No. 4344. 15eJaarg. Donderdag 28 Juli 18512. VERSCHIJNT DAGELIJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. I'rljs van dit lilad ■Voor Schiedam per 3 maanden /1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Adverleuliëii Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BERICHT. Teneinde aan een reeds meermalen uitge sproken wensch van velen onzer lezers te voldoen zal, te beginnen met 1 Augustus aanst., de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT iu belangrijk vergroot formaat des avonds verschijnen. De vergrooting en de daarmede gepaard gaande verbetering van ons blad zal onzen lezers ten goede komen, zonder dat zij zich daarvoor eenige meerdere uitgaven behoeven te getroosten de abonnementsprijs zal niet worden verhoogd. Wij vertrouwen, dat het lezend publiek in Schiedam en Omstreken de pogingen tot verbetering van onze courant aangewend, zal weten te waardeeren, en het ons aan den noodigen steun bij het uitvoeren van eene zoo kostbare verbetering niet zal ont breken. In de eerste weken van Augustus zal ons blad te Schiedam en in de Omstreken op ruime schaal worden verspreid. Wij vestigen de aandacht van HH. adver teerders op de uitmuntende gelegenheid tot adverteeren, die onze courant in zijn vergroot formaat bij voortduring zal bieden. De Administratie. ALGEMEEN OVERZICHT. 27 Juli '92. Hoe vervelend een oud man kan worden, die in zijn eerzucht is gekwetst, heeft Bis marck dezer dagen opnieuw te Kissingen in Beieren bewezen. Ruim zevenduizend per sonen uit Baden, Wurtemburg en Hessen kwamen Zondag met extra-treinen te Kis singen aan, waar men zich in optocht onder het zingen van de Wacht am Rhein naar Bismarck's hotel begaf. Terwijl de muziek Deutschland über alles speelde, verscheen Bismarck aan het venster onmiddellijk op donderende wijze door de manifestanten toe gejuicht. Verschillende redevoeringen werden ter eere van den oud-kanselier gehouden, die ten slotte zelf het woord nam en onge veer drie kwartier lang de menigte toesprak. Natuurlijk handelde hij over de politiek en gaf hij op de eerste plaats een overzicht van de feiten, die Duitschlands eenheid heb ben tot stand gebracht. De waardeering die hij gevonden heeft, zeide hij, gold niet zijn persoon maar den arbeid waaraan hij heeft deelgenomen. Het was voor hem eene genoegzame en bevredi gende belooning voor zijn arbeid, dat zijn te- genstanders hem nog altijd haten. Ten aan zien der buitenlandsche politiek gaf hij als zijne meening te kennen, dat Rusland en Frankrijk in vergelijking met Duitschland in veel gunstiger omstandigheden verkeeren. Het eene heeft Azië, het andere den Oceaan in den rug. De Duitschers moet rug aan rug staan om hun grenzen te kunnen be schermen. Als hij terugdenkt aan het revo lutiejaar 1848, aan den strijd in Baden en den Pfalz over de rijksgrondwet, dan moet hij zeggendat kwam te vroeg en het is een geluk dat die strijd niet gewonnen is. Ook was het een gelukkige beschikking dat in 1866 de pogingen der unitariërs niet de overhand hebben; de eenheid zou toen niet zoo vast en van denzelfden duur hebben kun nen worden als thans. Eerst in 1870 wer den alle hamers op het aambeeld geslagen, waarop het rijk gesmeed werd. Duitschland als eenhpid is als 't ware ontsproten aan de Fransche bataljons. Wat den binnenlandschen toestand betreft, noemde Bismarck het tegenwoordige partij wezen zeer te betreuren. Geen partij wil aan de andere tegemoet komen, maar toch is geen uiterste partij in staat tot regeeren. j Duitschland kan noch een katholieke noch een Evangelische theocratie dulden. Bis- j marck keurt het op den voorgrond treden van deze richtingen af. Aan jacht op stem men wordt meer gedaan dan aan het over wegen van hetgeen er moet geschieden. Men moge het in spreker verontschuldigen dat hij een politieke toespraak houdt. Na meer dan 40 jaren aan politiek te hebben gedaan, kan hij zich daaraan thans niet zoo gemak kelijk onttrekken. Men mag mij, zoo ver volgde Bismarck, zooveel bevelen den mond te houden als men wil, ik zal dat toch niet doen. Al mijn tegenstanders vinden dat ik in de geschiedenis een betere figuur zou maken, als ik nu zwijgen ging en geen woord meer sprak. Dat ik aan dien raad geen gehoor geef, doet mijn tegenstanders het hardste oordeel vellen over mijn persoon en de waarde van mijn karakter. Die hee- ren echter, en in 't bijzonder de officieuse organen der pers, welke daarbij medewer ken, brengen zich niet duidelijk voor den geest, dat, door mij een slecht mensch te noemen, en door mij te willen verdacht ma ken, nadat ik nog zoo kort geleden, afgetre den ben, noodzakelijk eenige smaad terug valt op het ambt dat ik vroeger bekleed heb. Zij kunnen mij op deze wijze niet naar omlaag rukken, zonder dat het gif dat zij mij toewerpen, ook treft de vruchten van den gemeenschappelijken arbeid en het na tionaal herstel van Keizer en Rijk, als zij thans den medewerker, en ik mag wel zeg gen den ijverigsten medewerker, voorstellen als een soort van dwaas, die heden niet meer weet wat hij wil en als een heerschzuchtig mensch. Bismarck eindigde met te zeggen Ik stem in met een Iloch op Keizer en Rijk Rijksdag en Bondsraad. Na afloop der ovatie werd Bismarck door de aanwezige dames onder bloemen als het ware bedolven. Van degenen die hem toe spraken, bewierookte professor Erdmans- dörffer, uit Heidelberg, Bismarck als ^stichter van het rijk en algemeen geliefd patriot," terwijl de heer Eekhardt, uit Manheim, een voudig verklaarde »de val van Bismarck in 1890 is voor alle Zuidduitschers onverklaar baar." Ook te Jena, waar Bismarck Zaterdag aanst. komen zal, worden groote betoogingen voorbereid. Met de leiding daarvan heeft zich de befaamde professor Hackel belast. Zondag-avond laat zal Bismarck waarschijn lijk in alle stilte langs Berlijn komen. Donderdag-avond gaat hij op reis naar Jena. Nadat het gerechtshof in het anarchisten proces te Luik te twee uur in raadkamer was gegaan, keerde het te 2 uur 40 m. terug om uitspraak te doen. De beschuldig den werden weder binnengebracht. Te halt vijf werd het vonnis uitgesproken, lui dende voor de onderscheidene beschuldigden als volgtMorneau 25 jaren dwangarbeid en 20 jaren onder politietoezichtWolffs en Beanjan 20 jaren dwangarbeid Guilmont 3 jaren gevangenis en 26 fr. boeteNariot vrijgesproken Matheijsen en Marcotty 15 jaren dwangarbeidBeduin vrijgesproken H. Lacroix dwangarbeidBerre, Chuiles en Jacques vrijgesproken; Nossent 15 jaren dwangarbeid Herisy en Schebah vrijgespro ken. Hansen 10 jaar gevangenis In het paleis van justitie en daar buiten bevond zich een sterke politiemacht. De advocaat Crick heeft vijf punten opgesomd, op grond waarvan cassatie plaats kon hebben. De advocaat Servais drong, uit naam van alle verdedigers, op goedertierenheid tegenover de veroordeelden aan. AFRIKA. Aan het Berliner Tageblatt wordt gemeld, dat de Fransche lijfarts van den sultan van Marokko de man is, die door zijn buitenge wonen invloed op dien potentaat, de pogin gen van den Engelschen gezant schipbreuk heeft doen lijden. Een medewerker van de Indépendance bevat een interview met den markies De Beau- champs, die Zaterdag uit Afrika in Europa NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het auteursrecht van den inhoud derer conrant is ver- sekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsilno. 124.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1