■voorzichtig voortbewogen. Overal waar zich nu op den bodem hindernissen voordoen, stuiten de rails daartegen. Zoc worden zij ontdekt, en vindt men gelegenheid ze weg te ruimen. (Ilbl.) De plechtige inwijding van de nieuwe roomsch-katholieke kerk en toren te Hilver sum, welke toren na den Utrechtschen Dom de hoogste is in Nederland, is bepaald in de tweede helft van Augustus. De harddraver Dibbels, oud 19 jaren en eigendom van den bekenden pikeur A. Side- rius te Leeuwarden, heeft op de hardraverij te Stadskanaal, den eersten prijs van f 100 gewonnen. Hij sloeg daar onder meer het bekende Haasje, van den heer Witteveen te Rauwerd, dat op de jongste races te de Punt, den eersten prijs behaalde. Vroeger werd Dibbels voor f 5400 verkocht, omdat de eigenaar meende, dat het dier af wasde heer Siderius kocht het verleden jaar voor f 200 en traineerde het paard op nieuw. Met welk succes is gebleken. Uit Heerenveen schrijft men aan het Hbl.: Definitief is Beetsterzwaag thans aangewezen als de plaats waar dit jaar op Koninginnedag het groote kinderfeest zal gehouden worden, dat in het vorige jaar te Oranjewoud zoo uitmuntend van stapel liep. De schoolkinde ren uit Joure, Haskerhorne, Nijehaske, Heerenveen enz. zullen daaraan deelnemen. De heer K. Pieper, adsistent-havenmeester te Groningen, heeft van H. M. de Koningin Regentes een geschenk van f100 ontvangen voor het feit, dat hij reeds 32 maal het le ven van een drenkeling redde. Bij het jongste bezoek der Vorstinnen is Pieper ter audiëntie geweest, waarbij H. M. de Koningin-Regentes met veel belangstel ling naar zijne heldendaden informeerde. Men schrijft ons uit Zevenbergen In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben een tweetal rijksambtenaren weder eene goede aanhaling gedaan. Zij hadden nl. het geluk nabij het Lamsgatsveer onder Hoeven een groot aantal zoutsmokkelaars te ontmoeten, die allen zwaar beladen schenen te zijn. De ambtenaren verlekkerd op een dergelijk buitenkansje, en vervuld met een vurigen dienstijver, snelden op hen toe, gre pen hen aan en onderzochten hunne lasten, welke bleken zakken met hooi te zijn. Verlegen staarden ze elkander en de smok kelaars aan, die overtuigd, dat op hooi geen accijns drukt, een zeer kalme houding aan namen. In die oogenblikken van verslagen heid nam de achterhoede (een bende van 29 man) de gelegenheid waar om met hunne zakken welke met zout waren geladen, te ontsnappen. (R- N.) Kerknieuws. Ter gelegenheid van het jubilee, dat de aartsbisschop van Rouaan onlangs vierde, ■Werd door hem en zestien bij hem verga derde Fransche bisschoppen een van 2 Juli gedateerd smeekschrift tot den H. Vader ge richt, om to vragen dat de zaligverklaring van Jeanne d'Arc moge worden aanhangig gemaakt. De aartsbisschop heeft daarop °Uder dagteekening van 13 dezer een ant woord van den kardinaal secretaris Rampolla ontvangen, meldende dat Z. H. hun verzoek Welwillend had ontvangen, en zeer genegen is alle aandacht te wijden aan de voor te ieggen stukken betreffende deze gewichtige zaak. De kardinaaal voegt er zijnerzijds de betuiging zijner bereidwilligheid tot mede werking bij, in zoover hij de zaak zal kun nen bevorderen. Het H. College van kardinalen heeft binnen een maand drie zijner leden verloren. Na HH. Emin. Theodoli en Bataglini stierf ook kardinaal Guiseppe d' Anibale, die geboren te Borbona 22 Sept 1815, reeds op jeugdi gen leeftijd vicaris-generaal van het bisdom Rieti was en vervolgens 30 jaar lang pro fessor in de moraal-theologie aan het semi narie aldaar. In 1881 titulair-bisschop van Caristo geworden, werd hij 11 Febr. 1889 tot kardinaal benoemd. Hij was prefect van de Congregatie der Aflaten en de Re likwieën en had zitting in de Congregatie van de Bisschoppen er. de Regulieren, de Riten, het Concilie en de Lauretana. (7.) Visseherij-Berichten. In den loop der vorige week kwamen te Vlaardingen van de haringvisscherij binnen 21 loggers en 17 bommen, te zamen met de belangrijke hoeveelheid van 14,813 ton pekel haring aan boord, waardoor de opbrengst daar ter plaatse thans 22,660 ton bedraagt, terwijl de vangst van de geheele Hollandsche vloot thans 39,468 ton bedraagt, tegen 12,413 ton in 1891 en 56,119 ton in 1890. De kooplust en afzet blijven voortdurend zeer geanimeerd, doch konden beiden niet verhoeden, dat de markt den indruk ontving van den bovengemelden ruimen aanvoer. Voor volle haring werd dan ook ten slotte slechts f 13 besteed, terwijl voor maatjesharing daar entegen de stemming vaster was, en deze geregeld voor t 7 k f 7.50 genomen werd. Land- en Tuinbouw. De ziekte in de aardappelen neemt te Stiens hoewel niet zoo snel, toch meer en meer toe, zoodat enkele velden dit al ver raden door den onaangenamen geur, dien zij veroorzaakt. Zelfs bleven enkele stukken besproeid met bouillie bordelaise niet ver schoond. Ook in de laatere soorten is de ziekte reeds waar te nemen. GEMENGDE BERICHTEN. Als de vermoedelijke inbreker ten huize van den heer P. C. van Vlissingen aan de Leidschevaart te Haarlem is aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht F. H. Rosier, oud 18 jaren, die reeds verschil lende vonnissen wegens dielstal heeft onder gaan. Gisteren-voormiddag is te Vlissingen door de bemanning van de op de reede liggende bark Kaitos, komende van Gent, met bestem ming naar zee, naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats overgebracht een matroos, die eergisteren-ochtend met een van zijne maats uit den mast gevallen was, tengevolge waarvan hij overleed. Beiden vielen uit den mastde een, die geen let sel bekwam, had een mes in de hand, waar in de overledene viel, met het treurig ge volg dat de slagader in den hals werd door gesneden. Zaterdag viel de werkman Romeijn uit Gorinchem van de brug aan den Moerdijk, waaraan hy eenige werkzaamheid had te verrichten en verdronk in het Hollandsch Diep. Zondag maakte de vereeniging Rivierlust van Rotterdam met de salonboot Merwede I eenen pleiziertoclit naar Nijmegen. Om sen satie te maken, was Jannetje Struik, de zoogenaamde millioenen-juffrouw meegegaan, om gedurende de reis haren levensloop aan boord te verhalen. Bij aankomst waren dui zenden nieuwsgierigen aan de Waalkade tegenwoordig, en bij het vertrek werd er uit het publiek met steenen naar haar geworpen. Een hevige brand vernielde gisteren ma gazijn en werkplaatsen van den meubel fabrikant Haring, Jacob-Catsstraat te 's-Gra- venhage. Er hadden geen persoonlijke ongelukken bij plaats. Vele meubelen werden gered. De gereedschappen der werklieden zijn vernield. Bij het .vertrek van Rotterdam sprong gisteren-middag een bout der machine van de stoomboot Vooruitgang. Gelukkig konden de passagiers overstappen op de Doorloopende dienst via Hellevoetsluis naar Stellendam, zoodat, ofschoon de Vooruitgang niet kon vertrekken, de passagiers weinig vertraging ondervonden. Te Venlo zijn in de voorlaatste nachten uit geplombeerde wagons aan het station ontvreemd: koffie, boter, kaas, meel, enz., waarvoor twee spoorwegbeambten. P. H. en P. G., verdacht en in arrest genomen werden. Het gestolene was in den grond geborgen en door de politie opgezocht. Beide verdachten werden gisteren naar Roermond overgebracht. In den vorigen winter werden, bij wijze van proef, te Rossum straatlantaarns aange bracht, die met naphta werden gevoed. Deze verlichting heeft zeer voldaan, zoodat besloten is, de geheele gemeente van zulke lantaarns te voorzien. Vier knapen te Helmond hadden Vrijdag de brutaliteit door overklimming in den tuin van den burgemeester de bessenboomen van hunne vruchten te ontdoen. Zij werden op heeterdaad betrapt. Uit hunne bekentenis bleek, dat het plan bestond de bessen op jenever te zetten, om dan later een heerlijke aal bessenjenever te kunnen drinken. Verschillende Duitsche bladen hadden ge meld, dat de passiespelers van Oberammergau of althans eenige van hen zich tegen hooge belooning hadden laten bewegen om in het aanstaande jaar voorstellingen van hun ver maard passiespel te geven op de wereld tentoonstelling te Chicago. En reeds ver oorloofde zich de Köln. Zgt. allerlei spot en hoon omtrent de brave Oberammergauers, die aan de verzoeking om goede zaken te doen niet hadden kunnen weerstaan. Burgemeester Lang van Oberammergau weerspreekt echter in de Munchener Neuesten JSlachr, recht streeks al die praatjes en verzekert dat de Orammmergauers eenvoudig zullen voortga a* met, overeenkomstig hun vóór 250 jaar ter bevrijding van de pest afgelegde gelofte, om de tien jaar te Oberammergau het Passiespel op te voeren, maar dat zij geenszins als tooneelspelers zullen rondtrekken of van hun heilig spel een beroep zullen maken. Te Spa (België) is een man aangehouden wegens het lossen van revolverschoten op een politie-agent, en die bij de worsteling door den agent verwond is geworden. Uit de bekentenis van den gevangene is gebleken, dat er zich te Spa eene bende boosdoeners ophoudt, die voornemens waren eenige ge bouwen in de lucht te doen springen en van de verwarring gebruik te maken om root te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3