Binnenland GEMENGD NIEUWS. sclien Russen en Engelschen in Midden- Azië een aanvang zien nemen. Naar uit Lissabon aan de Times ge meld wordt, moet de Fransche regee ring bij de Portugeesche tussclienbeide gekomen zijn ten behoeve van den aan nemer der havenwerken te Lissabon, eischend dat aan dezen de gestorte waarborgsommen worden teruggegeven, alsmede dat hem voor de voltooide werken volledige betaling worde gege ven en schadevergoeding voor gecon- fisceerd bouwmateriaal. Schiedam, 11 Augustus '92 EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 10 Aug. In deze zitting werden behandeld en aange nomen de verschillende kleinere ontwerpen. (Dat betrekkelijk de tijdelijke verlenging van de voorloopige wet op de vicarie-goederen, werd door de Regeering teruggezonden, omdat in middels de wet van 1884 is vervallen.) Bij de behandeling van de suppl. begrooting van Binnenl. Zaken (o. a. tot instelling van eene centrale commissie voor de statistiek) lokte de heer Lohman van den Minister van Binnenl.. zaken de verklaring uit, dat de Com missie wèl zal staan onder Regeeringsgezag, dat voor hare werkzaamheid de Minister van Binnenl. zaken verantwoordelijk blijft tegen over den Staat, maar dat zij voor 't overige geheel zelfstandig zal zijn in hare adviezen, en dat van directe inmenging in den statistie ken arbeid geen sprake kan zijn van de zijde der Regeering. Onder de aanhangige ontwerpen behooren ook dat tot vaststelling van een beroepscon sulaat te Kaapstad, en tot wijziging der Wet op de consulaire rechten. De interpellatie van den heer Lohman had eenvoudig de strekking om den Min. van Binnenl. zaken te vragen of de jongste maat regelen betrekkelijk beperking van den invoer van vee enz. uit België een protectionistisch karakter hebben, zooals door den Belgischen minister De Bruijn in den Senaat is beweerd. De Min. v. Binnenl. Zaker. beantwoordde de vraag stellig ontkennendDe sedert 1870 tegen over België genomen maatregelen strekten zich nooit verder uit dan het algemeen belang van onzen veestapel eischte. De heer Fransen v. d. Putte nam dan ook aanleiding in het gebeurde om ernstig te protesteeren tegen de zeer onbetamelijke woor den van den minister De Bruijn in den Se naat, welke niet overeenstemmen met de vroe ger ten ontzent gevolgde houding en met hare eigen houding in den Congo-zaak. De werkzaamheden zijn afgeloopen. De Ka mer is op recès gescheiden. Na afloop der openbare vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, hebben gisteren 3 afdeelingen het onderzoek der belastingontwerpen voort gezet. De Verzekering-Maatschappij „Neder land",in 1858 opgericht, heeftin 1891 aan schadegevallen uitbetaald f 185.670.58, en sedert hare oprichting f 3.568.537.87. De loopende verzekeringen bedroegen op het eind van 1891 f 9.062.410.59. De tarieven zijn billijk berekend, zoo dat ook deze Maatschappij voor ver zekeringen de meeste geriefelijkheid biedt. De Groothertog van Saksen wordt Vrijdag-avond in de residentie verwacht. De erfprins van Anhalt heeft na een badkuur te Scheven ingen te hehhen doorgebracht, gisteren de residentie ver laten. Het is thans zeker, dat de prins Von Wied den 16n Augustus te Domburg zal komen, om aldaar eenigen tijd door te brengen. Door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland is aan den heer dr. C. J. van Persijn, eersten geneesheer-directeur van het provinciaal krankzinnigengesticht Meer entergop zijn daartoe gedane aan vrage, met ingang van 1 November 1892, op do meest eervolle wijze ont slag verleend uit die betrekking onder dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten door hem aan de provin cie bewezen. In een ingezonden stuk in het Bag- Had van Zuid-Holland wordt het betoog geleverd, dat de nieuwe vermogensbe lasting na verloop van eenige jaren dooi de bemoeiingen der kapitalisten toch weer zal gaan drukken op de „kleine luyden". Als bewijs wordt o. a. aangevoerd, dat nu reeds vele akten van hypotheek de clausule bevatten, dat eventueele be lastingen op kapitaal of rente zullen komen ten laste van debiteurs. Den 31n dezer, den verjaardag dei- Koningin, zal op den Amstel nabij Am sterdam een groot waterfeest worden gehouden, bestaande uit volkswedstrij den. Er zal worden geroeid in vier en twaalfriemssloepen, waken, vletten en in sloepjes, geroeid door twee personen, ieder met een riem, met stuurman, on der de 16 jaar, geïntroduceerd door een lid eener erkende Amsterdamsche roei- of zeilvereeniging. Als le prijs worden voor dit nummer uitgeloofd 3 groote zilveren medailjes en als 2e prijs drie groote bronzen medailjes. Het feest dat te één uur aanvangt, wordt geopend met eene parade van de daar ter stede bestaande roei vereenig in gen alle beschikbare roeivaartuigen der Amsterdamsche vereenigingen zullen aan dat daar ter stede nog niet geziene schouwspel deelnemen. De opstelling van de roeivloot heeft plaats aan den Buiten-Amstel, bij den Omval, van waai de vloot in verschillende liniën tot bij de stad zal oproeien. Het feest wordt besloten met een zeilwedstrijd voor roeivaartuigen. Do N. IJsellode deeld mede, dat het zilveren priesterfeest van drScbaepman, op 16 Aug. a. s. in het seminarie te Rijzenburg zal worden herdacht meteen omstreeks 10 uur opgedragen II. Mis. Na het H. Misoffer zal den jubilaris door de commissie het huldeblijk wor den aangeboden, en tot 3 uur zal aan vrienden en vereerders de gelegenheid gegeven worden, om persoonlijk bun ge- lukwenschen te brengen. De eerste twee dagen na de opening van het kanaal van Amsterdam naar de Lek werden onderscheidenlijk 160 en 170 schepen geschut. Twee booten van de Amstel-Rijn-Main- Stoomboot-maatschappij, de Nos. 1 en 2, maakten resp. in 11 en 12 uren de reis van Lobit naar Amsterdam. In Friesland is thans, nu veenarbeid en hooioogst afgeloopen zijn, weder nijpend gebrek. Tal van arbeiders be geven zich naar Duitschland, waar zij werk vinden aan het Sleeswijk-Holstein- kanaal. Zij maken daar een daggeld van f 1.50. Bij het onweder dat eergisteren in den vroegen morgen losbrak, is de blik sem geslagen in een woning, te Hel mond, aan den weg naar Babel gelegen. Het hemelvuur baande zich een weg door den schoorsteen, welke geheel ver nield werd, terwijl de kat, die onder den schoorsteen zat, gedood werd. De brand welke ontstond, werd door de te genwoordigheid van geest der bewoners van het huis spoedig gebluscht. Te Strijp, bij Eindhoven, heeft zich een geval van pokken voorgedaan. De ziekte is overgebracht uit België. In de gemeente Beuningen bij Nijme gen is ook weer een geval van pokken geconstateerd. Op last des burgemees ters zijn de bedden en andere goederen, die met den lijder in aanraking geweest zijn, onteigend en verbrand. Men schrijft ons uit Apeldoorn: Bij het tweede onderzoek door den Officier van Justitie naar het overlijden van De Gr., die gepasseerden Zondag met zijn ouderen broêr twist had gehad, is door getuigen gebleken, dat de over ledene nog eenige oogenblikken voor zijn dood heeft bekend, zelf in zijn eigen mes te zijn gevallen, en niet door zijn broêr te zijn doodgestoken. De overle dene heeft slechts kort geleefd nadat hij die wond gekregen had. Doordat hij zich, waarschijnlijk tengevolge van het gebruik van sterken drank, zoo erg driftig maakte, kreeg hij hevig bloed verlies, waarop spoedig de dood volgde. De broer, die beschuldigd was van broedermoord, is weder op vrije voeten gesteld. (R. N.) In een te Harlingen uit Londen ont vangen schrijven van een veekooper, wiens gevoelen gevraagd was omtrent de mogelijkheid van invoer van levende schapen uit de noordelijke provinciën van ons land, die niet besmet zijn met rotkreupel en tongblaar, komt het vol gende voor Bij verandering van ministerie zouden wij, natuurlijk, een anderen minister van Landbouw krijgen, die misschien meer voor reden vatbaar zou zijn dan de tegenwoordige minister Chaplin, van wien wij niets te hopen hebben. Het zou echter twijfelachtig zijn, of een libe raal ministerie wel dadelijk bereid zou wezen om de maatregelen van zijn voor ganger ongeldig te maken, te minder daar mr. Chaplin door zijn spoedige onderdrukking van de klauwziekte alge- meenen bijval heeft gevonden, en men het bijna niet zou durven wagen, hierin verandering te brengen. Vervolgens wordt in dat schrijven gezegd „Het slimste is, dat wij bijna niet gemist worden men kan liet best zon der ons stellen, en de prijzen gaan door het afwezig zijn der Nederlandsche scha pen volstrekt niet omhoog, daar er altijd overvloedige voorraad van be vroren schapen uit Australië en Nieuw- Zeeland is." Verder word nog gezegd „De Hol- landsche schapen komen toch in geslach ten toestand, en wel tegen mindere prijzen." (f.) In een vorig nummer kwam een be richt voor, meldende dat mej. Ten Have Veninga, te Westerlee, tengevolge van bloedvergiftiging zou zijn gestorven, ontstaan doordat boenwas bij het af wrijven van stoelen in een wonde aan de pink zou zijn gekomen. De pink zou later afgezet zijn. Van het geheele berichtje is dit waar, dat mej. Ten Have overleden is; van bloedvergiftiging is geen sprake. Zij had geen wonde aan de hand, de pink is niet afgezetzelfs had de juffrouw geen stoelen met was gewreven. (U.B.) Dinsdag-morgen circa 4 uur woedde boven de Over-Betuwe een hevig onwe der. Nabij de Drielsche spoorwegbrug werd een 5-tal arbeiders, die geschuild waren onder een z. g. lorrie, door den bliksem getroffen zij werden eenigszins bewusteloos, doch herstelde spoedig-Lan- gen tijd gevoelden zij evenwel nog eenige verlamming. Onder Eist werd een os door hot hemelsvuur gedood. BOXMEER. Alhier loopt het niet ongegrond gerucht, als zou er in het naburige Sambeek een tweede klooster verrijzen. De E.E. Zusters Dominica nessen, zegt men, hebben er een huis gekocht, om er een gesticht voor ouden van dagen te vestigen. ZWOLLE. De boerenwoning, 't Blik in Dieze, bewoond door A. Sluiter en een medebewoner, is Dinsdag-ochtend totaal in de vlammen opgegaan. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een lek in den schoorsteen. Den bewoners waren juist afwezig en de kinderen zijn met moeite door de buren en de inmiddels gewaarschuwde ouders gered. Huis en inboedels waren verzekerd. Uit Tilburg wordt over den aldaar in den nacht van 7 op 8 dezer gepleeg- den manslag nader geschreven De vermoorde v. H. was Zondag avond laat met B. en twee kameraden op weg naar huis en kreeg onderweg woorden met hen. Tengevolge daarvan ontstond een vechtpartij, die eindigde met den aftocht van v. II., wiens aan gezicht bont en blauw was geslagen. Deze begaf zich in zijn woning, waar hij alleen woont met zijn zuster, omdat zijn moeder ziek is en in het gasthuis verpleegd wordt. Hij werd echter door de anderen, vooral door B., zóódanig gesard, dat hij een broodmes greep en zich naar buiten begaf, waar hij B. achter het tegenover zijn woning ge logen huis achterhaalde. Deze bracht hem toen met een of ander voorwerp zulk een hevigen slag op het voorhoofd toe, dat hij bewusteloos neerviel en spoedig den geest gaf. De hersenpan was verbrijzeld. Toen het feit Maan dag-ochtend bekend werd, ging de politie terstond op onderzoek uit, en het mocht den heer K., ondercommissaris, geluk ken B. op den openharen weg te arres teeren op het oogenblik, dat hij zich uit de voeten wilde maken. Ook de beide anderen zijn aangehouden, doch weer op vrije voeten gesteld. Het lijk is naar het gasthuis overgebracht, en B. bevindt zich nog hier in arrest, in afwacht van de komst der Justitie, die morgen vroeg hier verwacht wordt. Te Nieuwediep hebben twee marine officieren, met inachtneming van alle vormen, met de sabel geduelleerd. Beide partijen moeten licht gewond zijn. Naai de omstandigheden, waaronder het duel plaats had, wordt door de politie een streng onderzoek ingesteld. Bij een bewoner van de Nieuwehaven te Rotterdam, vervoegde zich gisteren een als heer gekleed persoon, zeggende spoorwegbeambte te wezen. Spoedig was men liet over de conditiën eens, en de heer zou vertrekken om zijne koffers te laten halen, toen hij zich herinnerde geen gereed geld bij zich te hebben, waarom hij een rijksdaalder verzocht, die hem gegeven werd: Na dien tijd zag men noch den heer, noch den rijks daalder terug en bleek het dat men met een oplichter te doen had gehad. De politie is in de zaak gemoeid. Een fijne oplichting Een goed gekleed man komt bij den Kruidenier B. te Kudelstraat in den winkel met „vergunning" en vraagt een borreltje. Hij zegt rijksveldwachter te zijn en een polderjongen te moeten zoe ken, die iets misdreven had. Bekeuren zal hij den winkelier niet, heusch niet, hij heeft wel wat anders te doen. Zijn valies en parapluie staan bij den Bur gemeester op het raadhuis. 't Regent. „Zou ik even uw parapluie mogen gebruiken en eeii paar gulden leenen, want die rakkertmisschien heb ik nog de hulp van een paar lui noodig om hem te snappen". 't Gevraagde wordt versterkt en de slimme vogel schijnt een briefje aan den Burgemeester om aan brenger dezes valies en parapluie te doen afgeven. Voor de bezorging van dat briefje zal de dankbare kruidenier wel zorgen. Aldus geschiedt. De Burgemeester weet van niets en de kruidenier dat hij netjes voor een borrel, een parapluie en 2 gulden opge licht is. Op een dorp in Drente heeft de Ge meenteraad aan den gemeente-genees heer zijn ontslag moeten geven, omdat hij zich overgaf aan het gebruik van opium. Daar hij ongeveer den gehee- len dag slapende doorbracht, werd de praktijk geheel door hem verwaarloosd. Terwijl Davenport te Zutfen speelt, geeft zekere Duyn uit Groningen te Yeendam zijne Sequah-seances. Het pro gramma van die avonden bevat evenals bij Sequah zelf, eene „inleiding", muziek, zang, een paar genezen patiënten, die een dansje uitvoeren, eene collecte voor die patiënten, debat enz. Yan Finkum (Friesland) reden twee wagens, beladen met granen, waarop twee jonge meisjes, die behulpzaam waren geweest met het bijeenverzamelen, van don oogst. Op den achtersten wagon, aan den voorste verbonden, hadden de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2