Hoogstraat E 318, Woensdag 27 Juli 1892. No. 4343. V E R 8 C H IJ N T DAGE Ij IJ K S. Boterstraat E 39 15e Jaarg. Bureau: Boterstraat, E 39. |»ry« van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Adverteutlën Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Eet BUREAU van de nieuwe schiedam- SCHE COURANT wordt met 1 Au gustus verplaatst van hoek: Zwaansteeg. ALGEMEEN OVERZICHT. AFRIKA. Nadere telegrafische berichten uit Tanger behelzen aanvullend dat toen de Engelsche gezant weigerde eene schuilplaats te aan vaarden in het paleis des Sultans, deze laat ste dreigde eenen brief aan Koningin Vic toria te schrijven, verzoekende den gezant terug te roepen. De gezant bleef doodbedaard en bood zelfs aan, den brief van den Sultan zelf aan de Koningin te verzenden. AMERIKA. De senator Sherman heelt in den Senaat der Ver. Staten een wetsvoorstel ingediend, waarbij de president der republiek gemach tigd wordt, onderhandelingen met andere landen te voeren tot het instellen van een internationaal gerechtshof, om internationale geschillen op vriendschappelijke wijze bij te leggen. Een Russisch Israëliet heeft een aanslag gepleegd op het leven van den heer Frick, een der directeuren van de ijzerfabriek-Car negie te Homestead. Hij loste drie revolver schoten op den heer Frick en bracht hem daarna een messteek toe, zoodat 'smans toestand zeer ernstig is. De werkstakers hebben die daad zeer toegejuicht. De ver houding tusschen de werkstakers en de pa troons is nog altijd zeer gespannen. De maatschappij-Carnegie heeft 500 werklieden in dienst genomen, die niet tot het werklie den-syndicaat behooren, en zal er nog meer aannemen, want geen enkel compromis schijnt denkbaar te zijn. 750 werklieden te Duquesne hebben het werk gestaakt om hun solidariteit met hunne kameraden uit Home stead te bewijzen. De opgewondenheid is Kroothet minste incident kan tot vernieuwde conflicten aanleiding geven. In Idaho is de rust hersteld. Volgens nader bericht is de toestand van den directeur Frick geruststellend. De kogels zïjn uit de wonden gehaald en er is geen twijfel of hij zal herstellen. De moordenaar Keelt op te heeten Alexander Berkmann, Bergmann of Beckermannhij is een Rus van geboorte, vier jaren in Amerika, 21 jaren oud en als letterzetter werkzaam te New-York aan een blad, waarvan hij den naam niet verkiest te noemen. Hij zegt naar Pittsburg te zijn gekomen met het doel, om Frick, dien hij als een vijand der arbeiders be schouwde, van het leven te berooven. Toen hij op het commissariaat van politie onder zocht werd, werden er twee dynamietpatro- nen uit zijnen mond gehaald, waaruit men afleidt, dat hij, evenals een der anarchisten te Chicago in 1887, een einde aan zijn leven had willen maken. Te Homestead worden groote voorzorgen genomen voor de veiligheid van generaal Snow- den, bevelhebber der troepen, op wien de werkstakers fel gebeten zijn. Daarentegen bewezen de arbeiders, dat deze voorzorgen geheel overbodig zijn, en dat de politie zonder grond de werkstakers verantwoordelijk wil maken voor den moordaanslag op Frick. DUITSCHLAND. Bismarck zal deze week de badplaats Kis singen, waar hij alsnog vertoeft, verlaten en naar Fredrichsruhe terugkeeren. Te Jena, waar hij Zaterdag op zijne terugreis zal aan komen, worden groote betoogingen voorbe reid. Met de leiding daarvan heeft zich de beroemde hoogleeraar Hachel belast. Zondag avond laat zal Bismarck waarschijnlijk in alle stilte langs Berlijn komen. Intusschen wordt bij gerucht in omloop gebracht, dat na de terugkomst van den Keizer de Regeering den strijd in de pers en in brochures tegen Bismarck zal voortzetten ten behoeve waarvan de raad van legatie Julius van Eckhardt, die een welversneden pen bezit, naar het heet, zou worden opge nomen in het departement van buitenlandsche zaken. Eckhardt is vroeger journalist ge weest hij genoot de gunst van Bismarck en werd door dezen in den diplomatieken dienst gebracht. De limes-correspondent te Lucerne heeft een onderhoud gehad met graaf Waldersee. Deze sprak alle praatjes tegen over het com plot, waarbij hij heet betrokken te zijn, tegen Caprivi, om eene verzoening tusschen den Keizer en Bismarck tot stand te brengen. Waldersee verklaarde voorts dat er geen pogingen beproefd zijn om Zwitserland over te halen tot aansluiting aan het Drievoudig Verbond. Zwitserland is bij de Duitsche ope ratie-plannen voor eenen oorlog met Frank rijk uitgesloten; maar er is geen oogenblik- kelijk gevaar voor den vrede in Europa zicht baar, behalve in den Balkan. Duitschland zou het optreden van Gladstone als premier niet onbedenkelijk achten. Het ontruimen van Egypte zou een ernstige fout zijn, want de Engelsche bezetting van het Nijl-delta is van grooter gewicht dan zelfs het bezit van Con- stantinopel zou zijn. Te Essen is gisteren het proces in zake de stempelvervalschingen bij de Bochumer Gusztahl-Verein aangevangen. Er zijnacht- tien beschuldigden, waaronder de ingenieurs Bering en Bramme. Eerstgenoemde verklaar de, dat rails die gebreken hadden ten op zichte van fraaie afwerking, werden uitgezocht, om in tijd van levendige vraag als werk van tweede kwaliteit te worden verkocht. Van 2000 zulke vails zijn er slecht drie gebroken. De heer Rosendahl verklaarde, dat hij in de Bochumer werkplaatsen, in gevolge eene zijdelingsche opdracht der revisoren ter ver vanging van onbruikbaar geworden stempels andere had doen vervaardigen. De National Zeitung meldt, dat onlangs het Duitsche departement van buitenlandsche zaken in Japan en Spanje langs diplomatieken weg opgekomen is tegen de verdachtmaking der buitenlandsche ondernemers, waaraan in die landen de Bochumer fabrikaten bloot stonden, als er groote leverantiën van rails en geschutmateriaal moesten plaats hebben. HET OOSTEN. De Swobodo, het orgaan van den Bulgaar- schen minister-president Stambouloff, bevatte dezer dagen een merkwaardig document. Om te bewijzen, hoezeer Rusland in Bulgarije, dat sinds jaren aan den Russischen invloed is ontsnapt, kuipt, publiceerde het ministe- rieele blad eene verantwoording der geheime uitgaven van den Russischen gezant te Bu charest, waaruit o. a. blijkt, dat sedert 1887 door hem 7G3.000 roebels zijn uitgegeven, alleen met het doel om de regeering van prins Ferdinand te bestoken en samenzweer ders tegen het leven van Stambouloff en andere tegenstanders van Rusland van geld te voorzien. Verder blijkt uit het document, dat in 1880 door keizer Alexander II 200.000 roebels zijn beschikbaar gesteld tot het on dersteunen der in Bosnië en Herzegowina »onderdrukte" slaven. Deze laatste onthul ling zou in vroegere jaren stellig heel wat opzien te Weenen gebaard hebben, maar thans wordt zij zeer kalm opgenomen, daar de toestanden in Bosnië en Herzegowina vol komen geconsolideerd zijn en de bevolking over het algemeen met het nieuwe bestuur zeer tevreden is. Dezer dagen is nog een maatregel geno men, waarmee de bevolking zeer gebaat is, nl. de heerendiensten in Bosnië en Herze gowina zijn tegen eene aflossing in geld bij NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver- sekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Slsbl. no. 134.) NAAR

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1