Dagblad voor Schiedam en Omstreken. I ffi HET STRAND. bureau hoogstraat 317. 15de Jaarg. Dinsdag 30 Augustus 1892. No. 4371. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: 24) NIEUWE SCI Yoor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124.) Van 1—6 regels Elke gewone regel meer 0.60 ünKe gewone regei meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 29 Augustus '92. De gevreesde ziekte, die hare slacht offers kiest zoowel in de paleizen der grooten als in de hutten der armen, de cholera, blijft nog steeds over een groot gedeelte van Europa voortwoeden. Vooral te Hamburg en Altona heerscht de ziekte in hevige mate ondanks het koeler weer, dat sedert eenige dagen is ingetreden. Er komen verschrikkelijke berichten uit Hamburg. Men vond lijken op straat, in booten, in openbare loodsen. De lieden waren geheel alleen gestorven, plotseling door de ziekte en den dood overvallenen zij moesten nu zoo spoedig mogelijk begraven worden, zonder dat er ook maar met zekerheid kon worden uitgemaakt, wie zij waren. Welvarende gezinnen ontvluchten de stad, de zaken hebben geen voortgang en de epidemie neemt ondanks het koele weder voort durend toe. Volgens officieel bericht was Donderdag 1.1. het aantal ziekte gevallen 295, dat der sterfgevallen 130. waarvan Vrijdag 183 personen door de ziekte zijn aangetast en 71 overleden. In 't geheel deden zich tot den 26 dezer voor: te Hamburg 1021 gevallen, waar van 358 met doodelijken afloopte Altona werden er van den 23n tot den 26n aangetast 64 personen, waarvan er 26 stierven. Al de scholen te Hamburg zijn gesloten. De Beurs werd Zaterdag uiterst weinig bezocht. Talrijke familiën verlaten de stad. De uitoefening der zaken heeft onder dat alles te lijden. En deel der Berlijnsche pers spreekt op krasse wijze hare afkeuring' uit over de haars inziens ongenoegzame maat regelen waartoe de stedelijke gezond heidscommissie te Berlijn heeft besloten. Er is veel gesproken, maar met dat al heeft men noch voor het transport noch voor het onderbrengen van zieken, voor het geval dat de epidemie te Berlijn uitbreekt, gezorgd, en dat de cholera NAAR HET FrANSCH. XIII. ook zonder twijfel Berlijn zal bereiken, wordt reeds erkend. Bovendien kan men de aankomst van vluchtelingen uit Hamburg niet tegengaan. Aandestations tusschen Hamburg en Berlijn zoude men ook reeds cliolera-zicken hebben opge merkt. Overigens wordt Berlijn wel degelijk en zelfs op reusachtige schaal gedesinfecteerd. Straten, pleinen en huizon worden met chloorkalk en car- bolium onder politietoezicht gereinigd. De Monitemhet officieele blad in België, deelt het volgende mede„Sedert het ministerieele rondschrijven van den 18n dezer, waarin wordt vastgesteld, dat de cholera zich niet in epidemisclien vorm in eenig oord des lands heeft voor gedaan, heeft de gezondheidstoestand geene wijziging ondergaan, in 't bijzonder niet te Antwerpen. De enkele verdachte ziektegevallen aan boord van stoom schepen, komende uit Havre en Ham burg en gevolgd door overlijden te Ant werpen, zijn op zich-zelfj staande ge vallen gebleven. Onder deze omstandig heden heeft de gezondheids-commissie van de Schelde gemeend geen verandering te moeten brengen in hare getuigschrif ten en gaat zij voort met schoone ge- zondheidspr ssen uit te geven. Ten over vloede worden al de maatregelen genomen bedoeld in het koninklijk besluit van 19 Juli 11., en geschiedt de toepassing daarvan op alles wat uit den vreemde komt en verdacht wordt." De halfmaandelijksche vergadering van het bestuur der lersche partij, welke in 't laatst der vorige week werd ge houden, was een waar feest. De presi dent, de heer Dillon, zeide in zijn ope ningsrede, dat liet op de eerste plaats plicht was, Ierland geluk te wenschen met de grooto historische beslissing dei- vorige maand. Na 15 jaren bitteren strijd is eindelijk een Britsch parlement gekozen, dat afschaffing der dwang- wetten en erkenning der lersche vrij heid op zijn banier geschreven heelt. Het gansche regeerings-mechanisme en het uitvoerend bewind zrjn thans feite lijk in handen der nationalisten. Voor de eerste maal sinds de verovering van Ierland zullen dus middelen worden aan gewend om aan het groene eiland recht te doen (wedervaren. Men zegt, dat veertig stemmen eene geringe meerder heid is. Zij is echter voldoende, wanneer het lersche volk zich-zelf getrouw blijft. De bewering dat de nationalisten zich handen en voeten gebonden aan Glad stone hebben overgeleverd, werd door Dillon bestreden. Klare wijn is geschon ken. Gladstone weet met juistheid wat de openbare meening in Ierland kan bevredigen. De lersche partij heeft eene overeenkomst gesloten, welke, wanneer ze eerlijk wordt nageleefd, hot lersche volk zal*voldoen. In het antwoord der Britsch-Indisclie regeering aan den Emir van Afghanistan wordt de wensch geuit, dat nu de opstand der Hazara-stammen is geëin digd, hot mogelijk zal zijn den datum te bepalen voor het vertrek der Britsche zending naar Afghanistan. Voorts wordt in dit stuk gewezen op de door Afgliaan- sclie agenten aan de grenzen geprovo ceerde onlusten en wordt het onmiddellijk ontslag van deze agenten geüischt. Bij "het sluiten van het vredescongres te Bern heeft de heer Ruclionnet gezegd, dat het denkbeeld van een algemeenen en duurzamen vrede meer en meer in de gemoederen begint door te dringen en liierbij zelfs groote vorderingen heeft gemaakt. Een telegram uit Rome aan den Temptt meldt, dat in een der jongste zittingen van den Italiaanschen minister raad, sedert den terugkeer van den minister-president Giolitti gehouden. De minister Grimaldi heeft medegedeeld, dat het tekort op den dienst 1891/92 door het ministerie-Di Rudini op 8.637.000 lire geschat, in werkelijkheid gestegen is tot 33.826.925 lire. Een der voor naamste oorzaken is de vermindering- der inkomsten, welke alleen 17 millioen Waarin rr.on kennis maakt met Loys. De plaats, waar Reine de Maurever thans stond, was nauwelijks zoo groot, dat iemand er op zijn gemak kon gaan zitten. Onmiddel lijk daarboven verhief zich het uitgestrekt plat dak van het kasteel, waarhoven zich de hoofdkerk bevindt. Aan Reine's linkerhand stonden de schuine muren van la Montgomerie, waarlangs men naar het klooster klimt en naar het geheele gedeelte der gebouwen, dat het Wonder genoemd wordt. Er stond in het steenen huisje, dat aan het plateau grensde, een boogschutter op wacht. Dit wist Reine, 't was de eerste keer niet, dat zij daar kwam. Zjj wist ook dat de boogschut ters in last hadden, zonder waarschuwen te schieten overal waar zij tusschen de rotsen slechts de minste beweging gewaar werden. En in het voorbijgaan zy gezegd, dat die voorzorg niet nutteloos was, want meer dan eens hadden in die eeuw de Engelschen be proefd, bij nacht en door middel van verraad binnen de muren van het versterkt klooster te sluipen. In het dagelyksch leven was Reine de Mau rever een schroomvallig kind. Maar zy had het hart eens ridders, als het gold goed te doen. Aan den dood dacht zij niet eensHet was voor haar bij haar gevaarvolle tochten een uitgemaakte zaak, dat de dood haar overal, zoowel op het Strand als rondom den Berg, kon overvallen. Het welzand, de zee, de kogels of steenen der boogschutters dimden allen evenzeer. Dat alles trotseerde Reine. Maar wij zijn in de eeuw der maagden, die haar ingevingen van boven ontvingen, in de eeuw der heldinnen. Jeanne d'Arc, een ander door God bevoor recht meisje, had het meesterstuk volvoerd, dat als eeii diamant schittert in onze geschied- rollen. Jeanne d' Arc, die door Voltaire werd be- leedigd, opdat geen enkel huldeblijk aan haar nagedachtenis zou ontbreken. Doch de arme Reine was geen Jeanne d' Are. Misschien zou haar arm onder het wapentuig bezweken zyn. Maar zy had ook geen troon te redden. Haar kracht was aan haar bescheidene toe wijding geëvenredigd. De wraak van hertog Frans maakte baai- armer en verlatener dan het behoeftigste kind van de leenmannen haars vaders. Zij had niets meer, dat zij geven kon, dan haar leven. En dat leven bracht zij blijmoedig- ten offer. Zij was een kind, niets dan een kind, dat met moed zijn kwellingen verdraagt, maar ook vurig naar bet geluk haakt. Aan dat blonde kind van 't Strand paste wel een verloofde als Aubry. Levendig, vol vuur en oprecht, en dapper als een leeuw, was hij een echte ridder. Sedert veertien dagen zat Aubry gevangen. Nog denzelfden avond, toen het feit voorviel, dat wij in de eerste bladzijden verhaalden, had hertog Frans hem gevangen laten nemen. Na dien tijd had Aubry geen sterveling gezien dan den leekebroeder, die hem zijn voedsel moest brengen, en Reine, die hem nu en dan heime lijk kwam bezoeken. Het luchtgat van zijn kerker was zöo uitge houwen, dat hij slechts de lucht kon zien. De vloer, waarop iiij stond, lag zes voet beueden het luchtgat. Die kerker benevens drie anderen waren door Nicolaas Famigot, oud kloosterabt en vier- en-twintigste abt van Sint Michel onder het plateau uitgegraven. Het inwendige bestond uit louter rotssteenen. Boven den ingang be vond zich #on in den steen uitgehouwen vier- beneden de raming zijn gebleven, niet tegenstaande de ramingen van den vroe- geren minister Luzzati geenszins hoog waren. Do opstand der Aughera's in Ma rokko duurt nog steeds voort. Volgens berichten uit Tanger zouden de troepen van den Sultan Vrijdag een aanval op de stellingen der insurgenten onder nemen. Men zou trachten hen te ver drijven van de heuvelen, welke de stad bestrijken. De soldaten van eenMarok- kaansck regiment zijn aan het muiten geslagen wegens ontevredenheid tegen den kolonel. Met moeite werden de manschappen tot kalmte gebracht. Volgens bericht uit Petersburg is prof. Alexander Obermtiller, lijfarts van den Czaar, Vrijdag 11. plotseling onder ver schijnselen welke aan cholera doen denken, overleden. De gestorvene was een zeer bekend geleerde. Hij is slechts 55 jaar oud geworden. Het woordvoerende in eene vergade ring te Malone (Ver. Staten van Noord- Amerika) heeft president Harrison o. a. gezegdOnze afgezonderde ligging geeft ons het voorrecht "dat wij geen gevaar loopen door nauwe aanraking met groote militaire mogendheden. Canada wordt door ons niet bedreigd; wij wenschen het alle welvaart en voorspoed toemaar onze zelfstandige positie legt ons aan sprakelijkheid en plichten op. In onze diplomatie hebben wij altijd het beleid getoond, dat uit het besef van kracht en van een rechtvaardige zaak voort vloeit. Wij gaan eene uitbreiding onzer handelsbetrekkingen met het buitenland tegemoet. Wij moeten onzen vroegeren rang in de scheepvaart ter zee terug winnen. Onze nieuwe oorlogsvloot ge tuigt voor de bekwaamheid onzer scheeps bouwmeesters. Onze schepen kunnen met de beste ter wereld wedijveren. Ik ben overtuigd, dat wij den laatsten ernstigen aanval op het oppergezag onzer consti tutie achter den rug hebben. Uit Buenos-Ayres meldt men aan de kant, waarop de dagteekeningA. D. 1276 te lezen stond. Bij bet uithouwen dier vierkante cel uit de natuurlijke rots hadden de werklieden een klein blok van graniet laten zitten, waarop de ge vangene zijn hoofd kon laten rusten. Behoudens die kleine verhevenheid waren de kerkers volkomen naakt. Bij een bijzondere vergunning was den broe der-gevangenbewaarder toegestaan, Aubry vier bossen stroo te geven. Op het oogeublik, dat Reine's stem zich op het uitstekend punt ouder het schietgat liet hooren, lag Aubry op het stroo te slapen. Maar de slaap der gevangenen is niet vast. Slechts een enkel gerucht was noodig, om Aubry uit zjjn sluimering te wekken. Met één sprong greep hij den staaf van het luchtgat en bleef daaraan hangen. Arme Aubry zei Seine. En zjj spraken samen. Na eenige minuten liet Aubry's rechterhand, die zich aan den staaf van het schietgat had vastgegrepen, los, omdat zij begon te verdoo- venzijn voeten raakten den grond en dan sprong iiij weer op, om met zjjn linkerhand het steunpunt te grijpen. Herinnert gij u Loys nog, Reine vroeg hij. Uw schoone, zwarte windhond Juist, mijn schoone windhond mijn goede, mijn zoo dierbare vriend Reine zei,datLoys een volmaakte windhond was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1