BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS. Visscherij-Berichten. Zeetijdingen. Handelsberichten. Berlijn. (Slotk.) Keulen. 10.63 Laatste Berichten. Groep J. (Yisscherij.) Eervolle ver- meldingHoo- gendijk Vriens, W. Den Boer en Jb. Verwey& Co. allen Ylaardingen. Groep R. (K u n s t s m e e d w e r k e n) Eere-Diploma G. J. Vincent Co. Schie dam. Vergadering van den Gemeenteraad te Schiedam op Dinsdag 9 Aug. '92. De Vergadering door den Gemeenteraad gis teren gehouden, bood over 't geheel weinig be langwekkends aan. Er was dan ook blijkbaar weinig opgewektheid onder de leden om aan deze raadszitting deel te nemenniet minder dan zeven leden bleven afwezig, en daaronder meerdere, die om hunne degelijke adviezen slechts noode in de raadszittingen gemist worden. Na lezing en goedkeuring der notulen kwamen 't eerst in behandeling verschillende missives van Ged. Staten ten geleide van door hen goed gekeurde raadsbesluiten en een uittreksel uit het kon. besluit van den 14n Juli 11. no. 33, en van den daarbij behoorenden staat, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 26 April U., tot heffing eener plaatsel. dir. belasting naar het inkomen. Het periodiek wederkee- rend verzoek van J. W. Kleiss om continuatie zij ner wekelijksche toelage met bijgaand advies van dr. Nolet, dat de redenen welke indertijd gegol den hebben, om aan Kleiss deze toelage toe te kennen, nog steeds van kracht blijven, werd met een paar andere adressen, om eervol ont slag en restitutie van plaatsel. dir. bel., tot eene volgende vergadering ter visie gelegd. Daarna volgde het adres van de afdeeling Schiedam van het Algem. Nederl. Werklieden verbond, om splitsing van perceel II van het bestek der op Donderdag 11 Augustus aan te besteden verfwerken ten dienste der gemeente, omdat dit perceel te omvangrijk en de tjjd van oplevering te kort gesteld is, om door Schie- damsche werkbazen te worden uitgevoerd. Burg. en Weth. stelden bij monde van den Voorzitter voor, op dit adres afwijzend te be schikken immers het is niet voor de eerste maal, dat perceel II aldus wordt aanbesteed, en de ondervinding heeft geleerd, dat niet juist de groote perceelen, maar wel de kleine door niet-ingezetenen worden uitgevoerd. Is een perceel te groot, dan kan een Schiedamsche werkbaas zich daarvoor met een niet-ingezetene associeeren, zooals in 1889 perceel II door de heeren Perquin te Schiedam en Van der Burg te Botterdam werd uitgevoerd. Ook zou men door eene wjjziging van het bestek den ge- schikten tjjd voor het aanbesteden van verf werken laten voorbjjgaan. Op die gronden stelden B. en W. voor, het verzoek af te wijzen. De heer Visser, die na ingewonnen advies van den gemeente-architect, de bezwaren van B. en W. moest deelen, meende desondanks een denkbeeld reeds door den heer De Groot aange geven, in een voorstel te moeten belichamen. Hjj stelde voor bjj volgende aanbestedingen op bet betrokken adres, zooveel mogelijk te let ten. Daartoe werd bij acclamatie besloten. Nadat de Baad aldus van zijn protectionis- tischen zin tegenover de ingezetenen blijk had gegeven, wekte een ingekomen voorstel van de heeren Visser, Prins, Van Harwegen denBreems, De Groot en Bis althans op de tribune alge- meene verrassing. Bedoelde heeren stelden Voorde Baadsbesluite in zijne eerstvolgende vergadering het Bijk te verzoeken, met 'toog op den toestand der gemeente-financiën, de gemeentelijke instellingen van middelbaar onder wijs over te nemen. Verder strekt hun voor stel om B. en W. uit té noodigen tegen de eerstvolgende vergadering hun gevoelen over dit voorstel kenbaar te maken en dit vooraf voor de leden ter visie te leggen. Tot dit laatste werd met algemeene stemmen besloten. Het voorstel zelf werd tot de eerstvolgende vergadering ter visie gelegd. Tot de behandeling der aan de orde ge stelde onderwerpen overgaande, werden de ontwerp-verordening, regelende den werkkring der vaste raadscommissiën belast met het onder zoeken der bezwaarschriften van aangeslage- nen over hunnen aanslag in de plaatsel. dir. belasting naar het inkomen en het ontwerp- ïeglement regelende de samenstelling en den werkkring der commissie van voorlichting be doeld in art. 19 der verordening op de heffing van eene plaats, dir. bel. naar het inkomen, met eenige redactiewijzigingen aangenomen. Tot de vooruaamste dier wijzigingen behooren, dat aan de commissie van voorlichting be staande uit 9 mannelijke meerderjarige inge zetenen uit een grostal van 18 voor 15 Sep tember e, k. te kiezen, een vaste som van f 360 zal worden toegelegd om als presentiegeld onder de leden te verdeelen. Verder dat ook de Secretaris der commissie zal worden be- eedigd, zoodat ook hjj evenmin als een der leden van de wetenschap die hjj omtrent de inko mens der ingezetenen enz. zal verkrjjgen, iets zal mogen klappen, en dat de verordening voor den 1 Mei 1895 zal worden herzien. Na deze ontwerpen werd ook nog vastge steld het) ontwerp eener nieuwe instructie voor den secretaris-rentmeester van het burgerl. arm bestuur. Tot leden van de commissie voor de bezwaar schriften in zake de inkomstenbelasting werden °P voorstel van B. en W. benoemd de leden van de commissie voor de plaatsel. bel., zijn de heeren mr. Schuurmans, Knappert, Berge nia, Visser en Den Breems en tot plaatsverv. leden bij stemming aangewezen de heeren Bis, Prins en Hoogendam. Op voordracht voor de benoeming van drie leden in het college van zetters werden ge plaatst de heeren j. Djjkmans Gzn.. W. A. J. Wittkamp (in plaats de van den heer H. A. M. Boe- lants, die verzocht niet meer in aanmerking te komeh) en C. J. P. van der Schalk met de heeren J. H, Houtman J. H. Bis Hzn, en A. Dirkzwager, terwijl in de plaats van het over leden lid, de heermr. A. J. Beukers de voordracht bestaat uit de heeren A. van Bujjsen en H. H. M. A. van Gent. De verordening regelende de wijze van af kondiging in de gemeente Schiedam werd ge wijzigd in dien zin, dat voortaan alle publi caties zullen geschieden op de volgende bor den aan het raadhuis, aan de koopmansbeurs, aan de kolk bjj het zakkendragershuisje, aan de Appelmarkt, aan het Heerenpad bij de Broersvest, aan het plein bij de voormalige Botterdamsche poort, aan het plein tegenover de voormalige Overschiesche poort, aan het plein bij de voormalige Vlaardingsche poort, aan de Damlaan bij de Kethelbrug, aan de Buitenhaven nabij de Bakkershaven, aan de Oranjestraat, aan de Hagastraat bij de Nieuwe Haven, aan de Groenelaan bij de politiewacht, aan de Hoofdstraat, aan de Gerrit Verboon- straat, aan den Achterweg tegenover het Wees huis der Hervormden, aan de Overschiesche straat tegenoverover de B. K. School en aan de Lange Nieuwstraat naast het brandspuit huis no. 8, terwjjl de data der wetten waarbjj de gemeentewet werd gewijzigd na de vast stelling der verordening mede in het artikel werd opgenomen. Op voorstel van Burg. en Weth. werd besloten naar aanleiding van een bij hen inge komen schrijven van den Commissaris van politie tot het toekennen, op grond van art. 68 van het reglement op de brandweer eener gratificatie van fl.50 voor ieder hunner aan de agenten van politie le klasse C. Meijers en J. C. Meijer, alsmede aan L. J. J.Heggelman, J. Bosloper, H. J. W. van 'tHul, J. van Die- jen en J. H. Veltman, voor het blusschen van brand in den avond van 30 Juli 11. in de bran derij van den heer B. van der Ejjk Dzn. aan den Noordvestsingel, waarop na eenige reeds vermelde mededeelingen de Vergadering door den Voorzitter werd gesloten. Te Haaksbergen bevond zich dezer dagen een grootmoeder met haar zeer jeugdige kleindochter een oogenblik al leen in de kamer. Door een ongeluk kig toeval viel het kind in een pot met kokend water, waar het voor de oogen der grootmoeder, die niet loopen kan, een ellendigen dood moest sterven. Te Laren (H.-H.) zijn Zaterdag-mid dag door de politie gearresteerd twee Duitschers uit Amsterdam, die Vrijdag avond te Haarden valsclie guldens heb ben uitgegeven. Zaterdag waren zij te Hilversum, vanwaar zij, vermoedende, dat zij door de politie achtervolgd wer den, zich uit de voeten maakten. Haar Haarden overgebracht, werden zij van daar nog denzelfden avond gevankelijk naar Amsterdam gebracht. Men ver moedt dat nog twee personen tot liet complot behooren. Een nader onder zoek wordt ingesteld. De kleine botjes, welke door garna- lenvisschers in de netten uit zee worden opgehaald en geen waarde hebben, zijn door pachters van binnenwateren op Texel van tijd tot tijd bij duizenden in die wateren overgebraeht. Men is tot de ontdekking gekomen, dat bot, welke in voortdurend stilstaand water werd overgeplant, zes a acht jaren behoeft om tot ontwikkeling te komen, terwijl de bootjes, in stroomend water overgebracht, reeds na twee jaren voor den handel leverbaar zijn. Te Helmond heeft gisteren een land- looper getracht op eene kennisgeving, die hij door het openbreken eener brie venbus ontvreemd had, aan het post kantoor zich een aangeteekenden brief met aangegeven geldswaarde te doen afgeven. Zijn toeleg is evenwel mislukt, dank zij de oplettendheid van den dienst- doenden ambtenaar. De politie tracht hem op te sporen. Joseph Hollman en Johannes Wolff zullen 19 Hovember hun kunstreis in Amerika aanvaarden, die zes maanden zal duren. Vóór hun vertrek zullen beide artisten zich doen hooren op een afscheidsconcert te Havre, terwijl Holl man zich voorstelt in September, als hij uit Londen terugkeert, in zijn ge boortestad Maastricht een groot welda digheidsconcert te geven. In de maand October, dus kort voor zijn Amerikaansche reis, zal Hollman in een reeks concerten medewerken in Schotland en Ierland. De bevolking van België bedroeg in 1831 3,785,814 en in 1890 6,096,321 personen. De toeneming in 60 jaar be draagt ruim 60 pCt., en was (in ronde getallen) in de provincie Luik 101, Brabant 96, Henegouwen 71, Hamen 56, Limburg 39, Luxemburg 31, Oost-Vlaan- deren 27, West-Vlaanderen 21 ten hon derd. Zondag-morgen had in den Hieuwen Enk te Appeldoorn een treurig ongeval plaats. De beide broeders G. en H. de G., oud 25 e® 18 jaren, kregen om een kleinig heid twist. De oudste, G., die nog onder den invloed van sterken drank verkeerde, pakte zijn broeder bij de keel en gaf hem eenige klappen. De vader, dit lioo- rende, vermaande G. om zijn broeder niet te slaan, doch werd ook gedreigd en achtervolgd H. die bang was dat zijn broeder weder in huis zoude komen, en wetende dat hij, beschonken zijnde, graag een mes gebruikte, nam een op tafel liggend mes weg, waarmede hij naar buiten ging. Daar werd hij door G. we der aangegrepen, en bij de nu volgende worsteling bekwam G, een gevaarlijke wond in den rug. De ontboden genees heer kon geen hulp meer verleenen, daar bij zijn komst het leven al bijna geheel uitgebluscht was. Vol gens H. is het mogelijk, dat hij bij de worsteling zijn broeder verwond heeft, doch niet met opzet. Op last van de Justitie uit Zutphen is het lijk naardebe- graafplaats overgebracht, waar het j.l. Maandag geschouwd zou worden. H., die op last van den Burgmeester in arrest genomen was, is later op last van de Justitie in vrijheid gesteld. Een verschrikkelijk spoorwegongeluk heeft op de lijn van den Staatsspoor weg tusschen de stations Grandjean en Faillebourg plaats gehad. De sneltrein van Parijs, die ten 6 ure te Bordeaux aankomt, is gederailleerd. De machi nist en de hoofdconducteur zijn gedood. De stoker is ernstig gekwetst. Er zijn ook verscheidene reizigers gedood of gekwetst, terwijl de materiëele schade buitengewoon groot is. De restauratie wagen is geheel vernield. De cholera breidt zich in Perzië uit. Ook te Tabriz kwamen gevallen voor in de Jodenwijk van Teheran consta teert men per dag 15 tot 30 gevallen met doodelijken ailoop. De bevolking vlucht naar de bergen. Uit Rusland wordt gemeld, dat de Rege ring krasse maatregelen neemt te gen hen, die door het verspreiden van valsche geruchten de bevolking ophitsen. Zoo werden te Hishi-Hovgorod een paar boeren gegeeseld, die vertelden, dat de choleralijders levend werden begraven. Toch hadden o. a. te Malcorovka nieuwe woelingen plaats. Evenals bij de standjes in andere plaatsen werden ook daar de gasthuizen bestormd. De cholera heeft thans ook St. Pe- tersburg bereikt. Reeds deden zich elf gevallen voor. De regeering doet een beroep op alle medische studenten aan de vreemde universiteiten, om naar hun land terug te keeren en hulp te ver leenen. Te Presburg is het pyrotechniscli laboratorium, dat zich in het midden der stad bevond, in de lucht gevlogen. De directeur, Badusz genaamd, is gedood en zijn vrouw ernstig gekwetst. De bisschop van Foligno (Perugia) is in een eerste-klassewagen van een uit Florence komenden trein vermoord gevonden. Een verdacht persoon moet in hechtenis genomen zijn. Yan de haringvisscherij is gisteren alhier van de tweede reis binnen ge komen de logger, Excelsior schipper W. Seis, met 28 last haring. De logger Sc/tiedam, schipper W. Wa penaar, is weder ter haringvisscherij uitgezeild. VLAARDIHGEH, 10 Aug. Tenge volge van den overvloedigen aanvoer van haring, die maar steeds blijft aan houden, is de prijs van dit artikel terug- geloopen tot f 8.50 voor de volle haring per ton. Reeders van Maassluis wilden tegen dien prijs niet verkoopen. Een bewijs van de groote hoeveelheid haring die in de Hoordzee rondzwemt, is zeker wel dat gisteren alhier een logger aangekomen is, die na een reis van 11 dagen 26 last haring aanbracht. Schiedam, vertrokken 9 Augustus. st. Friggakapt. H. Eriksson, naar Rot terdam. Frederikstad, vortrokken 4 Augustus. Quntuskapt. P. Boeijing, naarSchiedam. BEURS TE SCHIEDAM, 9 Aug. 1892. Moutwij n, f 8. Verhandeld: tot f73/4 Stemming: vast. Jenever f15. Amst. proef f 16.25. Spoeling. Vereeniging f 0.80. Rogge, Aug. Sept ./Oct. Oct./Ho v. Spiritus Aug. Sept./Oct. Rogge dadelijk. Hov. Meell2Merk.l.md. 12 Sept. Rogge, loop. md. Sept. Spirit. Aug./Sept. Oct./Hov. 9 Aug. 158.50 156.- 33.70 33.75 19.50 15.90 52.25 52.10 15.50 15.50 23.— 23.25 8 Aug. 154.— 152.75 3d!— 34.— 19.50 15.90 52.10 52.— 15.10 15.40 23.— 23.25 8 Aug. 0.631/4 9 Aug. Hew-York. Mais Amsterdam. 9 Aug. Rogge op lev. vastOct. f 155, 156, Maart f150. 10 Augustus. Rogge op lev. lager; per Oct. f153, 152, 151 per Maart f 148, 147, 146, 145, 146. Keulen Rijnhoogte 's morg. 11 uur) 9 Aug. 2.94 M. 10 Aug. 2.71 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.09y2 Disconto 2 pCt. Parijs -48.10 2i/2 Antwerp. - 47.97»/2 ^/2 GEBOREH9 /Vug. Maria Petro- nella, dochter van P. A. Tempelaars en J. C. Everdink, Singel. 8. Adriaan Marinus, zoon van A. Douw en D. de Vette, Singel. Arij, zoon van A. Post en D. van der Kooij, Hoofdstraat. 9. Dirk, zoon van D. van Bochove en C. M. Stolk, Hieuwe Haven. Johan nes Cornelis, zoon van L. van Duijn en J. Marcus, Rotterdamsche dijk. 10. Antonetta dochter van A. Bourbijn en C. Gonlag, Buitenhavenweg. OVERLEDEH 9 Aug. Levenl. zoon van P. van den Akker en H. Mackay, Spoorstraat. GEHUWD 10 Aug. A. Fieret en J. A. Hagers. C. Post en J. Berkel. De uitslag der verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het hoofd kiesdistrict Rotterdam is als volgt: Ingekomen 1848 biljetten: van on waarde 22 volstrekte meerderheid 914 stemmen. Gekozen de heer F. B. 's Ja cob (liberaal), met 965- stemmen. Op den heer L. W. Jansen (ultram.) waren 401, op den heer Voorhoeve antirev. 429 stemmen uitgebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3