De Alkmaarsche Processie BURGERLIJKE STAND. Visscherij-Berichten. Zeetijdingen. Handelsberichten. (Slotk.) Keulen. ADVERTENTIËN op Woensdag 17 Augustus e.k. meisjes plaats genomen. In de nabijheid van Hallum had hiermede een treffend ongeval plaats. Door het schrikken van het paard raakten beide meisjes tusschen de wagens weg. Een er van kwam er vrij goed af, doch de andere kreeg den zwaar beladen wagen over haar lichaam, zoodat eene verschrikkelijke amputatie het gevolgd had kunnen zijn. Met lang daarna maakte de dood evenwel een emde aan haar vreeselijk lijden. Van den heer S. te Graft waren uit den wagen, bij Alkmaar, ontvreemd een zilveren knip met contanten en een gouden halsketting. De daders zijn op gespoord. Een deel van het geld was in den grond verstopt, terwijl de zilveren knip en de ketting door een zwemmer zijn opgeduikt van den bodem van liet Hoord-Hollandsch kanaal. De daderszijn ter beschikking der justitie gesteld. De uitbarsting van de Etna neemt grootere verhoudingen aan de lava stroomt naar Serapezula, evenals in 1886, en vernielt een vruchtbare streek. Bij Helsingfors is een Engelsch plei- zierjacht in aanvaring gekomen met een ander vaartuig, waardoor de ketel sprong 45 personen verloren bij deze ramp het leven. In een spoortrein in Italië, tusschen Assisi en Eoligno, in de provincie Pe rugia, is voor een paar dagen de bisschop van Foligno vermoord. Hij reisde met zijn knecht, dien hij plaats had doen nemen in een rijtuig derde klasse, terwijl hij gezeten was in een rijtuig eerste klasse, waar nog iemand gezeten was. Het hoofd des bisschops was verbrijzeld door hamerslagen. Op een tusschen- station naar Foligno had men iemand nit hetzelfde rijtuig zien stappen en vervolgens zich het voorhoofd, dat met bloed bespat was, bij eene fontein zien afwasschen. Dat deze persoon de moor denaar zou zijn, werd dadelijk vermoed. De politie ging hem opsporen en het gelukte haar hem te vinden. Twijfel dat hij de moordenaar was, bestond nu niet meer, want men vond den bisschop- pelijken ring in zijn zak. Hij schijnt dus de misdaad uit roofzucht bedreven te hebben. Een nieuwe hoon, schier even erger lijk als ten vorige jare de beschimping der pelgrims, is Zondag te Rome den Katholieken aangedaan. Vier Katholieke vereenigingen te za- inen 200 4 250 man, begaven zich van het Ricci-theater in optocht met muziek en banieren naar den Monto Pincio om voor het borstbeeld van Cliristophorus Columbus een lauwerkrans neer te leg gen. Deze werd gedragen door vier kleine meisjes, in de Pauselijke kleuren gekleed, waarop geschreven stond „Aan de wereldontdekker Ohristophorus Co lumbus het Katholieke Rome". In het begin ging alles ordelijk, doch nadat men eenige straten was doorgetrokken, begon op de Piazza del Popoio het vrij metselaars Jan Hagel een contra-demon stratie. „Weg met de priesters en het Vaticaan werd geroepen, terwijl het Italiaansche vaandel ontplooid werd. „Wij willen geen nieuwen heilige Weg met de landverradersWeg met de clericalenleve Rome, de hoofdstad van Italië!" Toen ontstond een groot tumulthet liberaal gepeupel de Gfarribaldi-hymne zingende, snelde zich aan het hoofd van den stoet, en op den Pincio had een ge vecht plaats, waarbij het vaandel met de woorden „liet Katholieke Rome aan Co lumbus' verscheurd en de buste van Co lumbus omver geworpen werd. De politie trachtte tevergeefs de tegenbetoogers uit een te drij venDeze laatsten echter slaag den er in den Katholieken te beletten, hun krans neder te leggen. Vele andere per sonen werden gewond en een 8 tal gearresteerd. Eenige uren later verscheen een an dere optocht van omstreeks 1000 per sonen. met 3 vaandels, in de voornaam ste straten en hield een betooging voor de bureaux der Katholieke bladen, de kreten aanheffede Weg met de pries ters, de vijanden van Italië", en „Leve koning Humbert". Dinsdag-voormiddag ten 8/V2 ure heeft te Coblenz eene aardschudding plaats gehad, die eenige seconden duurde en in de richting van noordwest naar zuidoost liep. Men had den indruk zoo meldt de Cóblentzer Zeitung alsof er onder den grond eene geweldige uitbarsting was ontstaan. De schok, gepaard met een dof geluid als van een rollenden donderslag, bracht overal angst en schrik te weeg. In de woningen stonden meu belen heen en weer te schudden, viel er kalk van de plafonds en zijn zelfs zware voorwerpen verschoven. In de school in de Nagelgasse is het voetstel met het schoolbord omgevallen. Iedereen ijlde uit zijn huis de straat op. Men kan reeds nu als vast aannemen, dat de grond beweging van Coblentz is uitgegaan en zich in zuidoostelijke richting heeft voort geplant. Uit verdere berichten blijkt dat er te Andernacht, Mayen, Kreuznnach, als ook langs de Beneden-Moezel tot Berncas- tel niets van dien aard is bespeurd daarentegen zooveel te meer te Ems en Wiesbaden. Te Ems heeft de dreuning, die vrij krachtig was en gepaard ging met een rommelend geluid, tien seconden geduurd. Uit Yallendar wordt gemeld, dat al daar meubelen en andere voorwerpen zijn omgevallen. Te 8.35 was er te Boppard een ster ke schok, die drie seconden duurde, met het gevolg dat er eenige schoor- steenen zijn nedergestort. Omstreeks 9 ure heeft te Verona eene golfvormige aardebeweging plaats ge had, terwijl op eonigen plaatsen in den omtrek zich krachtige schokken deden gevoelen. Gisteren was het honderd jaar gele den, dat in Frankrijk het koningschap werd afgeschaft en Lodewijlc XVI werd gevangen genomen. In de Tuilerieën bedreigd door het gepeupel, had de koning, nadat zijne getrouwe Zwitsers waren afgemaakt, de vlucht genomen in de Wetgevende Vergadering. Deze besloot het koningschap te schorsen en den Koning „in het belang zijner eigen veiligheid" gevangen te houden. Dit was het werk van den, door den toenmaligen maire Pétion geleiden Parij- schen gemeenteraad. Hunne opvolgers hadden besloten, dien dag feestelijk te vieren, maar dit besluit is door de re geering vernietigd en nu zullen parti culiere feestmaaltijden worden gehouden. Vooral in het zesde arrondissement (in den revolutietijd de wijk des Cordeliers) waar het standbeeld van Danton staat, zal de herdenking op groote schaal plaats hebben. De gezondheidsraad te Parijs heeft gewezen op het gevaar van het gebruik van besmet ijs en daarom verzocht het ijs uit de vijvers van Epinay-Enghien niet langer tot consumtie toe te laten en een algemeen onderzoek te doen in stellen naar de hoedanigheid van het ijs, uit andere wateren afkomstig. In ijs bewaren de bacteriën haar levensvat baarheid gedurende langen tijd. Het was een oude gewoonte om, ter bekrachtiging van gesloten contracten, eenige haren uit den baard aan het zegel te bevestigen, dat aan oude oor- kouden hangt In een oorkonde uit het jaar 1121 vindt men dit gebruik uit drukkelijk aldus vermeld: „Opdat dit stuk meer zekerheid en kracht krijge, zoo heb ik het met mijn zegel en drie haren uit mijn baard bevestigd." Hertog Frederik van Oostenrijk zond zijn afgeschoren baard aan koning Karei van Hongarije, als onderpand van het verbond en de vriendschap, die hij met hem sluiten wilde. In Engeland wekt een dubbele moord aanslag groote beweging. Op een veld weg tusschen Bickley en Ohislehurst Heeft een man op twee jonge dames ge schoten en beiden in het gelaat gekwetst. Een van haar is een nicht van Goschen, den minister van Finan ciën. Haar 16jarige vriendin heeft verder nog een slag met het wapen gekregen, zoodat zij bewusteloos neerstortte. Haar toestand is gevaarlijk. De dader was, eer er hulp verscheen, verdwenen. Men gelooft echter, dat men hem later in handen heeft gekregen. Londen, dat in den regel en over het geheel op een bizonder gunstigen ge zondheidstoestand begon kan, laat op het oogenblik in dit opzicht veel te wenschen over. Roodvonk en diphteritis maken er dezen zomer vele slachtoffers. In de hospitalen van den Metropolitan Asy lums Board waren verleden week niet minder dan 3000 roodvonklijders in be handeling. Het blijkt dat de Althorp-bibliotheek is aangekocht voor een kwart millioen pond sterling door een rijke dame te Manchester, met het voornemen de ver zameling aan die stad te schenken. Uit Vlaardingen wordt aan liet Cen trum gemeld Een vloot van 34 loggers en 72 bomschuiten, te zamen met de zeer be langrijke hoeveelheid van 23913 ton pekelharing aan boord, kwam de vorige week te Vlaardingen binnen, zoodat de aanvoer daar ter plaatse thans tot 45468 ton gestegen is, terwijl de aan voer van de geheele Hollandsche vloot thans het zeer aanzienlijk cijfer van 122042 ton bereikt heeft tegen 48570 ton in 1891 en 82180 ton in 1890. In weerwil van de levendige vraag uit het buitenland was de stemming van de markt alles behalve animee- rend en kostte het dikwijls moeite koo- pers in de afslagen te vinden, zonder de markt al te veel te doen dalen. De laatst betaalde prijzen waren voor volle haring f 10 a f 10.50 en voor maatjes f 6.75 per ton. Pernau, vertrokken 10 Augustus, ss. Diiesternhrook, kapt. L. Oetjeng, naar Schiedam. BEURS TE SCHIEDAM,11 Aug. 1892. Moutwijn, f 8. Verhandeld: tot f75/8 Stemming: onveranderd. Jenever f15. Amst. proef f 16.25. Spoeling. Vereeniging f 0.80. Berlijn. [Hogge. Au§\ j Sept./Oct Hail. Oct./Nov. Spiritus Aug. Sept./Oct. I Rogge dadelijk, j Nov. (Meell2Merk.l.md. I „12 Sept. j Rogge, loop. md. Sept. Spirit. Aug./Sept. Oct./Nov. 154.— 146.75 152.75 146.— 34! 33 HO 34. 33.40 19.50 19.50 15.90 15.85 52.10 52.— 52.— 51.60 15.10 14.90 15.40 15.25 23.— 22.375 23.25 22.75 0.63 0.63% New-York. Mais Amsterdam. 10 Augustus. Rogge op lev. lager; per Oct. f 153, 152, 151 per Maart f 148, 147, 146, 145, 146. 11 Aug. Rogge op lev. belangrijk lager Oct. f 145,144, 143 Maart f 143, 142, 141, 140, 139, 140. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 10 Aug. 2.71 M. 11 Aug. 2.64 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.09y2 Disconto 2 pCt. Parijs -48.10 21/2 Antwerp. -47.97y2 2J/2 WEEKMARKT TE DELFT 11 Aug. Op de markt van heden waren de prijzen als volgt: vette koeien le kwal. f220 a 254 dito, 2de kwal. f145 a 190; kalfkoeien le kwal. f230 a 270, dito 2de kwal. f155 4 190; vaarkoeien le f140 4 180, dito 2de kwal f85 4 115; vette kalveren le kwal. f564 70, dito 2de kwal. f34 4 46; vette schapen le kwal. f 15 4 21, dito 2de kwal. f4 lamschapen le kwal. f4 2dekwal. f4 vette lammeren f 13 4 20; wei lammeren f4magere varkens f23 4 34; biggen f74 12nuchtere kal veren f 64 17; paarden f364110; stieren f50 4 150; ossen f4rundvleesch 60, 67 4 74 c., vet kalfsvleesch 60, 70, a 80 c., schapevleesch 52, 60 a c. alles per kilo. Ter graanmarkt van heden gedaan: Zeeuwsche en Overmaassche tarwe, f7,a 9,Westlandsche roode ris dito f8, af 9,— nieuwe Zeeuwsche en Over maassche tarwe f a f Zeeuw sche en Overmaassche rogge f a f nieuwe dito f 6,a f 7, wintergerst* f 4,a f 4,75, zomer-dito chevalier dito f 5,a 6,—, zware haver f 3,75 a f 4,50, lichte dito f 3,—a 3.50, groene erwten f 8,a 9,50, mesting f 6,50 a f 7,50, paardeboonen 6,25 a f 7,duiveboonen f6.50 a 7.25, bruine boonen f9.— a 10,witteboonen6,a a 8,50, koolzaad f 8.a 8.75, buitenl. hennepzaad f 6,75 a 7,50, kanariezaad f 9,a 12,Stemming flauw, met uitzondering van kanariezaad, dat tot veel verhoogde prijzen van de markt werd genomen. Voor nieuw koolzaad goede vraag tot bovengenoemde prijzen. Nieuw gewas. De prijzen der boter waren heden: le qualiteit f 60, goede f 50, mindere f 40 per y4 vat van 40 kilo. Aanvoer pot. 794/8 en 77/16 vaten, wegende te zamen 16,650 kilogram. OVERLEDEN10 Aug. Theodoras Jo hannes Heggers, oud 7 maanden, Kortland straat. Levenl. dochter van J. H. Eikmans en J. van Zanten, Broersveld. GEHUWD11 Aug. L. van Dijk en N. Scheurkogel. F. Putters en M. Wijdemans. B. H. Janssen en M. P. Dut. W. J. van Gogh en A. M. A. van Gogh. MAASSLUIS. GEBORENLena, dochter van C. Waterman en N. Vink. Leendert, zoon van A. van der Hoeven en A. E. van der Gaag. Willemijntje Cor nelia, zoon van L. C. 't Hart en A. Pons. Adrianus Martinus, zoon van C. Doeleman en C. Janzen. Jacobus, zoon van J. S. Lucardie en P. Visser. Willem, zoon van W. van den Reij- den en A. van der Schilt. Francis- cus, zoon van A. van den Hoek en M. Hummelman. Eliza, zoon van C. Noordzij en E. Smoor. Pieter, zoon van C. Speijer en A. Wildenboer. ONDERTROUWD J. Van Straten 26 jaar en A. Th. Prins 22 jaar. OVERLEDEN: W. Diethelm, 33 jaar, echtgenoot van W. van der Endt. R. Ph. A. Van Rees, 22 maanden A. Waterman, 17 jaar. VERBETERING. In ons nummer van gisteren meldden wij abusief, dat in 1889 perceel II van het ten dienste der gemeente aanbestede verfwerk werd uitgevoerd door de heeren Perquin te Schiedam en Van der Burg te Rotterdam. Voor perceel II werd toen het minst ingeschreven door de heeren L. Perquin en M. van der Burgh, beiden alhier, die het werk ook uitvoerden. vertrekt naar BRIELLE, des voormiddags ten 9 uur, per Stoomboot uit VLAARDiNGEN. Plaatskaarten zijn te bekomen bij Koster DERIX Hoogstraat. 10 Aug. 11 Aug. 9 Aug. 10 Aug.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3