Internationale Sporttentoonstelling. ontvangen, dat met den naam van bedee ling niet ten onrechte bestempeld wordt maar dat ook niet-ingezetenen, die geen cent in de gemeente-belasting betalen, in dit voorrecht deelen. De eenvoudigste wijze om zoowel aan dit schreeuwend onrecht als aan die enorme uitgaven ten behoeve van enkele bevoorrechte ingezetenen een einde te maken, zou zijn, dat het Rijk onze kostbare inrichtingen van middelbaar onderwijs overnam. Wij meenen, dat de Hooge Regeering, met aldus te han delen, slechts eene zaak van recht en billijkheid zou betrachten. Als er van Rijkswege draconische wetten worden gemaakt, die door de gemeenten niet zonder gevaar voor financieelen onder gang kunnen nagekomen worden, dan behoort het Rijk alleen en uitsluitend den last van de uitvoering dier wetten te dragen. Met genoegen vernemen wijdat on der de bekroonden op de Internationale Sporttentoonstelling te Scheveningen ook behooren in groep Q. „Schoone Kunsten", de beeldhouwer A. W. M. Odé Jzn. te 's-Gravenhage, met een gouden medailje, en in groep R „Toe stellen voor afrastering, tourniquets enz, de firma G. J. Vineent Co. te Schie dam, met een eere-diploma. Door de Hollandsclie IJzeren Spoor wegmaatschappij is aanbesteed het ver- breeden en ophoogen van het stations emplacement, wijzigen en ophoogen van de spoorinrichtingen en maken van twee gebouwen voor centrale wisselbediening met verdere bijbehoorende werken op het goederenstation AmsterdamRietlan den. Begrooting f 130.000. Ingekomen waren 21 biljetten. Minste inschrijvér was de heer H. Wienhoven alhier voor f106.700. De Eerste Kamer hield gisteren eene korte zitting ter afdoening van eenige spoedeischende ontwerpen. Medegedeeld werd, dat tot raporteurs voor de belasting-ontwerpen zijn benoemd de heeren v. d. Breggen, van Gennep, van Roijen, Yening Meinesz en Pijnappel. Hare Majesteiten de Koninginnen zul len Zaterdag a. s. tegen twaalf uur per extra-trein in de residentie aankomen, en te l3/k uur de wedrennen te Clingen- dael bezoeken. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat tegen den aanstaanden winter aan elk der korpsen van de 2e divisie infanterie 100 paar schaatsen zullen worden ver strekt. Aan de korpsen der le divisie is gevraagd, of de in 't vorige jaar door de firma Hoekstra, te Warga geleverde schaatsen goed hebben voldaan. Z. K. H. de Groothertog van Saksen Weimar wordt Vrijdag den 12en voor eenige dagen te Soestdijk verwacht. Gisteren-namiddag te half één ure arriveerden te Soestdijk de Prins en Prinses van Bentheim met kinderen. H.H. M.M. zullen eenige dagen de gas ten zijn van Hare Majesteit de Konin gin-Regentes. De drie jeugdige Prinsen van Bentheim kwamen reeds 3 dezer te Soestdijk. (B.) De Duitsche gezant graaf Von Rant- zau, is thans voor geruimen tijd met verlof naar het Buitenland vertrokken. Hij is vergezeld van zijne familie en nam de reis aan naar Varzin, waar zijn schoonvader, prins von Bismarck, thans is teruggekeerd. Er loopen nog steeds geruchten, dat de gezant voornemens zou zijn, zijne waardigheid neder te leggen. Volgens de Kölnische Zeitung is het thans niet alleen zeker, dat de Duitsche Keizer aan de gouden bruiloftsfeesten van het Groothertogelijk Echtpaar van Weimar zal deelnemen, maar Z. M. zal daarbij zeer waarschijnlijk ook door H. M. de Keizerin vergezeld worden. Een niet-kiezer heeft in een schrijven aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal het algemeen kies recht verdedigd. Nieuws staat in deze brochure niet, die zoo strikt anoniem is, dat zelfs uitgever of drukker er niet op zijn vermeld. De afdeeling „Rotterdam" van den Nederlandschen Bond van Oud-Onder officieren behaalde ter gelegenheid van de algemeene j aarlij ksche vergadering te Amsterdam, in den daaraan ver bonden schietwedstrijd den eersten prijs, Koninginneprijs, zijnde een zilveren medaille, geschonken door H. M. de Koningin, en bovendien de zilveren medaille, uitgeloofd door de afdeeling Amsterdam". Gisteren werd de jaarvergadering van de Vereeniging tegen kwakzalverij te 's-Gravenhage gehouden. Het bleek dat zij langzaam vooruitgaat in ledental en financiën. Het bekende proces van Sequah werd besproken en toegelicht. De bedoeling van de Vereeniging, om den minde ren man te waarschuwen tegen hetgeen zij nog als kwakzalverij beschouwt, was door het bekende Amsterdamsche vonnis miskend. In appèl zal echter niet worden gegaan, omdat men van het resultaat weinig verwacht. De Ver eeniging zal echter krachtig blijven strijden tegen alle kwakzalverij. De heer Zeegers Veeckens van Am sterdam werd als voorzitter herkozen. Het bekende concept-adres aan den Min. v. Binnenl. zaken werd vastgesteld. Door de Utrechtsche Schiet vereeni ging De Zwijgerzal, ter viering van haar 25jarig bestaan, op 25 en 26 September e. k. een. Schiedwedstijd worden gehou den op de banen in het fort aan de Biltstraat te Utrecht. Door H. M. Koningin Wilhelmina, H. M. de Koningin-Regentes en het Be stuur der gemeente Utrecht, zijn reeds een viertal verguld zilveren en zilveren medailles aangeboden. Het plan tot stichting van een nieuw gasthuis voor ooglijders te Utrecht is thans zijn verwezenlijking nabij. In het vorige jaar werd, nadat de onder handelingen met het Gemeentebestuur, om den zuid-oostelijken hoek van het Sterrenbosch te bestemmen voor het bouwen van het nieuwe gasthuis, niet tot een resultaat hadden geleid, door het college van regenten daarvoor aan gekocht een terrein van ruim 30 aren, gelegen aan het uiteinde van de Bleien burgstraat. Den 20n Aug. zal de aan besteding plaats hebben van het bouwen van het nieuwe gasthuis op dat terrein, naar de plannen van den heer D. Kruijf, architect, daar ter stede, die door re genten met de voorbereiding van en liet toezicht op den bouw is belast. Men schrijft aan het V. v. d. D. uit Londen Twee Nederlandsche zeelieden, de matroos Matthijs De Ruyter en de stoker Herman Schoenmaker, beiden dienende aan boord van het Britsche stoomschip Prince Llewellyndat thans in het Mill- wall Dock te Londen ligt, zijn in hech tenis genomen, in verband met den moord van John Landells, den tweeden stuurman van genoemd schip, die dood gevonden werd en wiens lijk sporen vertoonde, dat de dood door messteken was veroorzaakt. Beide personen zijn reeds voor den politie-rechter gebracht, die de behandeling van hun geval ver daagde tot 10 Aug., terwijl inmiddels door den coroner een lijkschouwing is gehouden. Daarbij bleek dat er aan boord niets bekend was van onderlinge twisten onder de bemanning, en dat men algemeen verwonderd was, dat er zoo iets was voorgevallen. Kapitein Symons gaf goede inlichtingen over Schoenmaker's gedrag aan boord, maar slechte over De Ruyter. De laatste moest te Smirna voor den consul ge bracht worden, omdat hij weigerde te werken en zonder verlof van boord ging. Het onderzoek van den lijk schouwer is eveneens verdaagd. Zoowel van Amerikaansche als van Russische petroleum neemt de aanvoer in de hoofdstad toe. Van Amerikaansche petroleum vermeerderde de aanvoer zelfs met meer dan 100,000 vaten van 1 Juli 1891 tot 1 Juli 1892. Amsterdam beschikt thans over een totaal tankinhoud van omstreeks 130,000 vaten, waarvan ongeveer 80,000 vaten behooren aan de „Amsterdamsche Petro leumhaven-Maatschappij "en circa 50,000 aan de „American Petroleum Company". Gisterennacht is te Tilburg de zoo genaamde „Korvelsche Schuit", een ver eeniging van de grootste belhamels van de stad Tilburg, weer bezig geweest. Na op verschillende plaatsen te Korvel eenige ruiten te hebben verbrijzeld, heb ben zij in de wijk Oerle een 23-jarig jongeling vermoord. Overdekt met mes steken en schrikkelijk mishandeld, werd hij des morgens bijna onherkenbaar gevonden. Naar men zegt, was hem door genoemde „Schuit" gisterenmorgen toegevoegd„gij moet er van avond aan." Het is te hopen voor de veilig heid der ingezetenen, dat de daders voor langen tijd onschadelijk gemaakt wor den; want het is tegenwoordig regel, dat eiken Zondag hier of daar vecht partijen plaats hebben. Te Arnhem is in Musis Sacrum een spiritisten-congres gehouden. Desamen- komst was uit den aard der zaak niet voor ieder toegankelijk. Aan den ge meens chappelij ken maaltijd namen een twintigtal personen deel, terwijl des avonds, met nog eenige genoodigden, het gezelschap ongevoer een dertigtal bedroeg. AC De politie in Den Haag heeft gisteren ochtend in de Kikkerstaat eene belang rijke hoeveelheid turf, die in een pakhuis aldaar geborgen was, in beslag genomen, onder vermoeden dat deze brandstof langs den weg van „flesschentrekkerij" was verkregen. Aan de Rijks- en gemeentelijke politie te Loosdrecht is het gelukt de daders te ontdekken van een ruim een maand geleden te Amsterdam gepleegden dief stal van effecten en geld,onder bezwarende omstandigheden. Reeds werden de daders tot bekentenis gebracht. Men schrijft van Urk, dat de be* richttn omtrent het heerschen van typhus op dat eiland overdreven zijn. Zoo werd het getal lijders opgegeven als 20 te bedragen, op een tijdstip dat het slechts de helft van dat getal bedroeg. Veer tien dagen geleden waren al de lijders hersteld, doch in een huisgezin waarde vader vijf weken geleden overleden was, vertoonde de ziekte zich wederom, en taste 7 personen aan, die echter nu herstellende zijn. In een ander huis gezin, waar vader en moeder beiden waren overleden, werden weder 3 ge vallen geconstaeeerd, doch ook deze zijn herstellende. Het bestuur der gemeente Middel burg, dat eenige weken geleden de stel lige toezegging van het bezoek der beide Koninginnen in het volgend jaar mocht ontvangen, heeft begrepen dat eene passende offficieele ontvangst van Hare Majesteiten veel geld moet kos ten, naar matige raming ruim f 20.000, en wist zonder onderzoek, dat zulk een bedrag uit de „gewone middelen" der gemeente niet was te vinden. Op initiatief van een zijner leden is toen naar men aan het I), v. N. schrijft eene bijeenkomst belegd van een aantal oranjelievende en welge stelde ingezetenen. Men was het er over eens, dat de officieele ontvangst luisterrijk moest zijn, doch ook dat de gemeente voor groote uitgaven van die soort, geen geld had. Er is toen be. sloten uit particuliere bijdragen een fonds bijeen te brengen om daaruit de officieele ontvangst te bekostigen, en hoewel alles in stilte behandeld wordt, meen ik toch te mogen verzekeren, dat er al voor een flink bedrag is inge schreven. De bedoeling is om enkel die inge zetenen om bijdragen te verzoeken, die gemakkelijk iets missen kunnen, en de commissie, die deze bijdragen verza melt, zal dan in het a. s. voorjaar dit fonds aan de gemeente aanbieden en er is gegronde hoop, dat de Raad tegen de aanvaarding geen bezwaar zal maken. Te Breda hebben (volgens den Tijd zich twee gevallen van pokken voorge daan. Het eerste bij een kindje van één jaar, dat met zijn moeder uit Antwer pen was gekomen. Het kind is opgeno men in het Stedelijk Ziekenhuis en wordt daar in de zaal voor de besmettelijke zieken door Zusters verpleegd. Meu meldt uit Kaatsheuvel van 9 Augustus aan de Noordbrab. De rust in deze gemeente blijft voort duren. De wachtmeester der koninklijke maréchaussees rukte gisteren avond met 4 manschappen uit naar Kapelle. Zij vonden in deze gemeente deu weg ver sperd door een zwaar touw, van wel 20 meter lengte, dat over den weg was gespannen. Het touw was gespannen op de hoogte der knieën van de paar den, zoodat, wanneer de ruiters onver hoeds doorreden, de paarden onvermij delijk moesten struikelen. De toeleg om onheilen te verooorzaken is intijds ont dekt en verijdeld. Wederom was gisteren avond een socialistische redenaar in de herberg van v. D., onder de gemeente Kapelle. Ongeregeldheden zijn niet voorge vallen. Te Vijlen (L.) is het mond- en klauw zeer geconstateerd onder het vee van de Wed. Renardie Reeds zijn vijf runderen door deze ziekte aangetast. Militaire zijnn aangekomen, ter bewaking van de wei landen en stallen. DELFSHAVEN, (gem. Rotterdam) 10 Aug. Heden morgen omstreeks 6V2 ure had alhier het volgende ongeluk plaats. Een jongmensch van 17 jaren werk zaam jjop de kistenmakerij van de Ne derlandsche Stoombranderij en distil leerderij „voorheen onder de firma E. Kiderlen," wilde de riem waarmede de stoomzaag in verbinding stond, van den schijf afnemen, met het noodlottig gevolg dat de jongen werd meegetrok ken en de arm letterlijk van het lichaam werd afgesneden. Na voorloo- pige verbinding door de Dr. de Bruyn en Vuylsteke werd hij naar het zieken huis te Rotterdam overgebracht. Naar men verneemt, moet de toestand zorgwekkend zijn. LEIDEN, 10 Augustus (per telegraaf). De oud-professor Mattheus de Vries is overleden. Op de Internationale Sport-, Visscherij- en Paardententoonstelling te Scheve ningen, werden' gisteren de volgende bekroningen toegekend. Groep A(Boeken teekeningenenz.) Bronzen MedailleVisscherij- Courant, Vlaardingen. Groep J. (Visscherij.) Eere-diploma Inzending Vlaardingen en idem H. Kikkert, Vlaardingen. Gouden me dailleM. J. van den Berg Jr., Vlaar dingen, idem IJzermans Co., Vlaar dingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2