Bij Bit Buk behoort een Bijvoert. 15e Jaarg. Zondag 31 Juli. No. 4347. VERSCHIJNT DAGELIJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs vaii dit Itlud: Voor Scliiedam per 3 maanden /1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Adverlentiëu Van I6 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Teneinde aan een reeds meermalen uitge sproken wensch van velen onzer lezers te voldoen zal, te beginnen met 1 Augustus aanst., de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT in belangrijk vergroot formaat des avonds verschijnen. De vergrooting en de daarmede gepaard gaande verbetering van ons blad zal onzen lezers ten goede komen, zonder dat zij zich daarvoor eenige meerdere uitgaven behoeven te getroosten de abonnementsprijs zal niet worden verhoogd. Wij vertrouwen, dat het lezend publiek in Schiedam en Omstreken de pogingen tot verbetering van onze courant aangewend, zal weten te waardeeren, en het ons aan den noodigen steun bij het uitvoeren van eene zoo kostbare verbetering niet zal ont breken. In de eerste weken van Augustus zal ons blad te Schiedam en in de Omstreken op ruime schaal worden verspreid. Wij vestigen de aandacht van HH. adver teerders op de uitmuntende gelegenheid tot adverteeren, die onze courant in zijn vergroot formaat bij voortduring zal bieden. De Administratie. Het Bureau van de Nieuwe Schiedamsclie Courant is vanaf Maandag aanst. HOOG STRAAT E 318, hoek Zwaansteeg. ALGEMEEN OVERZICHT. 30 Juli '92. De volledige uitslag der verkiezingen in Engeland is thans bekend. Op de Orkney- eilanden en in Shetland is de heer Lyel, een Gladstoniaan, gekozen met 2617 stemmen, tegen 1614 stemmen, die uitgebracht zijn op den heer Younger, een unionist. Dat verkie zingen altijd verrassingen zijn, is intusscben opnieuw gebleken. Behalve op de Orkney- en Shetlandsche eilanden moest deze week nog ®ene verkiezing plaats hebben te Greenock, Waar de zegepraal van den Gladstoniaansehen andidaat als zeker werd beschouwd. Aanvan kelijk werd dan ook gemeld, dat de Gladstoni aan gekozen was; maar bij nadere telling bleek, at de unionistische kandidaat de overwinning BERICHT. had behaald met een meerderheid van 53 stemmen. Hierdoor is de meerderheid der home-rulers van 42 tot 40 stemmen terug gebracht. De berichten omtrent de plannen der con servatieve regeering luiden nog altijd zeer Yaag. Het schijnt echter zeker te zijn, dat het Parlement zonder troonrede zal wor den geopend, zoodat de heer Gladstone een motie van wantrouwen tegen het Parlement zal moeten voorstellen De Scottish Leader verneemt uit goede bron, dat de nieuwe liberale regeering, zoodra zij aan het bewind komt, home-rule zal voorstellen, waarvan men verwacht, dat het betrekkelijk gemak kelijk zal worden aangenomen in het Lager huis. Daarna zou terstond een groote lijst van radicale hervormingen komen. Men gelooft dan ook, dat het Hooger- en Lagerhuis wel eens met elkander in botsing zullen komen. Zooals men weet, hebben de conservatieven in het Hoogerhuis sinds jaar en dag een groote meerderheid. In een Zwitsersch blad, de Genevois, is een relaas opgenomen betreffende Bismarck's ontslag in 1890. Het is geleverd door een Duitsch roman- en geschiedschrijver, die den Prins bezocht na diens woordenwisseling met den Keizer, welke tot het ontslag leidde, Bismarck 'liep woedend zijn kamer op en neer, hardop in zich-zelven sprekend en tril lend van aandoening. Toen hij zijn vriend zag binnentreden, barstte hij los »Er hatte mich herausgeschmissen, der Lausbub (Hij heeft mij er uitgesmeten, de snotneus). Dan, als snel tot zich-zelf sprekende :»Zonder eer bied noch erkentenis voor de loopbaan van den grootsten dienaar zijns grootvaders en vaders in een aanval van lang voorbereide woede heeft hij mijn schriftelijk ontslag ge vraagd ja schriftelijk en dat oogenblik- kelijk. Maar hij zal het eerst morgen heb ben, al stierf hij ook van ongeduld." Nadat hij wat gekalmeerd was, vertelde de Prins zijn vriend, dat de Keizer hem zijn voornemen had te kennen gegeven, een avondfeest bij dr. Windthorst, den leider van de Centrumspartij en den grooten bestrijder van de kanselierspolitiek bij te wonen. De Prins verzocht den Keizer dit niet te doen, daar hij daarmede zijn (des kanseliers) hou ding, in de oogen van het Centrum zou ver- oordeelen, groote voldoening aan de vijanden van het rijk zou schenken en zijn eersten minister zou benadeelen. Met onmiskenbare minachting en met den voet van ongeduld op den grond stampend, antwoordde de Kei zer ïZoudt gij soms ook mijn menu willen voorschrijven Bismarck zeide daaropnEr blijft mij dus niets anders over dan mijn ontslag in te dienen." nik neem het aan", gaf de Keizer terstond ten antwoord, »gij kunt uw ontslag nemen en het verzoek daartoe mij schrifte lijk inzenden." Nauwelijks was Bismarck thuis, of reeds was een keizerlijke lijfwacht daar om het verzoek tot ontslag in ontvangst te nemen. De kanselier deed echter antwoor den, dat hij wilde nadenken, 's Anderen daags ten 8 ure klopte de lijfwacht opnieuw aan Bismarck's deur, en nu kreeg hij het zoo zeer verlangde ontslag. In dit relaas wordt bevestigd, dat de ijzeren" staatsman slechts met grooten tegenzin zijn post heeft ver laten. Eerst toen het bleek, dat zijn dreigen met ontslag bij den kleinzoon eene heel andere uitwerking had dan die welke het bij den grootvader pleegt voort te brengen, bleef hem niets anders over dan tot werke lijkheid te maken, wat hij zoolang in 't ver schiet had gesteld. Dat de Sultan van Marokko zich tot Rus- land wendde om bemiddeling te zoeken in zake de moeilijkheden, die rijzen met de Europeesche naburen, wil men laten door gaan voor een bewijs, dat Duitschland's aan zien aan het tanen is. Ware de ijzeren kanselier nog aan het bewind, zoo vermoedt men, dat die twistvraag niet zonder Duitsch- lands invloed zou worden opgelost. Hoe dit ook zij, Marokko begint de aandacht te trek ken, daar men in de Engelsche bladen de zelfde redeneeringen opmerkt, die de bezet ting van Egypte vooraf gingen. Evenals destijds wordt verklaard, dat het land een onafhankelijk rijk moet blijven, doch de han del geheel onbelemmerd tot in het binnen land gedreven moet kunnen worden. Het optreden der Fransche regeering schijnt aan leiding gegeven te hebben tot het voorstel van een gemeenschappelijk ultimatum aan den Sultan, dat gevolgd zou moeten,worden door eene gemeenschappelijke demonstratie der vloten en zoo noodig een expeditie naar het binnenland. Hiermede neemt echter Spanje volstrekt geen genoegen de minister van buitenland- sche zaken heeft den Engelschen gezant tot diens ontsteltenis verwittigd, dat Spanje, zoo noodig, zelf een expeditie naar Marokko zal zenden, doch niet kan gedogen, dat in de onmiddellijke nabijheid een Europeesch rijk eene kolonie vestigt. Met belangstelling slaat men gade wat uit deze aangelegenheid zal voortspruiten, vooral daar de opstand van het bergvolk, dat nu reeds op Tanger aanrukt, eene aanleiding kan geven aan een der strijd lustige machten om de haven van Tanger NIEUWE SCHIEDAMSCHl COURANT Het auteursrecht van den inhoud dezer courant ii ver- sekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (S/slI. no. 124.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1