste rapport is toen ter zijde gelegd, doch, ten gevolge der verklaringen van Fornerod, door den rechter van instructie opgespoord en gevonden. Volgens het bovengenoemde biad had de inspecteur, belast met het toezicht op stoomketels, reeds meermalen de directie opmerkzaam gemaakt op gebreken in den ketel der stoomboot Montblanc, en is het naderhand gebleken, dat men kort vóór zijne laatste inspectie eene spleet van 5 centime ters lang door middel van lijm onzichtbaar had gemaakt. Volgens bericht van eene andere zijde is Fornerod weder op vrije voeten gesteld. Ouder gewoonte werd Vrijdag-middag in de kerk Sainte-Gudule te Brussel een Te Deum gezongen tot herdenking van den 61 en ver jaardag der troonsbestijging van Leopold I. De koning, de koningin prinses Clémentine, de graat en de gravin van Vlaanderen waren tegenwoordig, evenals de leden van het korps diplomatique, de hoofdofficieren van leger en schutterij, de leden van de Kamer en den Senaat, de leden van de rechterlijke macht en de oud-strijders van 1830. Des morgens waren door den minister van binnenlandsche zaken medailles uitgereikt aan hen, die zich door daden van moed en zelfopoffering hebben onderscheiden. De bewoners van Oberammergau zijn door eer. vennootschap, bestaande uit de heeren Rosenthal, Bernhardt en Sigismund Zeisier, verzocht op de wereldtentoonstelling te Chi cago de Passiesspelen te komen vertoonen. Hunne firma heet Original Oberammergau Passion Play Association en heeft een kapi taal van 800,000 dollars. De onderhandelingen worden geleid door een Oostenrijksch syndicaat, aan welks hoofd Jauner en Schnitzer staan, en een Frankforter bankier. Dus, het zijn uitsluitend Joden, die met de vertooning der verheven Passie willen spe- culeeren! De Oberammergauers, die zelfs nooit voor eigen gewin hebben gespeeld, zullen zich tot deze speculatie zeker niet leenen. Te Merriton in Canada zijn twee sneltrei nen in botsing gekomen. De schok was ont zettend en de wagens werden letterlijk ver- morseld. Uit het Wellandskanaal, naast den spoorwegdijk, zijn reeds drie lijken opgevischt en men verwacht er nog meer te zullen vin den. Zes personen werden zwaar gewond en vele anderen lichter. Men verwondert er zich echter over dat er niet veel meer menschen- levens te betreuren waren. Een loterij-gezelschap van onderofficieren der vesting-artillerie te Utrecht, had deze week een aardig buitenkansje, daar het een gedeelte van de f20.000 uit de staatsloterij trok. Aan een jongste bediende en een oopknecht van een banketbakker aldaar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3