BURGERLIJKE STAND, Ingezonden GEMENGD NIEUWS. sen brand uitgebroken, waarschijnlijk door de onvoorzichtigheid van spelende kinderen. Door de felle droogte vond het vuur een gemakkelijk te verteeren voedsel, en greep vernielend om zich heen. Veertien huizen, behalve nog eenige kleine schuurtjes werden een proji der vlammen. De R. K. kerk en toren, be nevens het raadhuis werden mede vernield. De gemeente archieven werden nog ge deeltelijk gered. Vele personen, wier huizen gevaar liepen, hadden meubelen en huisraad in de kerk geborgen en moesten dus, toen het kerkgebouw in vlammen opging, het verlies van hun have betreuren. Ook een schip, datmet steenkolen voor de gemeente lag, en gedeeltelijk de lading had gelost, kon wegens de ebbe niet verhalen en ver brandde mede. De pastorie en het liefdegesticht ble ven gespaard. De onderlinge brandwaar borg-maatschappij De Jong Oo. te Am sterdam, evenals de Brusselsche maat schappij zijn voor het grootste gedeelte bij dezen brand betrokken. Uit Markelo meldt men ons: Hadden de inwoners dezer gemeente in de laatste twee jaren veel last van den hoogen waterstand, die zeer veel nadeel toebracht aan het gewas vooral in de hooilanden thans worden zij bddreigd met watergebrek, doordien be ken en slooten tengevolge der aanhou dende groote warmte gegeel uitdrogen. In dien toestand kunnen genoemde waterleidingen het best in orde gebracht, d. i. uitgediept, verbreed en schoonge maakt worden. De voormalige Marke van Stokkum en Herike en eenige be langstellende landbouwers hebben daar toe reeds de hand aan het werk ge slagen een voorbeeld, dat de overige landeigenaren in hun welbegrepen eigen belang mogen volgen! Dank zij het gunstige weer, is de turf in de Friesche venen geheel droog. Dagelijks wordt er van afgescheept, maar de afvoer gaat met moeilijkheden ge paard, wegens den lagen waterstand. Uit de venen te Appelscha moet een groot deel aangevlot worden, omdat ge laden schepen niet kunnen passeeren. Dit veroorzaakt natuurlijk meer kosten en doet de turfprijzen stijgen. Vooral in het pand boven de 8e sluis in de voormalige Compagnonsvaart is het water laag. Groote schepen, welke anders het Tjonger-kanaal zouden kun nen gebruiken, gaan elders om ladingen turf te halen. De verkoop van aardappelen uit de Haarlemsche duinstreek is begonnen. De kwaliteit is best, de prijzen zijn lager dan het vorige jaar. Men levert de zoo gezochte duinaardappelen voor f3.75 a f4.50 per H. L. Door de gemeente Echt is aan den zeereerw. pastoor Menten te Maastricht een zilveren beker ten geschenke ge geven met een schild waarop het wapen van Echt met het opschriftAan den zeereerw zeergeleerden heer E. Menten, de dankbare gemeente Echt." De beker is vervaardigd bij den heer Ern. Alard te Maastricht en wordt den vroegoren pastoor van Echt aange boden voor de vele en gewichte diensten der parochie en der gemeente bewezen. Den 21en September zal het 25 jaar geleden zijn, dat het Raadhuis te Hoofd dorp (Haarlemmermeer) in gebruik is genomen. Op dien datum zullen aldaar verschillende wedstrijden in het wielrij- den gehouden worden, uitgeschreven door de wielrijders-vereeniging Rechtuit. PERMS. De gemeenteraad heeft be sloten, de door gemeente loopende grind wegen door klinkerstraten te vervangen. HOORN. De. Hoornsche harddraverij- vereeniging zal op den verjaardag onzer Koningin eene harddraverij en schoonrij- derij doen houden, welke zal afgewisseld worden door een internationale wieler wedstrijd. Het feest zal besloten worden met concert en vuurwerk in het Park aldaar. Internationale Sporttentoonstelling. Photografie-tentoonstelling. De jury heeft na een tweedaagsche beraadslaging de volgende onderschei dingen toegekend Amateur-pho to grafie. Eere-diploma. Amateur-Photografie- Yereeniging 's-GravenhageVerguld Zilveren medailje, J. J. M. Guy de Coral, Amsterdam; Zilveren medailje, Ign. Engelberts en P. J. Stokvis, bei den te Arnhem Bispinlc, Amsterdam G. J. Engelberts en P. J. Stokvis, bei den Arnhem E. T. van de Waereld, Utrecht S. Schutte, Deventer L. J. Smit, Kinderdijk. Bronzen medailje. J. C. J. Lentz, Den Haag Baronesse A. van Golstein, idem B. Groote, Amsterdam H. Hangelman, Utrecht P. II. Lamberts, Amsterdam. Eervolle vermeldingJ. H. Juriaanse, Rotterdam W. H. Toussaint, Amster dam G. S. de Veer, Arnhem H. Klop- han Baerschman, Deventer J. Mensen, Rotterdam, M. M. de Monchy Jr., id. Yak-Photografen (en aanver wante Kunstnijverheid.) Eere-diploma. Emmerik en Burgen, Haarlem Maatschappij voor Photogra phic en Photozincographie (Procédé Mr E. J. Assen) AmsterdamGebr. van den Braak, Den Haag. Verguld zilveren medailje. C. A. Mögle, Rotterdam. Wedstrijden. Ook te Londen zullen onze wielrijders bij de aanstaande wedstrijden zich zeker niet onbetuigd laten. Heden-avond zullen de Hollandsche wielrijders te Londen aankomen en door de leden der Catford Club worden ontvan gen. Hun wordt door de leden dezer club een souper aangeboden in het club gebouw. Zaterdag hebben de wedstrijden plaats, die, zooals men weet, als een soort van revanche moeten gelden voor de wed strijden te Arnhem. Ka de wedstrijden zullen de gasten en gastheeren te zamcn het middag maal gebruiken, om vervolgens een avond in het Alhmnbra door te brengen. Zondag is uitgezocht voor een uit stapje naar Ripley (een aan de Engel- sche wielrijders welbekende plaats) en indien de Hollander 's avonds niet heen gaan, zal men Maandag de bloementen- tentoonstelling te Earl's Court bezoeken. De wielrijders, welke Nederland zul len vertegenwoordigen, zijn: C. A. Ko ning, uit Rotterdam W. J. Rademaker, uit ScheveningenH. L. Raland, uit Deventer; M. Adler, uit Amsterdam; Jan Feith, uit 's-Gravenhage en P. W. Scheltema Beduin, uit Amsterdam. De heeren Frans Netscher en A. Kool hoven vertegenwoordigen den A. K. W. B., terwijl ook de heeren C. A. A. Dudok de Wit, C. A. Beels en G. Neu- jean Jr. aanwezig zullen zijn. De hitte. De hitte der laatste dagen is op som mige plaatsen weer buitengewoon ge weest. Te Parijs stikt men, zegt de Figaro. Te Tours vielen 147 soldaten bewuste loos neer tijdens de oefeningen, die, in weerwil van de hitte, werden voortgezet. De thermometer steeg tot 127° F. in de zon. Twee soldaten stierven en er zijn er thans 200 in de hospitalen. Te Posen kwam een dergelijk geval voor; ook te Halle stierf een soldaat en te Karlsruhe vier. De waterstand van de Spree, de Havel, de Elbe en de Oder is zoo laag, dat de scheepvaart voor een groot deel ge stremd is. Te Charlottenburg heerscht watergebrek. Te Weenen blijft de hitte nog steeds aanhouden. Zondag wees de thermo meter 102° F. in de schaduw. Vrijdag, Zaterdag en Zondag kwamen 10 sterfgevallen voor tengevolge van de Hitte. Bovendien zijn er ongeveer 30 gevallen van zonnesteek geconstateerd Te Pest steeg dit aantal zelfs tot 50 daar stierven 2 personen, te Praag 1 door de hitte. Te Weenen heeft men sedert 1842 zulk een hitte niet beleefd, te Buda pest niet sedert 1861. Zelfs toen was de temperatuur niet zoo hoog. De geweldige warmte der vorige week werd op het einde daarvan in Frank rijk afgewisseld door hevige onweders met geweldige stortbuien. Zondag was het tot een normalen toestand terug gekeerd, maar Maandag steeg de tem peratuur weer. Aan het goederenstation te Bourget sprong door de warmte een rail, toen er een trein overreed. De machinist en de stoker werden gedood. In Hongarije zijn vele bosclibranden veroorzaakt, maar daarentegen heeft de zon de wijndruiven zoo gestoofd, dat deze een oogst beloven als er in jaren niet geweest is. Het Centraal Meteorologisch Instituut te München heeft geconstateerd dat de 17e dezer de warmste dag der geheele eeuw is geweest. In Triëst is op het eind der afge- loopen week het kwik gestegen tot 110° F. in de schaduw. Het water in de zee was 90°. Uit Venetië werd een telegram ontvangen, volgens hetwelk van een Italiaansch regiment infanterie, dat van Venetië naar Monselice marcheerde, meer dan 100 man uitgeput neervielen. Een twin tigtal werd te Dold in het hospitaal opgenomen. Mijnheer de Redacteur Ik neem de vrijheid, door middel van uw geëerd dagblad in overweging te geven, dat een of meer raadsleden bij de eerstvolgende raadsvergadering bet voorstel zullen doen, al hier eene gezondheidscommissie te benoemen, welke het algemeen of dagelijksch bestuur der gemeente de noodige inlichtingen zou kun nen geven in 't belang der gezondheid. Mijnerzijds wil ik slechts in 'tkort wijzen op de zonderlinge bepalingen, welke voorkomen in het bestek en de voorwaarden omtrent het schoonhouden der grachten enz. Bij voorbeeld de binnengrachten, de Korte Haven, Noord- vest, binnenschie en Raam moeten opgeleverd worden tusschen 15 November en 1 December j alzoo blijft het vuil of de bagger, welke in de wintermaanden December, Januari, Februari en Maart door ijs en sneeuw nog veel meer in die wateren komt te liggen. Is het dan te verwon deren, dat het water in de zomermaanden slecht en gevaarlijk voor de gezondheid moet genoemd worden Waarom wordt de opleve ring niet bepaald op den tijd die ook voor de Nieuwe en Westerhaven is gesteld, nl. tusschen 15 Mei en 1 Juni. Mogen deze weinige regelen er toe bijdrage^ dat spoedig de zoozeer gewenschte verbeterlh- gen worden ingevoerd Met de plaatsing zult U wel verplichten, Een Abonné. Zondag, gedurende de Hoogmis, ter wijl man en vrouw ter kerke waren, is diefstal gepleegd ten huize van den landbouwer H. Van Lier, te Everlo, Limburg. De spaarpot der vrouw, in houdende circa 2000 franks aan goud en zilvergeld, is verdwenen. De |gouden sieraden heeft men laten liggen. De politie is den dader of de daders nog niet op het spoor. Woensdag-avond heeft even buiten Gorredijk de laatste tram naar Drachten een man van vijf-en-dertig jaar overre den, die terstond een verminkt lijk was. De ongelitkkige kwam terug van Beet- sterzwaag, waar hij op het gemeentehuis de geboorte van zijn vijfde kind had aangenomen In het tijdschrift Electricity geeft de heer Kelson W. Perry eene verklaring van de wonderlijke werkzaamheden van miss Abott en hare navolgsters. Volgens hem heeft de electriciteit, zooals men beweert heeft, met deze zaak niets uit te staan, zij kan verklaard worden door de leer van het evenwicht en is een voudig een behendige toepassing van de lessen der werktuigkunde. Bij elke proef plaatst namelijk het meisje zich zoo danig, dat zij aan een langen hefbooms- arm werkt, en dat haar tegenstander in een toestand van wankelend even wicht verkeert, waardoor hij zeer ge makkelijk van zijn plaats kan worden gebracht, „In „Brieven uit de Hofstad" aan de Arnh. Ct. lezen wij het volgende: Ik heb volstrekt niets tegen den mi litairen stand, maar er zijn toch dingen, waarvan de militairen R. O. nu niet bepaald en onveranderlijk op de hoogte zijn. Bij voorbeeld taalkennis. Ik lees dezer dagen een officieel bericht van het hoog militair gezag, dat, „nu de scherpe patronen ingenomen zijn", aan de soldaten stukjes ijzer zijn uitgereikt in aanvulling van hun uitrusting tot het reglementair bepaald gewicht. Maal ais de mannen die patronen ingenomen hebben, dan wegen ze immers zooveel zwaarder Want dat kruit en lood zal nog wel vooreerst in de magen blijven; het verteert zoo spoedig niet. Volgens een ander officieel stuk, een garnizoens-order, moeten de commandanten van twee el kander tegenkomende patrouilles elkaar „eerbiedig" aanzien. Is dit wel juist? Een mindere, die zijn chef groet, moet hem „krijgshaftig" aankijken; zou 't omgekeerde niet juister zijn: eerbied voor den superieur, krijgshaftigheid onder gelijken van rang. Over de aanstaande Wereldtentoon stelling te Chicago lezen wij in de daar verschijnende „Nederlander" Hoe al die kijklustigen naar en van de Tentoonstellingsgronden te vervoe ren, is een raadsel, dat volgens sommigen nog maar alles behalve voldoende is opgelost. Veel komt het bij die oplossing aan, hoe groot het aantal bezoekers wordt aangeslagen, pres. Baker schat dat op 100.000; vice-president Higin- botham op 200.000 per dag. Te Phila delphia had men in 1876 9.910.966 bezoekers, d. i. 62.293 dagelijks. Te Parijs werden er in 1889 dagelijks ge middeld 127.287 per dag toegelaten. Maar zelfs met Baker's berekening tot basis genomen, die voor de zes maanden op 15.000.000 bezoekers of op 100.000 per dag rekent, isdetransportatie-kwestie een zeer lastig zaakje. De Illinois Central vervoert er op zijn hoogst 25.000 daags, desgelijks de kabel lijn de nieuwe L. baan 20.000 de stoom- booten 15.000, totaal 85.000. Om 100.000 personen te vervoeren is er 1,45 uur noodig (dat is van down Towe naar Jackson Park)om 200.000 personen te vervoeren, zijn er 2,30 uur noodig. Kunnen er nu maar 60.000 per uur vervoerd worden, dan zou het 3,30 uur nemen om 200.000menschen naar Jackson Park te vervoeren en even lang om ze naar de stad terug te brengen. De meeste lieden zouden danuren kunnen wachten, eer zij ook maar een staanplaats kon den krijgen. GEBOREK 25 Aug. Johanna Enge- lina, dochter van A. Agterberg en E. A. de Planque, Broersveld. Simon Jo hannes, zoon van J. Vergoessen en H. Prinsenberg, Grofbaan.26. Hendricus, zoon van H. van Wieringen en J. Hoor- man, Spuikanaal. ONDERTROUWD: 25 Aug.H.Lanser enC. J. van den Bosch. C.A.den Outer en M. Tettelaar. J. II. Nijs en C. M. Burt. A. L. Ritman en A. M. de Vlet ter. M. J. Groenkorst en J. A. Weid- Ier. J. van Leeuwen en A. Hittinger. GEVEILDE ONROERENDE GOEDEREN, te Schiedam. op Vrijdag 26 Augustus, door notaris P. G. LAU. Een Heerenhuis met TuinBinnenplaats en Bergplaats, aan de Lange Haven f 4000. Een Huis met Erf aan de Nieuwe Sluisstraat2050. door notaris II. W. M. ROELANTS, Twee Huisjes en Erven met Bleekveld* jes, aan den Spoorsingelf 600, f 625. Een Woonhuis en Erve aan de Heeren- staat, f 440. Een Woonhuis en Erve aan de Noord molenstraatf480. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3