Kerknieuws. Gisteren-namiddag kwam alhier in de Haven een tjalk van het „Leger des Heils," bemand met heilsoldaten en matrozen, onder commando van Enseign Tjaden, luitenant-stuurman. De schuit voerde in het want zoowel als in top een aantal vlaggetjes. Des avonds omstreeks acht ure maak ten de Janmaats van het Heilsleger eene militaire promenade door de stad en begaven zich vervolgens naar de Citatel aan de Lange Haven, waar het vrij luidruchtig toeging en de heilssol daten en matrozen tot een vergevor derd uur bijeenbleven. Blijkens een telegram van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië van 18 dezer, wordt de gouvernements- koffiehoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 58(1.477 pikols.. Wat Atjeh ons kost De levering gedurende drie jaren van de levensmiddelen voor de troepen in Atjeh is aangenomen door een Chinees voor f3.260.502.60. (Die laatste f2.60 had Tio Tiauw Siat wel aan de schat kist kunnen schenken. Maar mis schien denkt hij, dat er nog wel meer cadeautjes af moeten, alvorens hij een paar ton aan die levering zal hebben verdiend.) Ruim 31/4 milioen alléén voor de levensmiddelen (7/. Ct.) Op 8 werkstakers na, die niet willen of niet mogen, is gister-ochtend door de helft der arbeiders het werk hervat aan de glasfabriek te Delft. De andere helft kan eerst over 14 dagen weder beginnen, daar het vuur in een der glasovens was uitgedoofd. Ter gelegenheid der Rotterdamsche kermis zullen (volgens den D. Opm.) Zaterdag en Zondag a. s. een 40-tal extra treinen loopen tusschen Den Haag en Rotterdam. Wegens de ernstige ongesteldheid van den generaal-majoor H.F.C.Hardenberg, inspecteur der infanterie, is de inspectie der infanterie opgedragen aan den luite nant-generaal F. M. B. ridder Alewijn, adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, chef van den generalen staf. Van de Sporttentoonstelling te Sche- veningen zijn vermist 5 tweeloop cen traal geweren en 1 tweeloops flobert, ter gezamenlijke waarden van f218.50. De toestand van Luitenant Meteler- kamp is eenigzins vooruitgaande De pa tient wordt nog steeds op de buiten plaats van baron van Brienen verpleegd, aangezien hij wegens de bekomen her senschudding niet mag worden vervoerd Het bewustzijn is geheel teruggekeerd, dochdeheer Metelerkamp lijdt aan voort durende zware hoofdpijnen Het gerucht als zou de onderkaak zijn gebroken is onjuist. Wel te rusten, kameraden. En met één hand aan zijn degen en de an dere op zijn beurs lag hij in zijn leuningstoel te ronken. Allen volgden zijn voorbeeld. In de zaal, die een oogenblik te voren van het vroolijk gezang en de luidruchtigheden eener slemppartij weergalmden, was slechts het schor en dof gesnork der gedrukte ademha lingen te hooren. Allen, wapendragers en boogschutters, lagen door elkander. Corson, de geleerde heraut, lag met wijd uit elkander gespreide beenen op zijn rug te ronken. Als het een geleerde mogelijk was, zich zelf te zien slapen, en Corson zich dit genoegen had gegund, zou hij stellig be speurd hebben, dat hij veel op een Grieksche Y geleek. Maar vermoeid als hij was, kon Corson zich zelf niet zien liggen. Bovendien droomde hij, dat hij in een zee van groen lag te zwemmen, en door vleeschkleurige meerminnen bezocht werd. En dat vermaakte den jongeling. De anderen droomden of droomden niet. De toortsen, die aan den schoorsteenmantel hingen, waren uitgegaan. Slechts twee half verbrande worstelden nog tegen het zachte, heldere maanlicht, dat in schuine stralen in de kamer viel. Plotseling vertoonde zich een meisje op den drempel. Bij den valen schijn der beide toortsen vloeide Voor een Rechter-commissaris, belast met het. onderzoek van strafzaken te 's-Hage is de instructie aangevangen in de zaak van den beambte S., thans ge detineerd. Ter gelegenheid van den geboortedag van den Keizer van Oostenrijk, zijn Souverein, wapperde gisteren de vlag van dat Rijk uit de woning van baron von Walterskirclien, gezant van Z. M. te 's Gravenhage. In de Oostenrijksclie afdeeling der Scheveningsche sporttentoonstelling was het borstbeeld van Keizer Frans Jozef omkransd door lauweren aan linten van de landskleuren van de monarchie. Te Haarlem is het officieele bericht ontvangen, dat HH. MM. de Koningin nen in het begin van September deze gemeente met een bezoek zullen vereeren. Reeds zijn in overeenstemming met Burg. en Wetli. de plaatsen bepaald, waar van gemeentewege eerebogen zul len worden opgericht, terwijl door de burgerij het bericht met groote geest drift is ontvangen. Het bestuur der zegenzalmvisscherij „De Snackert" op de Lek, had reeds vóór eenigen tijd het visscher met drijf- want en vlouwen in zijn vischwater verboden. Uit twijfel aan de rechtsgeldigheid en om een rechterlijke uitspraak uit te lokken, hebben enkele personen de vlouw- visscherij hervat en heeft er reeds meer dan ééne bekeuring plaats liehad. Uit Middelburg wordt aan het DU. v. Ned. door zijn berichtgever thans ge schreven, dat nog niet is beslist hoe de kosten voor de feestelijke ontvangst der Koninginnen aan Zeelands hoofdstad in 1893 zullen worden gedekt. In verband met de nieuwe regeling op het bezichtigen der kon. paleizen, verneemt men nader, dat door de Ko ningin-Regentesbij uitzondering, eene enkele maal wordt afgeweken van de persoonlijke toegangsbewijzen, daarvoor noodig, nl. wanneer dit door besturen van liefdadige instellingen ten behoeve hunner verpleegden rechtstreeks aan H. M. schriftelijk wordt aangevraagd. De meening, dat met den aanstaan den winterdienst op onze spoorwegen, die op 1 October e. k. zal aanvangen, de middel-europeesche tijd in de plaats van den thans gevolgden tijd van Green wich zal treden, schijnt niet bewaarheid te zullen worden. Althans in het ont werp van den winterdienst op het Hol- landsche Spoor is weder de tijd van Greenwich gevolgd. De dienstregeling, zooals hij wordt voorgesteld, wijk in hoofdzaak weinig van de zomerdienstregeling af. (A. Ct.) Ons wordt van welingelichte zijde de omtrek vau haar gelaat met het bjjna vol slagen duister ineen. Iets onbestemds, iets bovennatuurlijks omringde haar. Onder die stalen mannen, die op den grond lagen te ronken, waren geen dichters. Een dichter zou anders hij het zien dier bevallige verschijning oogenblikkelijk gedacht hebben aan den engel die in de ruïnes der adellijke kas- teelen of aan de toovergodin die aan het strand verblijf houdt. Of zij een engel of godin was, zij beefde. Een minuut lang liet zij haar oog over die zonderlinge slaapzaal waren. Dan schitterde een bliksemstraal in haar donkerblauwe oogen. Zij deed een schrede voorwaarts. Zij trad in het maanlicht, dat «ijn zilveren stralen in het golvende goud barer lokken liet spelen. Nu zou men haar herkend hebben. Arme Reine! wat tal van bittere tranen welden er in haar oogen sedert den dag, dat wij haar achter de plooien van haar rouwsluier hebben bespied! Die dag was het begin harer ellende geweest. Van dien dag af worstelde haar vader tegen de wraakzucht van een beleedigden vorst; een vreeselijke en ongelijke worsteling! Van dien dag af zat de arme Aubry in de kerkers van den Berg Saint Michel gevangen. En zij had niemand ter wereld dan haar vader, om haar bij te staan en te beschermen! (Wordt vervolgd.) verzekerd, dat er geen grond is voor heb dezer dagen verspreide gerucht als zou de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen in verband met loopen- de onderhandelingen over naasting van haar bedrijf door den Staat, hebben afgezien van den bouw van haar tweede administratiegebouw te Utreclit of althans dien bouw uitstellen. Yan naasting is geen sprake. Met gereedmaken van plans en het bestek voor het gebouw is men steeds bezig, en de aanbesteding er van kan tegen het volgende voorjaar worden tegemoet gezien. (II.) De aardappeloogst belooft in Drente buitengewoon goed te worden, misschien zoo groot als het in de jaren, waarin de ziekte zich voordeed, nog niet is ge weest. Yan de ziekte zelf hoort men daar ook in het geheel niet. De deug delijkheid van den aardappel wordt te genwoordig algemeen geroemd, en er is overvloed, zoodat men verwacht, dat de prijzen niet hoog zullen zijn. Door de firma W. A. Scholten te Groningen wordt de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid proeven te nemen met turfstrooisel tot verbetering van te stijve kleigronden. Door tusschen- komst van het bestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw worden door genoemde firma een aantal pakken turf strooisel, ieder wegende pl.m. 145 Kg., kosteloos beschikbaar gesteld. Uit Zevenwoude schrijft men 't Gebrek aan hulppersoneel bij het onderwijs, vooral mannelijk, is reeds zoo groot, dat men in afgelegen ge meenten te vergeefs oproepingen doet. Hier en daar heeft men de tractementen reeds verhoogd, doch zonder goed ge volg. Evenals vroeger zullen de gemeen tebesturen spoedig tegen elkander kun nen opbieden. Hoewel de Onderwijzers bond bij de gemeentebesturen per cir culaire heeft verzocht om eene betere regeling der onderwij zerstractemonten in het leven te roepen, verneemt men daarvan niets. Financieel bezwaar staat de gemeentebesturen in den weg. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Tilburg heeft in dato 8 dezer eene nota gezonden aan het Congres Inter'national d' Anvers sur la legislation douanière et la regie mentation du travail waarin he volgende wordt gezegd De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Tilburg, verhinderd zich door een afgevaardigde bij uw congres te doen vertegenwoordigen, neemt de vrijheid, de volgende schriftelijke nota onder uwe aandacht te brengen, wat be treft de wetgeving op de in- en uitvoerrechten. Zoo lang, bjj het in Nederland heerschend stelsel van bijna vrijen invoer, de tarieven van Frankrijk en Duitschland toelieten, dat de Ne- derlandsche nijverheid, en wel in het bijzonder de Tilburgsche wol-industrie, hare voortbreng selen in die landen kou invoeren, was het in voerrecht in Nederland van 5 pet. geen be letsel voor onze nijverheid, om tot een zekeren bloei te geraken, en zelfs dien bloei staande te houden. De reden hiervan lag in de omstandigheid, dat, mocht al het buitenland, zooals wij hier- böven zeiden, zoo goed als vrij hier binnenko men met de producten zijner nijverheid, wij een equivalent vonden in het groote handelsver keer, dat naburige Staten, als België, Frank rijk en Duitschland, bij hunne gematigde ta riefwetgeving ons boden. Niet zoodra echter hadden Frankrijk en Duitschland hun tarieven zoodanig verhoogd, dat invoer daar zoo goed als onmogelijk was geworden, of door het vervallen van het hier- voren bedoelde equivalent gevoelde onze nij verheid den fatalen invloed van onze vrije tariefswetgeving. Wij zeggen hier: vrije tariefs-wetgeving, want' inderdaad, een tarief van 5 pCt der waarde, effectief verminderd tot 3 pCt, mag wel vrijen invoer wérden genoemd. Welnu, den invloed van dien vrijen invoer tegenover de hooge tarieven buitenslands ge voelen wij dagelijks meer, en natuurlijk. Immers, heeft de uitvoer naar Frankrijk en Duitschland zoo goed als geheel opgehouden, de invoer van die landen naar Nederland bleef geregeld voortgaan, ja zelfs vermeerderde nog. De hooge tarieven toch in Frankrijk en Duitschland gaven onwillekeurig aanleiding tot uitbreiding der industrieele inrichtingen in die landen en derhalve tot belangrijk hoogere pro- ducatie. Die meerdere productie, welke eventueel op de binnenlandsche markten in genoemde lan den, vooral in Duitschland, niet kan worden geplaatst, wordt gedirigeerd onder anderen naar het zoo goed als vrije Nederland, en daar zelfs nog goedkooper verkocht dan gewoonlijk, zoodat de Nederlandsche markt in veel gevallen een- steun is voor de buitenlandsche industrie door het plaatsen van haar overproductie. Het spreekt wel vanzelf, dat onder die om standigheden de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Tilburg voor de nijverheid onzer stad wel degelijk het stelsel is toegedaan van een hooger invoerrecht voor Nederland op voortbrengselen der buitenlandsche industrie. Wanneer wij hier spreken van hoogere in voerrechten, dan bedoelen wij nog niet eens zulke buitensporige tarieven als elders worden toegepast, maar een matig en opklimmend recht op gefabriceerde artikelen, naar gelang zjj meer bewerkt zijn. Zoo lang de toestand bfijft zooals hij nu is, is een matige tariefsverhooging voor een groot gedeelte van Tilburg zonder eenige tegenspraak van het meeste aanbelang, wij zouden haast durven zeggen: een levensquaestie. Dat is ons gevoelen zonder eeuig voorbehoud, en tot staving van dat gevoelen nemen wjj de vrijheid UEd. te verwijzen naar het verslag onzer Kamer over 1891 en het verslag aan de Nederlandsche commissie voor de handels politiek, waarvan wij een exemplaar hierbij insluiten. Geheel anders zouden wij spreken, wanneer overal het stelsel van vrijen invoer werd toe gepast. Dan toch was de wereld, om zoo te zeggen, één veld ter bewerking, en kon de persoonlijke energie van het binnenland tegen over het buitenland zich doen gelden. Dan zouden wij voor ons althans niet meer blijven aandringen op een verhooging der invoerrech ten aan de Nederlandsche grenzen. Maar nog eens, zooals de verhoudingen nu zijn, drukken zij te ongelijk, en hebben wij alle reden, en zelfs rechtom te vragen, dat onze industri- eelen, wier arbeid toch reeds belangrijk is bezwaard ten bate van den Staat, beschermd worden tegenover vreemdelingen, die, bjj het tegenwoordige stelsel, zonder iets van betee- kenis bij te dragen tot de inkomsten van onze schatkist, vrij en frank met hun artikelen op onze vaderlandsche markten de scherpste con currentie aandoen aan onze eigene nijverheid. Over de regeling van den arbeid willen wfi liever vooralgnog geen oordeel uitspreken, doeh zien wij met groote belangstelling de ver slagen te dien opzichte van uw congres te gemoet. Alleen willen wij nog opmerken, dat bescherming der industrie ook medebrengt be scherming van den handenarbeid, zoodat wij dan ook in voorname plaatsen van ons land reeds door verscheiden ambachten bewegingen zien op 't getrouw zetten tot wering zooveel mogelijk uit het buitenland van confecties, af gewerkte meubelen en diergelijke. Zeer zeker verdienen die pogingen ook op dat gebied de meeste aandacht. De Kamer voornoemd H. Eras, onder-voorzitter. F. Yan der Mark, secretaris. Wat men met postzegels doet De lieer Aug. Claessen van Dyck te Venlo heeft voor een zijner zalen een behangselpapier vervaardigd, geheel uit postzegels. Ruim 15000 postzegels in meer dan 120 verschillende kleuren waren noodig om dit behangsel te vervaardigen. De waarde der postzegels alleen bedraagt circa f 500. Het behangsel maakt door zijn wonderlijke lichteffecten een ver rassenden indruk. De postzegels zijn zoo saamgevoegd, dat de hoofdfiguur een regeltnatigen achthoek vormt, waar omheen steeds blauwe Nederlanders. Waar de achthoek in elkander sluit, is een vierhoek van roode Engelsclie aangebracht, die op zijn beurt wederom door blauwe Nederlanders omgeven is. Van de lijst, een waar meersterstuk, is de grond groen. Donkerroode Engel sclie postzegels vormen hierop een prach tig meander. Het geheel ziet er keurig net uit. Men schrijft uit Maastricht: Onze gemeenteraad zal weldra ge roepen worden om over een belangrijk punt, nl. het verstrekken van subsidie aan het burgerlijk armbestuur, te be slissen. Tot nu toe heeft dit bestuur, dat in de laatste 30 jaren niet minder dan f 164,000 aan legaten ontving, zich zelf kunnen bedruipen dit is thans anders geworden. De aan het bestuur toebehoorende pachthoeven konden ten gevolge van den ongunstigen toestand van den landbouw niet meer goed ver pacht worden en werden daarom in eigen beheer genomen. Dit beheer heeft echter zeer ongunstige uitkomsten ge geven en 'tis wel hoofdzakelijk daar aan toe te schrijven, dat het armbe stuur zich genoodzaakt ziet den finan- cieelen steun der gemeente in te roepen. Zijne Doorl. Hoogw. de Aartsbisschop vaa Utrecht heeft Maandag, den 15n Augustus in de metropolitaan-kerk te Utrecht de H. Wij- I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2