Binnenland. Schiedam, 17 Augustus '92. De groothertogin van Mecklenburg, dochter van den groothertog van Saksen- Weimar, is gistervoormiddag te half elf uur rechtstreeks uit Duitschland te 's Gravenhage aangekomen en begaf zich in een rijtuig van het hof hetwelk aan het staatsspoorstation gereed stond, naar Scheveningen, waar de vorstin in het hotel „Kurhaus" afstapte. Ook na de tegenspraak van vroegere berichten, daaromtrent in enkele bladen verschenen, schrijft thans Pol de Mont aan De Avondpostdat er sprake van is, dat H. M. de Koningin-Regentes en H. M. Koningin Wilhelmina den laat- sten uittocht van de maskerade te Ant werpen, den 21n dus, zouden hijwonen. Uit Leiden wordt gemeld, dat tijdens de algem. tentoonstelling der Holl. Maatschappij van Landbouw van 7 11 Sept. aldaar te houden, de Koningin- Regentes en de Koningin die tentoon stelling met een bezoek zullen vereeren. Het 25-jarig priesterfeest van den zeereerw. heer dr. H. J. A. M. Schaepman werd gisteren in het seminarie te Rijsen- burg gevierd. Nadat de jubilaris de H. Mis had opgedragen, kwamen allen in de keurig versierde recreatiezaal te zamen en daar werd dr. Schaepman opgewacht poor de leden van het feestcomité, door geeste lijken, door leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, der Provin ciale Staten, enz. Onder luide toejuiching deed hij zijne intrede en werd het eerst toegesproken door den heer mr. Cremers, oud-afgevaardigde van Almeloo, die den Jubilaris namens de Katholieken in Nederland geluk wenschte en hem een huldeblijk henevens het album, dat de namen der deelhebbers bevat, over handigde. De nestor der oud-leerlingen bood de feestgave der kapelaans, een prachtigen schrijflessenaar, aan. Dr. Schaepman dankte de belang stellenden in zijn zilveren priesterfeest en verzocht voor hem te bidden, opdat hij door een langdurig werken ter eere van God, Kerk en Vaderland zich kwijten kon van den plicht der dankbaarheid. Door dr. Hoek, rijks-adviseur in zake visseherij, is met het hoofdbestuur van de vereeniging ter bevordering van de zoetwatervisscherij in Friesland een on derzoek ingesteld naar de vischrijkheid der Friesche meeren. Een bezoek werd gebracht aan de meren rondom Grouw, het Sneekermeer, de Wielen, het Tjeuke- meer, het Slotermeer enz. De tocht be gon Maandag en eindigde Donderdag. Ook het vischtuig enz., dat in Friesland gebruikt wordt, werd bezichtigd. Het rapport van dit onderzoek zal latei- bekend gemaakt worden. Naar aan het Nbr. Dbl. wordt be richt, heeft de minister van Waterstaat aan het bestuur van het waterschap N. O. Noord-Brabant medegedeeld dat indien geen moeilijkheden ontstaan, die tot vertraging aanleiding geven, ver moedelijk in het jaar 1895 tot de ope ning van den nieuwen Maasmond zal kunnen worden overgegaan. De grootste helft der te Loon op-Zand ingekwartierde militairen, aldaar gere- quireerd voor de tiendquaestie, zijn giste ren naar hun garnizoen teruggekeerd. Bij het aanleggen van de stoomboot Vlaardingen IF, die te Oud-Delftshaven eenig vee had af te laden, had gister ochtend omstreeks 8 ure het volgende ongeluk plaats. Een vijftien-jarige knaap, zekere Gerrit Verhoeff, te Kralingen thuis behoorende, stond op den kant en was door den kapitein gewaarschuwd zich voor den tros in acht te nemen. Ondanks diens welgemeende waarschu wing kwam hij hij het draaien van de boot te dicht bij den tros met het noodlot tig gevolg dat hij bij het springen van den tros de ijzeren haak tegen het hoofd kreeg en in een oogenblik een lijk was. Het lijk van den ongelukkigen knaap is .daarop naar eene woning in de Korte Wagenstraat te Rotterdam, waar hij tijdelijk verblijf hield, vervoerd. De heer George W. Van Siclen, advo caat te New-York, heeft aan „een heer in Nederland" een brief geschreven, waar aan wij het volgende ontleenen In antwoord op uw vraag „Is het mogelijk om in de Vereenigde Staten een bestaan te vinden, behalve in land bouw," antwoord ik ja, er is plaats voor den bedreven werkman in ieder vak, en in iedere roeping en bedrijf, waarbij men door zijn eigen werk resul taten teweegbrengt, welke voor anderen nuttig zijn. Maar voor iedere vacature in kantoor of anderzins, zijn er nu hier honderd hongerige aanvragers, die geen kans overlaten aan den nooddruftigen pas aangekomen nederzetter. Alle handwerkslieden en arbeiders, met ijverige en geregelde gewoonten, moeten slagen in de Vereenigde Staten, maar het vereischt tijd en geduld boerenknechten verdienen van f 400 tot f G50 per jaar benevens kost en in woning, en bedreven handwerkslieden van f6 tot f 12.50 per dag, terwijl hun onderhoud niet meer behoeft te kosten dan in Europa. Klerken verdienen van f25 tot f62.50 per week, maar zij, die dat laatste bedrag ontvangen wanneer zij 25 jaar zijn, beginnen gewoonlijk als kantoorjongen op vijftien-jarigen leeftijd en werken geregeld een langen tijd voor een gering loon, terwijl zij met de zaak opgroeien. Vrouwen zijn hier ook welvarend zij verdienen gereedelijk van f30 tot f5Ö per maand als dienstboden. Het beste wat Hollanders kunnen doen, wanneer zij naar dit land komen, is een stuk gronds uit te kiezen, niet te groot, ingericht voor hun eigen be hoeften en gewoonten, doch niet te ver van een gevestigde Amerikaansche stad, en daar hun eigen stad te bouwen, hun eigen landerijen te bewerken, hun eigen voortbrengselen te ontwikkelen, om ten laatste de toegenomen waarden van hun eigen bezitting door hun eigen nijver heid teweeggebracht, in te oogsten. Zulk land, in alle opzichten bewon derenswaardig, kan worden gekocht voor van f 12.50 tot f125 per akker (alnaar gelang de afstand van stad of spoor weg) en is spoedig in waarde vermenig vuldigd. Dergelijk eigendom behoeft niet ten volle contant betaald te worden met f20.000 of afbetaling en de rest bij hypotheek zou men waarschijnlijk een goed stuk land, geschikt voor tuin bouw, kunnen koopen. Aan de Noordbr. wordt gemeld dat er gisteren heftig verzet was te Sprang, bij de invordering der tiend. Detusschen- komst der politie was noodig, en deze heeft van hare wapens gebruik gemaakt. Men meldt, dat de door de S. S. Mpij. met de firma Van Gend en Loos Coliignon Co., op 1 September 1891 gesloten overeenkomst voor het vervoer van bestelgoederen enz., waarschijnlijk op 31 December a. s., zijnde de datum, van expiratie der overeenkomst, niet zal worden verlengd. Dit vervoer zal dan van 1 Januari 1893 af voor resico van de Staatsspoorweg-Maatschappij plaats hebben. In den toestand van luitenant Mete ier kamp, die nog nog steeds te Cling en daal wordt verpleegd, is naar het Dgbl. verneemt, geen noemenswaardige ver andering gekomen. De traditioneele Hartjesdag werd gis teren gekenmerkt door de gebruikelijke woelige en ergerlijke tooneelen. Hoe wel ook dit jaar het niet overbodig werd geacht, te herinneren aan de politie verordening, die het afsteken van vuur werk en het zich verkleeden van man nen en vrouwen verbiedt, knalde het den ganschen dag en avond en den hal ven nacht, alsof de politie op non-acti viteit was gesteld, en liepen kerels in vrouwe- en vrouwen in mannekleeren. Natuurlijk ontbrak het ook niet aan de noodige dronkemansgrappen en de daaraan onafscheidelijk verbonden klop- partijen, de open rijtuigen met het uit vaagsel van onze bevolking, kortom de duivel is weer los geweest De beschaving. n'g tactions pas. ze is fin-de-siècle. Ten slotte zij nog aangestipt, dat de brandweer onophoudelijk moest worden gealarmeerd, om vuurtjes uit te dooven, die door de lieve jeugd waren aange stookt. Zij heeft het dus vrij wat druk ker gehad dan de politie, tenzij men het als drukte mocht beschouwen, dat na middernacht de politie-macht werd ver dubbeld, en deze versterkte macht even zeer liet begaan als de niet versterkte. {Tijd.) Z. D. H. Mgr. W. Van de Ven, bis schop van 's-Bosch, heeft benoemd tot pastoor der parochie Het Loo te Bergeik den weleerw. heer J. Van Kriekentot kapelaan te Udenhout den weleerw. heer A. J. M. Van Ravensteijn. en tot kape laan te Bladel den weleerw. heer J. Van Tiel. Door den zeereerw. heer Taverne, deken van Rotterdam, zijn gister-ochtend de klokken voor de nieuwe Ignatiuskerk gewijd. Aan de_ klokken zijn de namen gegeven van Ignatius, Johannes, Hen- drikus en Maria. Maandagmiddag is het welbekende, schilderachtig gelegen hotel „Beekhui zen" te Velp (bij Arnhem) eene prooi der vlammen geworden. Even vóór 12 uur brak de brand uit, die, vooral ge voed door het rieten dak en de met hout bekleede muren der bovenste verdieping van het in Zwitserschen trant opge trokken gebouw, en doordien de brand weer niet tijdig genoeg aanwezig kon zijn, snel voortwoekerde. Het hotel was vol logeergastenpersoonlijke ongeluk ken zijn echter niet te betreuren. De goederen der logé's zijn grootendeels ge red. Hoewel alles is verzekerd, zal de schade voor den pachter, die hoofdzake lijk van de zomermaanden moet proiitee- ren, niet gering zijn. Hoewel we in Augustus zij n, neemt de werkeloosheid in Friesland met den dag toe. Honderden arbeiders loopen, nu het hooien is afgeloopen, ledig langs den weg. In de gemeente Sclioterland moet een kanaal verlengd worden in de hooge venen te Jubbega. Het aanbod van arbeiders is daar zóó groot, dat de loonen per dag tusschen 50 en 60 ets. afwisselen. Naar aanleiding van het bericht, dat te Zutphen en Nijmegen adressen rond gaan om de Koloniale Reserve te ver plaatsen, schrijft de Zutf. Crt.: „Het moge waar zijn, dat te Nijmegen dergelijke adressen circuleeren, het is ons niet bekend, dat dit ook te Zutphen het geval is. Trouwens, een dergelijk verzoek zou voor deze stad ook onge motiveerd zijn, daar hier in den laatsten tijd door de Koloniale Reserve niet de minste ongeregeldheden en verstoringen der openbare rust plaats grepen. Wij gelooven integendeel, dat de nering doende burgerij slechts met leedwezen het hier verblijfhoudend onderdeel der Koloniale Reserve zou zien vertrekken en als de manschappen zich rustig en ordelijk blijven gedragen, zal ieder in gezetene spoedig dezelfde meening zijn toegedaan." Maandagnamiddag sprong, doordien de ketel voor de fabricage van mineraal water van de firma II. Co. te Mid delburg overladen was met koolzuur, dat instrument met een vreeselijken slag uiteen. De machine werd gedeeltelijk vernield evenals enkele benoodigdheden. Ernstige persoonlijke ongelukken hadden niet plaats alleen bekwamen twee per sonen, die in den omtrek der machine waren, lichte kwetsuren. Do aardappeloogst is in de Friesche wouden zóó buitengewoon voordeelig, dat men reeds de beste soort Munstersche kan koopen voor 60 ets. de halve ILL. Een bejaard landbouwer deelt verder mede, dat hij nog nooit zooveel aardap pelen (vroegrijpe) had geoogst. Ook de boekweitoogst laat zich beter aanzien dan men verwachtte. De appelen- en perenoogst zal beneden het middelmatige blijven. BREDA. Na al de vroegere mislukte ontwerpen voor den aanleg eener water leiding, schijnt men thans eindelijk toch nog er in te zullen slagen, het terrein te Dorst bij de Setersche heuvelen te verkrijgen, waarbij het belang van ons groote garnizoen veel gewicht in de schaal zou werpen. MAASTRICHT. Indertijd werd me degedeeld dat, ter gelegenheid van den jaarlij kschen optocht der zoogenaamde schutterij te Oost-Eysden, de geweren der schutters door de maréchaussée zijn in beslag genomen en tegen de dragers proces-verbaal is opgemaakt. Er werd toen bijgevoegd dat die optochten eeuwen oud en in de meeste dorpen van Limburg bij processiën gebruikelijk zijn. Het schijnt nu dat de regeering er ook niet aan denkt die optochten te bemoeilijken, althans werd dezer dagen op last van het parket het laatste der in beslag genomen geweren aan den eigenaar te ruggegeven. Kerknieuws. Eerste Plechtige H. Mis. Met ongéwonen luister werd lieden in de parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie de plechtigheid gevierd der Eerste H. Mis van den weleerw. heer J. C. F. Jansen, den 15n dezer door Z. I). Hw. mgr. C. J. M. Botte- manne in de kathedrale kerk te Haarlem tot Priester gewijd. Zelden zagen wij het fraaie presbyterium zoo rijk versierd met levend groen en bloemen, die, door waslicht overvloedig be straald, het hoogaltaar omringden en aan de plaats des Offers een recht opgewekten en fees- telijken aanblik gaven. Ten acht ure werd aan dit rjjk versierde altaar door den weleerw. heer Jansen het Eerste Plechtige H. Misoffer opgedragen. De offerende neomist werd bij deze plechtigheid geassisteerd door den hoogeerw. pastoor mgr. Lans als presbyter assistens, door den eerw. heer J. Van Booy, diaken, en A. Stam, subdiaken, beiden van het seminarie Warmond, terwijl zijn broe der, de eerw. heer L. W. Jansen, theologant in het convent der E. E. Domicanen te Huissen als ceremoniarius fungeerde en verder eerw. heeren geestelijken van de beide parochiën in hét priesterkoor de plechtigheid bijwoonden. Door het koorgezelschap werd de missa Cantemus Dominode verdienstelijke compositie van wijlen den heer B. L. L. J. Gores, op uitnemende wijze uitgevoerd. Na het H. Evangelie werd de feestrede ge houden door den hoogeerw. pastoor mgr. M. J. A. Lans, naar aanleiding van den tekst in het Evangelie van den H. JoannasToen sloeg Jesus de oogen naar dm hemel omhoog en sprak Vader het uur is nu gekomen, verheerlijk nu Uwen Zoon, opdat Uw Zoon V verheerlijke. Die verheven woorden door den Godmensch onder zoo treffende omstandigheden uitgespro ken, mag ieder jeugdig priester, die het altaar des Heeren betreedt, zich tot de zijne maken zoo betoogde de gewijde redenaar, want door zijne uitverkiezing tot het priesterschap heeft God hem verheerlijkt, opdat hij op zijne beurt eere zoude geven aan God. Na zijn tekst in breede bewoordingen ontwikkeld te hebben, zette de hoogeerw. feestredenaar in het vervolg zijner rede deze twee stellingen uiteen De Hemelsche Vader verheerlijkte Christus en den priester door hen tot offer uit te kiezen. Christus en de priester verheerlijken den Hemelsehen Vader door offer te zijn. Inderdaad zoo vervolgde de gewijde spre ker de uitverkiezing tot het offer wordt door meerdere heiligen veel grooter geacht dan de bestemming voor het geluk des hemels. Of fer te zijn met Christus, werd door hen aan gemerkt als eene buitengewone genade. Ver heerlijkt de Hemelsche Vader Christus en den priester, door hen tot offer uit te kiezenhet priesterljjk offer van Jesus had ten doel alle uienschen terug te voeren tot den Hemelschen Vader en de priester moet eveneens het werk van Christus voortzetten en door zijne zelf opoffering den Hemelschen Vader verheerlij ken. Iemand die priester wordt, brengt het offer van zich-zelven, als hij in handen van zijn bisschop de plechtige beloften aflegt. De pries ter brengt het offer van zich-zelven voor de zie len die tot God moeten worden gebracht. En daarom mag ieder die tot priester is uitverko ren, als hij het altaar betreedt, evenals Christus toen hij den Calvarieberg opging, op zich-zelven de woorden van den Godmensch toepassen „Vader, het uur is nu gekomen, verheerlijk nu Uwen zoon, opdat [Uw zoon U Verheerlijke." Ook voor dezen priester was het uur gekomen, dat hij deze plechtige woorden mocht uitspreken. En daarom juichte spr, om wille van dezen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2