Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Bericht. ONS STREVEN. bureau hoogstraat 317. EERSTE BLAD. 15de Jaarg. Zondag 7 Augustus 1892. No. 4853. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. No. 124.) PRIJS DER ADVERTENTIËN Yan 1—6 regels 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Zij die zich tegen 15 Aug. op dit B/ad abonnee ren, ontvangen de tot dien datum nog te verschijnen Nummers Gratis. Het was tot hiertoe nimmer de bedoeling van de „Nieuwe Schie- damsche Courant" partij te kiezen in den minder verkwikkenden strijd, gedurende de laatste maanden tns- schen de verschillenden hoofdorganen der katholieke pers in ons Vader land gevoerd. Wij hebben ons daar over onder menig opzicht verheugd. Vele lezers immers zullen het met ons eens zijn, dat een noodeloos moeien misschien aanleiding zou kunnen geven tot tweedracht in eigen boezem. En dat er maar zeer weinig noodig is, om de eendracht ie verstoren, daarvoor liggen de be wijzen ons nog versch in het ge heugen in hetgeen voorgevallen is tijdens de laatste verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in ons district. Wij billijken daarom niet alleen, maar wij keuren zelfs in hooge mate goed de gedragslijn, die tot hiertoe ons katholiek orgaan hier ter stede zich stelde. Moge het steeds in dien geest blijven voortgaan! He verandering in de uitgave van dit blad gebracht, heeft, naar wij veronderstellen, daarom geenszins ten doel af te wijken van hetgeen tot nogtoe was voorgenomen en gevolgd, maar wel den katholieken geest krachtiger nog te kunnen opwekken on bevorderen, en daartoe roept het an ook de medewerking en steun vai} alle weidenkenden in. anneer wij boven dit artikel schrijven ons streven" dan leide niemand daaruit af, dat wij dit doen in naam dei redactie noch volgens eenige gegeven opdracht wij uiten integendeel geheel vrij en uit eiger beweging ons gevoelen en innige overtuiging dringt ons dat gevoeUn aan anderen mede te deelen. Daar worden er velen gevotden, die het groote nut van een katho liek locaal orgaan over het hoofd zien óf schijnen niet te willen begrijpen. Wie heeft niet menigmaal de vol gende redeneering vernomen Laat de geheele katholieke pers tot één hoofdorgaan zich vereenigen; laat dat blad tegen een minimum-prijs voor een ieder verkrijgbaar gesteld worden, de eenheid zal er door wor den bevorderd, wij zullen bevrijd blijven van dat onderling gehaspel tusschen de redactiën der nu ver schijnende organen en het zal één zelfde katholieke geest wezen, die allen voorlicht. Oppervlakkig beschouwd is er veel voor die redeneering aan te voeren. Een flink, degelijk, met ken nis van zaken geschreven katholiek hoofdorgaan, dat èn wat inhoud én wat prijs aangaat èn aak wat betreft het voorzien in de behoeften van het steeds toenemend handelsverkeer door vlug en juist mededeelen der laatste berichten of nieuwstijdingen minstens gelijken tred houdt met andere organen der niet-katholieke pers, ware voor ons, Katholieken, vóór alles te wenschen en mogen er eens knappe, ontwikkelde mannen opstaan, die met den geest van zelf verloochening bezield, geen eigen voordeel zoeken, maar alleen en uit sluitend het katholiek belang trach tende te bevorderen, aldus in een groote leemte der katholieke pers in Nederland willen voor zien, de hoogste dank zal door het katholieke Nederland daarvoor hen gebracht worden. Niet dat wij hier door iets willen afdingen op onze tegenwoordige hoofdorganen. Onge twijfeld heVben deze hunne hooge verdiensten, ongetwijfeld ademt in hun allen een echt katholieke geest, en al zija zij het in de toepassing der begiaselen niet altijd eens, in de beginselen zeiven staan zij rug aan rug onwrikbaar pal. Maar hierdoor alleen wordt niet voorzien in de boveïgestelde eischen en daarom blijft de grootebehoeftebestaanenmist dieitengevolge de boven voorop ge- stdde redeneering niet allen grond. Nag echter die redeneering, die, wij oekennen het gaarne, volstrekt niet allen grond mist, mag zij aanleiding geven om steun te weigeren aan andere organen der katholieke pers, mag zij vooral ons onzen steun doen onthouden aan een of ander locaal katholiek orgaan, dat vóór alles ten doel heeft de behartiging onzer plaatselijke katholieke belangen? En dan zeggen wij met volle overtuiging: neen! Ten eerste blijft het eene zekere waarheidDu choc des opini ons jaillit la vêrité. Door wrijving komt men tot de waarheid. Het is menigmaal zeer goed, dat er door verschillende personen op verschil lende wijze uiting wordt gegeven omtrent de opvatting van een of ander vraagstuk, omtrent den besten weg, die gevolgd moet worden ter bereiking van het gemeenschappelijk doel, de bestendiging en de bekrach tiging van den echt katholieken geest en van het katholieke leven. Blind en slaafsch volgen wordt van den Katholiek in geenen deele geëischt. En al zoude dus zulk een bovenge noemd katholiek hoofdorgaan ver schijnen, de behoefte aan meerdere organen zouden toch blijven bestaan. Ten andere meene niemand, dat wat men wel eens noemt „onderling gehaspel", geheel zou weggenomen worden. De hemel beware ons voor die menigte pamfletjes of tractaatjes of brochuurtjes, die alsdan ons ge heele land zouden overstroomen. Neen, dan maar liever, waar men in opvatting of meenig verschilt, zijn gevoelen loyaal en publiek in een dag- of weekblad geopenbaard. Maar daar is nog een voorname reden, waarom vooral het plaatselijk orgaan der katholieke pers voor ons een behoefte blijft, en waarom wij dus als Katholieken eene zekere ze delijke verplichting hebben zulk een orgaan te steunen. Heeft niet iedere provincie in ons land, ieder district in elke provin cie en niet iedere stad of plaats van eenige beteekenis in dat district zijne of hare eigenaardige belangen? En staan die eigenaardige belangen niet dikwijls in een innig verband tot en met ons katholiek leven Moeten er geen wachters aan de kust staan, die ons waarschuwen waarvoor wij ons te wachten hebben en die, om dat zij waken, meer dan anderen van alles op de hoogte zijn en an deren dus ook beter kunnen voor lichten Men moet wel erg kort zichtig wezen om dit niet in te zien. Nog meer. Elke stad, elke plaats heeft een Bestuur en een Raad. In de laatste jaren hebben bijna overal, maar zeker niet het minst in ons Vaderland die besturende en admi- nistreerende lichamen hun eigenaar dig karakter verloren. De partijzucht is helaas! ook daarin doorgedron gen. Men vraagt niet meer welke burger of inwoner de geschiktste man is om wille van de positie die hij bekleedt in de plaats zijner inwo ning, om den invloed, dien hij daarin uitoefent, om de kennis van zaken en toestanden, waarin hij door een langdurig verblijf meer dan opper vlakkig is doorgedrongen, maar wel tot welke partij hij behoort, of hij katholiek, protestant, liberaal, radicaal of sociaal-democraat is. Een ieder ziet terstond in tot welk een resultaat zulk een drijven moet voe ren en kan dus ook oordeelen of daardoor het waarachtig belang van den burger of inwoner bevorderd wordt. Nu is het voorzeker de plicht van een plaatselijk orgaan de belangen van hen, tot wier richting het be hoort, voor te staan en onpartijdig zijn lezers op de hoogte te houden van hetgeen in bestuur en raad voorvalt, te loven waar te prijzen valt, te laken waar valt af te keu ren. Yoor ons, Katholieken, vooral, bestaat daaraan groote behoefte, nu in zoo menige gemeente en stad óf wel het geheel óf wel het grootste gedeelte van de vertegenwoordiging der burgerij aan niet- partijgenooten is toebedeeld. Hoe anders zullen wij ons ge voelen kenbaar maken, hoe anders voorkomen dat men met ons spele (men vergeve ons de uitdrukking) als de kat met de muis? Elk Katholiek in ons Yaderland draagt de overtuiging in zich rond, dat de dagen voorbij zijn, waarin men ons als aan kinderen het zwijgen oplegde. Wij zijn zoowel op maat schappelijk als op politiek gebied de kinderschoenen ontwassen. Die met ons van meening verschillen, bestempelen die hergeboorte van het katholieke leven in ons Yaderland wel eens als een al te driest optreden van Romemen zij echter niet be vreesd, als volgelingen van Rome zullen wij niemand schaden, niemands rechten aanranden of betwisten, maar men late wederkeerig ook ons in vrede onze eigene belangen behar tigen en dat is in stad of land onder vele opzichten de roeping van het plaatselijk katholiek orgaan. Hebben wij hiermede liet nut, de noodzakelijkheid zouden wij bijna zeggen van een plaatselijk katholiek dag- of weekblad aangetoond? Wij hopen van ja. Die stelling aangeno men, dan volgt daaruit, dat al wie NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT mlili'li

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1