Dagblad voor Schiedam en Omstreken. POLITIE. ALGEMEEN OYERZÏÜÏ 15de Jaarg, Zaterdag 20 Augustus 1892. No. 4363. "2;ktveau J>oogstt*aat 317. Feuilleton. Binnenland. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Abonnementen op dit Blad worden dagelijks aangenomen. DE VERSCHIJNING. IEUWE SC Yoor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. No. 124.) Yan 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Yoor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Aan het commissariaat zijn als gevon den aangebracht of aangegeveneen zilveren rozenkrans in een paarlemoeren doosje, een stalen rozenkrans, een wit schort en een gouden knopje met rooden steen. 19 Augustus '92. Het nieuwe Engelsche ministerie heeft thans de teugels van het bewind uit de handen zijner voorgangers overge nomen. Twee extra-treinen vertrokken gisteren-ochtend kort na elkander uit Londen naar het zuiden om respectieve lijk de afgetreden ministers en de nieuwe naar de Koningin te voerende eersten om afscheid te nemen, de anderen om tot de handkus te worden toegelaten. Na de uitwisseling der zegels en verdere formaliteiten keerden beide groepen, ieder in een eigen trein,onmiddellijk naar Londen terug. Gisteren-avond zouden in het Lagerhuis enkele leden van liet nieuwe Kabinet optreden om de voltrok ken benoemingen bekend te maken, alsmede het uitschrijven van nieuwe verkiezingen voor die ministers, welke zitting hebben in het Lagerhuis en thans door die benoeming hun mandaat ver loren hebben. Onmiddellijk daarop zou de groote partij-verhuizing plaats hebben, daar de conservatieven en liberalen van plaats verwisselen; de conservatieven gaan links en de liberalen naar rechts van den speaker. De unionisten, die altijd nog bij de liberalen zaten, zouden mede naar rechts verhuizen, doch denken in Februari een afzonderlijk plekje in te nemen. Blijkens telegrafisch bericht uit Londen heeft dit alles reeds plaats gehad en is het Parlement tot 4 No vember verdaagd; Niet lord Brassey, zooals aanvanke lijk na Alberdeen's weigering zeker scheen, maar werkelijk de pas 34-jarige gewezen kamerheer der Koningin, lord •Houghton (gelijk gisteren bekend werd maar nog betwijfeld was) is benoemd tot onderkoning van Ierland. Op aanbe veling van lord Salisbury heeft de Koningin het markiezaat toegekend aan graaf Zetland, lord luitenant van Ier land in het conservatieve Kabinet, acht nieuwe pairs van het koninkrij k benoemd en vijf private raadsleden, onder welke de afgevaardigde Jesse Collings en prof. lluxley; voorts 12 baronnets benoemd, waaronder vier afgevaardigden en baron Schroder, alsmede acht ridders, onder welke Ashmead Bartlett, civiel lord der admiraliteit in liet vorige Kabinet. Tot ondersecretarissen zijn benoemd: sir Edward Grey, buiténlandsche zaken, Herbert Gladstone, binnenlandsche za ken, George Bussel, Indië; Sidney Buxton, koloniën. Sommige Brusselsche dagbladen heb ben gemeld, dat benden Arabieren de Lomani en Loualaba zijn. afgezakt en zich verder naar Stanley Fals hebben be geven. In den Congo-Staat zijn nu dépêches ontvangen van den gouverneur te Boma, waarin bericht wordt, dat de toestand den 13n dezer uitmuntend was aan de Stanley Fals en dat men er niet eenige vrees koesterde. Een uitmuntend gedacht plan zal eerlang in Duitschland worden ten uit voer gelegd. Op initiatief van eenige aanzienlijke leden der Centrumpartij, zal nl. te Gladbach een sociale cursus worden geopend, teneinde jonge katho lieken zoodanig in de kennis der soci ale wetenschap op te leiden, dat zij in staat zijn met goed gevolg de socialis tische sprekers te bestrijden. Deze cur- sus wordt 10 September geopend en verscheidene Katholieken zullen bij deze „volksuniversiteit" onderwijs geven. Het leerplan benovens de lijst der docen ten en verdeeling der onderwerpen is reeds openbaar gemaakt. Sommige leer aren zullen slechts een onderwerp, ande ren zullen ook enkelen daarmede in verband staande zaken behandelen, als volgtle werkliedenbescherming, ver zekering en woningen voor werklieden, rechtbanken van nijverheid 3e agra rische vraagstukken en kwestiën op het gebied van het handwerk; 4e positie der geestelijkheid ten opzichte van het socialisme 5e de katholieke sociale be weging in Frankrijk 6e gezellenver- eenigingen 7e de geestelijke begrippen in de socialistische wereldbeschouwing 8e boerenvereeniging, geldleening9e vereenigingen van vrouwelijke werk lieden, hospitiën enz. Tot de docenten, allen uit verschillende steden van Duitsch land, behooren twee geestelijken. Yoor- loopig is het nog slechts eene proef neming wanneer daarop gewenscht ge volg wordt verkregen, zullen er ook op andere plaatsen dergelijke cursussen worden geopend. De Portugeesche regeering is volgens den Finanz Herolcl zeer ontevreden over de uitgifte van certificaten te Londen voor het niet betaalde 2/3 der coupons van de 3 pCt. Portugeesche schuld. Zij moet zelfs voornemens zijn officieel te verklaren, dat zij er geen machtiging toe gegeven heeft, en dat de certificaten ook geenerlei waarde hebben. Nu dat zij er geen machtiging toe gegeven heeft, is best aan te nemen, maar de Frank furter Zeitung maakt terecht de opmer king dat door deze certificaten van den Council of foreign bondholders te Londen, in elk geval de vordering van den hou der wordt vastgesteld, en dat daarmede bij eene eventueele nieuwe Portugeesche leening te Londen wel degelijk reke ning zal worden gehouden. Portugal raakt hoe langer hoe meer in zijne financieele aangelegenheden verward, en als er niet spoedig een Hercules op staat die in dezen Augiastal een flinke opruiming weet te houden, zal zeker een Staatsbankroet niet tot de onmoge lijkheden behooren. Nauw is uit Homestead het bericht gekomen, dat de zaakjes daar weer in orde zijn, of uit een ander deel van Noord-Amerika komen weer verontrus tende berichten omtrent ongeregeldheden waarmede de werkstakingen vergezeld gaan. Gisteren-nacht hebben de oproe rige mijnwerkers te Nashville, ten ge tale van 1700 man, opnieuw een aan val gedaan op de gevangenis te Oliver- spring. De bewakers werden, na een wanhopigen tegenstand geboden te heb ben, waarbij 12 man gedood en 20 gewond werden, teruggedrongen en ver volgens werden de twee honderd gevan genen in vrijheid gesteld en over Knox- ville naar Nashville gezonden. De tele grafische gemeenschap is gestoord en verdere bijzonderheden zijn niet bekend. Voor dat het bericht van het gevecht te Nashville aangekomen was, had de gouverneur reeds troepen afgezonden om de gevangenis te beschermen. Ook in Buffalo blijft het nog steeds spoken. Alle eigendommen van den spoorweg worden bewaakt door militaire posten, die op afstanden van 25 mijlen langs de baan zijn geplaatst. Twee duizend man bewaken de magazijnen in Lehigk-vallei en Buffalo-Creek. De gouverneur van den staat New-York heeft de geheele burgermilitie onder de wapenen geroepen. De orde is overat ongestoord, doch de werkstaking breidt zich steeds uit. 16) XAAI! HET FrAXSCH. De vier wapendragers gingen heen, en kwa men weldra mot volle handen terug. Tegelij kertijd kwamen ook Merry, Conan, Kervoz en anderen met een paar ganzen, kippen en een den en verbazend groote kruiken met appel drank aangedragen. De toestand werd zichtbaar heter. Keravel had in een gat in den kelder een dozijn oude flessclien gevonden, die nog van den zondvloed schenen te dagteekenen. De stroobossen maakten uitstekende stoelen uit. De plat gelegde luiken vormden een groote en ge rieflijke tafel. Er was geen tafellaken, maar wie zich niet weet te behelpen, is niet waard, dat hij armoede lijdt. Onder den schoorsteen, waarboven het door de soldaten verminkte schild van Maurever nog zijn vergulder, grond met azuren strepen ver toonde, lag een groot vuur te knetteren. Naarmate de vonken van het groene hout vroolijk in het rond spatten, werd ook het oog- der gasten opgeruimder. Wapendragers en boogschutters begonnen de schoone koppel ganzen, eenden en kippen te plukken. De heraut leende zijn lang en dun praalzwaard om als spit te dienen, terwijl ICé- ravel, de speerdrager van Clisson, en Artus de Fontébrault, wapenknechten van Rohan, waar achtig twee mooie soldatenin hun helmen pannekoeken besloegen. Het speet Méloir, dat zijn nieuwe en hm.-ge waardigheid niet gedoogde, aan dat eetlnst- wekkend werk deel te nemen. Hij had eenige kennnis van de keuken, en bepaalde zich dus bij het geven van goeden raad. En om iets te doen te hebben, ledigde hij twee flessclien wijn, die zijn droefgeestigheid voorts geheel verdreven. Weg met allen kommerdoor de goede zor gen van Conan en Kervoz hing het heerlijk gebraad voor den vuurgloed te draaien. De tafel stond gereed. En de wind, die door het raam blies, was voor hen ten slotte slechts een Junikoeltje. Men zat te keuvelen Zeg, jongens, zei Kéravel, kent gij ook den naam van die ziekte Sedert onze dierbare heer, de hertog, zich iu Bretanje bevindt, zwelt hij en blijft hij zwellen Ik heb hem drie dagen geleden te Ren- nes, in het hertogelijke paleis la Tonr-le-bat, gezien. Als hij zijn klaverbladvormige kroon niet op gehad had, zou ik hem niet herkend hebben. Zijn klaverbladvormige kroonriep de heraut Jan de Gorson uit waar zaagt gij die, heer? maar er was nooit een klaverblad in een kroon te zien, tenzij in die van David en Assuerus. De kroon, Mijnheer, is een teeken of zinnebeeld der waardigheden van onze hee- ren voor de vorsten is zij gesloten en gekruist met hoogen rooster, en bedekt den helm ter zijdede vrijheeren dragen een eenvoudige kroonde graven een met tallooze paarlen, de hertogen een met bladeren van eppekruid, bee- renklauw of peterselie Dan zijn peterselievormige kroon, mijnheer de Corson, verbeterde Artus de Fontébrault, met een ernstig gelaat. Dat is te zeggen, zei Méloir, dat een bosje peterselie aan onze ganzensaus geen kwaad zou doen. Maar zie eens wat schoone dieren het zijn Zij zagen er reeds bruin uit, en haar scherpe geur deed aller reukorgaan prikkelen. De ziekte van onzen heer, den hertog Frans, hernam Méloir, heeft eeii naam van twee ellen lang, die juist begint als het woord liydromel, en op zijn grieksch eindigt op de wijze van al die heidensche namen, uitgevonden door mannen, die lezen kunnen. Wij zijn trouwe onderdanen, niet waar? Welnu! laten wij den heiligen Frnnciscus bidden, dat hij onzen heer, den hertog, geneest, en even als de Bretan- Schiedam, 19 Augustus '92. Gisteren kwam van de haringvis- scherij, 3e reis, alhier kinnen, de logger Harmoniemet 18 last of 252 ton haring. jers eens goed op zijn gezondheid eten Het voorstel was te goed gemeend, om niet gunstig opgenomen te worden. De twee ganzen, de eenden en kippen wer den rookende op tafel gebracht, en ieder deed de tafel eer aan. VIII. Het was een heerlijk gezicht, den flinken eetlust dier soldaten te aanschouwen. Zij aten, zij dronken zonder tusschenpoozen, daarbij het voorbeeld volgend van hun hoog vereerd op perhoofd, ridder Méloir, die bij deze gelegen heid een aanleg voor smullen, boven allen twij fel verheven, ten toon spreidde. Dat gevleugeld volkje, waarvan de veeren midden in de kamer een waren hoop vormden, werd met uitzondering van een half dozijn kuikens geheel verslonden. Slechts een zandkorreltje is er noodig om aan de woede des Oceaans paal en perk te stellen. De onstuimige eetlust onzer Bretanjers week voor eenige kuikens uit het dorp Sint J an, en zij zeiden om zich te verontschuldigen Wij zullen morgen toch moeten ontbijten. Het vuur lag onder den schoorsteen onder de ascli te smeulen. De nacht begon reeds ver te vorderen. Méloir zei

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1