Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Bericht. MN FAN l No. 4355. "33ureau hoogstraat 817. 15de Jaarg. Woensdag 10 Augustus 1892. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Zij die zich tegen 15 Aug. op dit Blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum nog 'e verschijnen Nummers Gratis. 8) NIEUWE SCH E COURANT Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Iranco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant ia verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124.) milimintiHwmiin Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 9 Augustus '92. Het nieuwe Engelsche Lagerhuis had zich gisteren bezig te houden met het adres van antwoord op Victoria's troon rede, welke louter formeel en dus geheel onbeduidend was, daar H. M. zoowel als ieder ander weet, dat over eenige dagen uit een heel anderen toon zal moeten gezongen worden. Bij de behan deling van het antwoord-adres werd door Asquitli een amendement voorge steld, waarin gezegd wordt, dat het noodzakelijk is, dat de regeering het vertrouwen van het Huis en het Land hezit, hetgeen de tegenwoordige regee ring mist. Dit amendement werd onder steund door Burt. De minister Goschen acht het niet mogelijk, dat de oppositie het stilzwijgen zal bewaren over de home-rule. Hij ontkent dat deze vraag de eenige is geweest op welke de kie zers te antwoorden kehben gehad. De Unionistische partij zal dus gerecht vaardigd wezen, wanneer zij in de oppositie gekomen, de home-rule bestrij den zal. Zij zal haren plicht niet ver zaken. Maccarthy bestreed do Iersche politiek der regeering, welke voortdu rend uit dwangmiddelen bestaat. Hij vroeg van de oppositie de verzekering dat indien het door haar voor te stellen ontwerp dat de home-rule bevatten zal, NAAR HET FrANSCH. Simon le Priol stond onbetwistbaar aan het ho°fd van het dorp. Op hein volgde baas Gueffès" een hybridisch wezen, half bedelaar, halt paardeuk lopinan, zoo wat priester en wat heiden, een drievoudig Normandiër niet een Bretanjer naam. Voor t overige slechts onbeduidende ster- verlingen. 'tWas ongeveer veertien dagen, nadat op den Berg Saint-Michel voor de rust en zalig heid van mijnheer Gillis van Bretagne de ljjk- plechtigheid was gevierd. Er heerschte groote drukte bij Simon le Priol, want men was aan den vooravond van Sint Jen, dat tevens het feest van het klooster en van het geheele dorp was. In den haard lagen vijf-en-twintig takken bossen van kastanjehout te knappen, die yroo- hjk in de vlam opflikkerden en bundels grillige vonken vau zich afwierpen. door het Iersche volk goedgekeurd wordt, zij dit ontwerp met kracht zal door zetten, en dat het ook, indien het door het Huis der Lords verworpen mocht worden, het eerste punt op het program der liberale wetgeving zal blijven. Hij betoogde de noodzakelijkheid van een onderzoek ten aanzien der van hunne pachtgoederen verjaagde pachters en der staatkundige veroordeelden. Hij ver trouwde dat de dwangwetten ingetrok ken en in afwachting daarvan, inmid dels geschorst zullen worden. John Redmond ondersteunde het arnende- ment-Asquith als een middel om de tegenwoordige regeering weg te krijgen. Hij verlangt voor Ierland een parlement dat de vrije beslissing liebbe over Iersche zaken. De liberale partij kan alleen op den standvastigen steun der Parnellisten rekenen, als zij hare be loften houdt. De beraadslaging werd daarop verdaagd. In het Hoogerhuis is men met het adres van antwoord veel spooediger gereed gekomen. Het werd er reeds gisteren aangenomen en de zitting daarop tot Maandag verdaagd. In den loop dei- beraadslaging zeide lord Salisbury, dat de leiders der oppositie hunne begin selen niet verdedigd hadden. De keuze der ministers berust bij het huis der ge meenten, doch nadat deze gedaan is, moeten er maatregelen voorgesteld wor den. Dan houdt de eenzijdige bevoegd heid van het Lagerhuis op en wordt het deel van het Huis der Lords aan den wetgevenden arbeid gelijk aan dat der gemeenten. Hot zwaartepunt der be langstelling en van den invloed zal in het aanstaande jaar gelegen zijn in het Hoogerhuis. Hij hoopt, dat het Huis des Lords die belangrijke taak en deze ernstige plichten met zijne gewone wijs heid en standvastigheid zal aanvaarden, en dat het Huis niet toe zal laten, dat nieuwe leerringen gegrond op denkbeel dige voorstellingen, de groote beginse len krachteloos zullen maken op welke Het avondmaal hing in den zwaren ketel bo ven het vuur. Het gansclie dorp was in het eenig vertrek, waaruit de benedenverdieping bestond, verga derd. Tien 4 twaalf jongens, evenzooveel meisjes, twee buishoudsters en baas Vincent Gueffès, die tot geen der beide geslachten behoorde inderdaad, hij was geen man, want hij kou vissehen, werken, noch vechtenhij was ook geen vrouw, omdat hij baas Vincent Gueffès heette, en te Dol of Avranches met een ouden vilten schepenshoed op ging bedelen. De vergadering werd voorgezeten door Si mon le Priol en zijn paehtster Fanehon la Fi- leuse, een goede, dikke Dolsche vrouw, rood, sterk, in het geheel niet verlegen, die haar appeldrank behoorlijk lustte, en nooit neen zei, als een arme aan haar deur kwam bedelen. Franckon la Fileuse was dan ook de dochter van een knecht van den eersten secretaris van het bisdom, waarop zij niet weinig groot ging. Simon le Priol zelf had een eerlijk gezicht, dat min of meer droog onder zijn dik, grijs haar uitstak. Hij was een groote, goedhartige kerel, had veel gevoel van eigenwaarde, en wist onder het volkje van het dorp zijn naaiq behoorlijk op te houden. Zijn pachthoeve had hij in leen, niet in huur, en daar Hue de Maurever een juweeltje van een meester was, had Simon le Priol hier of daar geld zitten. Iljj ging voor rijk door. Als liet rijk berust en op welke het alleen staande kan worden gehoudenDe vin gerwijzing hierdoor lord Salisbury aan het Hoogerhuis gegeven, is vrij duide lijk: het moet als remtoestel dienst doen tegenover een overmoedig Lager huis, dat de „groote beginselen waarop het rijk berust", met name de ondeel bare vereeniging van Groot Brittannië en Ierland, zou durven aantasten. Het J'ic- toria by the Grace of God of the united king dom of Greed Britain and Ireland Queen moet in den vollen zin des woords, ook wat betreft de eenheid van rege:- ring voor alle rijksdeelen, gehandhaafd worden. Er is te Londen een blauwboek uit gegeven over de zaken van Marokko en de daarin opgenomen stukken be vestigen grootendeels hetgeen reeds van vroeger bekend is. Sir Charles Evan Smith zegt, niet het ontwerp-tractaat, maar een ander stuk dat hem op on regelmatige wijze toegezonden was, ver scheurd te hebben. In een dépêche van den 18den April schrijft de gezant, dat Spanje, Italië, Duitschland en Oosten rijk het aan den Sultan voorgestelde tractaat goedgekeurd hebben. Den 23n Mei schrijft lord Dufferin, gezant te Parijs, dat de minister Ribot voornemens is het tractaat te doen overwegen bij de departementen van buitenlandsche zaken en van koophandel en den uit slag van dat onderzoek te doen kennen. Den 9den Juni meldt lord Dufferin, dat de minister Ribot op de vraag of het tractaat reeds gelezen was, geantwoord heeft, dat de bepalingen er van hem onbegrijpelijk voorkwamen, doch tevens zinspeelde op een gerucht, dat sir Evan Smith den Sultan andere eischen zou stellen. Lord Dufferin antwoordde dat het gerucht ongegrond was. In een latere dépêche schrijft sir Evan Smith, dat het gesloten tractaat geldig is, niet tegenstaande de Sultan aan zijne ge volmachtigden, na de onderteekening, hunne volmacht ontnomen heeft. iemand rijk is, wordt hij van gierigheid be schuldigd, en Simon onderging het gewone lot. Dit belette niet, dat zijn dochter als een en gel lachte en zong, en, rood als een kers, overal heenwipte, hier babbelde, daAr babbelde, in een appel beet, tegen den dijk op kroop, over de heggen sprong, hij een kruisbeeld een kruis maakte, en nu en dan droomde, als haar groot oog den gezichteinder peilde. Gelukkig droomde Simonnette niet veel. Zij had heel wat anders te doen. Zij had twee schoone koeien te verzorgen, een roode en een zwarte, beide dartel en goede melkgeefsters, koeien, die men te Pontersonop de markt met goud betaald zou hebben Koeien, zooals ze zijn moesten, om voor het ontbijt van mejuffrouw Reina de uitnemendste room te kunnen verschaffen. Want Reina de Maurever bewoonde bijna altijd het kasteel van Sint Jan. Nu, helaas, nietReina bevond zich thans, ja, God weet waar, sedert haar oude vader het leven eens ballings leidde. Die arme, goede, liefderijke, beminde juffer Als Simonnette over den weg ging met haar arm om den hals der roode of zwarte geslagen, dacht zij zeer dikwijls aan juffrouw Reina. De dochter van den edelman en de boeren deern waren even oudZij hadden samen op het grasperk voor het kasteel gespeeld, samen waren zij schoon geworden. Reina bezat al de erfeljjke schoonheid van Uit Tanger wordt gemeld dat de vijande lijkheden tusschen de Marokaanscbe troepen en de opstandelingen in Anghera gisteren zijn geschorst, doch heden (Dinsdag) of Woensdag weer beginnen zullen. Bij de herstemming voor de geweste lijke raden in Frankrijk zijn 77 republi keinen gekozen en 3 anti-republikeinen De republikeinen winnen 10 zetels. De werkliedenpartij te Roubaix heeft de eer gisteren behaalde overwinning bij de departementale verkiezing feestelijk ge vierd. De werkplaatsen stonden stil. Een aantal werklieden, aangevoerd door den adjunct-maire en voorafgegaan door een roode vlag, begaven zich naar den maire, die een socialist is. Toen zij heen gingen, nam de politie ondanks het ver zet van den adjunct de roode vlag weg en twee mannen werden gevangen gezet. Naar de Standard uit Moskou ver neemt, heeft de grootvorst Sergius de bevolking verzekerd, dat er voldoende cholera-artsen aanwezig zijn, en hen uitgenoodigd tot strikte opvolging van de bevelen der overheid, zullende wei gering of onruststoking ten strengste worden gestraft. Een paar boeren nabij Nischninowgorod werden gegeeseld, om dat zij het gerucht verspreidden, dat choleralijders levend begraven werden. De Daily Neivs verneemt uit Odessa dat het aangetaste Erivan zonder artsen is. Drie studenten boden hunne dien sten aan, maar gingen naar Bakoe, dewijl Erivan hun slechts veertig roebels 's maands bezoldiging bood. Yolgens telegrammen uit Bolivia is er een opstand te Chiquisaca uitgebroken, welke door de regeeringstroepenbedwon- gen is. Tamaclia, die de aanvoerder was, is met 17 andere afgevaardigden verbannen en de staat van beleg is a f- gekondigd. haar geslacht. Later zullen wij ze onder haar rouwsluier nog schooner aantreffen. Simonnette eerlijk gezegd, men had nooit lieftalliger schepseltje gezienEen aansteke lijk, een onweerstaanbaar lachje Ieders voor hoofd kwam uit de plooi, als men haar zag. Simonnette! Simonnette! die naam alleen maakte iedereen vroolijk, die haar maar ooit gezien had. Iedereen, Behalve Jantje, den schelpvisscher. Jantje weende, als "de anderen lachten. Hij kroop weg, om Simonnette voorbij te kunnen zien gaan, en als Simonnette voorbij was, verborg hij zijn voorhoofd in de handen. Als Jantje gedurfd had, had hjj zich het hoofd tegen een appelbobm te pletter geloopen. Maar hij was te bang, dat het hem pijn zou doen Stel u een engelenkopje voor, kwistig met schoone haarlokken versierd met groote, blauwe, zachte en schuchtere oogen, en onder zjjn helaas zeer versletene schapenvacht die bevallige linkschheid van den aankomenden jongeling. Juist zoo zag er Jantje uithjj was bijna achttien jaren oud. Maar geen cent was hij waardbloote voeten, een broek met gaten er in, niet eens een voor schoot van grof linnen, om zijn schapenvacht, die aan 't verslijten was, te vervangen. Simon Le Priol had hem wellicht nooit aan gekeken. Dat was geen partij. Simon ver langde voor zjjn dochter een man met vjjftig Nanteezer kronen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1