Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Bericht. 15de Jaarg. Dinsdag 9 Augustus 1892. No. 4354. bureau $*ooQ$txaat 817. ALGEMEEN OYERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Zij die zich tegen 15 Aug. op dit Blad abonneer en, ontvangen de tot dien datum nog te verschijnen Nummers Gratis. DE VOORAVOND VAN SINT JAN. NIEUWE SCHIEDANISCHE COURANT Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsllNo. 124.) iniiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiHHiiiiiiHiiiijiiiiinii.. Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 8 Augustus '92. De reeks der geestdriftvolle betoo gingen welke Bismarck op zijn terugreis van Kissingen zijn gebracht, werden Vrijdag 1.1. besloten met eene ovatie, Welke den oud-kanselier aan het station te Berlijn ten deel viel. Vrijdag-middag vertoefde prins Bismark op zijne door reis een oogenblik te Berlijn, doch zijne komst was stil gehouden, zoodat er slechts enkele honderden menschen in het station waren, die aanvankelijk Bis marck niet bemerkten, dewijl zijn salon wagen op een ander stel rails werd ge bracht. Zoodra men hem echter herkende, werd hij met stormachtige welkomst- kreten begroet. Na herhaaldelijk toe geroepen te zijn, hield hij eene korte toespraak, waarin hij bedankte voor de vriendelijke ontvangst die liij ook te Berlijn vond. Als mensch en als staats man had hij op zijn jongste reis zooveel zelfvoldoening gesmaakt, dat hij tevre- dener huiswaarts keert dan hij vertrok ken is. Hij heeft gezien hoe vast in Zuid en Midden-Duitschland de liefde tot het ééne vaderland geworden is, en welk eene algemeene instemming het door hem gestichte Duitsch-Oostenrij ksche verbond vindt. Er waren een vijftigtal politie- agenten om de orde te bewaren, doch er gebeurde niets bijzonders. naar het Fransch. wluipn rü'It,outstoU(l er groote opschudding. De kerk te te'' be^onllen ia het schip der het koorhek T611(le .zes "dders beklommen ring van hun stoIB1°nuiken stoven in verwar" midden van het koor" °P' ®n vlogen naar het En dat alles, omdat wankelde, en op den ma.,n! S ?n Brctanj,° als ware hem met een knods s eT n®ervleb brijzeld. n schedel ver- Men richtte hem weer op. Toen hij zijn oogen open deed, was Hue de Maurever verdwenenen al wat wij verhaald hebben, zou voor een droom gehouden kunnen worden, zonder den buffellederen handschoen die daar lag als een onwraakbare getuige der vreeselijke dagvaarding. Langs welken weg was de valsche monnik verdwenen Yoor liet gerechtshof te Berlijn is Zaterdag 11. een nieuw anti-semitisch monster-proces begonnen. Op de aan wijzing van den rijkskanselier staat als beschuldigde terecht de welvarende koop man Rudolf Paasch, die vroeger in China is geweest. Hij wordt beschul digd in zijne inmiddels in beslag ge nomen brochuren beleedigd en belasterd te hebben het ministerie van buiten- landsche zaken te Berlijn, den keizer lijken gezant Von Brandt te Peking en voorts een geheele reeks van legatie raden, legatie-secretarissen en andere hooge ambtenaren van den diplomatie- ken dienst. -Ziehier de zaak Tusschen de jaren '80 en '90 had Paasch de Chineesche regeering ontw rpen voor gelegd omtrent de exploitatie van kolen- en ijzermijnen alsmede over den aanleg van spoorwegen, zonder dat hij daartoe toestemming had erlangd. In zijne ge ïncrimineerde geschriften geeft de beer Paach nu eene schrikwekkende schilderij van de toestanden bij bij het keizerlijk gezantschap te Peking. Het is, naar hij beweert, geheel door trokken van eenen joodschen geest. Het staat met joodsche en beurskringen in de meest nauwe betrekking. Paasch beschuldigt de leden van het Duitsche gezantschap, dat zij getracht hebben zich met geweld in liet bezit de door hem uitgewerkte plans te stellen, ten einde dezen ten eigen bate te gebrui ken. Hierbij heeft Paasch aanleiding gehad over de bovengenoemde rijks ambtenaren te spreken. Hij beschuldigt lien van eene gansche reeks strafbare handelingen. De quintes.se der bro chure is de poging om aan te toonen, dat Brandt en een aantal andere ambte naren met het internationale „Jodendom" en liet Beurswezen op de meest treurige wijze zijn verbonden, en dat zij trachten zich met behulp der Beursmannen te verrijken. Paasch beweert zelfs, dat men zich met geweld van hem heeft willen ontdoen en hem o. m. vergiftigde Ieder deed bij zich zelf die vraag, doch nie mand wist ze te beantwoorden. Bleek als een lijk, liet hertog Frans zijn oogen over zijn sidderend gevolg rondwaren. Die man heeft gelogen, lieeren, riep hij dat zweer ik voor het aanschijn van den hei ligen Michael Van het gewelf liet zich een siem hooren, roepende Gij zelf, heer, liegt, ik zweer het voor Gods aanschijn Men zag een donker voorwerp zich bewegen op do gaanderij, die naar den klokketoren leidt. Het bloed steeg Frans naar de oogenhij stond weer op. Honderd gouden kronen voor degene, die hem mij brengtriep hij uit. Reina gevoelde haar bloed in de aderen stollen. Niemand verroerde zich. De hertog schopte woedend den handschoen weg. Zijn blik, die naar hulp uitzag, viel op Aubry de Xergariou, die achter het hek stond, Hier gij i vooruitbeval hij. Aubry zette zijn banier op de trappen, die het schip van het koor scheidden, en sprong over het hekwerk. Mijn neef de Poroët. zei de hertog nu, heeft mij dikwijls gezegd, dat gij de dapperste lans zyner afdeeling waart. Wilt gij ridder worden Mijn vader was het; en met den bijstand van mijn beschermheilige hoop ik 't ook te pasteien heeft voorgezet. Behalve Paasch staan zes boekbandelaars en boekdruk kers terecht, dewijl zij door het druk ken en verspreiden der geschriften van Paasch hem hebben geholpen. Voor- loopig besloot het gerechtshof zich de in beslag genomen geschriften, welke 2000 pagina's beslaan, te doen voor lezen, waarmede natuurlijk verscheidene zittingen zullen gemoeid zijn. De bekende Engelsche gezant in Ma rokko, die zich zoo kranig tegenover den Sultan wist te houden, de heer Evan Smith, werd eergisteren te Tanger door een berichtgever van de Times geïnter viewd. Hij bestempelde de berichten omtrent zijne zending als overdreven en gepliantaseerd. De onderhandelingen wa ren niet afgebroken, en hij hield zich overtuigd dat hij er nog in slagen zou een handelstractaat met den Sultan te sluiten. In 't bijzonder loochende de gezant de sensatie-verhalen omtrent den afloop zijner zending jrijn laatste onderhoud met den Sultan was niet zoo dramatisch als het werd voorgesteld. Tegenover den beweerder gevaarlijken toestand van het gezantschap had hij bedaard herinnerd aan de gevolgen, die de moord op majoor Cavagnuri voor Afghanistan gehad had. Ook ontkende de gezant, dat hij de stukken van het verscheurde tractaat den grootvizier in het gezicht geworpen, of dezen gelast had heen te gaan. Ook het verhaal dat de Sultan de paarden en ezels van den gezant had doen weghalen, of dat sir Evan Smith naar Gebral tar een verzoek had gezonden om een geleide, was on waar. Ten slotte zeide hij, dat het af scheid tusschen den Sultan en hem zeer hartelijk was geweest en het gezantschap geen oogenblik gevaar had geloopen. De betrekkingen tusschen Engeland en Marokko en de onderhandelingen over een handelsverdrag zijn geenszins afge broken. De gezant houdt het er voor, dat dit laatste vroeger ol' later tot stand zal komen, dewijl invloedrijke Mooren, worden, antwoordde Aubry. Gij zijt het nog dezen avond, als gij mij dien man dood of levend brengt. Aubry wendde zijn oogen naar het schip. Hij zag Méloir, met een valschen glimlach op zijn gelaat. Hij zag Reina's blanke handen onder haar sluier saamgevouwen. Aubry trok zijn degen, kuste hem, en wierp hem voor de voeten des hertogs. Dan sloeg hij zijn armen kruiselings over de borst. De hertog trad terug. Die beweging trof hem bijna even lievig als de beschuldiging van broedermoord. Men hoorde de voorzeggende woorden over zijn bleeke lippen rollen Ik zal verlaten sterven Maar alvorens hij den tijd had om met spre ken voort te gaan, weergalmde onder het stille gewelf het geritsel eener tweede banier, die op de trappen werd neergeworpen. Ook Méloir sprong over bet traliewerk. Hij knielde voor den hertog. Heer, sprak hij, hij daar is een kindik ben een manik zal Maurever den verrader achtervolgen, en hem vinden, al was hij ook bij Satan! Dan zult gij ridder zijnriep de her tog uit. Toen men 's avonds weer over het strand naar Avranclies terugkeerde, was de toekom- blijkens door hen geschreven brieven, er vóór zijn. Intusschen blijven de sol daten van den Sultan aan het plundere in den omtrek van Tanger. De Sulta heeft gezegd vast besloten te zijn on de opstandelingen uit te roeien, al moesten daaronder ook onschuldigen lijden. De Russische regeering heeft in een memorandum aan de Duitsche verklaard, dat zij thans in staat is wijziging te brengen in hare buitenlandsche han delspolitiek. Zij acht hot tijdstip ge komen, waaropeen modus vivendimogelijk is geworden, om eene Duitsch-Russische overeenkomst betreffende de oeconomische aangelegenheden tot stand te brengen. Rusland verlangt, dat de differentieele rechten worden afgeschaft, en wacht de tegenvoorstellen van Duitschland af. Het heet, dat de heer Yan Eetvelde, minister van binnenlandsche zaken van don onafhankelijken Congo-staat, reeds verscheidene weken geleden, zijn ontslag heeft gevraagd. Men zal niet nalaten zijn aftreden in verband te brengen met de houding door den heer Van Eetvelde aangenomen ter zake van Stoet. Felix Faise, lid der Fransche Kamer, is te Ostende aangekomen, daar toe door den Koning der Belgen ont boden. Volgens Le Mouvement Géogra- phique verzekert de heer Cammaert, agent der Maatschappij van den Bouen- Congo, die den 8n Maart langs de Kotto, de zijrivier van den Congo, gekomen is, dat er in Oubanglii geen enkel gerucht de ronde deed over den dood van den Franscliman Poumevrac. De berichten uit Venezuela luiden tegenstrijdig. Ondanks de bewering dat generaal Crespo dood is, bevatte het blad La Venezuelan Zaterdag dépêches volgens welke Crespo na een bloedig gevecht Caracas binnengetrokken is. Uit Lagaryra meldt de Heralddat generaal Mendoza door de opstande lingen bij Caracas verslagen is, evenals de gouvernementslegers onder de gene raals Monagas en Santas. stige ridder Méloir belast met de bewaking van den armen Aubry, die Staatsgevangene was. Neef, zeide hij, liet spel is begonnen. Zjj bemint u, maar mij vreest ze. Ik zou onze kansen niet gaarne ruilen. IV. Het kasteel van Saint-Jean-des-Grèves stond aan den Couesnon, tusschen de dorpen Saint- Georges en Cherrueix. Als naar gewoonte lagen er eenige huizen rondom heen. Het kasteel stond boven op een heuveltje, Een eiken kreupelboschje scheidde het van het dorp. Achter het kasteel vloeide de Bief-Neuf, een dier mergelbeekjes met steile oevers, die we gens de geringe helling liarer bedding heel kalmpjes in het uitgestrekte moeras uitsterven, Het voornaamste huis van het dorp behoorde aan den landbouwer Simon le Priol, een pach ter van Maurever. De muren bestonden uit X-vormige houten vakken, met gestampte, droog geworden mergel besmeerd. Het rieten dak was lioog en rjjzig, als wilde het den loggen bouwtrant van het huis eenigszins opbeuren (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1