BURGERLIJKE STAND, Ingezonden. GEMENGD NIEUWS. Visscherij-Berichten. Kerknieuws. Wekelijksch Handelsoverzicht. didaten gesteld, n.l. de heeren T. J. H. Collignon, J. Kloos, F. J. Smit, J. A. Stieber, B. M. Tromper, S. Verhagen, J. C. Vredebregt, J. Wamawa en C. J. Willeman. Spreker deed evenwel uit komen, dat het volstrekt niet nood zakelijk is, alleen uit bovengenoemd negental candidaten te kiezen. Zoo- aK het reglement aanduidt, lieeft elk tiental leden het recht een candidaat te stellen. De naam van dien candi daat, onderteekend door het tiental leden, dat dezen wenscht te stellen, wordt ingewacht aan de pastorie, Nieuwe Haven, op Maandag 12 September of vroeger. Uit de candidaten, heden ge steld en die, welke nog gesteld zullen worden, zal dan het Bestuur gekozen worden. Nogmaals zette spr. uiteen, dat de candidaten, heden gesteld, niet de eenigen zijn. Ieder lid kan candidaat gesteld worden, en daar de keuze van een goed bestuur van zoo overwegend belang is, en het ook een vereischte is, dat Bestuur en leden eendrachtig samenwerken, opdat de voortdurende bloei van den Bond verzekerd zij, is het noodig, dat bekwame lieden het roer in handen hebben. Vooral moet men den post van Bestuurslid niet beschouwen als een eerepost. Neen, het is een groote lastpost, om den uit gebraden Bond te besturen en te leiden, het is een taak van offervaardigheid en liefde, tot heil van den werkman. Non honoris sed labor is. Door de goede zorgen van het Bestuur zal het scheepje van den Bond met vaste hand wor den geleid, in de wateren van de Katholieke Kerk, de Kerk, die drijft op de onstuimige baren van den oceaan des ongeloofs en van het zedenbederf. Maar hoe liooger die wateren zich ver heden, des te hooger ook zal het scheepje rijzen, evenals de arke Noe's. En het oog van den werkman zal vol vertrouwen staren op dat scheepje, wel wetende dat slechts in de Katholieke Kerk waarachtig heil is te vinden en ver betering zijner maatschappelijke positie. Een daverend applaus volgde op de schoone woorden, door den zeereerw. heer Van Buchem gesproken. De heer Warnawa deelde voorts mede, dat weder een honderdtal leden tot den Bond was toegetreden. Hij wenschte die leden geluk met hun lidmaatschap en spoorde hen aan om immer goed katholiek en dus ook ijverig lid van den Bond te blijven. Nog dezer dagen is het ka rakter van het socialisme duidelijk aan het licht gekomen, en hoewel in onze stad geen socialisten zich ophouden, zal de Bond tegenover den hedendaagschen stroom een tegenstander vormen. Vervolgens nam de heer J. Stiebcr het woord Door de welwillendheid van den heer dr. P. J. H. Cuijpers kwamen wij in het bezit van het afschrift eener voor dracht, onlangs door genoemden heer in de afdeeling Amsterdam gehouden. Deze voordracht handelende over de oude gilden en den tegenwoordigen am bachtsstand dunkt ons van zoo groot belang voor den Bond, dat wij die bin nenkort in den vorm eener brochure het licht wenschen te doen zien. Volgens be rekening zal bij genoegzame deelname de prijs per exemplaar slechts 5 cents bedragen. Verder spoorde spr. de leden aan tot het ijverig lezen van den Volksbanier het orgaan van den Bond, hier ter stede verkrijgbaar bij de E. K. boekhandelaren. Na eene pauze van 15 minuten wer den nog eenige huishoudelijke zaken be sproken. Op de gebruikelijke vraag van den Voorzitter of nog iemand het woord verlangde, vroeg de heer J. Marrevee, ol onder do candidaten, door het Be stuur gesteld, ook reeds de verschillende lunctiën waren verdeeld, waarop de voor zitter in ontkennenden zin antwoordde. Te ongeveer 2 uur werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot kapelaan te Amsterdam (H. Bonifacius) den Weleerw. heer J. B. Van den Berg, tot kapelaan te Den Helder den Weleerw. heer Th. P. Van Swieten, tot kapelaan te Rjjswjjk den Weleerw. heer A. Vinkensteijn, tot kapelaan te Assendelft den Weleerw. heer A. G. Stekelenburg, tot kapelaan te Bodegraven den Weleerw. heer II. C. .T. Bakker, tot kape laan te Schoonhoven den Weleerw. heer A. J. H. Wreesman, tot kapelaan te Werfershoef den Weleerw. heer E. A. Mersel, tot kapelaan te Oude Tonge den Weleerw. heer J. H. Niedfeld, en tot kapelaan te Overveen den Weleerw. heer P. Nieman. De drie laatstge noemde Weleerw. heeren zijn 15 Aug. 11. priester gewijd. (Buiten verantwoordelijkheid van de licdactie). Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van de Schiedamsche Water kwestie veroorloof ik mij in herinnering te brengen, dat in het jaar 1574 ook Schiedam zijn sluizen opende, teneinde, door het inlaten van water, te trachten de Spanjaarden van het belegerde Leiden te verdrijven. Dit gelukte Leiden werd den 3u October ontzet. Was het in 1574 de heldhaftige burgemees ter Pieter Adriaanszoou van der Werf die de stad en hare inwoners verdedigde en van den hongerdood redde, zou dan 318 jaren later de geachte burgemeester van Schiedam, Pieter Jacob van Dijk van Matenesse, niet evengoed het leven, en de gezondheid van Schiedam's ingezetenen van het haar dreigende gevaar kunnen redden door versch water door de Biunensluizen in te laten ondanks de bedrei ging (vervat in de algemeene keur van Schie- land) met „zilver" (geldboete). Als ik mij onzen geachten burgervader in ambtscostuum voor stel, dan zie ik hem, in de verbeelding, zijn degen trekken en der goede burgerij overreiken met dezelfde woorden, die Leiden's burgervader- op de lippen had om zich geheel voor haar op te offeren immers wij weten, dat het vader Van Dijk aan edelmoedigheid en zelfopoffering wel het minst ontbreekt. Welnu, begrijpt hij goed het gevaar dat zijne dierbare kinderen bedreigt, dan zal zeker het welzijn van de hem toevertrouwden bij hem zwaarder wegen, dan het nakomen van eene verouderde keur, die slechts een twijfelachtige kracht van wet heeft. Geachte Raadsleden, Burgers en Burgeres sen, laat u niet in edelmoedigheid door het geachte hoofd van ons gemeentebestuur over treffen. Hfi, die reeds zooveel en zoolang voor de stad onzer inwoning gewerkt en gezwoegd heeft, die zijn eigen belangen reeds zoo dik wijls voor haar welzijn heeft opgeofferd, geeft u het voorbeeld. Welnuvoigt hem. Slaan wij de handen ineen, om door eendrachtig sa menwerken den vijand, die ons reeds van zoo nabij bedreigt, af te weren. Met de plaatsing dezer weinige regelen zult U, M. de R., wel verplichten, Een ouden Schiedammer. Wie den vrede liefheeft wapent zich ten oorlog. Bjj het naderend cliolera-gevaar gevoel ik mij verplicht eenige wenken te geven aan de burgerij van Schiedam, die tot op dit oogen- blik daarvan nog verstoken bleef. Immers nu zich in ons land, in onze nabij heid zelfs gevallen hebben voorgedaan, staa# wij bloot aan een bezoek van dezen vijand. Sedert de laatste verschijning dezer ziekte hier te lande, zijn ontdekkingen van haar aard en wezen gedaan, die in de gelegenheid stel len ons, zoo niet geheel, dan toch sterk tegen haar te wapenen. 't Zijn ook hier weer de voorbehoed- meer dan de geneesmiddelen, die den mensch helpen kunnen. Ik waag eenige dier voorzorgsmaatregelen aan te stippen, al is het onmogelijk in dit stukje volledig te zijn. 't Gevaar der besmetting ligt grootendeels in het water. In drinkwater allereerst, maar ook in wasch- en schrobwater. Een verkeerd denkbeeld zou het wezen te meenen, dat het water eener Rivier-drinkwater leiding, hoe voldoende ook in gewone tijden, nu zuiver is. Deze zuiverheid kan men evenwel gemakke lijk verkrijgen door het te koken. Maar deze moeite zal zoo goed als nutteloos zijn, indien het gekookte water in vaatwerk geborgen of er uit gebruikt wordt, dat schoongemaakt is met ongekookt. Men bestemme dus voor ber ging en gebruik van gekookt water bijeonder vaatwerk. Het koken van waschwater verdient aanbe veling, omdat dit in aanraking komt met den mond. Men schrobbe niet om niet noodeloos de kie men dezer ziekte in de lucht te verspreiden, tenzij men zich voor het schrobben van Nor- tonwater bedienen kan. "Verderfelijk zijn rauwe groenten, omdat deze in grachtwater afgespoeld worden, Overigens wachte men zich voor het gebruik van verkoelende spijzen komkommers en fruit— en groene haring, om vatbaarheid te voorkomen. Dat melk moet gekookt worden, spreekt dan wel vanzelf. In scheerwinkels, tapperijen, koffiehuizen enz. zal men wel doen, zich voor elk doel van gekookt water te bedienen. A. E. LECHNER, cand. arts. Te Haarlem ontsnapte Vrijdag uit liet van bewaring Hendrik Hosier, in pre ventieve hechtenis als verdacht van dief stal niet braak ten huize van den heer K. C. van Vlissingen, door overklim- ming van een muur uitkomende in een poort in de Gierstaat. Zijne ontvluch ting werd echter dadelijk ontdekt en liet is spoedig gelukt hem aan te houden in een kelder in de Lange liaamstraat aldaar. Donderdag werd te Middelburg het huis, waarin Jacob Cats van 1603 tot 1623, dus twintig jaren heeft gewoond, verkocht. Cats was in die jaren ook bezitter en bewoner van den Monnikenhof onder Grrijpskerkü. Het buitenhuis van Cats is sinds langen tijd gesloopt, de hofstede werd het laatst verkocht op 29 Maart 1852 en kwam toen voor f22.000 in het bezit van Avijlen den heer A. Tak. Op de volgende wijze wordt menschen- liefde en broederschap onderwezen in Hecht voor Allenhet lioofd-orgaan der Ned. sociaal-democraten „Op een picnic (buitenpartijtje) is de prinses van Edinburg te water gevallen en door haar broer gered. Het ware te wenschen, dat er maar een flink stel letje van dat soort te water geraakten enverzopen." Om te voorkomen, dat het onderste gedeelte van hooibergen, hooihoopen korenschelven, enz. door vocht en schim mel bedeft, bestaat een uiterst practisch middel, dat tevens weinig kost. Men legt nl. op den grond een paar lagen turf en daarop wordt hooi of koren aangebracht. De turven blijven jaren bruikbaar, do kwaliteit behoeft niet van de beste te zijn en de voorraad blijft geheel en al droog. (N. L. IV.) Het zekerste middel om slecht drink water te zuiveren is het op te koken, waardoor het te harde water zacht en elke ziektekiem gedood wordt. Wanneer men het daarna een tijdlang in een open kom aan zuivere lucht blootstelt en het meermalen overgiet, trekt het weder koolzuur tot zich en en verliest daardoor den door het koken ontstanen flauwen smaak. Den 17 Juli was het zestig jaar ge leden, dat de predikant Stephen E.Beggs de eerste Methodisten-Gemeente te Chi cago stichtte. De eerste gemeente bestond uit acht leden. Nu telt dat Kerkgenoot schap 128 kerken, met een eigendom geschat op 2,000,000 doll, en 18,000 le den. De predikant Beggs leeft nog. In de mijn te Bridgend (Engeland) heeft een ontploffing plaats gehad. Er is geen enkele kans de mijnwerkers te redden, daar de toestellen voor de luclit- verversching verbrand zijn. De mijngangen zijn versperd. Aan den mond der mijn, waar 143 man be graven zijn, is een groote menigte bijeen. Hartverscheurende tooneelen hebben plaats. Eenige dagen geleden heeft de Eussi- sche politie in de voornaamste plaatsen van het district van den Don een cari- catuur-prent afgerukt, die door onbe kende handen veelvuldig op de muren was aangeplakt. Het was een figuurlijke voorstelling van de cholera, zittende op een kar, die door zwarte paarden werd getrokken, voorafgegaan door popen en gevolgd door dokters en ambtenaren met banieren. Onder deze teekening was een verzoek te lezen van lien, die aan den optocht deelnamen, dat de cholera ten minste nog een veertien dagen langer in het land zou blijven, opdat zij meer tijd zouden hebben om hunne zakken te spekken. Uit Eussisch-Polen wordt gemeld, dat een joodsch pachter, Goldman, drie mijlen van Wilna, des nachts overval len werd door een rooverbende van ongeveer dertig man, die hem en zijn gezin en dienstboden, te zamen elf personen, gruwzaam vermoord hebben. Na Goldman's woning geplunderd te hebben, namen de booswichten de vlucht. VLAAEDINGEN. In de drie laatste dagen der vorige week zijn hier binnen gekomen 32 haringschepen met 10352 tonnen pekelharing. De toevoer blijft dus maar steeds aanhouden. Met den handel is het echter slecht gesteld. Uit Duitschland, waar altijd het grootste deel der vangst gesleten wordt, komen bijna geen orders. Geheel Vlaardingen en Maassluis zit dan ook vol met haring, zoodat de kooplieden geen lust toonen nog meer voorraad op te doen. Verle- den Zaterdag konden de reeders voor hun pas aangebrachte ladingen niet eens f 6.75 per ton maken er werd dan ook niets verkocht en men was genood zaakt den nieuwen aanvoer met do hoop op eene latere, betere stemming, weer neer te leggen. Tot lieden zijn te Vlaardingen en Maassluis samen aangebracht 180.641 tonnen, tegen 79.210 in 1891 en 130762 in 1890. Rotterdam, 27 Aug. 1892. Koffie. De markt bleef deze week voor loco in kalme stemming met meer beperkte vraag. Afgedaan werden in eerste hand 1306 bn. Java, 93 bn. Batjan en 705 bn. Afrika. Ook voor termijnen bleef de stemming kalm en oefenden de berichten van beterschap te New- York hier weinig invloed uit. Goed ordinair Java blijft 55'/2 c. dito Santos 43 e. genoteerd. Tegen 30 dezer wordt de aanslag verwacht der op 6 Sept. e. k. te houden N. H. M. veiling. Suiker. Beetwortel- verkeerde deze week in zeer vaste stemming (tengevolge van min der gunstige oogstberichten) met afdoeningen per Sept. van f 16:,/8 a 165/eterwijl Oct./Dee. f 155/a a 15gedaan werd. Bij het sluiten der markt blijft tot de hoogstbesteede prijzen kooplust bestaan. Geraffineerd vast. Thee onveranderd met geregelden afzet. In veiling komen alhier op 2 Sept. e. k. 2378/12, 240/16 kn. China, en bij inschrijving 99/4,12/17 kn. Java thee aan de markt. Cacao vast gestemd. Op 30 dezer zijn alhier bij inschrijving aan de markt 38 bn. Surinaam. R ij s t kalm gestemd. Speeerijen. Noot en Foelie in kalme doch vaste stemming. Nagelen stil. Peper onveranderd prijshoudend. Afgedaan werden 61 bu. witte peper ex Prins Hendrik. Op ter mijn bedroeg de omzet 1800 bn. Vruchten. Markt over het geheel onver anderd kalm. Krenten zeer vast, met geregelden handel tot ferme prijzen, aanbod gering. De inkomprijs der nieuwe is zeer hoog. Rozijn, Sultana Elemé kalm, niettegenstaande de lage prijzen bijna zonder attentie. Appelen prijshoudend, goed gevraagd. Suoade lusteloos en zonder zaken. Amandelen en pruimen vast, noteeringen onveranderd. Tabak. Heden kwamen tot afdoening 25 en 8 vn. Marylandvoorts werden deze week nog verkocht 15 vn. Baay en 736 pk. Java WIG/Bezoeki M. GEBOEEN 27Aug.Hubertus Philip- pus Johannes Antonius, zoon van W. C. GalléenM. E.E. Mascheck, Oostsingel. - 28. Abraham Frederik, zoon van J. P. Duimel en C. van Dijk, Eoosbeek. 29, Abraham, zoon van G. Yerkade en A. van der Zee, Lange Nieuwstraat.Nico- laas, zoon van S, Eosman en Eijsberg, Broersvest. Maria Huiberta, dochter van J. H. Kreuger en II. M. Zagwijn, Broers veld. O VEELEDEN 27 Aug. Willem, van der Sloot oud 2 maanden, Bagijnhof. Gerit Tettelaar, oud 7 manden, West- vest. 29. Elisabeth de Goederen, oud 1 maand, Singel. YLAAEDINGEN. GEBOEEN: 21 Aug. Klaas, zoon van F. Klos en H. Verhaas, Kidderstraat. 22. Willem, zoon van W. Post en II. van der Pijl, Oosterstraat. Hendrika, dochter van G. Groeneveld en J. van der Ster, Afrol. 24. Margaretha, dochter van F. van der Schaft en P. C. den Breems, Callenburgstraat. Johan nes Frangois, zoon van H. Noordhoek en A. P. Hamelink, Oosterstraat. 25. Jan, zoon van G. Keuzenkamp en J. O. de la Eie, Nieuwelaan. Christina Johanna, dochter van D. de Bis en G. Ewijk, Ivortesteeg. 26. Cornelia, dochter van G. van der Windt en H. Koster, Oosterstraat. Salomon, zoon van P. van Berkel en N. Kranendonk, Kortedijk. 27. Wilhelmina, dochter van H. van Ingen en H. Meeuwissen, Oosthavenkade.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3