Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Bericht. 15de Jaarg. Vrijdag 12 Augustus 1892. No. 4357. bureau <$oog£traat 317. POLITIE. ALGEMEEN ÖYERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: r&zm PRIJS DER ADVERTENTIËN: Zij die zich tegen 15 Aug. op dit Blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum nog te verschijnen Nummers Gratis. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nonnners 1-50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124.) Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Aan het commissariaat zijn als gevonden aangebracht of aangegeveneen wit schort, een ring met 5 sleuteltjes, een schroeftang, een zilveren eierlepeltje, een bril, een bont 8chort gemerkt W. v. K., een portemonnaie met fO.Ol'/i enz., een rood en wit gestreepte ceintuur, een oliefust, opgevischt uit de Nieuwe Haven, een kinderrozenkrans met zilveren kruisje, een blauw gestreept zakje waarin een boekje en een nikkelen kinderarmbandje, en als achtergebleven in het gebouw der spaar bank, een zwarte sanella parapluie. 11 Augustus '92. Bij het departement van binnenland- sche zaken van den Congo-staat is gis teren een telegram ontvangen, waarin bevestigd wordt, dat er opnieuw onlus ten zijn uitgebroken te Nyangwe. Te Ribariba is een beambte gedood. An dere Europeanen worden gezegd in ge- Vaar te verkeeren. Van den anderen kant schijnen de Arabieren aan de wa tervallen te Kassongo en in de Bene den Lomani thans rustig te zijn. De Fransche regeering beeft het vol gende telegram uit Kotonou (westkust van Afrika) van gisteren ontvangen. 10) NAAll het Fransch. De gansche kring zat met gapenden mond en nieuwsgierige blikken te luisteren. Simon le Priol nam een flinke teug en vervolgde: Wij zijn er n0g niet, vrienden, o, neen 1 Gij zult weldra zien, wat de Toovergodin van het strand nu deed. Luister V. Een Bretanjer, een Franschman en een Normandiër. Simon Le Priol vervolgde aldus Dat was dan zoo, vrienden De Bretan jer ridder zeiKameraden, ik bid u, laat mij mjjn gebed doen. Maar, om de waarheid te aeggen, de Fran- schen zijn duivelsche lieden in, beste vrienden De Franschman hernam Uw gebed is morgen even goed als van- daag, mijnheer Koeterwaal. Als gij iets in Uw beurs hebt, doe ik u hetzelfde voorstel als den Normandiër. Kolonel Dodds is gisteren morgen be gonnen de geheele kust van Dahomey te bombardeeren. De Talisman bombar deerde Wydah. Van het blokhuis en het fort werd de vlakte van Kotonou be schoten. De Heron en Ardent namen op de reede aan liet bombardementdeel. Vervolgens zullen wij G-odomey bom bardeeren. De Opale bombardeert Abo- mey. Eene kolonne van 3000 man rukt op naar Zobo. Eene tweede ko lonne zal naar Forto Novo en van daar naar Dekame vertrekken. Uit Kotonou wordt nader gesind, dat de uitgezondene kolonne teruggekeerd is en het dorp Kotonou verbrand en Zobo genomen heeft. In verscheidene andere dorpen, zuidelijker gelegen, ont moette zij den vijand tegen wien dadelijk eene fusillade geopend werd. De Daho- meyanen werden in een bosch gejaagd, van waar zij schoten. Een Fransch en een inlandsoh sergeant werden ge dood en 10 tirailleurs gewond. De Dahomeyanen leden een groot verlies. Naar luid van berichten uit Tangor hebben Marokkaansche troepen giste ren-ochtend ten negen ure de in opstand gekomen Angherieton aangevallen, die eene sterke positie op de nabij Tanger gelegen heuvels hadden ingenomen. De Marokkaansche troepen staken eenige dorpen in brand, maar zij werden her haalde malen teruggeslagen door de opstandelingen. De vijandelijkheden werden ten vier ure gestaakt, en de Marokkanen keerden naar hun kamp terug. Hun verlies is niet bekend. Het verlies der Marokkanen is meer dan 100 man aan dooden en gekwetsten en 24 paarden. Het verlies der opstande lingen gaat geen 50 man te boven. Volgens liet Berlijnsche Tagellatt heeft de civiel-gouverneur van Duitseh Oost- Afrika, vrijheer von Soden, dringend zijn ontslag verzocht. Soden werd we gens liet in 't oog vallend ongunstig gevolg van zijn bestuur reeds lang dooi de drukpers aangevallen. Het voorne- De Bretanjer maakte een kruis, en zei amen zijn gebed was uit. Gij zegt amenriep de Franschman der halve stemt gij toe Als een eerlijk man heb ik dobbelsteenen in mjjn zak, Normandiër sta op en wees getuige Wie zat er in de klem, beste vrienden Niemand anders dan de Bretanjer ridder, want hij had slechts een armzalig stukje van vier-en-twintig stuivers in zjjn beurs, dat in het midden nog doorboord, en rondom besnoeid was. Maar hij had amen gezegd, en voor de eer van Bretanje kon hij niet terugtrekken. Voor een zoo nietig diug, dacht hij, zullen God en de heilige Maagd mij niet te hulp komen. De goede Toovergodin van het Strand sta mij bjj Op het hooren van dien naam werd onder den schoorsteen een diepe zucht van tevreden heid gehoord. De voetbankjes werden naderbjj geschoven. Aller oogen verslonden Simon Le Priol. Nu deze zich zeker zag van zijn zaak, vroeg hij kruik en nap nog eens. En allen mompelden Omeester Simonvertel verder, vertel verder. Meester Simon deed het op zijn gemak, hjj zwolg een boordevol glas naar binnen, en ver volgde Gjj zult vragen, wat de Toovergodin van men zou bestaan om weer een militair gouveneur in den persoon van den ka pitein-luitenant terzeeRüdiger derwaarts te zenden. Karakteristiek zou het zijn, wanneer er bij de Regeering in 't ge heel geen sprake meer zou wezen van Wiszmann als opvolger van Soden. Wiszmann schijnt bij voortduring in ongenade te zijn. Yoor rekening van de Duitseh Oost-Afrika maatschappij werden over Singapore 240 Chineezen, 243 Javanen en 25 Javaansclie vrou wen ingevoerd. De Berlijnsche bladen melden, dat graaf Szechenyi, gezant van Oosten- rij k-Hongarije, weldra zijn post te Ber lijn zal verlaten. Bovendien zullen de volgende diplomatieke veranderingen plaats hebben generaal Yon Schwei- nitz, Duitseh gezant te Petersburg, zal zich in October terugtrekken, en ver vangen worden door graaf Wedel, ad judant des Keizers. Graaf Munster, ge zant te Parijs, zal aan het einde van dit jaar zijn ontslag nemen. Baron de Radowitz wordt als zijn waarschijnlijke opvolger genoemd. Yolgens anderen zou Wedel naar Stockholm gaan, wijl Busch van daar naar Bern moet in de plaats van Bülow, die naar het Ya- ticaan gaatmaar Busch blijft nog te Stockholm, totdat koning Oscar van de jachtpartij te Gothenburg zal zijn weer gekeerd, waaraan ook keizor Wilhelm, die pas van zijn reis uit Engeland te Potsdam is teruggekomen, zal deel nemen. Te Linz in Oostenrijk is eergisteren hot katholiek congres geopend in tegen woordigheid van een groot aantal pre laten en verdere geestelijken en volks vertegenwoordigers. De studenten, tot een der katholieke genootschappen be- hoorend, traden in de vergaderzaal op als commissarissen en vormden de eere- wacht. De president van het Congres, graaf Sylva Tarouca, hield een zeer kernachtige redevoering. De Pauselijke gezant Galimberti, sprak over de 2000 het Straiul wel doen kon aan een dobbelpartjj, die op het vaste land gespeeld werd Wacht maar vrienden. Gjj zult zien. Kameraad, zei de Bretanjer ridder, bij ons in Cornwallis kent men geen dobbelen. Wat speelt men dan bij u in Cornwallis Het sorbenhout-spel, kameraad. En hoe speelt men dat sorbenhout-spel 1 Dat speelt men zonder tafel of tapijt, maar met twee lange knuppels op den dorsch- vloerdaar is een vaste voet, een geoefend oog bij noodig, en de rest wordt aan de Voor zienigheid overgelaten De Franschman had hem begrepen, en trok een zuur gezicht. Het gezelschap barstte in gul en vrooljjk lachen uit. Die Bretanjer was niet linksch zei Ma- thurin. - Een leeperd, die Bretanjerriepen ver scheidene Gothon's. Ieder kneep zijn buurman uit pret en zon der boos opzet tot bloedens toe in den arm. Alleen Jantje hoorde niets, en kneep nie mand. Hij zat altijd maar te denken Had ik die vijftig Nanteezer kronen maar Nu dandat was dan zoo, hervatte Simon Le Priolom de waarheid te zeggen, de Bre tanjer was niet dom Thans zat de Franschman in de klem. De Normandiër had een inval. aanwezigen zijn priesterlijken zegen uit. Het Bulgaarsche regeeringsblad, de Swobodagaat voort met nieuwe bewijzen te leveren voor het beweren, dat Rus land in den geheelen Balkan kuipt en intrigeert. Het blad bevat thans weer vier documenten, waaruit, indien ze echt zijn, blijkt, dat Rusland in 1884 in Servië (dat toen nog geheel onder Oos tenrijks invloed stond) een opstand trachtte uit te lokken. Het geestelijk hoofd des lands, de metropolitaan Mi chael, ontving volgens dB mededeelingen van de Swoboda10.000 francs op voor waarde, dat hij den Russischen invloed in het land versterken zou en het her stel der dynastie van Karageorgevitch zou voorbereiden. Yolgens bericht uit Londen toonen verschillende fractiën van het Lagerhuis zich zeer ontevreden over Gladstone's avondspeech. De partij der achturen- mannen verklaart, dat Gladstone's pro gramma die hervorming behoorde voorop te zetten. De Iersche nationalisten ver gaderden terstond na Gladstone's rede voeringen, verklaarden diens toezeggin gen geheel onvoldoende, maar besloten toch nog voorloopig de Gladstonianen te steunen. Boseberry's vertrek naar het vasteland veroorzaakt geruchten omtrent scheuring in het kamp der libe ralen. Waarschijnlijk is bovenstaand bericht niet van overdrijving vrij te plei ten en heeft de partij van lord Salis bury hier haar wensch voor de daad doen gelden. De Times verneemt uit St. Peters burg dat de benoeming van Gromt- chevski schijnt te beduiden, dat Rusland met het oog op de Afghaansche crisis den tijd gekomen acht voor een beslist optreden in Midden-Azië, waarbij het eenerzij ds aanspraak maakt op het door de Afghanen bezette Shignon, en ander zijds de Chineesche positie in Kashgar wil omtrekken. Blijkt dit bericht waar heid te bevatten, dan zal men eerst daags den onvermij del ij ken strijd tus- Brave christenen, zei hij, die zaak kan in orde gebracht worden, en, als gjj wilt, zal ik meedoen. Geen dobbelsteenen of stokken Laat ons naar het huis van den heiligen aarts engel Michael een bedevaart doen, en allen op hetzelfde oogenblik vertrekken. Wie er het eerst is, is de baas. Aangenomenriep de Franschman, die, over den weg gaande, den Berg in de verte gezien had. Aangenomen zei de Bretanjer, die niet terugtrekken wilde. De Normandiër lachte in zijn vuist, omdat hjj achter Avranches. uit het dorp Genest, vandaan was, en dus het strand kende. Zij gaven elkander de hand, en alle drie gingen naar den paardenstal. Het zou onmogelijk zjjn, de gretige nieuws gierigheid te beschrijven, die Simon Le Priol door dat eenvoudig verhaal onder zjjn toe hoorders verwekte. Vooreerst was de strjjd tusschen drie op elkander najjverige rassen Bretanjers, Norinandiërs en Franschen, goed gesteldten andere was er spraak van de zandstreken, die woestijnen zonder gebaande wegen, met haar bekende en altijd geheimzin nige gevaren; eindeljjk zag men het verhaal van de Toovergodin van het Strand, de fabel leer des lands, het bovennatuurlijke, waarmede de verbeeldingskracht der Bretanjers zich zoo gaarne bezig houdt, in de verte opdagen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1