GEMENGD NIEUWS, voor onze stad uitstijgen, om de ande ren bekommeren wij ons niet." Ik zeide, in antwoord. „Maar dok ter, het naaste station is Osnabriick en een besmette zou als hij daar den trein verliet, de ziekte kunnen verspreiden." „Dat doet er niet toe," luidde het antwoord, „dat moeten de lui daar maar weten." Ik kreeg tot mijn geluk met nog een medereiziger een leege coupé en kon dus niet in gezelschap van een ver dacht lijder zijn, en stapte te Osna briick uit, omdat de trein naar Keulen ging. In Rheine werd door een Dr. aan den hoofdconducteur gevr .agd „Heeft u reizigers die direct van Hamburg of Bremen komen „Ja", zeide de con ducteur. „Een heer, die uit Bremen komtdie is echter eerst dezen nacht uit Holland gekomen ep reist nu weer naar Holland terug." Zoo, dan is het in orde", zeide de Dr. De conduc teur vertelde mij dit, om mij door den Dr. niet te laten storen. Aan onze grenzen werd niets gevraagd. Nu weet ge, dat in Bremen de visitatie van Hamburg slechts eene imaginaire is. Nu is het uwe zaak M. de R. te onderzoeken, hoe aan onze grenzen de visitatie zijn zal. Maak desnoods zelfs een reis even heen en weer, en zie met eigen oogen, ge behoeft dan niet te schrijven, „naar wij vernemen", maar kunt zeggen„Wij weten, want wij hebben gezien." Ik zeg u dit in het algemeen belang. Te Nieuwe-Schans zijn hoofd-ambte- naren van de Oldenburgische Staatsbalin aangekomen. Er is besloten, dat de van Oldenburg komende trein op het terrein blijft ten einde te worden ontsmet. Een reserve-trein met het noodige personeel voor de schoonmaak bevindt zich reeds aldaar. Het ontsmettingsgebouw is in gebruik genomen tot tijdelijk oponthoud van Russische emigranten. Zij worden thans over het Nederlandsch gebied vervoerd in daarvoor aangewezen derde klasserijtuigen, die voorzien zijn van het opschrift: „Landverhuizers". De burge meester met het burgerlijk armbestuur inspecteert onderscheidene woningen. Waar het noodig is, wordt nieuw bed- stroo, carbolzuur en kalk om te witten kosteloos verstrekt. YLAARDINGENMet groote in genomenheid kunnen wij mededeelen dat tot adsistentie van Burgemeester en Wethouders, de Heeren J. M. Zembsch Jr., H. Kikkert Czn. en PI. van den Berg, als Gezondheids-Com missie zijn opgetreden, en dat onmid dellijk aan het werk gegaan is tot het nemen van maatregelen voor het geval dat de cholera zich hier mocht ver- toonen. Daartoe is het ziekenhuis aan het Hof geheel gedesinfecteerd en van alle hulpmiddelen zoo voorzien, dat tot een getal van twaalf zieken aldaar kunnen verpleegd worden. Ook is het lijkenhuis goed onder handen genomen. Yerder is men druk in de weer om slooten, riolen, goten, urinoirs enz. in zuiveren toestand te brengen, terwijl varkens- en kippenhokken, waar deze tot veront reiniging aanleiding kunnen geven, verwijderd moeten worden. VI. Ct.) De Katholiekendag te Mainz. De Katholiekendag te Mainz werd Dinsdag vereerd door de tegenwoordig heid van den bisschop dier stad, Mgr. dr. Haffner. De afgevaardigde dr. Lie- ber liiold een rede, waarin hij paralellen trok tusschen het Christelijk gezin en de sociaal-democratie. Hij behandelde verder do verhouding der sociaal-demo cratie tegenover godsdienst, huwelijk en eigendom en wees op de plichten der katholieke vereenigingen, de te dien opzichte door haar verdedigde stellingen te bestrijden. De hoofdschotel der vergadering van Dinsdag was de rede van baron Schor lemmer Alst, een oratorisch meesterstuk. Ook hij sprak over het soialisme, maar wijdde daarbij een woord aan alle strijd vragen van den laatsten tijd. Hij herdacht daarbij rllereerst drie groote bestrijders van het socialisme den overleden bisschop van Mainz, mgr. Von Kettler, Paus Leo XIII en den Keizer. Als de plaats waar de sociale kwestie geboren werd noemde hij de poort van het paradijs, waar de straf der zonde, de banvloek klonk„dis- telen en doornen zal de aarde u voort brengen in het zweet uws aanschijns zult gij uw brood verdienen Heden kenmerkt zich de sociale kwes tie door drie merkwaardige verschijnse len", vervolgde spreker, "eerstens door Let onverholen atheïsme der sociaal democratie ten tweede door het feit dat de beweging zich niet tegen de maatschappelijke nooden en wanverhou dingen richt, maar Troon, altaar, orde, eigendom en familie wil omverwerpen ten derde door de omstandigheid dat de sociaal-democratie een internationale beweging is geworden." De bron van alle ongeluk noemt hij den afgodendienst van het gouden kalf, dat thans vuriger aangebeden wordt dan vroeger door de Joden in de woes tijn, en,* met Heine, het communisme als een kind van het ongeloof op den leerstoel." In den godsdienst en in de vrijheid van zijn onbelemmerde ontwik keling op ieder gebied, ziet spreker het eenige redmiddel voor de bedreigde maatschappij Vóór de Dokter komt. Van verschillende zijden vraagt men wat er als eerste hulp moet worden gedaan met een patient, die door de cholora is aangetast. De Redactie van het N. v. d. D. heeft zich met die vraag gewend tot professor v. O verbeek de Meijer, van wien zij het volgende ant woord ontvangen heeft. Het is zeer de vraag, of het raad zaam is aan den wensch der inzenders te voldoen; immers, een krachtig mid del in de hand van een leek, zal meer kwaad, dan goed kunnen doen. Ik blijf daarom aanbevelen om den raad van den huisarts te vragen en naar diens voorschriften te handelen. De Redactie wordt echter zóó bestornul door schrij vers van ingezonden stukken die ver langen te vernemen wat zij moeten doen zoodra het geval er is en een genees kundige zich nog wachten laat, dat ik meen te moeten zeggen, wat ik in eigen kring toegepast zou wenschen te zien. In de eerste plaats zijn noodig kalmte en moed. Vrees baat niets, doch schaadt in hooge mate de overtuiging dat men de cholerakiem kent en de beste middelen om haar snel te dooden in de bacteriologische laboratoria heeft kunnen opsporen, wekt daarentegen ver trouwen en hoop. Er zijn twee middelen, die als krach tige voorbehoedmiddelen aanbevolen mogen wordenzoutzuur en citroenzuur. De cholerakiem is voor deze stoffen zéér gevoelig en wordt door haar zeer snel gedoodmen kan dus bij het heerschen der aziatisclie cholera in de plaats zijner inwoning op regelmatige tijdstippen, bijv. om de 2 uren, de misschien in de maag opgenomene cholerabacillen dooden door het nemen eener kleine teug van eene der beide volgende oplossingeneen half gram verdund zoutzuur dor Pharma- copoea Neerlandica III in 1 liter water, of wel 1 gram citroenzuur in 1 liter water. Het eerstgenoemde middel is aan bevolen door Rossbach, het ander door J. de Christmas. Wordt men ongesteld, onder de verr- schijnselen, waardoor de cholera zich openbaart, dan legge men zich te bed en trachte aan het zweeten te komen warme roode wijn, warme kruiken desnoods krachtig wrijven van de huid; bij hevig braken champagne. Daarbij groote reinheid van het beddegoed. De bovengenoemde middelen, zoutzuur en citroenzuur kunnen thans niet meer baten, omdat de cholerakiemen dan reeds in het darmkanaal zijn. Ondo de geneesmiddelen, die in staat zijn de cliolera-bacillen snel te doen dooden, en wel 't bijzonder creoline en kaneelolie zou ik het laatstgenoemde verkiezen Vijftienhonderd vrouwen van ver schillenden stand en rang hebben te Toulouse eene Vereeniging opgericht, welker leden zich verbinden om nimmer des Zondags te koopen, geen boodschap pen op dien dag aan te nemen en hare Idandizie te weigeren aan winkels die dan open zijn. Een beruchte Zutfensche schutter, die eenigen tijd geleden te paard op het ap pel verscheen, daar hij beweerde, niet vroeg genoeg daar ter plaatse kon zijn, scheen Maandag-middag weder geen tijd te hebben gehad, om, behoorlijk gekleed, zooals een goed schutter betaamt, zijn schuttel-plicht te vervullen. Zoo zwart als een schoortseenveeger (hij had den gelieelen dag in het gruis gewerkt), op zijn klompen, had hij zijn uniform aan getrokken, en als een jager, met het geweer over zijn rug, kwam hij zich nu aanmelden. De nieuwe dienstregeling op den spoor weg tusschen Zwolle en Kampen en de prijsverlaging heeft tengevolge gehad dat sedert 1 Juli jl. circa 30,000 per sonen van Zwolle naar Kampen zijn gereisd. De meerdere ontvangst beloopt in hetzelfde tijdvak pl. m. f 3000 meer dan het vorige jaar. Het verkeer is in het algemeen dus in zeer belangrijke mate toegenomen. Woensdag-avond hadden er gedurende en na afloop van de séance van Sequah. te Deventer, waarbij eene groote men- schenmassa op de been was, eenige on geregeldheden plaats. In het gebouw waar het Leger des Heils zijne samen komsten houdt, werden door eenige jon gens, die socialistische liederen zongen, de ruiten ingeworpen de maréchaussées, die het gebouw wilden doen ontruimen, ondervonden tegenwerking van eenige zich daar bevindende huzaren. In de Singelstraat te Groningen was Zaterdag-avond, ten huize van den voermansknecht B. een feestelijk gestemd gezelschap bijeen. Eensklaps werd B. vermist, en vond men hem later onder aan de trap van zijn bovenwoning liggen. Naar boven gedragen, bemerkte men spoe dig dat liij reeds overleden was. Hoogst waarschijnlijk is hij van de trap gevallen, waarbij zijn nek is gebroken. De pret eindigde dus allertreurigst. De overledene laat een vrouw en drie kinderen na. De heeren van den gemeenteraar te Laibach hebben het in hunne jongste vergadering zeer druk gehad over dames sleepjaponnen. Het voorstel van den gezondheidsraad te Krain om het dragen van slepen te verbieden om het na- deelige stof en bacterie verspreiden kwam er ter sprake en een raadslid stelde voor, een „sleepjaponnen-belas ting" in te voeren van f 4 per jaar. Dit voorstel werdt echter verworpen door den Raad, die een door Dr. v. Valenta voorgestelde resolutie aannam, waarbij de wensch werd uitgedrukt, dat dames vrijwillig het dragen van slepen op straat zullen nalaten. Het bestuur van de ammunitiefabriek te Spandau heeft bepaald, dat de ar beidsters voortaan zonder corsets op het werk moeten komen. Er is namelijk gebleken, dat het grootste aantal dei- plotselinge flauwten, die ten gevolge der groote hitte voorkwamen, voor een deel te wijten zijn aan het nauwe in rijgen. Op do overtreding der bepaling is boete gesteld. De werkstakers moeten dus in haar eigen belang trachten haar ij delheid te overwinneu. Zoo is dus ook het corset een „slachtoffer van de Hitte" geworden. Nog is een der gekwetsten bij het spoor wegongeluk van Brussel overleden, nl. de abt Van Hammée, wiens beide beenen waren verbrijzeld. Deze is de vierde en er zijn nog 6 ernstig ge wonden. Onder de ongekwetst geblevenen behoorde een Gentsche familie van zes personen, die juist een groote rondreis door Europa begonnen. Nauwelijks hadden zij zich door de ruïnes van den trein van Antwerpen een weg gebaand, of zij stapten in een fiacre, een duren eed zwerend, dat men ze niet meer in een spoortrein zou vangen. Zij ga ven hun Europeesche reis op en keerden per rijtuig met twee paarden naar Gent terug! Dinsdag vonden op de lijn Brussel Antwerpen twee nieuwe spoorweg ongevallen plaats tengevolge van den slechten staat van het materieel. Ten gevolge van een gebrek aan de loco motief had de expres naar Holland van 6 u. 10 m. 's morgens een vrij lang oponthoud nabij Schaarbeek. Bij Contich ontspoorde een goederentrein, waarbij verschillende wagens werden omgeworpen. Beide ongelukken ver oorzaakten een groote verwarring in het vervoer, doch persoonlijke ongelukken waren niet te betreuren. Een medewerker van het Journal de Brunettesdie zich in den trein van Ant werpen bevond, waarmede het ongeluk te Brussel is gebeurd, deelt mede, dat hij, uit het portier kijkende, den ex pres-trein van Ostende zag naderen. Onmiddellijk trok hij de beenen op de bank, en dadelijk daarna had de botsing plaats. De zoldering van het compar timent werd opgelicht, de banken op geschoven, de beschotten spleten vaneen. Vastgeklemd tusschen de banken, bracht de journalist eenige onaange name oogenblikken door alles wat ik gelezen had, vertelde hij, over de beste wijze om zich te beschermen tegen scherven, glas en splinters, kwam mij weer in de gedachten. Ik had volko men besef van het gevaar waarin ik mij bevond. Robert Dall, een bekend astronoom, heeft berekend, dat de zon nog onge veer 4.000.000 jaren te schijnen heeft, voordat zij uitgebrand zal zijn. Hij beweert, dat zij reeds vier vijfde van haar aanvankelijk warmte- en lichtgevend vermogen in het heelal uitgestraald heeft en het mag als zeker worden aangenomen, dat zij dit eenmaal geheel zal verliezen, zoo niet in de eerste vier millioen dan stellig binnen tien millioen jaren. Dus er is nog tijd bij Tengevolge van de plotseling ver meerderde aanvraag naar ontsmettings middelen zijn de prijzen van bijna alle desinfecteerende stoffen gerezen. De prijs van ruwe carbol b.v. was tot heden reeds 100 pet. gestegenmen verwacht, dat het morgen wel 150 pet. zal zijn. Ook de vraag naar creoline is bijzonder sterk. Van dié stof schijnt echter de voorraad grooter geweest te zijn, zoodat het vermeerderd verbruik tot heden nog geen noemenswaardigen invloed op de prijzen gehad heeft. Er zijn te Amsterdam uit Hamburg belangrijke orders voor carbol gekomen. Professor Henry Nettlesliip van Ox ford is bij een bestijging van den Mont- Blanc, waarbij twee gidsen hom verge zelden, door slecht weer overvallen, waardoor men de hutten niet kon vin den en een dag en nacht in een sneeuw storm ronddwaalde. De professor is van koude en ontbering bezweken'. De dood van dezen geleerde wordt in Engeland zeer betreurd. ééN DROPPEL GOEDE KANEELOLIE MET lÉN DROP PET. VENKELOLIE IN EEN WIJNGLAS VOT. WATER ELK KWARTIER, ZOOLANG DE VERSCHIJNSELEN DER ZIEKTE NIET BEDAREN. Verkiest men creoline, dan zij het die van William Pearson Co. en neme een volwasene, naar den raad van Dr. J. Groneman, daarvan 5 gram in een gewoon drinkwaterglas, half vol water, in eens in; een kind neme 2 tot 3 gram; wordt het ingenome terstond uitgebraakt, dan worde de gift onmid dellijk herhaald. Inmiddels wordt een geneeskundige geroepen!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3