Binnenland vergelijk eindigen. De kredietwet, waar in een bedrag van vijf millioen dollars voor bedoeld subsidie voorkomt, zou ter stond goedgekeurd worden, evenals de afzonderlijke wets voordracht voor die subsidie, doch het bedrag der subsidie zou voorloopig tot de helft teruggebracht worden. De opening van het Nlerwede-kanaal. Bij aankomst van den Koninklijken trein gisteren-voormiddag te elf uren aan het Centraal Station te Amster dam werden Hare Majesteiten begroet door 51 kanonschoten, De stukken wa ren opgesteld, op het dijkje tusschen het Noord zeekanaal en de Houthaven (het verlengde van den Westerdoksdijk). Een halfuur te voren was een eerewacht in groot tenu opgesteld op het perron bestaande uit een compagnie van het 7e regiment infanterie op volle sterkte, regimentsvaandel en muziekkorps. Nadat HH. MM. met de rijtuigen welke aan deWestzijde van het Konings paviljoen gereed stonden, onder het ge juich der menigte naar de gereedlig gende boot aan de De Kuij terkade waren gereden, werd de tocht onder begunsti ging van zeer fraai weder door de ver sierde booten volbracht. Op voele plaat sen langs het kanaal en overal waar woningen en buitenplaatsen gelegen zijn, werden aan HH. MM. geestdrif tige ovaties gebracht. Voor de oever bewoners leverde de flotilje van booten een prachtig gezicht op. Te Vreeswijk van de Ceres komende, namen de Koninginnen plaats onder een rood fluweelen met goud afgezette bal dakijn. De Burgemeester van Vreeswijk, de heer Verploeg Chassé, riep hier den Koninginnen het welkom toe en dankte voor de eer van het Vorstelijk bezoek, ook namens de ingezetenen, wier aan hankelijkheid aan het Oranjehuis bij elke gelegenheid en ook nu weer, op den voorgrond trad. Zijn kinderen boden daarop aan HH. MM. bloemruikers aan. De heer Cordes, President der Am- sterdamsche Kamer van Koophandel, sprak nu Hare Majesteiten als volgt toe „Het zij mij vergund Uwe Majesteiten eerbiedig dank te zeggen, dat het U behaagd heeft dezen tocht door het voltooide gedeelte van het Merwede- kanaal te ondernemen en dat het aan de Kamer van Koophandel te Amster dam vergund werd dien tocht op fees telijke wijze te doen geschieden. „Het is bekend, dat door Uwe Maje steit de Koningin-Regentes steeds leven dig belang gesteld wordt in alles wat bevordelijk kan zijn aan den bloei van den Nederlandschen handel, maar ik mag er bij deze gelegenheid wel op wijzen hoezeor er tevens door Uwe Ma jesteit naar gestreefd wordt die belang stelling ook bij onze geliefde Koningin te wekken en te bevorderen. Door het bezoek, heden aan dit ka naal gebracht, zal, naar ik mij vlei, bij Uwe M.M. de overtuiging verleven digd worden, dat onze Hollandsche water bouwkundigen mannen zijn die met eere mogen worden genoemd, maar ik zou het op hoogen prijs stellen indieu aan dit bezoek tevens wijding kon worden gegeven door een daad van H. M. de Koningin. Indien daartegen dus bij Uwe M.M. geen bezwaar bestaat, dan zou ik eerbiedig willen verzoeken er in toe te stemmen, dat aan deze sluis te Vreewijk de naam gegeven worde van Koninginnen Slnisen wanneer die naam door Uwe M.M. wordt goedgekeurd, dan zij deze doop een blijvende herinnering aan de zeer gewaar deerde tegenwoordigheid van Uwe M.M. te dezer plaatse. Het behage nu Uwe M. de Koningin dien doop te doen plaats hebben." De minister van Waterstaat, de heer Lely, daarop het woord nemende, ver zocht aan II. M. de Koningin door een druk op den knop eener electrische ge leiding, den steen, waarop de sluisnaam is gebeiteld, te willen onthullen. Nadat dit geschied was en een luid „Hoera, leve de Koningin!" had weer klonken, namen HH. MM. plaats in de gereed staande Hofrijtuigen, om, na een rit door het dorp, naar Soestdijk terug e keer en, (JJ). Schiedam, 5 Augustus Bij do gisteren door Burgemeester en Wethouders gehouden aanbesteding voor de levering van het drukwerk voor de gemeente gedurende de jaren 1893-1897 was ingeschreven door de heeren J. Odé voor f 976.80, J. B. C. Hulsman voor f 870.29 en Gebrs. van Noortwijk voor 863.68. De toewijzing zal nader geschie den. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zijn de navolgende ver gunningen verleend 1. onder zekere voorwaarden aan P. van der Velden Czn. en zijne rechtverkrijgenden tot oprichting van een petroleum-bergplaats, op den open grond achter zijne woning aan de Haga- straat alhier wijk G no 119, kadaster sectie L. no 649. 2. aan E. Bal en zijne rechtverkrij genden tot oprichting van een brood- en kleingoedbakkerij in het pand aan de Hoogstraat alhier,wijkC. no 322, kadaster- sectie B. no. 1967. De generaal-majoor bevelhebber in de le militaire afdeeling heeft bij circulaire de Burgemeestor en Gemeentebesturen uitgenoodigd, medewerking te verleene om geleidelijk verdere uitbreiding tn geven aan de vrijwillige oefening inden wapenhandel, ook door de gelegenheid tot deelneming (zooveel het mogelijk zal blijken) open te stellen in Gemeenten waar geen garnizoen ligt en waar voor de oefeningen der schutterijen geen in structeurs van liet leger beschikbaar worden gesteld. De cursus zal worden gehouden van 1 October 1892 tot ulti mo Eebr. 1893. De terugkomst van eenigeheilssoldaten, die den velddag van het „Leger des Ileils" te Vogelenzang hadden mede gemaakt, bracht gisteren-avond om streeks half acht, de geheele stad in rep en roer. Het overtalrijke publiek, blijkbaar teleurgesteld in de hooge ver wachting die hét zich van eene feestelijke terugkomst had gemaakt, begon de heilssoldaten uit te| tarten en te sarren, wat al spoedig aanleiding gaf tot eene botsing, waarbij het vaandel dat de heilssoldaten medevoerden werd ver scheurd en eenigen der vechtenden kwetsuren bekwamen. Door den steeds wassenden stroom des volks begeleid, begaven de heilsoldaten zich naar hun lokaal aan de Lange Haven. Op de Koemarkt bleek de verbittering van het opgewonden volk zoo groot, dat het de leden van het Heilsleger in de Haven zou gedrongen hebben, hadde niet een daar stationeerend rijtuig de pas sage eenigszins gestremd. Ten slotte mocht het den heilssoldaten echter ge lukken hun kazerne zonder verder letsel te bereiken, waar zij nog tot in hun eigen gebied door het woedende volk werden vervolgd. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Voorschoten is benoemd mej. J. M. E. de Kroes te Schiedam. Voor het te 's Gravenhage gehouden examen in de Engelsche taal (lager onderwijs) zijn gisteren geslaagd de dames M. E. van Hoek en A. B. Knap pert, beiden te Schiedam. Voor de hoofdakte zijn geslaagd de heeren M. van der Sluis en A. Tim mermans, beiden te Schiedam. Door H. M. de Koningin-Regentes is afwijzend beschikt op het verzoek van G. Rijkee uit Pernis om gratie voor haren man A. Baris, die veroordeeld is tot 4 maanden gevangenisstraf wegens diefstal. Dat namens H. M. de Koningin-Re gentes jlir. L. R. J. A. Roosmalen Nep- veu van Doorn, Eriesland bezocht om den arbeiderstoestand aldaar te onder zoeken, is, naar men ons nader meldt, niet juist. Jhr. Nepveu doet dit niet namens H. M. (de omstandigheid dat jhr. N. adjudant is van H. M. gaf tot deze mededeeling aanleiding), maar als hoofd bestuurder van het comité in Nederland tot bevordering der emigratie naar Ca nada, door aan arbeiders financieelen steun te verschaffen voor de kosten van overtocht, enz. Dit comité heeft vooral het oog op Eriesland geslagen, waar de toestand van tal van arbeiders treurig is en wenscht daar met de emigratie aan te vangen. Jhr. Nepveu riep in dezen de hulp in van ds. de Hoogh te Nijehaske bij Heerenveen, met dit gevolg, dat deze heeren bij de invloedrijkste personen medewerking ondervonden en eerstdaags eene vergadering zal worden gehouden, waarin tot oprichting van een comité in Friesland zal worden besloten, om daarna, zoo mogelijk, met de landver huizing aan te vangen. (JJ. D.) De Minister van Binnenlandsche zaken heeft het vervoer van herkauwende dieren en varkens verboden uit de gehuchten Kuttingen en Reziet, gelegen in de ge meente Wittem. De Minister van Financiën maakt be kend, dat bij hem van onbekenden, ten behoeve van 's-Rijks schatkist, ontvan gen zijn twee postwissels, groot f40.10 en f2.10, respectievelijk ingeschreven aan de postkantoren te Maastricht en Amsterdam. Voor de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten van Noord-Holland in het district Den Helder waren uit gebracht 666 geldige stemmen. Hiervan bekwam de heer C. A. Beukenkamp, kandidaat van de kiesvereeniging „Voor uitgang" 334, de heer C. D. Zurmulilen kandidaat van de kiesvereeniging Burgerplicht175 de heer mrM .Büshner te Alkmaar, kandidaat van de kiesver eeniging „Eendracht" 78 en de heer A. Slot te Broek op Langendijk, kan didaat van de kiesvereenging „Nederland en Oranje" 43 stemmen. De heer *C. A. Beukenkamp is alzoo gekozen. Den len dezer zijn nieuwe tarieven inge voerd voor het spoorwegvervoer van steen kolen uit Rijnland en Westfalen naar de stations Bozum, Hindeloopen, Kes- teren, KoudumMolkwerum, Maassluis, Mantgam, Oudega, O verveen, Renen, Vlaardingen, Workum, Woudenberg Scherpenzeel, IJlst en Zandvoort van den Hollandschen spoorweg, terwijl voor verscheidene andere Nederlandsche sta tions de vrachten veranderd, ten deele verlaagd zijn. Naar het weekblad Locomotief ver neemt, zal de dienstregeling op het Noordernet der Staatsspoorwegen bij den a. s. winterdienst eene groote wijziging ondergaan. Dan zullen tevens de nacht treinen voor goederenvervoer komen te vervallen. Ook zullen do afzonderlijke treinen op de lijn ZwolleMeppel, voor Groningen en Leeuwarden bestemd, weder gecombineerd worden. Een en ander zal groote bezuiniging geven. Naar gemeld wordt heeft de Verein Heutscher Eisenbahn- Verwaltungente Ham burg vergaderd, beslist dat ingeval de Nederlandsche spoorwegbesturen, deel uitmakende van den Vereinmet toe stemming der Nederlandsche regeering er toe mochten overgaan den Midden- Europeeschen in plaats van den Green- wich-tijd op de lijnen onder hun beheer in te voeren, daartegen door den Verein geen bezwaar gemaakt zou worden. Den 17den Augustus zal een dei- oudste hoofdambtenaren der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, de hoofd inspecteur P. C. Beelenkamp, zijn 50- jarigen diensttijd vieren. Beelenkamp is als 't ware een kind dier Maatschappij. Als knaap trad hij te Haarlem, zijne geboorteplaats, inbaar dienst, toen zij nog slechts enkele jaren bestond. Daarna was hij commies te Leiden en op andere plaatsen. Hierop bekleedde hij achtereenvolgens den post van stationschef te Schiedam en te 's-Gra- venhage, en het publiek leerde hem waardeeren als een ijverig welwillend beambte. In 1854 werd Beelenkamp geplaatst bij de controle te Amsterdam en een half jaar later ter vervanging van den heer Methorst tot controleur benoemd. In 1874 had een reorganisatie van den algemeenen dienst plaats en werd hij benoemd tot hoofdinspecteur, in welke betrekking hij nog steeds werkzaam is. Naar men verneemt, hebben de ge zamenlijke winkeliers op het terrein der Sporttentoonstelling eene rechts vordering ingesteld tegen het Uitvoe rend Comité wegens het afzonderlijk entrée heffen voor de paarden-tentoon- stelling, terwijl hun plaatsruimte is verhuurd op de Internationale Sport-, Visscherij- en P««nfe»-tentoonstelling. (Avp.) Het Bat. Nbl. schrijft „Men maakt de opmerking, dat de hangende lokken, waarmede op de nieuwe muntstukken onze jeugdige en lieftal lige Koningin prijkt, op den inlander een vreemden indruk moeten maken. „De inlander houdt 't hoofd steeds gedekt en ook zijn vrouw en dochters vertoonen zich nimmer met loshangend haar. 't Beeld op de muntstukken doet den dessaman denken aan slordigheid en on gemanierdheid. „Onze zegsman zou het beeld dei- voor Indië bestemde muntstukken ge dekt willen zien met de Koninklijke kroon, zooals ook de beeltenis van Vic toria, voorkomende op de in Britsch- Indië circuleerende geldstukken, ge kroond is. Deze aangelegenheid is mis schien van meer belang dan men meent." In tegenwoordigheid van eene talrijke schare belangstellenden, werd gisteren het stoffelijk overschot van den Maan dag 11. plotseling overleden pater A. A Zwakenberg, kapelaan der St. Teresia- parochie te 's-Gravenhage, grafwaarts gevoerd. Yooraf had in 'de Kerk der parochie aan het Westeinde, alwaar eene toepasselijke rouwversiering was aangebracht, een plechtige uitvaart dienst plaats, waarin de Eerw. pater van Nieuwenhof S. J. eene toespraak hield ter gedachtenis aan den beminden priester, in wien vooral ook de armen veel verloren hebben. De lijkstoet werd voorafgegaan door weesjongens en koorknapen. Naast en achter den lijkwagen gingen bestuurs leden van de jongeliugs-congregatie. In den stoet volgden vele geestelijken der stad en eenige eerwaarde broeders. Op de R. K. begraafplaats werden voorts o. a. nog opgemerkt de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal de heeren Bevers en Kolkman. Zoowel in de kerk als op de begraaf plaats werden Gregoriaansche liederen gezongen. Vóórdat het lijk in den kelder was nedergelaten werd meerstemmig gezongen Jesu Salvator Mundigecom poneerd door A. Giesen. De beaarding geschiedde door den hoogeerw. pater Van den Boogaart, Provinciaal, geadsisteerd door de Zeer Eerw. paters Alberdingk Thijm, secre taris, en Van der Hagen, pastoer der parochie. Een klein, doch uitgelezen publiek, waaronder vele dames in keurige toiletjes, woonde gisteren de jaarlijksche Cricket match bij, die te Clingendaal, de buiten plaats van baron Van Brienen, plaats had. De strijd liep tusschen het „elftal - Clingendaal" en het elftal-Lelyveld", twee groepen spelers, bij de sportmen wel bekend. Er werd met afwisselend geluk ge kampt en dat er vaak blijken werden gegeven van kracht en geoefendheid, bewees herhaaldelijk het luide applaus. De uitslag was, dat de Hol landers wonnen met 133 runs, waarvan de heer Posthuma alleen er niet minder dan 56 maakte. De Engelschen behaal den 127 runs, waarvan zij er 48 dankten aan den lieer Mansfield. Heden te 10 uren wordt de wedstrijd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2