tentoonstelling, in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. De Kon. goedkeuring is verleend aan de vereeniging tot verbetering van den toestand der arbeiders te Beets in Opsterland, te Beetsterzwaag ten doel hebbende door ver betering van arbeiderswoningen en door werkverschaffing den toestand van de arbei ders te Beets te verbeteren. De Eerste Kamer der Staten-Generaal, die den 8sten Augustus bijeenkomt, zal de be- lastingontwerpen en de overige door de Tweede' Kamer aangenomen voordrachten onderzoeken. Vermoedelijk zal de Kamer in de verga deringen van Augustus alleen de laatste ontwerpen afhandelen. De afdoening der belastingvoorstellen, waarover wel eerst voor- loopig verslag zal worden uitgebracht, gevolgd door de memorie van antwoord, zullen dan niet vóór September in openbare beraadsla ging komen. Naar wij vernemen, is bij de regeering het plan aanhangig tot instelling eener staats commissie voor het ontwerp betreffende de droogmaking der Zuiderzee. NR. Ct.) Wij kunnen mededeelen, dat de zoozeer gewraakte zware lederen shako's ten doode zijn opgeschreven. De Minister van oorlog heeft eene commissie gelast hem voor te lichten omtrent den besten vorm en de grond stof voorde nieuwe hoofddekselen voorzoover de beraadslagingen tot eenig resultaat kwamen helt tnen sterk over te x-aden tot het invoe ren van kurken helmen, ongeveer gelijk doch edeler van vorm dan de stukken der Indische militairen. RIV.) Omtrent het gouden huwelijksfeest van den Groothertog en de Groothertogin van Saksen-Weimar wordt gemeld, dat terwijl het vorstelijk echtpaar het zomerverblijf in Wilhelmsthal heeft betrokken, de toebe reidselen voor het feest te Weimar krachtig worden voortgezet. Staats- en gemeentelijke autoriteiten, vereenigingen, kunstenaars en nijveren, alles is daartoe ijvei'ig in de weer. Het officieel feestprogramma zal eerstdaags verschijnen. Intüsscben is het reeds vast gesteld, dat de deputatiën, die het echtpaar zullen komen gelukwenschen, den 5 en 6 October zullen worden ontvangen. Daags daarna volgt de receptie der voi'stelijke gasten. Den 8 October zal de kerkelijke plechtigheid plaats hebben en daarna de jubiléYiering van de familie met hare gasten. Den Sen wordt de historische optocht gehouden. Voor het jubilé-fonds des lands ten behoeve van wel dadigheid zijn zeer aanzienlijke bedragen ingekomen, waarbij de Groothertogin eene alleszins vorstelijke gift heeft gevoegd. De keizer van Japan heeft den oud-minister van justitie, jhr. mr. Ruijs Van Beerenbroek en den oud-minister van buitenl. zaken, jhr. Hartsen, benoemd tot grootkruis der orde van de Rijzende Zon. De Stand, bericht, dat door eenige kiezers in het district Zwolle aan H. M. de Koningin- Regentes een breedvoering gemotiveerd adres is gezonden, waarin te vernietiging verzocht wordt van het besluit der Prov. Staten van Overijsel van 6 Juli jl. tot toelating der heeren mrs. S. J. van Roijen en C. baron De Vos van Steenwijk, als leden dier Staten. In een bijvoegsel van de Staatscourant van 29 dezer wordt medegedeeld eene tabel, be vattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over April 1892. De generaal-majoor Hardenberg, inspecteur der infanterie, werd Dinsdag door een ern stig toeval getroffen. Zijn toestand is zorgelijk. Naar het Hbl verneemt, komen aanst. Zaterdag de inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht in den Haag bijeen, om met den minister van Binnenlandsche Zaken maatregelen te beramen, welke genomen moeten worden, als de cholera ons land van naderbij mocht bedreigen. Aan de Locoynotief is uit Holland geschre ven, dat de minister van koloniën plan heeft in eene door de Indische regeering aan te wijzen streek eene proef te nemen met de opiumregie en dat de heer Eekhout, die spoedig naar Java terugkeert, opiumpastilles zal meebrengen in tinfoelie verpakt en hem door prof. Stoeder te Amsterdam ter hand gesteld. De laatste gaat echter niet van de regeering uit. In de berichten die het Handelsblad om trent de uitbarsting op Groot-Sangir ontvan gen heeft, wordt nog het volgende gemeld, dat tot aanvulling der onze dienen kan De aan het eiland in lading liggende sche pen Thorbecke III, Prima, Jason en Gaa Paa hebben geen schade bekomen. Het aantal dooden is niet bij benadering op te geven voorloopig wordt het op vijf honderd tot duizend geschat. Er zijn geen Europeanen gedood. Eenige inlandsche jongens, die ten huize van den zendeling Steller hunne opvoeding ontvingen, zijn op weg naar eenen bij Ivandar gelegen tuin omgekomen. De zendeling Kelling is behouden. Het geheele noordwestelijke en noordelijke gedeelte van het eiland schijnt verwoest. De vorige uitbarsting van den vulkaan heeft plaats gehad den 2en Maart 1856. Men daelit dat hij nu tot rust was gekomen. Gedurende het 2e kwartaal van dit jaar zijn voor den Indischen militairen dienst aange nomen t 214 Nederlanders en 139 vreemde lingen, nl. 85 Belgen, 38 Duitschers, 10 Zwit sers, 5 Luxemburgers en 1 Engelschman, totaal 353. Uit de verschillende korpsen van het leger hier te lande wei'den 173 onderofficieren en minderen overgenomen. Totaal der wer ving 526. De Ilollandsche Spoorweg-Maatschappij is teruggekomen van haar besluit tot het zenden van mr. Westerwoudt als vertegen woordiger naar St. Petersburg bij het spoor wegcongres. Daar er een gerucht is verspreid, alsof de maatregel der perronkaartjes op de stations i der Staatsspoorwegen weder zal worden af geschaft, kunnen wij van wel ingelichte zijde berichten, dat het is een loos gerucht. (T.) Volgens het Ilbl. zal dr. Mezger zich in den herfst van dit jaar naar Rome begeven. Waarschijnlijk zal hij zich te Rome of te Amstei'dam, vanwaar hem opnieuw aanbie dingen gedaan zouden zijn, of in Baden- Baden vestigen. In alle geval schijnt dr. Mezger Wiesbaden vaarwel te willen zeggen. In de wachtkamer 1ste klasse van het staatsspoorwegstation te 's Gravenhage is thans tegenover de portretten van Hare Ko ninklijke ouders, gesteld het portret van H. M. koningin Wilhelmina, in crayon ge- teekend door Dake. De gelijkenis derjeugdige vorstin is sprekend en het vriendelijke gelaat van H. M. verkrijgt nog meer uit drukking in eene rood peluchen omlijsting, rustende op een wit veld, welk geheel weer vervat is in een eikenhouten encadrement, gedekt door eene koningskroon. De anti-revolutionaire en de R. K. kies- vereeniging in het district Haarlem zijn overeengekomen, den roomschen candidaat op het witte biljet te plaatsen, voor het langst durende mandaat, en den anti-revo lutionairen candidaat op het andere biljet. Maandagavond moesten de passagiers der Gooische stoomtram zich'geti'oosten, in plaats van te 9.30, te 11.45 te Amsterdam aan te komen, doordien de machine even voor Mui den defect raakte. Eenige soldaten trokken de tram door Muiden, terwijl men de ma chine weer zoover wist te herstellen, dat men langzamerhand naar Amsterdam kon stoomen. Het congres van spiritisten, dat volgens het ten vorigen jare genomen besluit te Apeldoorn zou samenkomen, zal met aldaar, maar te Arnhem worden gehouden op Woens dag 3 Augustus. De heer F. W. D. Van Straten, van Apeldoorn, zal de vergadering leiden. Omstreeks middernacht is eergisteren tus- schen Boxmeer en Tambeek een blok huizen waarin zes woningen, geheel afgebrand. Alles was grootendeels tegen brandschade verzekerd. PERNIS. Ook uit Poortugaal zal een ver zoek aan den minister van waterstaat ge richt worden, om te verkrijgen dat debe- diening der posterijen weder geregeld worde zooals dat vóór 15 Juli plaats had. VLAARDINGEN. Een prachtig gezicht leverde de haven in de eerste helft der week op. De loggers die nog niet van de 1ste reis binnen waren geweest, kwamen nu aan,, en leverden, na de eerste begroeting der be manning met hunne bloedverwanten en vrien den, allereerst de vleet aan de gereedstaande wantwagens, om later hun aan de zee ont woekerde buit op de kaden te lossen. Dat gaf eene groote drukte. Daarna volgde verpakking der tonnen en verkoop. Intus- schen worden op de loggers weder de toe bereidselen tot vertrek gemaakt, want de visschers moeten thans zoo spoedig mogelijk weder op hun post zijn en hun post is daar, waar de haringscholen zijn. Door 45 loggers en 15 bommen is deze week alhier 16895 ton pekelharing aange voerd. 8 Vlaardingsche en 8 Scheveningsche loggers kunnen nu nog van de le reis ver- i wacht worden. Alhier havenen 138 loggers. HELLEVOETSLUIS. Het plan bestaat om de functiën van chef van het torpedo- en artillerie-materieel der Marine alhier onder één hoofd te brengen en al zoo op te dragen aan één luitenant ter zee le kl.,toegevoegd aan het hoofd van het vak van uitrusting van 's Rijks inrichting alhier. TILBURG. De aanstaande verjaardag van H. M. de Koningin-regentes zal hier dit jaar bijzonder luisterrijk gevierd worden. Onze schutterij zal eene groote parade houden, bij welke gelegenheid tevens het nieuwe schutterij-muziekkorps zal geïnstalleerd wor den. Na de parade concert. Vervolgens zal eene serenade gebracht worden bij den majoor, commandant, den heer M. J. J. H. Lommen. Ook zal het stadhuis worden geïllumineerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2