Kerknieuws. GEMENGDE BERICHTEN. Vervolg Binnenland De Paus heeft den aartsbisschop van ïtouaan door bemiddeling van kardinaal Rampolla doen weten, dat de zaak der zalig verklaring van Jeanne d'Arc in overweging is genomen. Het St. Willibrordus-gesticht in de Oude Molstraat te 's-Hage, was gisteren in feestdos. Prijkten in de gangen en vertrekken van het gebouw op onderscheidene plaatsen bloem- versieringen, vooral de kapel zag er feeste lijk uit. Nabij het altaar waren fraaie sier planten en bloemen smaakvol gegroepeerd, terwijl langs de wanden van het kerkje guir landes van groen en bloemen slingerden, te midden waarvan decoratieve schilden waren aangebracht. Eenige dier schilden gaven toepasselijke spreuken te lezen, andere vertoonden de wapens van Paus Leo XIII en van H. D. II. de Bisschoppen Zwijsen, Snickers en Botte- manne. Heden viert het Gesticht zijn 50-jarig bestaan, doch reeds gisteren werd het heug lijke feest kerkelijk herdacht. Te 10 uren werd een plechtige H. Mis opgedragen door den zeereerw. heer J. Heyligers, deken en pastoor, geassisteerd door den zeereerw. pater Schoonbeek en den weleerw. pater Stallenberg. Gedurende de H. Mis, die werd bijgewoond door al de Eerw. Zusters, benevens door de directrices en zelatrices der Mariavereeniging, voerden een zangkoor, uit zusters bestaande, op verdienstelijke wijze een 4 stemmige Mis en een 2 stemmig Ze Deum Laudamus uit. Heden wordt het feest vooral voor de schoolkinderen meer huiselijk gevierd. (D.) i De inwijding van het gesticht der broeders van den H. Johannes de Deo had gister-ochtend met groote plechtigheid en in het bijzijn van honderden belangstellenden van allerlei ge zindten plaats. De vertegenwoordiger der gemeente, dr. de Haan, en monseigneur Bot- temanne, werden met klokgelui ontvangen. De laatste begaf zich dadelijk naar het altaar om zich te kleeden voor het opdragen der H. Mis. In dien tijd zong het zangkoor, bij gestaan door den heer J. J. Rogmans, de hymne Veni Creator. Monseigneur celebreerde daarop de H. Mis, bijgestaan door den vicaris-generaal van het bisdom Carlier en door de geestelijken, de eerwaarde heeren Dunkelman, Teunissen, Aussem, Ter Brink, Juffermans, Coppensen v. d. Bos. Vooraf werd door den Bisschop de kapel en het geheele gebouw gewijd. Het zangkoor van de parochiekerk van den H. Antonius voerde de derde mis van Verhulst op hoogst verdienstelijke wijze uit. Na afloop richtte mgr. Bottemanne zich tot de aanwezigen. »Op dezen plechtigen dag", alzoo sprak 2 .H. E W. ongeveer, «voel ik mij gedrongen «en enkel woord te spreken, en wel in de eerste plaats een woord van dankbaarheid aan den oneindigen God, die het werk heeft doen tot stand komen, die de broeders heeft geroepen, daar waar zij willen werkzaam zijn. «In de tweede plaats een woord van hulde aan den broeder-overste van dit huis, die geijverd heeft, om het op te richten, en duidelijk een woord van dank aan alle edele Weldoeners, die, zonderop godsdienst te letten, hebben gegeven om den bouw mogelijk te 'fiaken. 2. H. Ew. richtte zich daarop tot de broeders- verp)egers, om hen er op te wijzen welk een groot voordeel zij hadden, dat zij nietalleen een huis, doch ook eene zoo schoone kapel hadden, waar zij zich met hun God en Zalig maker konden vereenigen. Vooral zij hadden het gebed noodig, om niet af te dwalenvan den weg dien zij zich hadden gekozen, daar zij, in de volle wereld levendé, aan allerlei verleidingen bloot staan. «Wel zijt gij geeste lijke broeders" alzoo vervolgde Z. H. E. W., »doch het gevaar blijft ook u omringen, en om u daarvan te overtuigen, behoef ik u niet eens te wijzen op Judas, doch kan ik u wijzen zelfs op een Petrus, die, hoe lief hij zijn meester ook had, hem toch verloochende toen hij in gevaar kwam. Ook u dreigen die gevaren dag aan dag als gij uit verplegen zijt. Wilt ge dus beantwoorden aan uw roeping, kom dan veel aan deze plaats om te smeeken dat die gevaren u niet brengen op den ver keerden weg. Hierop werd het amen uitgesproken en hief het zangoor het TeDeumw an Verhulstaan. De plechtigheid was daarmede geëindigd. De officieele genoodigden verzamelden zich daarop aan een dejeuner. Als eene bijzonderheid mag wel worden gemeld, dat de bisschop nooit had verwacht, dat te Haarlem het werk der broeders de Deo ingang zou vinden bij andersdenkenden, en dat juist de twee eerste verplegers werden gevraagd, de een bij een Israëliet en de tweede bij een Protestant. De uitstekende verpleging die men van de broeders geniet, is thans reeds zóó bekend, dat er reeds verplegers voor buiten te kort komen. Te Hees, bij Nijmegen, viert de wed. Otte op 2 Augustus haar 104den verjaardag. De hoogbejaarde vrouw is goed gezond, helder van verstand en verricht nog dagelijks hare huishoudelijke bezigheden. Dr. Mezger zal Wiesbaden niet verlaten, hij wil alleen ontslagen worden als Pruisisch onderdaan en weder Nederlandsch onderdaan worden, ten einde niet genoodzaakt te zijn, de hooge belastingen te betalen volgens de nieuwe Pruisische belastingwet. Ingevolge deze wet zou hij zijn inkomsten zelf moeten opgeven. In een herberg te Huist trad onlangs de 49-jarige E. H. uit Temsehe (België) op en verrichtte ten aanschouwe van een talrijk publiek zijn toeren. Zoo vroeg hij onder meer een gladden gouden ring, dien de vrouw van den rijksveldwachter hem ter hand stelde. Er werd nu zoo sterk gegoocheld, dat de gouden ring niet meer tot de eigena res terugkeerde. Voor deze «verduistering" is deze onwaardige navolger van Bosco door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Maandag jl. onstond brand in een pachthoeve der gemeente Selenne (provincie Namen). De vlammen sloegen spoedig naar andere huizen over, en weldra stonden 32 woningen in brand. Ongeveer 60 gezinnen zijn zonder huisvesting. Men schrijft den brand aan kwaad willigheid toe. Generaal Booth heeft zich bereid verklaard zijn sociaal plan aan het oordeel eener on partijdige commissie te onderwerpen en zich bij dat oordeel neer te leggen, mits de tegen partij hetzelfde doet. De Timesdie zoowat aan het hoofd staat van de oppositie tegen den generaal, heeft dit aangenomen en de Pall Mall Gazette doet nu de volgende per sonen aan de hand, die men in de commissie zou kunnen kiezen de graaf van Meath, de heer Ritchie, Sir Thomas Farrer, Charles Booth, John Burns en mevrouw Jeune met den lord-mayor van Londen als voorzitter. Donderdag-namiddag was een gezelschap uit Aberdeen naar Muchalls gegaan om een uitstapje op de rotsen te maken. De heer Barron en zijn zuster waren achtergebleven en men ging hen zoeken. Zij aarzelden over een rotsblok te gaan en de heer Barron hielp zijn zuster door haar bij de schouders vast te houden; op eens struikelde zij en sleepte haar broeder in den val mee 400 voet in de diepte werden beide lijken voor het oog der overige leden van't gezelschap vreeselijk ver minkt teruggevonden. Pastoor Kneipp is naar Pressburg geroe pen, om daar den Oostenrijkschen aartshertog Frederik te behandelen volgens zijn methode. De rechtbank te Weenen heeft een wijn- koopersknecht, die, om zich op zijn patroon te wreken, alle vaten in diens kelder heeft vernield, waardoor meer dan 54.000 liters wijn zijn weggeloopen en ruim 40.000 flo rijnen schade werd veroorzaakt, tot 8 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Weder heeft er in Noorwegen een zware brand gewoed, en wel te Sarpsborg, alwaar dertig huizen in het schoonste gedeelte der stad door de vlammen zijn vernield. Te Monte Léone, in Italië, zijn eenige studenten bij een twist door officieren ver wond. De Italiaansche minister van Oorlog, generaal Pelloux, doet nu door generaal Baldissera een onderzoek in loco instellen. Bij een wedren van Oostenrijksche officie ren te Brandeis aan de Elbe viel een dra gonderluitenant en bleef bewusteloos liggen. Twee op hem volgende officieren moesten met hun paarden over hem heen en daarbij werd zijn schedel door de hoeven der paarden verpletterd. Zijn toestand is hopeloos. Wegens de voorzorgsmaatregelen met het oog op de cholera mogen in Portugal geen postpakketten worden ingevoerd over Frank rijk. Monsters van koopwaren worden niet toegelaten. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag, 29 April, des namiddags ten kwar tier voor twee ure. Na lezing en goedkeuring der notulen werd mededeeling gedaan van de ingekomen stuk ken, waartoe o. a. behoort eene missive van den Commissaris der Koningin, ten geleide van het Koninklijk besluit, houdende schor sing van het raadsbesluit van 31 Juli 11., waarbij vastgesteld is een nieuw reglement van orde voor den Raad. De heer De Groot vroeg na voorlezing van het koninklijk besluit het woord. Hij achtte het noodig om tegenover de zonderlinge ge ruchten, die daaromtrent loopen, nog eens in 't licht te stellen, dat in de zgn. vóórver gaderingen niets behandeld wordt, wat het licht niet mag zien, dat zij slechts gehouden wor den ter onderlinge voorlichting en onderling overleg, en de leden die daaraan deelnemen, zich nooit, verbinden voor hun in den Raad uittebrengen stem. De Voorzitter mompelde zoo iets, waarvan de korte zin het best te vertolken is, door de woorden«spreken is zilver, zwijgen is goud," en daarmede was dit incident afge- loopen. Het ingekomen rapport van de comm. van fabr. over mogelijkheid der aansluiting van de bewoners van de Oostzijde van den

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3