Binnenland. Schiedam, 22 Augustus '92. den. Gisteren-middag hebben zich op nieuw ziektegevallen voorgedaan. De saniteitskolonne is met ziekenwagens versterkt, opdat de zieken dadelijk naar het gasthuis gebracht kunneu worden. Totnutoe is echter nog geen enkel geval van Aziatische cholera voorgekomen. Gevallen van cholera nostras worden gemeld uit Hamburg, Bremen en Breslau. Voor Hamburg, waar gisteren op de 22 aangetasten 7 sterfgevallen voor kwamen, is dit eenigszins verklaarbaar door het drinkwater, dat in die stad het afschuwelijkst van geheel Duitsch- land is. De ziektegevallen, overeenkomende met cholera, zijn in de laatste week sterk toegenomen. Gisteren kwamen 27 van die gevallen voor, waarvan eenige snel een doodelijken afloop had den. Heden-middag hebben zich opnieuw ziektegevallen voorgedaan. De saniteits kolonne is met ziekenwagens versterkt, opdat de zieken dadelijk naar het gast huis gebracht kunnen worden. Tot nu toe is geen enkel geval van Aziatische cholera waargenomon. Bij het hevig onweder, dat heden middag boven onze stad woedde, sloeg de bliksem in den molen „de Walvisch". Waarschijnlijk door de benedendeur binnengekomen, is hij door het luigat naar boven gegaan, zocht hij zich een uitgang door den muur en is door een zoldervenster weer in den molen geko men, waar hij rakelings langs den mo lenbaas A. Stolk giug, die zich op de slijpstelling bevond. Het bellekoord en een zak die daar lag, brandde even, maar overigens werd er geen brand ver oorzaakt en hadden 'er ook geen per soonlijke ongelukken plaats. Aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, 's-Hage, Dordrecht, Schiedam, Leiden, Middelburg, Ylissingen, Zaandam, Har- lingen en Groningen en aan de Twent- sche Vereeniging ter bevordering van nijverheid en handel is een exemplaar toegezonden van de Accounts relating to trade and navigation of the United Kingdom nopens de maand Juli 1892. In verschillende steden worden reeds toebereidselen gemaakt voor een feeste lijke viering van den aanst. 12n verjaar dag van H. M. de Koningin. Te Arnhem wordt den kinderen van de leden der Werkmansvereeniging een feest bereid. Te Roermond zal op 31 dezer de Kon. Harmonie een concert geven op het Mi nisterplein. Dat plein zal geïllumineerd worden door vrijwillige bijdragen dei- inwoners. Z. K. H. de Groothertog van Saksen- Weimar heeft tegen Woensdag-avond tot een gastmaal genoodigd den regee- ings-commissaris en de leden van het ook fabels dichten, die geduchte waarheden bevatten, al had hij Lafontaine nooit gehoord. Terwijl Gueffès den vuurgloed aanblies, zei hij bij zich zelf, even als de maaier van Eso- pus„Reken slechts op u zelf." Méloir wandelde de kamer op en neer, en schudde zijn verkleumde leden. Terwijl het vuur aan den haard brandde, naderde hij een der ramen, en liet zijn blik over het veld gaan. Het bergje, waarop het kasteel van Saint Jean lag, was nauwelijks vier of vijf ellen boven de oppervlakte van het Strand gelegen, maar in dat land zijn vijf ellen genoeg om een berg te vormen en het oog den uitgebreid- sten gezichtskring te verschaffen. Aan de achterzijde van het raam lag Nor- mandië. Méloir zag in de richting van Cher- rueix en Cancale het strand in het verschiet en vlak tegenover zich het Moeras, een zee van groen, in welks midden de berg Dol als een eiland ligt. De zon ging aan den anderen kant van het kasteel, achter de heuvelen der Avranchin, op. Een rooskleurige tint kleiirde het zenith, en liet het westen in grijsachtige wolken gehuld, die door de nevelen van Bretanje gevormd worden, en aarde en hemel als het ware doen samensmelten. Op den weg naar Dol bewoog zich in de verte een zwarte stip. En de westewind bracht den wegstervenden uitvoerend comité der internationale sport-, visscherij- en paardententoonstel- ling. De Minister van Binnenlandsclie za ken heeft bet houden van markten van herkauwende dieren en varkens in de gemeente Gorinckem verboden, voor- zoover het betreft liet ter markt bren gen van herkauwende dieren en varkens uit de provincie Zuid-Holland. Aan de Tweede Kamer is ter be krachtiging onderworpen eene overeen komst, waarbij het rijk werken, gronden en gebouwen afstaat aan de gemeente Zutfen, die daartegenover grond afstaat en grond aankoopt voor een oefenings terrein voor cavalerie uit Zutfen en Deventer, en bijdraagt in de kosten van het geschikt maken van een excer- citieterrein en den bouw van militaire woningen. Bij de Tweede Kamer is aangevraagd de onteigening, ten name van de pro vincie Zuid-Holland, van de eigendommen van de gemeente Leiden, noodig voor het graven van een kanaal door de Hooimarkt te Leiden, ter verbetering van de verbinding van de Haven en de Oude Yestgracht aldaar. In den Noordbralanter lezen wij hot volgende Heden viert onze hooggeachte afge vaardigde Z. Ex. luitenant-generaal P. G. J. van der Schrieck, zijn 80en ver jaardag. De kloeke grijsaard, de oudste officier van het Nederlandsche leger en tevens nestor der Tweede Kamer, geniet Gode zij dank, nog eene goede gezond heid en blijft zoo kranig als onvermoeid het mandaat vervullen, dat de kiezers van 's-Hertogenbosch hem sedert ruim zestien jaar hebben toevertrouwd. "Wij bidden God, dat Hij den waardigen man nog vele jaren spare tot heil van Kerk en Staat. Onze hartelijke gelukwensclien. Ad muitos annos. Naar het Dagblad v. Z.-JL verneemt, is de toestand van luitenant Metelerkamp in die mate vooruitgaande, dat hij reeds eene kleine wandeling op Cling endaal heeft gemaakt. De Nederlandsche Hoofdcommissie ter viering van het vierde eeuwfeest dei- ontdekking van de Nieuwe Wereld heeft besloten, dat deze feestviering zal plaats hebben te Amsterdam op 12 Oc tober en zal bestaan in het houden van een feestrede, welke taak met algemeene stemmen aan den voorzitter, den heer J. W. Brouwers, werd opgedragen, waar toe deze zich welwillend bereid ver klaarde dat deze feestrede zou worden begeleid met muziek en zang, zoo mo gelijk door een cantate, betrekking hebbende op de gebeurtenis der feestvie ring en den held van het feestdat daarna een feestbanket zal worden ge houden, terwijl ten slotte als beginsel weergalm van trompetgeschal aan. Hoerariep Méloir, daar is Belissan, de jager, met mijn hazewindhonden uit Rieux Baas GueffèsNu zullen we het spoor wel vinden zonder u Baas Gueffès nam zijn wollen muts af Als mijnheer zijn voeten bij het vuur wil steken, zei hij, zal ik zijn ontbijt bjj hem bren gen ik heb mijnheer nog eenige kleinigheden te zeggen. X. Twaalf hazewindhonden. Toen ridder Méloir zijn voeten bij het vuur gestoken had, en een aanval op het koud ge vogelte deed, alsof hij den vorigen avond niets gebruikt had, hervatte Gueffès, naast hem staande, met zijn muts in zijn handen, weer eerbiedig het woord. Waarde heer, sprak hij, ik weet niet waarom ik mij zoo jegens u aangetrokken gevoel. Ik bemin u gelijk een hond zijn meester. Ik heb eens een dog gehad, die mij heet, bromde Méloir tusschen twee happen in. En ik, waarde heer, vervolgde Gueffès, heb nooit een edelman aangetroffen, die mij zoo goedgunstig behandelde als gij. Komaan, baas Vincent, dan stelt gjj uw eischen niet hoog. Op mijn woord, ik geloof dat, als gij mij bij de gelieele feestviering werd aan genomen, dat zij geheel op eigen kosten clen feestvierenden zal plaats hebben. Door stemgerechtigde ingelanden van den polder Schiebroek onder Hillegersberg is tot ingeland gekozen de heer S. A. Voorwinden. Deze verkiezing was noodig ter ver vanging van den heer A0. Vermeulen, die op den 3en .Juni laatstleden tot voorzitter werd gekozen. Indertijd was tegen de verkiezing van den voorzitter protest aangeteekend, op grond dat bij de herstemming de gele genheid tot stemming geen 2 uren had geduurd, zooals het algemeen polderre glement voorschrijft. Het bestuur was echter van oordeel dat deze bepaling alleen toepasselijk is bij eene eerste stemming. Gedeputeerde Staten hebben het bo s', uur in deze in het gelijk gesteld. Met deze beslissing zijn vele polderbesturen gebaat, aangezien menigbestuur uit vrees voor vernietiging van eene verkiezing ook bij herstemming, de gelegenheid nogmaals twee uren openlaat. Zondag is door de laatste tram van Rotterdam naar Ouwerschie, even bui ten den tol, de bootwerker Pieter Strik- ker overreden. Naar het Ziekenhuis ge bracht, bleek hij bij aankomst aldaar reeds overleden te zijn. De man was ongehuwd en 33 jaar oud. Te Pernis is, naar gemeld wordt, bij politie-verordening hot spelen met geld langs den openbaren weg of op eene van daar zichtbaren plaats verboden. De graven der Gorkumsche martelaren te Brielle werden jl. Woensdag bezocht door 260bedevaartgangers uit Alkmaar. Met deze zijn de precessies voor dezen zomer geëindigd. Te Deventer heeft jl Vrijdag een gedeelte van het werkvolk (eenige jon gens en meisjes) van de Koninklijke Deventer Tapijtiabriek het werk ge staakt. Zaterdag-morgen hebben zij zich echter aangemeld, om het werk te her vatten, doch voorloopig zijn zij niet weder aangenomen. In de nabijheid van Valkenburg (L.) zal een nieuw klooster worden gesticht door de paters Jezuïten van Wijnands- rade. Ook te Keer is een groot klooster in aanbouw. De bekende emeritus-predikant 0. S. Adama van Scheltema heeft naar het UD. meldt te IJmuiden 280 meter grond gekocht, om daarop een gebouw te plaatsen, hetwelk den naam zal dragen van Zeemansrust. In dat ge bouw zal gelegenheid zijn voor loodsen en zeelieden om te logeeren, en alles jzal er verkrijgbaar zijn, behalve sterke drank. Voor dit doel zijn f 25,000j noodig De heer S. ontving reeds f 1000 in klei- bevel gaaft, Jantje te beminnen, ik liét met liefde zou doen. Méloir geeuwde met een vollen mond. Ik zeg dit, waarde heer, vervolgde Gu effès verder, om n te doen zien, hoe groot mijn toewijding is. Men zegt, dat ik een heiden ben, maar wie zegt dat Lieden, die aan de Toovergodin van het Strand en andere baker praatjes geloof heehten, in plaats zich op de bescherming der heilige Maagd te verlaten Hazoozei Méloir, ter zake, wat is er toch van die Toovergodin van 't Strand Dat is een meisje, mijnheer, die u, als zij wilde, lijnrecht naar Maurever's schuilplaats zou kunnen brengen. Toch waar Heusch waar. Waar is die lieve godin te vinden Nu eens hier, dan eens daar. Nu links, dan rechts. Gij hebt ze vannnacht gezien. Méloir bracht zijn hand aan zijn degen- koppel, waaraan nog het doorgesneden touwtje van zijn beurs hing. Hoeriep hij uit, zou dat het werk zijn van Gueffès grimlachte. De toovergodin van 't Strand, niemand anders, mijnheer, viel hij in de rede. Méloir hield op met eten. Wilt gij mij voor den gek houden? bromde hij, zijn wenkbrauwen fronsende. Het trompetgeschal liet zich duidelijk hooren nere gaven, terwijl de heer X. hem een gift zond van f300. De vijfde hoofdprijs van de Haar- lemsche verloting van paarden, rijtuigen enz, zijnde een bakwagen, bespannen met een paard, is nog niet afgehaald en blijft tot en met 14 September a. s. ter beschikking van den houder van het lot No. 21003. Na dien tijd zal tot publieken verkoop worden overgegaan en de opbrengst, na aftrek van de kosten van voeding enz, tot 1 November 1892, voor rekening van den houder van liet lot blijven, doch na dien datum aan de kas van het Comité vervallen. DELFT. In de parochiekerk van den H. Joseph is thans een begin gemaakt met het opstellen en ineen zetten van het nieuwe orgel. Het zal einde September of begin October ge reed komen. VRIJENBAN. Tot lid van het be stuur van den Klein-Vrij enbanschen polder (onverveend gedeelte) is gekozen de heer O. Koppert. Kermisvreugd? De Rotterdamsche Kermis, vooral de laatste Zaterdag- kermisnaclit heeft zich, als gewoonlijk, gekenmerkt door twistjes en vechtpartijen, die voor de betrok kenen de meest treurige gevolgen hadden. In het koffiehuis WijnbergAchter klooster 99, ontstond Zaterdag-avond, tengevolge van een geschil over ge maakte vertering, een hevige vechtpartij. Hierbij werd do houdster met een bier glas de pols letterlijk afgesneden. De vrouw is, hevig bloedende, per brancard naar hot ziekenhuis vervoerd. Haren zoon werd eveneens met een glas aan het hoofd een diepe snede toegebracht terwijl een matroos en een burger, hoe wel minder ernstig, eveneens in het aangezicht zijn verwond. Bovendien werden al de vensterruiten ingeslagen. De daders zijn bekend. In den nacht van Zaterdag op Zon dag 11. werd een jonkman op de Delft- sche vaart bij eene onderlinge vecht partij met een zakmes een snede in de zijde toegebracht. De wonde, die niet ernstig bleek, is aan liet bureau Kaas markt verbondon. Denzelfden nacht had in de Gouver- nestraat een hevige twist plaats tus schen man en vrouw, welke op eene kloppartij uitliep. De hulp der politie werd ingeroepen, doch vier agenten ble ken niet bij machte den woestaard over te brengen naar het bureau in de Witte de Withstraat. De man verzette zich hevig, beet een dor agenten in het been, wist zich los te rukken en vluchtte daarna in zijne woning. l)e gebeten agent heeft de ontstane wonde in het Ziekenhuis doen uitbranden. Tegen den verzetpleger is proces-verbaal opgemaakt. In een tapperij in de Zandstraat loste een 20-jarig matroos door j aiouziver voerd een revolverschot op zijn meisje, De Hemel beware mij, mijnbeer, ant woordde Gueffèsmaar daar komen uw haze winden aan. Als zij hier zijn, zijt gjj voor mij niet meer te spreken. Laat mjj dus mijn tijd, dien ik nog over heb, ten nutte maken. Als ik niet beter kan, wil ik ten minste mjjnvjjf- tig Nanteezer kronen verdienen. Zooals ik u zei, kom ik hier en daar, om aan den kost te komenOveral, waar maar iets gesproken wordt, luister ik. Zijt gij in lang niet aan] het hof geweest V Op zijn hoogst acht dagen geleden, Eeu eeuw, arme heerHoe dikwjjls kan in acht dagen tijds de wind niet keeren Erans van Bretanje zwelt op en wordt bleek. Aan het hof van Koning Karei begint men het woord broedermoorder uit te spreken. En mijnheer Pieter van Bretanje, onze toekomstige hertog, heeft gezworen, dat hij Jan van la Haise aan den hoogsten toren van zijn kasteel te Guildo zou laten ophangen. Zijt gij daar zeker van V mompelda Méloir. Zoo zeker als ik een dapper ridder voor mij zie, antwoordde baas Vincent Gueffès. Wat Robert Roussel betreft, deze wordt op het plein voor het kasteel van la Hardouinays op op een vuur van groen hout gebraden. Méloir zat te peinzen. Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2