Dagblad voor Schiedam en Omstreken, bureau ^oogstraat 317. a 15de Jaarg. Woensdag 7 September 1892. No. 4378. ALGEMEEN OVERZICHT. - Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: 32) 11) lAi) übtisHiemesiten op dit BSasi wofden dagelijks aangenomen. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 {Stsbl. No. 124.) ||1IIIII[IIIIIÜIIMIIIIIIIIII»IIW:W»II)MMIII|! Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 6 September '92. In dezen tijd van stilstand der par lementaire werkzaamheden, nu de groote bronnen voor het politieke nieuws ont breken, worden zelfs de eenvoudigste zaken met de politiek in verhand ge bracht. De Russische minister baron Von Giers volgt thans een kuur te Aix- les-Bains en zal daar binnenkort een beleefdheids visite ontvangen: van den heer Ribot, den Franschen minister van huitenlandsche zaken. Natuurlijk wordt een en ander met de politiek in ver hand gebracht! De organen der triple- alliantie nemen met groote voldoening een artikel over uit de Novoie Wremia van St. Petersburg, dat ten doel schijnt te hebben alle staatkundige beteekenis aan de reis van Yon G-iers te ontnemen. Men meent hieruit te kunnen afleiden, dat er eene verandering is gekomen in de politiek van het Czarenrijk en Alexan der neiging gevoelt, zich van Frank rijk af te scheiden en de vriendschap van het Drievoudig Verhond te winnen. Natuurlijk worden daarbij ook in her innering gebracht de onderhandelingen welke tusschen Rusland en Duitschland worden gevoerd met het doel een tol- overeenkomst te sluiten. Van heide zij den is men blijkbaar de oude tarieven- oorlog moe, maar hieruit te besluiten, dat alles couleur de rose tusschen de beide keizerrijkenis en dat de kennisgeving in de Novoie Wremia het begin is van eene toenadering mag minstens genomen zeer voorbarig worden genoemd. Tusschen de officieuse en do echte waarheid be staat een zeer groot verschil en men heeft dikwijls juist het togen deel te gelooven van hetgeen in offlcieuse bladen verzekerd wordt. En wat nu de onder handelingen tusschen St. Petersburg en Berlijn betreft, vooral Rusland heeft er be lang bij dat aan den douanen-strijd spoe- 'dig een einde kome, want naar het zich NA Alt HET FllANSCH. vr 1de als het ware een wonder. Op kppi-p°nê'e dat mijnheer Hue terug zou tp ,nii',.ri"l de,bescheme^e nevelsluier scheen de stem 'vin -eu °P het «ogenblik, dat hij, Z1J" vaderlijk hart en de stem z v maaS beantwoordende, hij zich zeiven zeian avond zal zij komen ver scheen hem het manna. Niet een manna, dat van den hemel viel, want het dreef over de zee heen. Het was een mandje, een lief, net gevloch ten mandje, waaruit de punt van een tarwe brood te voorschijn kwam. Ditmaal was het geen zinsbegoocheling, het was een brood, een groot, z waar brood, zooals het in den omtrek van Saint Jean gebakken wordt. Het mandje kwam niet den vloed aange dreven. Mijnheer Hue begon waarlijk als een kind laat aanzien, zal de oogst ook dit jaar weder zeer tegenvallen. En met zulke dingen in 't verschiet, is het een kwade zaak, een tarieven-oorlog te moeten voeren. De laatste berichten omtrent het verloop der cholera luiden iets meer geruststellend. Blijkbaar oefent het meer koele weder der laatste dagen een gun- stigen invloed op den gezondheidstoe stand uit. Nadat prof. Virchow uit Rusland was teruggekeerd, had er te Berlijn eene bijeenkomst plaats van de stedelijke gezondheidscommissie. Al de aanwezigen die men als werkelijke des kundigen kan beschouwen daar onder hen behalve Virchow, mannen waren als Guttinann, Soimenberg en Spinola, bestuurders van de groote stedelijke ziekenhuizen, waren het er over eens en stelden als aan geen twijfel onder hevig vast, dat de gezondheidstoestand te Berlijn volstrekt gunstig te noemen is en dat van eene cholera-epidemie in Berlijn niet kan worden gesproken. Het is nu tien dagen geleden, dat het eerste geval van werkelijke cholera te Berlijn werd geconstateerdtotnu- toe is het aantal gevallen volgens de commissie uiterst gering geweest. Men vertrouwt dan ook, dat er alle moge lijke kans bestaat om de plaag ook verder met goed gevolg te weren, mits slechts, gelijk tot nu geschiedde, streng de hand wordt gehouden aan het toe passen van de noodige voorzorgsmaatre gelen. Niettemin werd besloten in de ver schillende wijken der stad hospitalen in te richten, welke voor eventueele cholera gevallen kunnen dienst doen. Hierdoor is de veiligheidsdienst gedencentraliseerd en niet meer, gelijk totnutoe tot het bekende ziekenhuis van Moabit beperkt. Volgens de van Hamburg ontvangen berichten kwamen aldaar totnutoe 6124 ziektegevallen voor waarvan 2676 met doodelijken afloop. Men blijft echter hardnekkig vermeenen, dat deze ver schrikkelijke cijfers nog te laag zijn te loopen. - Toen hij naderbij kwam, kon hij zien, dat er nog' iets meer in was. Het mandje bevatte bovendien een flesch wijn en twee heerlijk gebraden kuikens. Mijnheer Hue zette zijn voeten in het water, en maakte zich gereed, om in het voorbijdrij ven het zoo begeerde mandje met het kruis van zijn degen aan te houden. Maar plotseling lieten zijn vingers loszijn degen ontschoot hemhij werd bleek als de dood, en slaakte een kreet van smart. Hij had Reine's mandje herkend Reine! Ongetwijfeld had zij den zeearm over willen zwemmen. Zij wist, dat haar vader op haar wachtte. Reine o, Reine De grijsaard sloeg de beide handen voor zijn aangezicht, en tranen biggelden door zijn be vende vingers. Intusschen dreef het allerliefst mandje van den oever af, en voerde het brood, de flesch en al het overige mede. Mijnheer Hue had de gelegenheid laten ontglippen. Nu kon hij het mandje, dat wegdreef en met zijn kostbare lading weldra om zou slaan, niet meer grijpen, al zou hij ook hebben gewild. Maar mijnheer Hue dacht er niet aan. Zijn kindzijn lieve, arme Reine Zijn hart reet vaneen. Als hij zijn oogen opsloeg, vreesde hij een Verscheidene ziekte- en begrafenisfondsen zijn in moeilijkheden geraakt. Men spreekt van ernstige bedreigingen met niet-betaling. Ook in de eigenlijke han delswereld dreigen menigvuldige moei lijkheden. In een stedelijk verplegings- huis te Hamburg bevinden zich ongeveer 100 kinderen, wier ouders krank liggen in het hospitaal of reeds overleden zijn. Hoewel er dagelijks bloedverwanten komen om eenige kinderen uit het huis te nemen, vermeerdert het aantal dezer arme weezen nog gestadig. Te Bruns- wijk en in andere steden heeft de politie bevolen, dat vreemdelingen alleen in de hotels mogen worden opgenomen, wanneer zij de noodige papieren bij zich hebben. Hiermede wil men er toe komen, dat alle personen, uit besmette oorden overgekomen, der overheid bekend wor-^ den en door geneeskundigen worden onderzocht. De stoomboofcen naar Kopen hagen via Stettin hebben de vaart ge staakt. Daarentegen is de dienst via Warnemünde weder geopend. Volgens de Nordd. Allg. Zeiinng heeft de Keizer de voorstellen ontvangen en onderzocht van den rijkskanselier, den staatssecretaris voor binnenlandsche zaken en den Pruisisclien minister van oorlog, en is er besloten, dat de keizer- manoeuvres van het 8 en 16 legerkorps niet zullen plaats hebben. De president der Fransche republiek, de heer Carnot, maakt thans een reisje door het zuidoosten van het rijk, waar bij de politieke demonstraties niet ont breken. Te Chambery, waar hem een feestmaal werd aangeboden, hield de President een rede, waarin hij de be volking van Savooie ten zeerste prees voor haar trouw en aanhankelijkheid. Hij roomde het vooral, dat zij het bij zonder belang had achtergesteld bij het algemeen belang. De strijd der partijen moet, zeide de heer Carnot, wijken voor den wil des volks, alle levende krachten der natie te vereenigen rondom den standaard der Republiek. Het is een bewijs van vaderlandsliefde er naar te streven, Frankrijk te doen bloeien en geëerd te maken bij alle andere natiën. Daarmede wordt aan de wereld ver trouwen ingeboezemd jegens de Repu bliek. De secretaris van den president der republiek heeft den te Aix-les-Bains vertoevenden koning van Griekenland medegedeeld, dat de President hem een bezoek zal komen brengen. De heeren De Freycinet en Ribot, ministers van oorlog en buitendsche zaken, hebben den koning van Griekenland en den hertog van Leuchtenbcrg een bezoek gebracht. Voor het ministerie van openbare werken te Lissabon had gisteren eene manifestatie plaats van werkelooze arbei ders. De minister heeft hun geant woord, dat hij geen verbetering kan brengen in hunnen toestand. De werk lieden yderpen zich toen op de gebouwen van het ministerie, maar de politie dreef hen uiteen. Vele personen zijn gearres teerd. Ook in Amerika blijft de werklieden kwestie aan de orde van den dag. Ter wijl een pleizierboot Zaterdag-avond Homestead passeerde, hebben eenige pas sagiers beleedigende kreten aangeheven tegen de vrije werklieden, die in de fabrieken van Carnegie arbeiden. Een detachement troepen ging onmiddellijk op een schip, zette de stoomboot ach terna, klampte die aan en volbracht een charge met de bajonet op de pas sagiers. Dit verwekte een groote paniek waarbij een vrouw een beenbreuk be kwam en vierk inderen ernstig gekwetst werden. Er werden 25 passagiers ge arresteerd, onder beschuldiging dat zij hadden getracht wanordelijkheden uit te lokken. stuk van een kleed, een sluier, iets verschrik kelijks te zullen zien De nevel was geheel opgetrokken. Mijnheer Hue verzamelde al zijn moed, en keek voor zich uit. Het water vloeide vreedzaam voor hem heen, en viel langzaam. In de verte verhief de Berg Saint Michel, statig en lier, de kroonlijsten zijner stoute ge bouwen ten hemel. Tusschen hem en den Berg kwam een meisje, bevallig als een hinde, en door een zonnestraal beschenen, ijlings aangesneld. Reine Reine De hinde keerde zich om, en wierp hem over den zeearm een kus toe. De oude Maurever sloeg zijn betraande oogen hemelwaarts, en dankte zijn Schepper. 't Was Reine wel, die daar ginds liep, en zich van hem verwijderde, 't was ook haar mandje wel, dat de oude Maurever op het punt had gestaan met het kruis van zijn degen naar zich toe te trekken. Na aan een schot van den schildwacht op het plat kloosterdak ontkomen te zijn, was Reine tusschen de rotsen, die aan de zijde der kapel van den heiligen Aubertus naar de zee afloopen, verdwenen. Daar had zij eenigen tijd gewacht, en toen zij de eerste stralen van den dageraad zag gioren, was zij den berg omgeloopen, om Tom- belène te naderen. De ebbe had het strand tusschen de beide rotsen nog niet droog gelegd. Reine stond voor een soort van snelvlietenden stroom. De dag begon aan te breken. Zij wilde van de mist gebruik maken, en begaf zich dapper te water. Maar reeds bij de eerste streken, die zij deed, voerde de stroom haar mede. Zij was genood zaakt, haar mandje te laten glippen, en terug te keeren. Dat veroorzaakte den lijdenden grijsaard vier-en-twintig uren wachtens. Reine wist zulks. Dit pijnigde het arme kind verschrikkelijk, toen zij langs het strand liep maar, behalve dat de ebbe haar voorraad had weggevoerd, kon zij overdag niet naar Tombelène gaan, zonder het geheim der schuilplaats liaars va ders te verraden. De weg, dien zij nog moest afleggen, om het dorp Saint Jean te bereiken, was lang, want wegens de aanwezigheid van Mèloir's soldaten, kon zij het strand van Bretanje niet overste ken. Zij moest in Normandië blijven tot aan het vaste land, waar de heggen dan haar tocht konden dekken. Zij was zeer vermoeid en bijna moedeloos. Als Jantje haar de beurs van Méloir niet afgenomen had, zou zjj aan den anderen kant vaii Avrauches, in het dorp Genest of elders den nacht afgewacht, levensmiddelen gekocht, en tegen het vallen van den nacht van de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1