Binnenland. Het medegebruik van de lijn Nijme gen Venlo door de Hollandsche IJze ren Spoorwegmaatschappijvoor de trei nen van en naar Amsterdam (via Reste ren) houdt, naar men ons mededeelt, met 1 October op. In tegenspraak met sedert eenigen tijd loopende geruchten verzoekt men ons, onder dankbetuiging voor de ont- vangen_blijken van belangstelling, mee te deelen, dat de hoogwaardige aposto lische vicaris van Suriname, Mgr. W. Wulfingh C. SS. R., van zijn ziekte geheel is hersteld. Naar het Polilieniemvs verneemt, zal de heer P. W. Steenkamp, Hoofdcom missaris van Politie te Amsterdam, het burgemeestersambt der gemeente Hulst aanvaarden. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, op Woensdag 31 Augustus, zullen er van gemeente wege muziekuitvoeringen plaats hebben op de Veemarkt te Rotterdam, afgewis seld door het afsteken van vuurwerk. Dienzelfden avond zal tevens in het Park tijdens de muziek van de schutterij daar een concert geeft, op verschillende plaatsen Bengaalsch vuurwerk afgesto ken worden. De Vereeniging tot Veredeling van Volks vermaken te Rotterdam zal eene uitvoe ring geven ter feestelijke viering van den verjaardag van H. M. de Koningin, op Woensdag 31 dezer, des avonds te 8 uren, op de Plaats Dode, met welwil lende medewerking van Holte'sMannekoor en van het Muziekkorps van het korps koninklijke scherpschutters aldaar. Het terrein zal schitterend verlicht en het feest door vuurwerk opgeluisterd worden. Onder veel blijken van belangstelling werd gisteren te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van jhr. J. H. A. Roell, in leven hoofdcommies, chef van het kabinet van den Minister van Waterstaat. De oud-Minister Have- laar sprak aan de groeve een woord van hulde aan de nagedachtenis van dezen trouwen, ijverigen en bekwamen ambtenaar. Ter Tentoonstelling in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Hage was het gisteren de dag, bestemd voor den wedstrijd tusschen brood-, beschuit', koek- en banketbakkers (confiseurs) en koks van Nederland. De deelneming was niet zeer groot. Slechts een dertig tal firma's waaronder eenige Haagsche, dongen mede. De bekroningen, welke bereids zijn toegekend, zullen nader worden bekend gemaakt. De hygiënische commissie, die zich te 's Gravenhage heeft gevormd, met het oog op het cholera-gevaar, zal heden avond daar ter stede bijeenkomen. De „Amateur-photografen Vereeniging" te Amsterdam zal op 1 September kaar vijfjarig bestaan herdenken door het houden van een Congres, dat drie da gen zal duren. Op 1 September zal des namiddags te drie uur in het lokaal der heeren Ferwerda en Tieman in de Kalverstraat de algemeene vergadering worden ge houden. Dien avond zal er een groote voorstelling worden gegeven op de Museumterreinen, waarbij met groote lantaarnplaten afbeeldingen zullen wor den vertoond met behulp van drie pro jectie-toestellen tegelijkertijd. Het con gres wordt den volgenden dag gehouden in het Paviljoen in het Vondelpark, waarbij de heeren A. D. Looman Jr., M. Ameschot, dr. S. Th. Reicher, Chr. J. Schuver en M. van Os voordrachten zullen houden over verschillende onder werpen betreffende de photographie. Enkele handelaars in photographie- artikelen zullen gelegenheid hebben het nieuwste op dit gebied te vertoonen en daarmee zoo noodig proeven te doen. Den volgenden dag, Zaterdag 3 Sep tember, brengen de leden gezamenlijk een bezoek aan de photographie-tentoon- stelling te Scheveningen. Woensdag-avond om 5 uur is te Am sterdam een zeer klein bootje aange- gekomen, de Falke genaamd, een nieuw soort van vaartuig met Petroleummotor, toebehoorende aan den ingenieur Weh- mann, die daarmede, slechts in gezel schap van een jongen, de reis uit Bre men hierheen heeft gemaakt. De tocht ging over Wilkelmshafen, Einden, Delf zijl, Groningen en Zwartsluis naar Am sterdam. Van Zwartsluis naar Amster dam duurde de reis ongeveer 7 en een half uur. Gistermiddag om 2 uur werd op den Amstel met liet bootje eene proefvaart gemaakt. Het vaartuig is 11 meter lang en 1.80 breed het heeft een diepgang van 70 cM. De moter verbruikt 3 en een half KG. petroleum per uur. Zijn grootste voordeel is gelegen in de ver stelbare schroef, die alle bewegingen, ook de zijdelingsche, aan het vaartuigje geeft. In enkele établissementen te Amster dam maakt men thans ter verlichting gebruik van dusgenaamde gasgloeilich- ten, die geheel het effect geven van wit electrisch licht. Deze gasgloeilichtbranders hebben bovendien het voordeel, dat zij de helft zuiniger branden en twee derden min der warmte verspreiden, dan de gewone gasbranders. Als voorzorgsmaatregel tegen het ge vaar van verspreiding der cholera is door den directeur-generaal der Maat schappij tot exploitatie van staatsspoor wegen last gegeven, de voor het publiek bestemde privaten en urinoirs op de stations, de closets in de rijtuigen en de privaten en urinoirs voor het personeel van de groote locomotiefdepots, de groote werkplaatsen enz. met de meeste zorg te reinigen, rein te houden en voortdurend te ontsmetten met kalkmelk of oen ander deugdelijk ontsmettings middel. Te Nieuweschans wordt ijlings eene barak gebouwd met privaten tot tijdelijk oponthoud van de Russische landver huizers, die daar van Bremen worden aangevoerd om verder naar Rotterdam en Amsterdam te worden vervoerd. Die lieden worden over het Nederland- sche gebied vervoerd in bepaald daarvoor aangewezen derde klasse-rijtuigen, die voorzien zijn van het opschrift „land verhuizers" en telkens ontsmet worden. Deze maatregelen geschieden in overleg met het geneeskundig staatstoezicht. (U. D.) De conducteur S., een ongehuwd man in dienst van de Staatsspoorwegmaat schappij op de lijn Emmerik's Graven hage, is eergisteren het slachtoffer ge worden van zijne menschlievendheid. Een vrijen dag te Emmerik, zijne stand plaats, doorbrengende en langs den Rijn wandelende, zag hij een man, die een bad had genomen en hulp riep, in de rivier sprrtelen. Zich van zijne boven- kleeding te ontdoen en den drenkeling in het water na te springen was het werk van een oogenblik. Doch, helaas bleken ook zijne krachten niet tegen den sterken Rijnstroom opgewassen. Beide personen werden door den stroom medegesleept in de richting van onze grenzen en hebben den dood in het water gevonden. De makkers van den ongelukkigen conducteur hebben nog vruchtelooze pogingen tot redding beproefd en zagen hunnen kameraad snel wegdrijven, tot dat hij ten laatste in de diepte weg zonk. De lijken waren tot dusver nog niet ge vonken. In eene eergisteren avond te Leeu warden, onder leiding van den heer P. A. J. Jas, voorzitter van de afdeeling Leeuwarden der Vereeniging tot bevor dering van Zondagsrust, gehouden ver gadering van vleeschhouwers (patroons), is besloten hunne vakgenooten uit te noodigen een gezamelijk verzoek aan hunne begunstigers te richten, om be stellingen en inkoopen voor den Zondag op Zaterdag avond of wel Zondag voor middag vóór 10 uur te doen, teneinde hun en hunnnen bedienden eenige meer dere Zondagsrust te verzekeren. Voor de vacante betrekking van directeur der gemeentereiniging te Breda, waaraan f 1000 jaarwedde is verbonden, hebben zich reeds bijna 100 sollicitanten aangemeld. Onder hen bevinden zich officieren, nog in actieven dienst, gepen- sionneerde offiieieren, id. onderofficieren, kleermakers, bakkers, slagers, kantoor bedienden, aannemers, metselaars, tim merlieden, enz. enz. Dinsdag-middag te omsteeks 2 uur is bij den landbouwer Verhoeven te Dus- zonden, troepen verklaart dat naar de mededeelingen der gevangenen te oordee- len, er een geheim genootschap bestaat, welks leden door een eed verbonden zijn. De leden, die hun verplichtingen tegen het vennootschap niet nakomen of de geheimen verraden, zijn des doods schuldig. Daardoor waren de gevangemsn aanvankelijk bevreesd veel te zeggen. Langzamerhand werden zij echter over tuigd dat zij tegen alle geweld be schermd zullen worden, en aldus ver kreeg men eenige belangrijke en ver rassende bekentenissen. Een depêche van de New- York Herald uit Trinidad meldt, dat volgens berich ten uit Venezuela, de geheele landstreek langs de Orinoco in handen van de le- galitas is. De Venezuelaansche diffe- rentieele rechten van 30 pCt. op arti kelen uit West-Indië zijn ingetrokken. Naar de Standard uit Buenos-Ayres verneemt, duurt de crisis nog steeds voort. De ministers verklaren, dat de tegenwoordige toestand onhoudbaar is, en dat president Pellegrini moet af treden. Schiedam, 26 Auqustus'92. De Minister van Buitenlandsclie Za ken heeft door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin de burge meesters uitgenoodigd, bij aanvragen tot het bekomen van buitenlandsche paspoorten voortaan bij het signalement tevens op te geven de godsdienstige ge zindte, waartoe de belanghebbende be hoort, alsmede casu quo de namen en de godsdienstige gezindte van het mede te nemen dienstpersoneel. Thans is bij de Eerste Kamer de officieele mededeeling van den minister van justitie ingekomen, dat, ingevolge machtiging der Koningin-weduwe Regen tes is ingetrokken het door de Tweede Kamer in hare zitting van den 21sten Juli jl. aangenomen ontwerp van wet tot nadere verlenging van het tijdvak, gedurende hetwelk de wet tot behoud van vicarie-goederen, geldt. Te 's Gravenhage is voor de hoofd akte o. a. geslaagd de heer J. G. van Munster, van Overschie. Door dr. Hoek, rijks-adviseur in zake visscherij, is met het hoofdbestuur van de Vereeniging ter bevordering van de zoet- watervisscherij in Friesland een onderzoek ingesteld naar de vischrijkheid deFrie- sche meren. Een bezoek werd gebracht aan de meren rondom Grouw, het Snee- kermeer, de Wielen, het Tjeukemeer, het Slotermeer, enz. De tocht begon Maandag 15 dezer en eindigde Don derdag daaropvolgende. Ook het visch- tuig enz., dat in Friesland gebruikt wordt, werd bezichtigd. Het rapport van dit onderzoek zal later worden be kend gemaakt. de vijftig Nanteezer kronen gegeven hebt. Dat staat vast. De toovergodin had haar mandje op het zand laten vallen. De beurs van ridder Méloir hing aan haar gordel. Die laatste woorden had Jantje op eerbie digen, maar vastberaden toon gesproken. Er volgde een oogenblik stiltemen hoorde slechts het gieren van den zeewind en iii de verte de trompet der Bretanjer ridders, die elkander in den nacht bijeen riepen. Die wind beduidt, dat de zee opkomt, niet waar vroeg de toovergodin op eens. 0 zei Jantje, en begon te lachengij kent het strand even goed als ik, lieve dame al heb ik u ook te Ceyeu bij den poel ge snapt, waar geen kind van acht jaren voor zou blijven staan. Maar, dat geeft niets gij hebt er nu eenmaal pleizier in, de onnoozele te spe len. Ja, beste toovergodin, die wind beduidt, dat de zee opkomt. Zal ze vandaag snel opkomen Nog al snel, ja. Hoeveel tijd heb ik noodig, om van hier naar den Berg Saint Michel te gaan Vraagt gij mij dat nog De toovergodin stampte met haar voetje op het zand. Een groot kwartier, als gij zoo hard loopt, als wjj deden, voegde Jantje erbij. En zal de zee den weg belemmeren Ja, zoo wat binnen een half uur. De toovergodin nam de beurs van haar gor del, en wierp ze op het zand, waar de kronen haar streelende muziek lieten hooren. Jantje slaakte een kreet van blijdschap, liet de toovergodin los, en viel op de beurs aan. Maar plotseling rees er twijfel in zijn geest op. Als het eens geld van den duivel was dacht hjj. Hij keerde haastig terug, denkende, dat de toovergodin wel reeds halverwege de wolken moest zijn. De toovergodin stond nog op dezelfde plaats. En klein Jantje bemerkte nu voor het eerst hoe lief, edel en bevallig zij van leest was. Men zag haar aangezicht niet, maar Jantje kon nu wel raden, dat het allerliefst zou zijn. Kind, sprak zij met een droevige en zoo zoete stem, dat Jantje onwillekeurig naar haar toe trad, laat die beurs aan niemand zien, want zij zou u ongelukkig kunnen maken. Ik zal ze toch wel naar Simon Le Priol moeten brengen, dacht Jantje. Simonnette is lief en goed, hervatte de toovergodin maak haar gelukkig. Owat dat betreft, daar kunt gij gerust op zijn - Bid Gtod voor Hue de Maurever, uw heer, die in verdrukking zucht, vervolgde de toover godin, en als hij u noodig heeft, sta dan gereed Drommelszei Jantje verlegen, gfj weet wel, goede dame, dat ik niet dapper ben! Maar dat is niets, ik begin te gelooven, dat ik den eenen dag of den anderen nog eens een man zal worden En, ziedaar, ik had veel trek in de vijftig Nanteezer kronen, niet waar, om dat ik u achterna durfde loopen om die te hebben 1 Welnu van avond zei mij die rid der daar ginds „Als gij mij den verrader Maurever overlevert, zult gij vijftig Nanteezer kronen hebben. „Maar ik, ik heb mijn biezen gepakt Weet gij, waar mijnheer Ilue zich schuil houdt? vroeg de toovergodin. Ik viscli wel eens aan de kanten van Tombelène, antwoordde Jantje met een ge veinsd lachje. De toovergodin sprong' op, en greep hem bj] zijn hand. Jantje beefde wel een weinig, maar dat was uit gewoonte. Als men u uit naam van de Toovergodin van het Strand opriep, vroeg zij, zoudt gij dan komen Jaop mfjn woord, antwoordde Jantje zonder dralenmaar nu zou ik heengaan Goed zooonthoud dat en wacht. Vaarwel De toovergodin wipte met één sprong over het einde van den poel van Cayeu. De zeewind greep haar sluier, die haar be vallig achterna zwierde. Jantje stond als aan den grond genageld. Nu eerst kwam een bijgeloovige vrees zijn geest bestormen. Toen de toovergodin den naam Hue de Mau rever had uitgesproken, was hem plotseling een gedachte door het hoofd gevaren. Mejuffrouw Beine dacht hij bij zich zelveu. Of haar Geest misschien, voegde hij erbij, want men zegt, dat zij dood is Wij zijn met opzet over het prozaïsche ge deelte van dit tafereel luchtig heengestapt. Zoo hebben we maar met enkel woord over het mandje der toovergodin gesproken. Jantje had ongetwijfeld dat mandje niet ge zien, dat voor een toovergodin niet goed past, maar voor een Geest in het geheel niet staat. Een Geest zal toch nooit een mandje met gebraden kiekens, een brood en een flesch goe den ouden wijn gaan brengen. Neen. Daar is een Geest niet toe in staat. Jantje stapte nochtans liever af van het denkbeeld eener levende Reine de Maurever, dan van eene Reine, als spook. En inderdaad, men moet op het strand de dingen niet willen zien, zooals zij werkelijk zjjn. Wordt vervolgd.) I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2