ALGEMEEN OYERZICHT. Binnenland. beueden liggende stad aanbood, te ge nieten. De lichten werden langzaam ontstoken de Seine met de daarop zicli voortbewegende stoombooten de vele kerken en gebouwen die men in de verte nog kon onderscheiden, vormden een fantastisch panorama. Een pompier gevolgd dooreen bediende, ontstak ook nu de talrijke gaslampen langs de balustrade geplaatst. Mijn vriend voorzag in dit feit demogelijkheid dat de toren zou kunnen afbranden, een snaar die ik toen echter verzocht niet aan te raken, voorziende dat zoowel eetlust als genoegen daardoor zouden verdwijnen, indien hij doorging met zulke onaan gename eventualiteiten te berde te bren gen. Onder het genot van een goede sigaar en een kop sterke koffie zwierven onze blikken weder naar beneden en onwillekeurig dachten wij aan alles wat op dat oogenblik in Parijs voorviel. Wat een rampen, treurige gebeurtenis sen, afschuwelijkheden grijpen er niet elk uur plaats, en evenals men bij het aan schouwen eener onstuimige zee aan de grootheid van den Schepper en de nie tigheid van den mensch denkt, zoo kwam ook hier bij ons de gedachte op aan al de ellende, die daar omlaag zich doet gevoelen en aan al de ongelukken die de mensch zich zoo dikwerf, uit eigen wil, op den hals haalt. Al pratende ging tot onzen spijt de tijd voorbij want de frissche avondlucht deed zich nu goed gevoelen, en wij voor zagen dat de warmte beneden oss des te onaangenamer zoude aandoen. Langs het „Theatre en l'air" gaande, maakte het op ons den indruk, dat men hier in de hoogte de kunst der lagere sfeeren ver toonde, zoodat wij besloten onzen aange- namen indruk die wij van onze luchtreis hadden, niet te bederven. Na een paar malen, om weder af te dalen, den weg gevraagd te hebben, men zou niet willen gelooven dat men op den Eiffeltoren verdwaalt kan raken, kwamen wij be houden en voldaan vrn ons uitstapje op het Champs de Mars terug. Parijs, 12/27 Augustus 1892. Fidélius. 27 Augustus '92. De Duitsche Reichsanzeiger maakt be kend, dat het, blijkens de mededeelingen van Koch, niet langer twijfelachtig is, dat te Hamburg en te Altona de Azia tische cholera in bedenkelijke uitbrei ding heerscht. In beide steden worden ingrijpende maatregelen tegen de ziekte getroffen. Er wordt een dienst inge steld, om dagelijks de ziekte- en sterf gevallen door de gezondheidscommissie te doen bekend maken. Heden verga dert te Berlijn ook eene door de gezan ten der Bondsregeeringen samengestelde commissie, om over de verdere door het ernstige van den toestand voor het ove rige Rijksgebied noodig geworden maat regelen te beraadslagen. Berichten van geneeskundige zijde den Tour-du-Moulin om, waar zich de laatste toegang tot de stad bevindt, en stond weldra tusschen steile rotsen, waar zelfs geen begaan baar voetpad te vinden is. Ofschoon het een heldere nacht was, kon zij slechts met moeite den weg vinden tusschen de scherpe steenen, waaraan de handen zich kneuzen, en waarop de voet nauwelijks een plekje vindt, om zich neer te zetten. Zij liep vol moed, doch vorderde uiterst lang zaam. Eindelijk bereikte zij een vlak terrein waar boven een loodrecht afgesneden steenen vak bj) den muur van het kasteel uitkwam. Zij kon geen schrede verder meer. Maar de toovergodin behoefde naar het schijnt, niet verder, want zij zette haar mandje op de rots neer en naderde het steenen vak. Een soort van in het graniet uitgehouwen schiet gat van een zware, ijzeren staaf voorzien, zag op het terrein uit. De toovergodin hield haar blond hoofdje tegen dien staaf. Aubryzei ze zeer zachtjes. Zflt gij het Reine antwoordde in de verte een stem, die uit de ingewanden der aarde scheen te komen. Wordt vervolgd.) uit Hamburg melden, dat de gezond- heidspolitie aldaar hoogst gebrekkig is ingerichtde sanitaire inrichtingen blijken geheel onvoldoende. Zoo heeft deze stad met een half millioen inwoners slechts 11 ziekenwagensgedurende 5 a 6 uren blijven de zieken en dooden liggen. In den loop van gisteren-middag zijn er omstreeks 300 nieuwe gevallen voorgekomen. Gister-ochtend zijn er on geveer 100 personen begraven, die aan cholera overleden zijn. De meeste ge vallen komen voor in de arme stads gedeelten bij de haven. Prof. Koch is eergister-avond uit Hamburg naar Ber lijn teruggekeerd. Zijns inziens is naar alle waarschijnlijkheid de cholera uit Rus land overgebracht. De Medicinalrath Raths blijft nog tc Hamburg. Langs de straten en in het verkeer voor zaken heeft de stad haar gewoon aanzien. Het weder was eergister-avond koeler. De heer Raths meent, dat bij koeler weder de cholera spoedig zal verdwijnen. Volgens authentiek berichtis te Berlijn nog geen geval van Aziatische cholera geconstateerd geworden. Bij het gisteren vermelde overlijden eener dame aldaar, bleek uit het officieele onderzoek cholera nostras de oorzaak van den dood te zijn geweest. Dezelfde aandoening werd ge constateerd bij verscheidene ziektege vallen die daar in de ziekenhuizen be handeld werden. Braken, diarrhee en darmcatarrh treden overigens aldaar veel vuldige!- op dan anders in de laatste weken waren er dientengevolge 40 tot 60 sterfgevallen, meerendeels onder de kinderen. Volgens bericht uit Antwerpen is dooi de Nederlandsche regeering bepaald, dat alle zeeloodsen, van Antwerpen komende, te Vlissingen moeten worden gedesin fecteerd aan boord van een voor anker liggenden loodsschoener. Daar de haven plaatsen aan de Weser totdus ver vrij van cholera zijn en er bij te Bramen bestaande sanitaire omstandigheden geen reden tot bezorgheid bestaat, hebben de vaarten van de snelvarende en andere booten van den Norddeutschen Iloyd regel matig op de vastgestelde vertrekuren plaats. De officieele statistiek der cholera-epidemie te Havre behelst de volgende cijfers op 24 Augustus van 4 uur 's namiddags tot middernacht 18 aangetast en 9 sterfgevallen 25 Augus tus tusschen den middag en middernacht 46 aangetast en 21 sterfgevallen. Naar uit Londen wordt bericht, is het officieel bevestigd, dat twee vrou wen te Gravesend per stoomboot Gemma van Hamburg aangekomen, aan cholera asiatica overleden zijn, terwijl nog een man is aangetast, wiens toestand zorge lijk is. Alle drie personen zijn Russi sche Joden, van welke er een groot aantal per Gemma aangebracht zijn. Alle moeten aan boord blijven, onder streng geneeskundig toezicht de ge neeskundige inspecteur, die de Regee ring naar Gravesend gezonden had, heeft gisteren-ochtend het hospitaal bezocht, waarheen de drie zieken waren gebracht, en ook de Hamburgsche stoomboot, die in quarantaine gelegd is. Hij heeft zijne tevredenheid betuigd over de maatregelen die genomen zijn om do verspreiding der ziekte tegen te gaan. De heer John Morley, minister van Ierland, is gisteren te Newcastle her kozen met 12983 stemmen. Op dentegen- candidaat Balli, een unionist, waren 11244 stemmen uitgebracht. Met de herkiezing van den heer Morley zijn nu alle minis ters herkozen. Hij en sir W. Harcourt waren de eenigen, tegen wier herkiezing strijd is gevoerd. De ministerraad te Belgrado heeft eene commissie benoemd tot het opnemen van de schatkist op 't oogenblik der ver wisseling van ministerie, en om rapport te doen omtrent de achterstalligen der belastingen en het bedrag der vlottende schuld. Het Kabinet heeft het stellige voornemen om te bezuinigen. De liberale partij zal in een buitengewoon congres bijeenkomen. De verkiezingen voor de Skuptchina zullen in December plaats hebben. Uit Trinidad wordt aan de New-York Herald gemeld, dat de generaal Urda- neta, bevelhebber van het gouverne- mentsleger, zich als dictator over Vene zuela opgeworpen heeft. Er wordt een ministerie gevormd, waarin dr. Casana als minister van binnenlandsche zaken optreedt. Het Congres is ontbonden. Yerscheidene leden van den Senaat zijn gevangen gezet. Generaal Crespo brengt, naar men verhaalt, bij Victoria troepen bijeen, om een beslissend gevecht te leveren. De banken te Caracas zijn gesloten. Onder de burgerij heerscht ongerustheid. Volgens berichten uit Bombay is er eene Russische strijdmacht aangekomen te Langaseer aan den Oxus, 40 mijlen van Kala Pendjeh, het voornaamste Af- ghaansche fort in de provincie Waks- lian. Te Somatasch staan, naar het heet, 2000 Russen met 12 kanonnen. Het heet voorts, dat de bevolking van Khoet, in het noordon van Afghanistan, op gestaan is, de wegen versperd en den gouverneur gevangen genomen heeft. Schiedam, 27 Augustus'92. De Gemeenteraad alhier zal Dinsdag aanst., des namiddags ten kwartier voor twee ure, eene openbare vergadering houden ter behandeling van de volgende onderwerpen Ingekomen stukken, waaronder mis sive van de Gedep. Staten dezer pro vincie, houdende bemerkingen op de door den Raad vastgestelde a. Verordening ter handhaving van de openbare orde en veiligheid en op de straatpolitie h. Verordening op de tapperijen, logementen, openbare verma kelijkheden, optochten, het houden van verlotingen en den handel in gebruikte roerende goederen, en -rapport daarop van de Commissie voor de strafveror deningen. Rapport van Burgemeester en Wethouders op het voorstel van de heeren Visser c. s. om zich tot de liooge regeering te wenden met verzoek, dat zij voor rekening van het Rijk over- neme de gemeentelijke instellingen van Middelb. Onderwijs, alhier. Welke stukken zijn ter visie gelegd ten einde te worden behandeld. Be noeming van 9 leden in de Commissie, bedoeld bij art. 19 der verordening op de heffing eener plaatselijke directe be lasting naar het inkomen. Adres van A. Van de Nadort om eervol ontslag als onderwijzer le klasse aan de openbare school voor jongens alhier. Adres van J. W. Kleiss om behoud zijner wekelijksche toelage. Adres van J. Kleijntens, Wed. J. Van Zandbergen Buwalda om restitutie van plaatsel. dir. belasting. En verdere voorstellen en mededee lingen. In verband met achterstaande adver tentie vestigen wij de aandacht op het magazijn van gastoestellen, electrische. apparaten enz. door den heer Jac. Mak aan de Schie nabij het Klein Watertje alhier, geopend. Deze week hadden wij het genoegen dit magazijn te bezoeken, dat door zijn eigenaardige inrichting, die aan een wintertuin doet denken, reeds aanstonds op den bezoeker een aangenamen indruk maakt. De gasverlichting is zeker in de laatste jaren zeer veel verbeterd. De geduchte concurrentie, die haar vooral door het electrische licht wordt aangedaan, heeft er toe geleid, haar tot de meeste vol komenheid te brengen en de eisch die haar met recht mocht worden gesteld helder licht bij zuinig verbruik, heeft op z er verscheidene wijzen toepassing gevonden. Zoo zagen wij in het maga zijn van den heer Mak lampen met onderscheidene branders, die allen aan bovenbedoelden eisch voldoen, waaronder vooral uitmunt de Al^o-Oarbol-lamp die voor kantoorg'ebruik zeer is aan te bevelen, terwijl de Siemcs Cransbranders en Siemes- Y -lampen, voor plaatsen waar veel licht vereischt wordt, zooals in winkels en magazijnen, mot vrucht kun nen gebruikt worden. Ook de aanwending van het g as tot verwarming is onder den invloed der concurrentie der volmaaktheid steeds meer nabij gekomen. Verschillende gaskachels en gastoestellen in het magazijn van den heer Mak voorhanden leveren daarvan het bewijs. De meest practische toepas sing vond zij zeker wel in een fornuis dat ons te zien werd gegeven, en waarin door eene eenvoudige doorstrooming van warme lucht een paar uitmuntende ovens worden gevormd. Bad met verwarming on waschtafels die in een paar minuten een stroom van warm water geven, doen zien, dat het menschelijk vernuft hier steeds meer der volkomenheid nabij is gestreefd. De electriciteit is hier ook met goed gevolgd tot zelfontsteking van ver schillende lampen en toestellen aange wend. Een benzine-lampje geeft aldus in een oogenblik licht en een enkele druk maakt 't mogelijk op een horloge standaard zelfs in het holle van den nacht den tijd te zien. Behalve door deze toepassing is de electriciteit in het magazijn van den heer Mak ook door verschillende apparaten ruim vertegenwoordigd. Wij raden onze lezers, die omtrent een en ander iets meer willen weten, aan, deze belangwekkende inrichting op de avonden dat zij voor het publiek geopend is, te bezoeken;zij zullen zeker zeer voldaan zijn over alles wat hun daar wordt te zien gegeven. De Minister van Oorlog heeft, naar aanleiding van de aankondiging van den Minister van Binnenlandsche zaken, in de Staatscourant van 26 dezer, waaruit blijkt dat de cholera, met verschijnselen van Aziatische cholera, is voorgekomen te Hamburg en te Antwerpen, bepaald dat, tot nader order, aan militairen van de landmacht geen verlof zal worden verleend naar genoemde steden of andere gemeenten, die, bij aankondiging inde Nederlandsche Staatscourantwegens Azia tische cholera besmet zijn verklaard, noch naar plaatsen, welke op een afstand van minder dan 15 kilometer van eene aldus bemet verklaarde gemeente ver wijderd zijn. Gisteren heeft zich bij eene vrouw, wonende aan den Eeyenoorddijk no 87 te Feijenoord (Rotterdam) een geval van cholera voorgedaan. De vrouw is giste ren-namiddag overleden en wordt op de begraafplaats te Feyenoord ter aarde be steld. De woning is gisteren-avond onder toezicht der politie ontsmet en hetgeen onteigend moest worden op de gebrui kelijke wijze vernietigd. Het gisteren-naclit van Hamburg in den Nieuwen Waterweg binnengekomen stoomschip Jasonhad twee cliolera- lijders aan boord, waarvan reeds een overleden was. Door den havenmeester te Rotterdam zijn zeer strenge voorzorgsmaatregelen genomen tegen besmetting over zoe. Een speciale dienst is ingericht om allo zich in de haven bevindende schepen, ook nadat zij in quarantaine gelegen hebben, steeds te onderzoeken, en bij ziekteverschijnselon te isoleeren en uit de gemeente te verwijderen. Uit Maassluis wordt ons gemeld, dat de -Jason zes cholera-zieken aan boord had en dat er daarvan twee gisteren nacht zijn overleden. Er waren uit Maassluis medicijnen en ontsmettings middelen naar boord gezonden. Het schip was van Hamburg naar Keulen bestemd. Van 3,40 ure gisteren-namiddag meldt men ons uit Maassluis, dat ook volgens bericht van den quarantaine-dokter aldaar, aan boord van de Jason gevallen van Aziatische cholera zijn geconsta teerd. Het stoomschip vertrok naar de qua rantaine-plaats, onder de gemeente 's Gravenzando, waar de zieken in eene daarvoor ingerichte barak zullen worden verpleegd. (V. R. Ct Volgens nader bericht zijn de 2 over ledenen aan boord van het stoomschip Jason aan den Hoek van Holland be graven. De vier zieken (blijkbaar geen c holeral ij ders) zijn hersteld en weer aan boord van de Jason gebracht, die in quarantaine ligt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2