Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau ^oogstraat 317. Ml 15de Jaarg. Donderdag 1 September 1892. No. 4373. ALGEMEEN OÏERZICHT. Feuilleton, mmi\ v Ai> Binnenland. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN 26) NIEUWE SCHIEDAM COURANT Yoor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124.) niminimiiiHiin nu Yan 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Yoor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 31 Augustus '92. De Duitsche Katholieken blijven steeds slagvaardig. Zij zijn blijkbaar diep door drongen van het gewicht van den strijd, die hen nog wacht, en bieden der wereld het schouwspel van eene eenheid van handelen en streven, dat vooral ons Nederlanders ten voorbeeld kan gesteld worden. De 39e Duitsche Katholiekendag is eergisteren te Mainz met het opdra gen van eene plechtige H. Mis in de Domkerk geopend. Om 5 uur 's namid dags had de eerste groote bijeenkomst plaats in de „Stadthalle", ongeveer 5000 personen waren aanwezig. De voorzitter van het congres, de afge vaardigde dr. Porsch, heette hen allen welkom en wees op de beteekenis van het congres. Daarop nam de bisschop, mgr. dr. Haffner, het woord, die in een heerlijke redeveering den Culturkampf behandelde. Men mag dien strijd wel vergeven maar niet vergeten. Grooten lof bracht de welsprekende prelaat aan de nagedachtenis van l'ius IX z. g., terwijl hij vervolgens op treffende wijze de verheven figuur van Leo XIII schetste. Ten slotte wees Z. D. H. op de ge varen van het heden en den strijd onzer dagen, die een strijd is tusschen hot christendom en het atheïsme. Het con gres wekt groote geestdriftvele aan zienlijke personen wonen het bij. De vreeselijke ziekte, die vooral in verscheidene Duitsche steden zoo hevig woedt, de cholera, neemt alle aandacht in beslag. De meeste telegrammen ge wagen van verspreiding der ziekte. Vol gens een officieel bericht uit Hamburg omtrent de cholera hadden aldaar den 29n 447 cholera- en 173 sterfgevallen plaats. In zestien plaatsen in Sleeswijk en drie in Luxemburg kwamen enkele sterfgevallen aan de ziekte voor. Ie Leipzig en te Neustadt (Mecklenbuig) werd een persoon, uit Hamburg gekomen, door de cholera aangetast. Ook tot Berlijn schijnt thans de ziekte te zijn doorgedrongen. Behalve de drie lijders in het ziekenhuis te Moabit (twee uit Hamburg en één uit de stad-zelve) lig gen er van 60 tot 70 van cholera ver dachten in de barakken. Yan dezen werden er 17 tijdens de jongste 24 uren aangebracht. Ongelukkig stijgt weder de moorddadige hitte zoowel te Berlijn als te Hamburg. In minstens tien steden van Sleeswij k Holstein heerscht thans mede de ziekte. Te Kiel braken ten overvloede de zwarte pokken uit. Het gezondheidsdepartement heeft allerlei beschikkingen genomen en maatregelen voorgeschreven. Zoo worden de spoor wegconducteurs voorzien van een meng sel van laudanum en aether, om dit onderweg aan ziek wordende passagiers te kunnen ingeven 20 druppels op een klontje suiker. Yolgens de verzekering van een mari tiem ambtenaar schijnt de ziekte te Antwerpen zich eenïgszins in de richting van de stad uit te breiden. Sedert eergiste ren zijn er 22 aangetaste personen, waar van ei- 4 overleden. Aankomendebesmette vaartuigen worden midden op de reede afgezonderd gehouden en ontsmet. Ook te Brussel is een verdacht geval van cholera voorgekomen met doodelijken afloop en een ander waarvan de lijder nog onder behandeling is. De directeur van het hospitaal Saint Pierre, waar het overlijden plaats heeft gehad, ver klaart dat het geen geval van Aziatische cholera was. De Londensche berichtgever der Vop tische Zeitung deelt aan zijn blad mede, dat in Gladstone's nieuwe home-rule-bill, aan welks samenstelling door eone com missie onder presidium van Gladstone en voorts bestaande uit de ministers Her- scliell, John Morley, Sir George Treve- lyan en Kimberley wordt gearbeid, o. a. bepaald zal worden, dat de tegen woordige wetgeving nog vijf' jaar on veranderd blijft, dat de politie en de benoeming der rechters aan het Iersche Parlement zullen worden overgelaten, en dat het overschot van het Iersche kerkefonds ter beschikking zal gesteld worden van de Iersche wetgeving. Yoorts zal de bij het vorige ontwerp voorge stelde Engelsche controleur-generaal der belastingen vervallen, maar een enkel tolparlement gehandhaafd blij ven, zoodat het Iersche parlement geen afzonderlijke tollen mag heffen. Een koninklijk veto op voorstel van het Engelsche ministerie, blijft gehandhaafd, en 30 Iersche afgevaardigden vertegenwoor digen Ierland in het Algemeene of Rijks- parlement te Londen. Naar men ver zekert, heeft het den Ieren veel moeite gekost, om den Engelschen controleur- generaal op te geven. In de interparlementaire conferentie te Bern werd gisteren een voorstel van Baumbach aangenomen, strekkende om op de regeeringen invloed te oefenen tot liet erkennen van het beginsel der on schendbaarheid van het particulier eigen domsrecht op zee in oorlogstijd. De invoer en doorvoer van visch en schelpdieren uit Rusland, Duitschland, België en Frankrijk is tot nader order verboden behalve voor de havens van de Middel- landsche zee. Omtrent het bezoek, dat de Bulgaar- sclie minister-president Stambouloff dezer dagen aan den Turkschen sultan bracht, meldt de Agcticc Havus, dat het geheel e onderhoud hoogstens een kwartier ge duurd heeft., en dat Abd-oel-Hamid, i ooi later een liooge onderscheiding in het verschiet stellende, den lieer Stambou loff bij het afscheid een kostbare snuil- doos ten geschenke gaf. I oen Stambou loff de erkenning van prins Ferdinand als vorst van Bulgarije ter sprake bracht, had de Sultan in dezer voege trent mij heeft uitgelaten maar gij weet, dat ik in deze zaak niet geïsoleerd kan handelen en dat uw prins de toestem ming van al de groote mogendheden behoeft. Als drie of vier haar toestem ming geven, zijn er twee die ze zouden weigeren, en mijn ferman zou in de lucht hangen tusschen de Triple-Alliantie en de Dubbele Alliantie." Indien werkelijk de Sultan zoo gesproken heeft en on waarschijnlijk is dit niet, dan zal het ook Ferdinand persoonlijk niet baten, eerlang, gelijk gezegd, naar Constan- tinopel te reizen. Het is zelfs de vraag of de Sultan, die Stambouloff als Bul- gaarsch onderdaan kon ontvangen, wel zou te bewegen zijn, den Prins in kwali teit van een feitelijk regeerend vorst toe te laten, wiens regeering de Porte zelve drie jaar geleden, „onwettig en strijdig met de tractaten" heeft ge noemd. Het hoofd van het Servische Kabinet heeft in een particulier gesprek gezegd, dat de aanstaande verkiezingen aan de liberalen de meerderheid zullen gevel. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal het Kabinet de zetels ruimen voor an deren. De regeering zal de betaling eischen der achterstallige belastingen, die ruim vijf millioen bedragen. De minister hoopte, dat koningin Nathalie geen incident te voorschijn zal roepen. NA A It HET FrANSCH. In den regel ontving A ubry met blijdschap en hartelijkliei 1 een bezoek van den monnik maar vandaag kon er aan geen gesprek ge dacht worde.i. Terwijl broeder Bruno sprak, zat hij te peinzen. Bruno bemerkte dit, en begon te lachen. Ik kom u toch niet storen, zei hij, want gjj zult geen bezoeken ontvangen. Attbry trachtte een opgeruimd gezicht te zetten. Maar, daar valt mij iets in, hervatte de monnik al 'luider lachende, men zegt, dat het spook van ons strand, dat sedert honderd ja ren verdwenen was, weer teruggekomen is. Sedert veertien dagen spreken de visschers van den Berg slechts over de goede toovergodm. Gij hingt daar zoo aan uw venster, toen ik binnentradmisschien was de loover„odm van het Strand wel komen aanrijden. Broeder Bruno dacht er in de verte niet aan, dat hij zoo juist de waarheid sprak. Aubry zat steeds te peinzen. Yan die Toovergodin gesproken, vervolgde de monnik, er loopen daaromtrent duizenderlei sprookjes, het eene al vermakelijker dan het. andere. Gij, die zooveel met die oude ver haaltjes op hebt, zal ik er u een opdisschen Dit zeggende, ging broeder Bruno op het stroo zitten, en zette zijn lamp op den grond. Blijkbaar deed hem de gedachte, een geschie denis te kunnen verhalen, goed aan 't hart. Anbry wenschte hem van ganscher harte naar de sterren. Ten tijde van den eersten kruistocht, zoo begon broeder Bruno, verkocht Jan van Rieux, ■heer van Chateauneuf, alles, tot zelfs de gou den ketting zijner echtgenoot, om honderd man te kunnen uitrusten. Luistert gij, heer Aubry Niet erg, beste broeder Bruno. De geschiedenis, die ik u daar verhaal, heet de saffieren Groten toont aan wat al schatten er op den bodem der zee verborgen liggen. Ik zal ze er niet gaan halen, broeder Bruno. Toen Tan van Rieux dan honderd man had uitgerust, hervatte de leekebroeder, ging hij naar Diuan om aan het altaar van Onze Lieve Vrouw een gewjjde gedenkpenning op te hangen, en vertrok, zijn vrouw, de schoone Alienor a, aan de zorgen zijns drossaards over latende. geantwoord: „Ik lteb niets tegen uw prins; bet is een voortreffelijk man, wiens gedrag en taal ten mijnen opzichte steeds zeer passend is geweest en die ook op zijn jongste rondreis zich aller wegen in eerbiedige bewoordingen om- Aubry geeuwde. Nog nooit heb ik een christen, als inj deze geschiedenis hoorde vertellen, zien geeuwen, mijnheer Aubry, zei de monnik een weinig ge stoord, en dit brengt mij een ander avontuur te binnen O beste broeder Brunoals gij wist, welk een slaap ik heb En zoo even beweerdet gij Zeer zeker, maar sinds dat oogenblik Dus kom ik u dan in slaap praten, heer vroeg de monnik opstaande. Aubry stak hem de hand toe. De monnik nam ze zonder wrok aan, en schudde ze welgemeend. Komaan, riep hij uittot straf zult gij nooit de geschiedenis hooren van de saffieren grot, die zich op den bodem der zee bevindt. Wel te rusten, dan, mijnheer Aubrij, vergeet uw avondgebed niet, en droom zacht. Nauwelijks was de deur toe, of Aubry hing weer aan liet, luchtgat. Reineo Reine sprak hijde TIemel ze- gene u voor de gelukkige gedachte van een vijl te koopen Wij zijn gered Moge het waar zijn, Aubry Morgen avond, is deze staaf er niet meer —Maar kunt gij door die nauwe opening wel been? Ik zal er door heen, al zou het vleescli van mijn schouders en lendenen er aan blijven hangen Schiedam, 31 Augustus '92. Blijkens gisteren in den Gemeenteraad gedane mededeeling hebben de drie ge- mee nte-geneesheeren, de heeren dr. C. J. Yaillant, dr. E. J. M. Nolet en dr. B. de Bruijn, zich op uitnoodiging van het Dagelij ksch Bestuur gevormd tot eene cholera-commissie, welke behalve uit genoemde doctoren bestaat uit de heeren J. A. Backer, J. H. van Westendorp J. J. Roelants als scheikundigen; A. Nolen, K. Sneijders de Arogel als bouw- En als gij er eenmaal door heen zijt, arme Aubry, zullen wij dan slechts een vijand minder hebben Gij zult een verdediger te meer hebben Reineriep de jongeling vol geestdrift uit. Luisterterwijl de goede monnik daar stond, zat ik te mijmeren en te peinzeu. Wie weet, wat één man vol moed zelfs tegen velen ver- mag Als Loys de windhonden van Rieux en ik dergewapeude mannen vandenongeloovigeu Méloir kan bevechten, bij Sint Brieux! dan trek ik blijmoedig ten strijde Ik weet nietwilde liet meisje zeggen. Luisterluister, Reine, vervolgde Aubry met klimmende geestdrift; gij kent Loys met! Ik zweer n, hij is een held! Twee jaren ge leden bad mijn vader toen bij doodelijk ziek lag, trek in de bout van ecu damhert. De damherten beginnen uit Bretanje te verdwijnen, maar in het Jugonsch woud zijn er nog. Ik zei tot vaderik zal u een damhert hailii lachte, en stak mij zijn bleeke hand toe als iemand op leeftijd gaat sterven, liectt hij dwaze lusten evenals kinderen en vrouwen. tk nam Loys met mij mede, en begaf ïuij naar Lamballe, wij liepen beide een ganschen Aan de achterzijde van het Jugonsche hosch ligt het kasteel van de vroegere heeren van Kermel, thans door den jood Isaak Helles, kassier van den laatsten hertog, bewoond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1