GEMENGDE BERICHTEN. gens De Hoop daar als een monument van liberale geldverspilling, 'want 't bouwen der voorgaande school was der liberale werk, die met éen stem meerderheid doordreven, dat de school aldaar gebouwd zou worden. Maandag in het middaguur zijn, terwijl men voor de infanterie-kazerne op de paar denmarkt te Delft bezig was een broodwagen te lossen, de daarvoor gespannen paarden op hol geslagen. De dieren renden met den wa gen achter zich door de Van der Mastenstraat en geraakten ten slotte aan de Verversdijk in het water. Onmiddellijk begaf zich de werkman D. Bul te water en slaagde er in, bijgestaan door een korporaal der veldartil lerie, de paarden van het tuig te ontdoen en de dieren voor verdrinken te behouden. Daarna wist hij hen al zwemmende en duikende onder de brug bij de Koelestraat door te leiden totdat zij bij den geweerwinkel op den wal konden worden gebracht. Aan het krachtig optreden van genoemden Bul is het behoud der beide paarden te danken. Volgens enkele Haagsche correspondenten zou minister Tak het er nog altijd op toe leggen zijn kieswet aan de verdere behan deling der belastingwetten te doen vooraf gaan. Er zou deswege in den boezem van het Ministerie geen eensgezindheid heerschen. Een Oost-Indisch militair, gegageerd met 1238 die, toen hij inlndië diende, ten behoeve van een vriend goed bleef voor f1500, ont ving dezer dagen van den rijksbetaalmeester te Breda de tijding, dat hem van zijn gage- ment f9.25 per kwartaal zal worden inge houden, tot dat de borgtocht zal zijn aan gezuiverd. De man zou dus 40 jaar lang moeten betalen. Met overlegging van de noodige newijzen van onvermogen heeft de man zich echter tot den minister van Koloniën gewend met verzoek de korting op zijn gagement niette doen plaats hebben. Naar aanleiding van een verzoekschrift, ingediend door het centraal bestuur van het «Algemeen Nederlandsch Werkliedenver bond", om in de voorwaarden, gesteld voor verzekering van werklieden, bepalingen op te nemen ter verzekering der uitbetaling van een minste loonbedrag en van een hoogsten werktijd, heeft de minister van Marine be paald, dat zjjn ambtgenoot de minister van Binnenlandsche Zaken met den toestand hieromtrent van 's Rijks etablissementen om de drie maanden op de hoogte wordt gesteld. De bouw van het nieuwe pantsertorenschip «Koningin Wilhelmina der Nederlanden" dat in het vorige jaar op 's landswerf te Amster dam op stapel werd gezet, wordt met kracht voortgezet, zoodat dit groote schip onzer Marine waarschijnlijk nog in het laatst van October gereed zal zijn. Naar wij vernemen, is thans reeds de toezegging verkregen, dat de beide Koningin nen bij het van stapel loopen tegenwoordig Zullen zijn. Het groote vaartuig, dat een inhoud heeft van 4600 ton, is gewapend met 20 kanonnen, "Waarvan een van 28 c.M., een van 21, twee van 17, twee van 7^, acht van 3.7 en 6 revolverkanonnen van 3.7 c.M., benevens de benoodigde torpedo-inrichtingen. Zondag-middag reden H.H.M.M. de Konin ginnen te vier uren van Soestdijk naar -Amersfoort zonder gevolg uit, gezeten in een panier, bestuurd door een koetsier. Nabij Amersfoort, bij het landgoed Brikhove, stortte éen der paarden neer, waardoor dit aanmer kelijk aan de knie verwond werd. H.H.M.M. schenen niet erg geschrikt en aanvaarden te voet de terugreis, na aan een voorbijko mend eenvoudig man verzocht te hebben, den heer Overbosch, veearts te Amersfoort, te willen verwittigen. Gulhartig antwoordde de man «jawel, juffrouw." De koetsier verzocht een voorbijkomend wielrijder, den heer G. Geraeds Thesingh, om zoo spoedig mogelijk op den stal te Soestdijk een ander rijtuig te ontbieden hieraan werd gaarne voldaan, waardoor onze Koninginnen zeer spoedig in de gelegenheid waren weder te kunnen instappen. PERNIS. Het wil met de bediening der posterijen, zooals die thans geregeld zijn, maar niet vlotten. Sedert 15 Juli, den datum der verandering, is reeds de 5de bode in dienst, en ofschoon deze zich voor 8 weken verbonden heeft, gelooft men, dat hij er met 3 dagen wel genoeg van zal hebben. Een brief, de vorige week Zondag te Poortugaal ter post bezorgd, met bestemming naar Roon, werd daar Dinsdag bezorgd. De afstand tus- schen deze twee dorpen is slechts een half uur. Land- en Tuinbouw. Verscheidene landbouwers hebben opge merkt, dat de kattestaart een erg lastig onkruid 1 zijn ontstaan heeft in den on- vruchtbaren ondergrond. Het is daarom aan te raden den grond diep om te spitten, de wortels te verwijderen en het land zwaar te mesten. Varkensmest heeft hiertoe goede resultaten gegeven. Na 2 of 3 jaren is op die wijze de kattestaart vernietigd. Te Slenaken (Limburg) is het mond- en klauwzeer uitgebroken onder het rundvee bij de wed. Scheepers. Vijf stuks vee zijn reeds door die ziekte aangetast. Voorzorgsmaat regelen tegen verspreiding der ziekte zijn genomen- Te Beek (ook in Limburg) is het mond en klauwzeer door den heer Lemmers, rijks veearts, bij een landbouwer geconstateerd. Naar men verneemt, zijn niet alleen vele groote Duitsche industrieelen, maar ook ver scheidene Bondsregeeringen niet gezind met het plan eener wereldtentoonstelling te Ber lijn mede te gaan. De eindbeslissing daar over wordt spoedig na 's Keizers terugkomst tegemoet gezien. Te St. Oedenrode wordt door een genees heer, de practijk uitgeoefend naar de genees wijze van pastoor Kneipp. Van heinde en verre komen patiënten, om genezing van alle kwalen te erlangen. Te Aardenburg wilde iemand zijn zoon een klap om de ooren geven, wat zijne vrouw die bij toeval een mes in de hand had, hem wilde beletten. De man sloeg met een der handen in het mes, waardoor hem een vinger bijna geheel werd afgesneden, terwijl drie andere min of meer gekwetst werden. Dinsdag-avond vervoegden zich een paar landloopers met eene vrouw bij een land bouwer onder de gemeente Ottersum bij Gennep met verzoek aan de vrouw die ziek heette te zijn, nachtverblijf te verschaffen. De boer weigerde dit, waarop de vagebonden alle ruiten stuk sloegen. De maréchausées uit Gennep werden in allerijl ontboden en slaagden er in een dier mannen gevangen te nemen, doch eerst nadat den maréchaussee T. eene wond aan den hals was toegebracht, die voor zijn leven doet vreezen. Gisteren-nacht ten ruim 2 ure werden de inwoners der gemeente Leimuiden opge schrikt door het luiden der klok van de R. K. kerk en door het angstig geschreeuw van brand. Het bleek, dat in zeer korten tijd de bouwmanswoning Wie kan keeren de hand des Heeren, toebehoorende aan den land bouwer J. van Leeuwen, in lichte laaie stond. De brand was begonnen in een hooiberg, deelde zich snel aan een tweeden mede en tastte daarop den stal en ook de woning aan. Alles is in verschillende maatschappijen ver zekerd. Oorzaak onbekend. Zaterdag-avond is te Scheveningen een jonge walvisch, ongeveer 1 Meter, naar gis sing 14 dagen oud, door een der badmannen levend gevangen. Het dier, dat waarschijnlijk verdwaald was, stierf den volgenden ochtend. In België zijn of worden postzegels ver krijgbaar gesteld met een desverkiezende gemakkelijk te verwijderen dubbel onder schrift »Ne pas livrer le dimanche. Niet bestellen op Zondag." Het plan tot het houden van een wereld tentoonstelling te Antwerpen in 1894 schijnt ernst te zijn. Het blad De Koophandel, van Antwerpen, zegt«De bedoeling is, de Euro- peesche uitstallingen, die terugkomen van de wereld-tentoonstelling te Chicago, naar Ant werpen te lokken en op die wijze een tweede groote tentoonstelling tot stand te brengen." Alles is klaar, de plannen zijn opgemaakt, de gronden zijn in optie genomen, overeen komsten zijn met het Stadsbestuur aange gaan, en dit laatste heeft zijn ondersteuning beloofd en zelfs reeds gesteund. Zaterdag-ochtend is de inrichtings-com- missie door den minister-president, den heer Beernaert, ontvangen, wien zij de plannen uiteengezet en den steun der Regeering ge vraagd beeft. De minister heeft beloofd, de zaak met den meesten ernst te zullen on derzoeken. In een der groote bladen komt de volgende advertentie voor »HH. doctoren. Een arts, welke reeds grooten roem heeft verworven op het gebied van besmettelijke ziekten, zooals berri-berri enz. epz., vraagt een arts, om als vennoot op te treden. Minimum tantième in 2 jaar, een millioen gulden. Vereischtegrondig bekend met de Engelsche en Fransche talen. Het doel is finale uitroeing van alle besmet telijke ziekten. Verder zal steller dezer zijn plannen mondeling uiteenleggen." De gezondheids-commissie te Parijs erkent dat het Seine-water de grootste oorzaak is van de cholerine, welke thans in de vlakte van St. Denis heerscht. Het Gemeentebe stuur heeft de fonteinen, welke dit water leveren, doen sluiten en bij elke fontein vaten doen plaatsen, welke gevuld zijn met het water van artesische bronnen. In de kanongieterij te St. Etienne wordt in den laatsten tijd met goed gevolg gebruik gemaakt van electriciteit voor het harden van stalen veeren. De stroom wordt door wi~COOi w—

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3