Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. Donderdag 18 Augustus 1892. No. 4861. ^ttreatt Jtoocj^fraaf 817. Kennisgeving. ALGEMEEN OYERZICHT. Feuilleton. PRIJS DER ADVERTENTIÈN PRIJS VAN DIT BLAD: Abonnementen op dit Blad worden dagelijks aangenomen. Vorderingen tegen wier overtreding straf is bedreigd. LEER OM LEER. Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. No. 124.) Buroemeester es Wethouders van Schiedam Doen te weten dat op heden de volgende door den Raad dier gemeente onder dagteekening van 29 Juli jl. vastgestelde verordeningen zijn afgekondigd: lo. verordening ter instandhouding van de goede orde op het buitenplein van- en de toe gangen tot het spoorwegstation te Schiedam, 2o. verordening op de honden op den open baren weg en daaraan gelegen niet afgesloten erven en op vaartuigen te Schiedam, en 3o. verordening op het vervoeren van rund vee over den openbaren weg binnen de be bouwde kom der gemeente Schiedam. Schiedam, den Kiden Augustus 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, YAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris VERNÈDE. 17 Augustus '92. In Engeland is thans een nieuw ministerie opgetreden. Gladstone, van Osborne- house te Londen terugkomende, is op zijn doorreis overal toegejuicht gewor den. Daarop werd officieel aangekon digd, dat het nieuwe Kabinet als volgt is samengesteld. Gladstone, eerste Lord der schatkist en lord-Zegelbewaarder lord Herschell, lord-kansolier of minis ter van financiënlord Kimberley, mi nister voor Indie en president van den 14) KAAR HET FrANSCII. Toen mompelde GillesIk dank u, en viel achterover. Sommigen zeggen, dat Jan van la Haise en Robert Roussel, toen zij 's avonds in den ker ker kwamen, slechts een lijk vonden. Anderen verzekeren, dat Gilles van Bretagne nog leefde, en dat de twee eerloozen hem afmaakten, door hem hem de keel toe te wringen. Juliaan Le Priol rustte even. Niemand sprak een woord. Iedereen was verstomd. Voorts vertelde Juliaan, hoe mijnheer Hue de Maurever, om de belofte, die hij den ster vende gedaan had, te vervullen, als monnik verkleed, in de kerk van den heiligen Michael was geslopen, en de hand des hertogs had te ruggehouden, toen hij op het punt stond, het praalgraf met wijwater te besproeien. Hoe mijnheer Hue verdwenen was, hoe Aubry de Kergarion zijn degen voor de voeten des her togs geworpen, en geweigerd had Maurever Geheimen Raadlord Roseberry, bui- tenlandsche zaken, lord Ripon, koloniën; Asquith, binnenlandsche zakenCamp bell Bannerman, oorloglord Spencer, marineSir William Harcourt, kanse- selier der schatkist; John Morley, mi nister voor Ierland; Sir George Trevelyan minister voor SchotlandMnndella, koophandelFowler, voorzitter van den Local Government Board; Arnold Morley, postmeester-generaalAckland, onder wijs. De bovengenoemden maken deel uit van het Kabinet, aan hetwelk mis schien nog een of twee leden kunnen worden toegevoegd. Lord Haughton, benoemd tot onderkoning van Ierland, zal geen deel van het Kabinet uitmaken. Het bekende Franschè Kamerlid, markies De Breteuil, een der leiders van de royalistische partij en intimus van den graaf ,van Parijs, heeft zijn man daat nedergelegd. De oorzaak is te zoe ken in de gedragslijn door Z. H. den Paus den Franscken Katholieken ten opzichte der Republiek voorgeschreven. Het is den markies niet mogelijk den republikeinschen regeeringsvorm te aan vaarden en van den anderen kant wil hij ook niet de politiek des Pausen tegenwerken. Hij zet dit alles uiteen in een schrijven aan de kiezers van zijn district (Argelès hij de Pyreneeën), in welk schrijven o. a. het volgende wordt gezegd „Thans oordeelt het Op perhoofd der Kerk, zonder twijfel ten einde erger rampen te voorkomen, dat het de plicht der Katholieken is de ondergane heleedigingen te vergeten en den republikeinschen regeeringsvorm loyaal te aanvaarden. Openlijk ont neemt hij zijn vertrouwen aan de koningsgezinden, die niet hebben weten te overwinnen en hij bezweert hen voor het Heil van Frankrijk hunne staat kundige meeningen prijs te geven. Het woord van Leo XIII heeft zich doen hooren op een oogenblik van betrekke lijke kalmte, en gij lieht er iets in ge zien als eene belofde des vredes na de achterna te zetten. Nu, hervatte Juliaan, heeft Hue zich ver borgen, en men weet niet waar. De hertog heeft een belooning van vijftig Nanteezer kro nen op zijn hoofd gezet. Mejuffrouw Reiua is verdwenen, en Aubry de Kergariou zit op den Berg in den onderaardschen kerker. Dat nieuws wordt op de markt te Dol verteld. Op de woorden Vijftig Nanteezer kronen sta ken twee man de ooren op. Vooreerst Jantje, wiens groote oogen hij die tooverwoorden fonkelden. En voorts haas Vincent Gueffès, die achter zijn oor krabde, en diep begon na te denken. En weet men niet, waar onze juffrouw Reiua heen gevlucht is vroeg Simon. Juliaan schudde zijn hoold. Men zegt, dat ze eerst naar het landgoed Boz, daarna naar dat de l'Aumöne is gegaan. De leenmannen waren echter bevreesd, en heb ben haar weggejaagd. Weggejaagd onze juffrouw Men zegt, dat zij ook vreest, uit het erf goed van Saint Jean verjaagd te znllen wor den, want de wapenknechten van het hof loo- pen met hun trompet het geheele land af, en bedreigen allen, die het geslacht der Maurevers in bescherming nemen met een gewelddadigen dood Maar waar is zij waar is zij Juliaan wachtte een minuut, eer liij antwoordde. Ik heb, zei hij, zich geweld aandoende, den lange jaren van strijd waarin gij al den wrok en het gesar van een hekrom pen en armzalig bestuur hebt leeren kennen. Evenals gij, mijne vrienden, huig ik mij eerbiedig voor de wenken van den Kerkvorst. Ik lioop, dat zij gehoord zullen worden door hen die de republikeinsche staatkunde besturen. Maar het komt mij voor, dat deze nieuwe toestand nieuwe mannen ver- eischt." De Bulgaarsche minister-president Stambouloff, heeft een reisje gemaakt naar Constantinopel, waar hij, ondanks de tegenwerking van Fransche en Rus sische zijde door den Sultan in parti culiere audiëntie is ontvangen. Als men de Swoboda, liet blad der Bulgaarsche regeering, gelooven mag, was de ont vangst, welke Stambouloff ten deel viel, zelfs zeer hartelijk. De sultan verklaarde veel belang te stellen in de Bulgaarsche aangelegenheden en. zou vorst Ferdinand erkennen, zoodra het oogenblik daar voor gekomen was. Stambouloff dankte den Sultan voor zijne sympathie en voor den goeden raad welke hij den Bulgaren voor eenige jaren gegeven had. Hij ver zekerde dat men altijd overeenkomstig zijn (des Sultans) advies zou handelen, want, zoo zeide Stambouloff, het Bul gaarsche volk is overtuigd, dat zijne belangen nauw aan die van het Otto- manische rijk verbonden zijn. Vervolgens zeide hij dat de Bulgaren aan den Sultan de erkenning van hun vorst, aan wien zij zijn gehecht, overlaten. De Sultan drukte zijne voldoening uit over deze verzekeringen en bood Stambouloff hij het einde van het onderhoud een met brillanten versierde snuifdoos aan. Volgens Oostenrijksche bladen zou Vorst Alexander in 1886 voorstellen aan Griekenland en Servië hebben ge daan voor de stichting van een verhond, waarvan het doel zou geweest zijn Mace donië aan het gezag van den Sultan te onttrekken. Ook hij de Rumeensche Regeering zijn ouden kapelaan van Boz in het kerkportaal zien staan. Hij weende. Eu hij heeft mij gezegd„Juliaan, als gij 's avonds het De Profundis leest, vergeet dan de dochter uws meesters niet." Simounette's oogen schoten vol tranen. De dikke pachtster Fanchon trachtte op te staan en viel al snikkende weer neer. Dooddoodherhaalde Juliaan Le Priol. Dan een kruis makende, voegde hij er hij En ik geloof, dat ik haar geest'gezien heb Een onbestemde vrees verving de smartelijke uitdrukking op aller gelaat. Toen ik zoo even voorbij het kasteel ging, vervolgde Juliaan, keek ik naar de ramen, waar geen ruit meer in te zien is. De muren werden door het maanlicht beschenen, en elk raam ge leek een donker hol. In een dier gaten heb ik een witte gedaante zien opspringenen ik heb gebeden, dat God de ziel onzer juffer mocht hebben. Er heerschte een doodsche stilte. De kruik met appeldrank en de nap bleven onaangeroerd op tafel staan. De gort hing hoven den haard aan te branden, zonder dat iemand er iets van bemerkte. Heete tranen vielen over Simounette's wangen. Er was van de Sint Jan's pret, die te voren op de pachthoeve heerschte, geen spoor meer te vinden. Onder die stilte, slechts door het benauwde soortgelijke voorstellen ingekomen, maar van haar zou het antwoord ontvangen zijn, dat Turkije de natuurlijke hond- genoot is tegen Rusland en dat het dus in strijd zou wezen met alle gezonde politiek agressief tegen den sultan op te treden. Het schijnt dat de Fransche gezant te Constantinopel, Cambon, al zijn in vloed heeft aangewend, om te beletten, dat de Sultan den heer Stambuloff ont ving. Hij had een audiëntie hij Z. M., die meer dan een uur duurde, maar zonder succes schijnt geweest te zijn. Een goederentrein, die door den sheriff en eenige beambten begeleid werd, is te Buffalo door de werkstakers aange houden. De sheriff was genoodzaakt den trein te verlaten en heeft gedreigd de militie onder de wapenen te roepen. Een regiment soldaten bewaakt de gehouwen der Lake - Erie - en Leliigh- valley-spoorwegener is nu nog een tweede regiment gevraagd tot bescher ming van de New-York-Central-en West- shore-spoorwegen te Buffalo, daar men vreesde, dat ook de wisselwachters dezer spoorwegen gistermorgen het werk zou den staken. Officeele berichten uit Nischni-Novo- gorod melden, dat de clfblera aan het afnemen is. Het aantal aangetasten wordt dagelijks minder en dat der sterf gevallen is onbeduidend. De gezond heidscommissie heeft besloten de twee drijvende hospitalen te sluiten, terwijl het geneeskundig personeel voor den gezondheidsdienst grootendeels is ont slagen. Te St. Petersburg zijn Maandag negen gevallen van cholera voorgekomen. De kanonneerboot Nordenxfeldt is hij de oefeningen den 13 dezer te Boma in de lucht gesprongen. Een sergeant werd gedood. De gouverneur en de onder gouverneur werden gewond. ademhalen afgebroken, werd plotseling' buiten geraas gehoord. Het was trompetgeschal, dat een hertogelijke bekendmaking vooraf ging. Hoor i riep Juliaan. die bleek als de muur op stond. Wat is dat? vr»eg de oude Simon. De wapenknecht van hertog Frans, die een prijs op het hoofd van Maurever komt stellen. En dat in liet holle van den nacht De wraak rust niet, vader, en in tien dagen tijds is Frans van Bretagne reeds tien jaren ouder geworden. Hij mag zich wel haas ten, als hij vóór zijn dood nog iemand wil la ten vermoorden VII. De feestvierenden dachten De geest der arme juffrouw Reina zoekt zijn toevlucht bij ons, omdat men hem uit zijn andere schuilhoeken verdreven heeft. Wij kunnen echter niet zeggen, wat baas Vincent Gueffès, de Normandiër, wel dacht zijn voorhoofd rimpelde onder zijn ruw en laag afhangend haar. Op het voor de kapel gelegen kerkhof, dat In het arme dorp Sint Jan tevens tot marktplein diende, hoorde men gekletter van wapenen en getrappel van paarden. De trompetten schalden, en riepen de getrouwe onderdanen van hertog Frans bijeen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1