15e Jaarg. Zaterdag 30 Juli 1802. No. 4346. VERSCH JJ N T DAG EL IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. BERICHT. ALGEMEEN OVERZICHT. B INNEN LAND. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Frys van dit itlad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inbond dezer courant is ver- telterd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 134-') oniluiiinniinin l'rijs der Adverleiitiën Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Teneinde aan een reeds meermalen uitge sproken wensch van velen onzer lezers te voldoen zal, te beginnen met 1 Augustus aanst., de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT in belangrijk vergroot formaat des avonds verschijnen. De vergrooting en de daarmede gepaard gaande verbetering van ons blad zal onzen lezers ten goede komen, zonder dat zij zich daarvoor eenige meerdere uitgaven behoeven te getroosten de abonnementsprijs zal niet worden verhoogd. Wij vertrouwen, dat het lezend publiek in Schiedam en Omstreken de pogingen tot verbetering van onze courant aangewend, zal weten te waardeeren, en het ons aan den noodigen steun bij het uitvoeren van eene zoo kostbare verbetering niet zal ont breken. In de eerste weken van Augustus zal ons blad te Schiedam en in de Omstreken op ruime schaal worden verspreid. Wij vestigen de aandacht van HH. adver teerders op de uitmuntende gelegenheid tot adverteeren, die onze courant in zijn vergroot formaat bij voortduring zal bieden. De Administratie. AFRIKA. Uit Tanger wordt aan de Times gemeld, dat volgens berichten uit Fez van den 20en de Sultan gezegd zou hebben, dat hij voor nemens was den Czaar te verzoeken, een gezant van Rusland in Marokko te benoemen, teneinde zich onafhankelijk te kunnen ma ken van de vriendschap met andere mogend heden, door middel van het bondgenoot schap tusschen Frankrijk en Rusland. BELGIE. De commissie voor het internationale spoor wegcongres te Brussel, heeft uit St. Peters burg bericht ontvangen dat de gezondheids toestand daar niets gevaarlijks oplevert en er niet de minste reden is om te veronder stellen dat er quarantaine-maatregelen geno men zullen worden, waardoor de reis der afge vaardigden belemmering kon ondervinden. DUITSCHLAND. De Keizer is eergisteren van zijn reis naar het noorden te Potsdam teruggekeerd. Men verwacht dat thans van regeeringswege den strijd tegen Bismarck met frissche krachten zal worden hervat. Aan de te Berlijn verschijnende bladen is medegedeeld, dat de rijkskanselier reeds eer gisteren avond, op de reis van Spandau naar Potsdam, den Keizer inlichtingen heeft gege ven over het plan eener wereldtentoonstel ling te Berlijn. De kanselier heeft gezegd, dat de aan de bondsregee ringen en groote industrieelen gevraagde adviezen nog slechts voor het kleinste deel ontvangen zijn. Dien tengevolge moest de beslissing over deze aangelegenheid voor het oogenblik nog uit gesteld worden. Morgen (Zaterdag) keert de Keizer naar Wilhelmshafen terug om zijn reis naar En geland te beginnen. Per Kaiseradler, ver gezeld van prins Heinrich's Beowulf, zal hij Maandag 1 Aug. des namiddags te Cowes op het eiland Wight arriveeren, Waar het schoolschip Moltke, uit de West-Indiën terug- keerende, door hem zal geïnspecteerd wor den. 's Keizers bezoek aan Engeland zal ditmaal een privaat karakter dragen, zoodat geen feestelijkheden zullen plaats hebben. De rijkskanselier heeft den chef der politie gelast iedere manifestatie ten gunste van Bismarck met kracht van wapenen tegen te gaan, waarvoor het garnizoen kan worden gerequireerd. Bismarck zal met dit bevel zijdelings in kennis worden gesteld, zoodat men vertrouwt, dat de Oude zijn bezoek aan graaf Donnermarck zal uitstellen en van Jena direct naar Schönhausen zal sporen, zonder Berlijn aan te doen. ENGELAND. Bij het onderzoek der kiesbiljetten te Greenock, waar een Gladstoniaan gekozen verklaard was, is gebleken, dat de unionis tische kandidaat eene meerderheid van 55 stemmen had. Dientengevolge vervangt deze dus nu den Gladstoniaan. Binnenkort zal Londen waarschijnlijk een trouw Katholiek als lord-mayor hebben. De heer Stuart Knill zal volgens de gewone orde van zaken tot lord-mayor worden ge kozen. Hij heeft echter den raad van alder men geschreven, dat hij voor de hem toe gedachte eer bedankt, indien men hem niet vrijstelt van de officieele godsdienstplechtig heid, die te dier gelegenheid steeds in de Anglicaansche St. Paul's kathedraal plaats heeft. De Protestantsche Daily Chronicle verklaart, dat zij het zeer zou betreuren als alderman Knill niet gekozen werd, alleen omdat hij een nauwgezet Katholiek is. »Het gedrag van den heer Knill valt volkomen te billijken," gaat het blad voort, »en hij stelt daarmede tevens een daad, die de groote achting, welke hij reeds in onze metropolis geniet, nog zal verhoogen. Voor zoover wij weten, bestaat er geen strikte verplichting voor den lord-mayor, om eenige godsdienst oefening der Staatskerk bij te wonen. Het gerucht loopt echter, dat de collega's van den heer Knill geneigd zijn hem hunne stem te onthouden, tenzij hij tegen zijn geweten handele. Wij hebben een beteren dunk van den schepenraad, en hopen dat die dunk niet te schande zal worden gemaakt". Thomas Cook, de oprichter van het we reldberoemd Engelsche reisbureau, is den 18en dezer in den ouderdom van 83 jaren over leden, niet zooals werd gemeld aan boord van zijn jacht in Noorwegen, maar in Lei- cester. De eenige zoon van den overledene is op dit oogenblik met zijn jacht St. Maria op de terugreis van de Noordkaap naar Bergen. PORTUGAL. Bij de groote geldverlegenheid waarin Portugal sedert lang verkeert, komt nu nog het mislukken van den oogst. Volgens de laatste berichten is de stand van het koren zoo slecht, dat er een millioen centenaars graan in den herfst zullen moeten worden ingevoerd, om hongersnood te voorkomen. Van de eene zijde door geheime revolu tionaire genootschappen geheel ondermijnd en zedelijk bedorven, is het ongelukkige iand tevens tientallen van jaren lang door gewetenlooze hebzuchtigen en tengevolge van slecht financieel beheer naar den afgrond gedreven, en het zal de hoogste krachtsin spanning kosten het van zijn algeheelen ondergang te redden. SPANJE. De Engelsche gezant had een onder houd met den minister van buitenlandsche zaken, die zich ontstemd toonde over de openbaarmaking der bedoelingen van Spanje in de zaken van Marokko. De Liberal houdt de juistheid van het bericht van het instellen van een expeditie korps vol. ZWEDEN—EN—NOORWEGEN. Op verzoek van den Koning heeft het Noorweegsche ministerie zich bereid verklaard in functie te blijven op met de Storthing over eengekomen voorwaarden. De Storthing heeft voor buitengewone uitgaven ten behoeve van het krijgswezen een bedrag van 2.769.000 kronen toegestaan in plaats van de verlangde 3 millioen. Schiedam, 29 Juli 1892. De heer H. A. M. Roelants, alhier, is be noemd tot lid van de jury der Boekhandel-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1