Dagblad voor Schiedam en Omstreken. "•hktreatt hoogstraat 817. 15de Jaarg, Vrijdag 2 September 1892. No. 4374. ALGEMEEN OYERZICHT. Feuilleton. Binnenland. Schiedam, 1 September '92. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENT1ÈN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Yoor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Hommers 1.50 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer couraut is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 12i.) Van 1G regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 1 September '92. Dat de gezondheidstoestand in het ge- heele Duitsche rijk reden tot ernstige bezorgdheid geeft, kan men afleiden uit het feit, dat keizer Wilhelm er zijne reis plannen om gewijzigd heeft en niet voor den tweeden keer naar het noorden zal gaan. De Norddeutsche Allgemeine Zritung meldde gisteren in later afgedrukte exemplaren, dat de Keizer besloten heeft van het vertrok naar Gothenburg om aldaar ter jacht te gaan, af te zien. Hij heeft den Koning ven Zweden reeds hiervan verwittigd. De Keizer is tot dit besluit gekomen wegens de cholera; onder die omstandigheden wil hij het vaderland niet verlaten. Het ambtelijk cholera-bericht luidt als volgt: Hamburg 30 Augustus 425 aangetast 219 overleden; Berlijn 30 Augustus 3 aangetast; de eerst aange taste vrouw is overledenMaagdeburg 2 aangetast, 10 overledenLubeck 31 Augustus 2 aangetast. Te Altona waren den 28sten niet 15, maar 11 gevallen den 29sten 20 aangetast en 8 over leden. Op zich-zelf staande gevallen kwamen voor in het district Stade in in 5 plaatsen; in het district Slees- wijk in 1 plaatsen; in het district Mecklenburg-Schwerin in 2 plaat sen; in het district Saksen-Altenburg in 4 plaatsen. Ook in verschillende steden van België blijft de cholera voortwoeden. Te Antwerpen zijn eergisteren 8 cholera- lijders in het hospitaal opgenomen twee daarvan zijn overleden. Gisteren zijn weer vier lijders in het hospitaal gebracht. Te Brugge zijn twee gevallen van cholera waargenomeneen der aan getaste personen is overleden. Te Haine St. Pierre kwam een geval van cholera, nostras voor. De Opinion meldt, dat zich te Meehelen negen gevallen van cholera asiatica hebben voorgedaan. De Indepen dence geeft verslag van een onderhoud met prof. Van Ermengen, hoogleeraar in de bacteriologie aan de hoogescliool te Gent, wien de uitwerpselen van cho- lera-lijders te Antwerpen ter onderzoek zijn toegezouden. Hij zegt bevonden te hebben, dat de ziekte waar deze lijders aan bezweken zijn, Aziatische cholera is. Hij heeft de cholera-bacillen gezien en daarvan in zijn verslag aan den gouverneur der provincie Antwerpen reeds kennis gegeven. De tweede per soon, door cholera aangetast, die in het hospitaal van St. Pietor opgenomen was, is nagenoeg hersteld. In de stad is geen ander geval van cholera voorgekomen. Daarentegen is te Laeken, eene voor stad van Brussel, eene vrouw door cholera aangetast en overleden. Het Fransche Journal ojjiciel behelst zeer strenge voorschriften ter voorkoming van het voortdringen der cholera. Ieder persoon Frankrijk binnenkomende langs den Noorder- of Oosterspoorweg is ge houden eene verklaring (omtrent zijne herkomst) aan de grenzen af te leggen. In de gemeente, waarheen hij zich be geeft, moet hij zich binnen 24 uren naar de mairie begeven en de hem aan de grenzen afgegeven gezondheids pas vertoonen. Zij die logeergasten ten hunnent krijgen, moeten daarvan aangifte doen en de logeergasten zullen geneeskundig onderzocht worden. Indien reizigers worden aangetast door eene verdachte ziekte, zullen zij zich aan een geneeskundig onderzoek moeten onderwerpen. De invoer van lompon, beddegoed en vruchten uit Rusland, Duitschland en België is verboden. De overtreders worden met strenge straffen bedreigd. Volgens bericht uit Madrid is do gezondheidstoestand in geheel Spanje uitstekend. Het bericht van sommige bladen, dat de cholera zich te Madrid, te Saragossa en te Valencia zou ge openbaard hebben, wordt beslist onwaar IIET FrANSC'II. XAAK Gij zijt dapper, Aubryzei Reine zaclit- ZUR ecu veldheer worden! Ja, gij hebt gelijk, als gij vrjj waart, konden wij vader redden. gelieeten. Desondanks worden toch alle voorzorgsmaatregelen genomen. De rei zigers aan de Fransch-Spaansche grenzen worden berookt. De Koningin-Regen- tes, die te San Sebastian een paar dagen ongesteld was, is hersteld. De hertog van Tetuan, minister van buitenlandsche zaken, heeft het verlangen te kennen gegeven, om ontslagen te worden. Uit Teheran werd gisteren geseind, dat de cholera in Perzië afnemende is. Het aantal dooden te Teheran bedroeg eergisteren 200. De ziekte heeft zich vertoond in een dorp bij Ispahae en woedt hevig te Ilamadan en Kazvin. Luidens berichten uit Afghanistan is de Emir besloten met geweld een optreden der Russen in Shegnan en Roshan te weerstaan, hoewel hij bereid is zich te schikken naar dc maatregelen, die door Engeland tegen verdere Russische aan vallen mochten genomen worden. Om de rebellen in toom te houden, ver spreidt de Emir het gerucht van eene in aantocht zijnde expeditie. Op de van Hamburg te New-York aan gekomen stoomboot Moravia zijn gedu rende de reis 22 personen aan cholera overleden, als 2 volwassen en 20 kin deren. Alle lijken zijn in zee geworpen. Do Moravia is in quarantaine gelegd. Behalve drie door de mazelen aange taste kinderen aan boord der Moravia zijn nu alle passagiers en de geheele be manning in goeden gezondheidstoestand. Van de overledenen kwamen 13 uit Polen, 5 Tiit Pruisen, 3 uit Hessen en 1 uit Oostenrijk. Uit Curasao wordt aan de New-York Herald gemeld, dat tengevolge van de aanzienlijke schade aan particuliere eigendommen toegebracht, het Fransche oorlogsschip Magon en het Spaausche oorlogsschip Joruè Jhum, last gekregen hebben naar Puerto Cabello te stoomen, teneinde voor de belangen der Fransche en Spaausche onderdanen te waken. Met hetzelfde doel vertrekken Nederlandsche, Duitsche en Engelsche oorlogsschepen Welnu dan, riep de jongeling uit, de „erste streek met zijn vijl doende, laat ons aan rnjju bevrijding arbeiden Het staal knarste langs het ijzer. Aubry was slecht op zijn gemak, maar hij zette zich blijmoedig aan t werk. En nu, Aubry, zei Reine na eenige oogen- blikken stilzwijgens, God zij met uik moet heengaan. Nu reeds Vader wacht reeds sedert twee dagen. Maar de zee is hoog Zij valt. En als er bij het aanbreken van den dag tusschen Tomhelèue en den berg nog water staat, zal ik er wel overheen moe ten zwemmen. Gij zwemmen? riep Aubry uit, doe dat niet, Reine, de stroom is zoo vreeselijk sterk. Als ik er overdag over zwom, zou men mij zieu, en de schuilplaats mijns vaders was ontdekt. Aubry wist niet meer, wat hij zou tegen werpen, maar al zijn blijdschap was gedaan De maan gluurde op dat oogenblik om den hoek der vestingwerken. Een straal trof Reine's schouder, daarna rees het licht langzaam, en speelde in de plooien van haar zwarten sluier en tusschen haar blonde haren. Als ik de zee overzwem, zei Reine, zal ik aan minder gevaren bloot staan, dan hier arme Aubry. Waarom Omdat de maan voor iedereen schijnt, hernam Reine. De boogschutter daarboven, op het plat dak Ziet hij u viel Aubry met een door schrik gesmoorde stem haar in de rede. Ja, antwoordde Reine, daar spant hij zijn boog. Vluchto vlucht Reine wenkte hem met de hand een afscheids groet toe en hukte. Er floot een pijl voorbij, en sprong op de rotsen terug. Aubry liet zich in zijn kerker op den grond vallen. Dan greep hij zich weer aan den uitsteken den steen. derwaarts. Uit Trinidad verneemt het zelfde blad dat de opstandelingen La- guary genomen hebben en dat te Cara cas alle zaken stilstaan tengevolge van de ongerustheid wegens de jongste ge beurtenissen. De interparlementaire vredesconferen tie te Bern heeft met algemeene stemmen aangenomen, dat de leden zouden worden uitgenoodigd zorg te dragen, dat in ieder handelsverdrag de bepaling worde op genomen, dat geschillen door arbiters worden beslist. De samenwerkende leden werden uitgenoodigd bij de Parlementen, waarin zij zitting liebben, een voorstel te doen, om de aanbieding der Vereenigde Staten aan te nemen, die de instelling vraagt van een vaste commissie van arbitrage door alle landen erkend. Com- missariaal werd gemaakt het voorstel om het Congres permanent te verklaren Uit Oonstantinopel wordt gemeld, dat de Turksche gezant te Londen op een vraag welke houding het nieuwe mini sterie zou aannemen tegenover het Egyptische vraagstuk werd afgescheept met de mededeeling, dat de regeering daar te lande zoozeer met de oplossing der binnenlandscho vraagstukken zich moet bezig hoirden, dat de ontruiming van Egypte eerst in April of later een punt van studie kan uitmaken. Reine Reine riep hijom Gods wil, nog een woord Een tweede pijl trof de uiterste punt der rots, verbrijzelde die, en deed er een bundel vonken uit spatten. Aubry voelde zijn hart ineen krimpen. In de stilte van den nacht hoorde hij in de verte nog een stem, die tot zijn cel doordrong, en riep Tot weerziens Aubry viel op zijn knieën en bedankte God vuriger dan hij ooit in zijn leven gedaan had. XV. Wanneer de bruiloft Klein Jantje had de toovergodin geruimen tijd op het strand na staan kijken. Toen zij eindelyk in de schaduw van den Berg verdween, scheen hjj te ontwaken. Hij schudde het hoofd, weegde nogmaals op zijne hand de beurs, en sprong van blijdschap op. Naarmate hij met lier opgeheven hoofd voortstapte, zooals een welgesteld man dit kon doen, werd zijn blijdsehap al grooter en groo- ter. Zij steeg hem naar liet hoofd. Hij werd dronken. Nu eens stond hij zonderlinge gebaren te maken, dan weer hief hij luidkeels een Kerst liedje aan, dat hij in de parochie Cherrueix ge leerd had, of nam een aanloop, strekte zijn armen uit, raakte met zijn handen het zand De Uitvoering, die gisteren-avond door de stafmuzielc der dd. Schutterij in de Lange Haven werd gegeven, heeft do bescheiden viering van den Konin ginnedag op feestelijke wijze besloten. Ten half acht ure lag aan liet vlot in de Nieuwe Haven nabij den Vlaar- dingerdijk een vletschuit gemoerd, die met tal' van vlaggetjes in de nationale en stedelijke kleuren versierd en dgiorno verlicht was, terwijl de illumineerglaas- aan, kwam daarna weer op zijn voeten te recht en zette halve mijlen ver die oefening voort. Wie in het westelijk gedeelte van ons land gereisd heeft, heeft onze jeugdige burgers dien sterken toer op den weg onder de horst der paarden zien verrichten. Dat heet raddraaien. Jantje deed het op onnavolgbare wijze. Toen hij ter dege uitgedraaid had, scheidde hij zijn haarbos, die hem voor de oogeu hing, naar achteren, en begon te schaterlachen, en allerlei luchtsprongen te maken. Jantje was dol van blijdschap Dan zette hij plotseling gelijk de hellebaar dier der hoofdkerk te Dol zijn vuist op zijn heup, en schreed met afgemeten tred vooruit. Zoo trotsch maakte hem die beurs Maar die ernstige houding duurde niet lang. Jantje bleef te' Quatre-Salines._ Zijn oude moeder had een hutje, waar de wind aan alle kanten doorheen blies. Dien nacht bouwde Jantje in gedachten voor zijn oude moeder reeds een goed huisje van mergel. Wat hem zelf betreft, wij weten, dat hij zelden in huis sliep. Aan het uiteinde van het dorp Quatre-Salines stond een rjjke pachthoeve voor die pachthoeve lag in den boomgaard een schoone stroomjjt, zesmaal zoo groot als de hut van Jantje s moeder. Dat was eigenlijk het ware verblijf van den kleinen schelpvissclier. Bij had in het stroo een zeer gerieflijk gat gemaakt, en sliep daa

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1