falen. |Bogf £iijk' BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS. Handelsberichten. Zeetijdingen. De Fransche gezant, de heer Louis Legrand, is gisteren naar Soestdijk ver trokken om aan H. M. Koningin Emma een ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina dooi den President der Fransche republiek eigenhandig geschreven brief te over handigen, waarin HH. MM. geluk ge- wenscht wordt met dit heugelijk feit. Bij dien brief is gevoegd een prachtig eetservies, in de fabriek te Sèvres ver vaardigd, en bestemd voor H. M. Konin gin Wilhelmina. Men is volgens de Haagsclie kroniek der N. Gr. Ct. aan bijna alle departe menten zeer druk in de weer om de belangrijke voorstellen, die in de door H. M. de Koningin-Regentes persoonlijk uit te spreken troonrede zullen worden aangekondigd, spoedig gereed te hebben vervolg van de belasting-voorstellen, defensie-wet, kiesrecht-hervorming, leer plicht en onderscheidene belangrijke zaken op 't gebied van rechtswezen en sociale wetgeving. Men kan zicli op een welvoorzienen parlementairen disch voor 189293 voorbereiden. Ten stadhuize in Den Haag zijn geen nieuwe gevallen van cholera aangegeven. De Rus, die aan het Ziekenhuis aldaar wordt verpleegd, is nog niet ont slagen, doch zijn ongesteldheid is zoo goed als geweken. Uit Maassluis wordt ons gemeld, dat het jongste voorschrift omtrent quaran taine-schepen luidtAls er geene ziekte verschijnselen bij de opvarenden gedu rende de laatste vier dagen geconsta teerd, beddegoed, lijflinnen en kielwater ontsmet zijn, en kielwater en drinkwater zijn vernieuwd, dan kan vrije doorgang worden verleend. Deontsmettingskosten bedragen per schip tien gulden. Dat het bezoek van HH. MM. aan Haarlem, 'twelk den 7n dezer zou plaats hebben, en waarvoor reeds groote toe bereidselen gemaakt zijn, is uitgesteld, geschiedde op advies van den genees kundigen inspecteur dr. Ruijsch en Hr. Ms. arts dr. Yan Tienhoven. Daar alles voor de ontvangst zoo goed als gereed is, is de teleurstelling niet gering. Zondag-avond is door iemand te Haar lem het zeldzaam voorkomend verschijn sel van een maan-regenboog waargeno men. De boog teekende zich vrij scherp begrensd tegen een zwaar wolkgevaar te in het noorden af en was van 8 uur 31 min. tot 35 min. duidelijk zichtbaar. Het zuidelijk en oostelijk deel des he mels was tot ver over het zenith bijna volkomen helder; in zuidwest, west en noordwest veel cumulo-nimbi. De wind was zeer zwak noordelijk. Tusschen 8 uur 37 min. en 41 min. viel een weinig fijne regen. Kleuren kon de waarnemer in den boog niet onderscheiden. Dezer dagen is te Amsterdam door twee rijkscommiezen eene belangrijke aanhaling gedaan van 1440 kilogram zachte zeep, vervoerd op twee wagens, waarvoor tot dekking van den vervoer eene accijnsquitantie werd aangeboden, die reeds te voren voor eene dergelijke hoeveelheid gediend had, terwijl men de wettige herkomst van de zeep niet heeft kunnen rechtvaardigen. Aangezien van de 2000 bij Laren gekampeerde militairen slecht een vijftal opkwamen voor de te Naarden te houden godsdienstoefening, zal, volgens bevel van den Minister van Oorlog, de gods- dienstoeioning in het kamp-zelf gehouden wordenB.) De uitvoering van den bouw van het Nederlandsche gasthuis voor be hoeftige en minvermogende ooglijders te Utrecht is opgedragen aan den heer Chr. Wegerif, te Apeldoorn, voor f137,900. Uit het onderzoek naar den toestand van het Merwedekanaal ingesteld naar aanleiding eener interpellatie in den ge meenteraad, te Amsterdam, waarbij de aandacht van het dagelij ksch bestuur werd gevestigd op klachten over verondieping, moet zijn gebleken, dat werkelijk op sommige punten de vaargeul niet meer op diepte is en het oorspronkelijke dwarsprofiel niet onbelangrijke wijziging heeft ondergaan. Een geval van cholera nostras aan boord van een uit Antwerpen naar Dordrecht aangekomen schip werd giste ren door den geneeskundigen inspecteur bevestigd. Voorzichtigheidshalve zijn maatrege len voorgeschreven als bij cholera asiatica zouden zijn toegepast. De ontsmettingsmiddelen, die thans gebruikt kunnen worden, zijn voorna melijk ruw carbolzuur, een liter opeen emmer water. creoline, een liter op drie of vier emmers water. chloorkalk in poedervorm, om in privaten te strooien. De grensbeambten en maréchaussees hebben een waggon landverhuizers, met een goederentrein gisteren aan het station Vlodrop aangekomen, laten afhaken. Daar er geen locomotief meer was om hen verder te brengen, zijn zij weder naar Pruisen teruggetrokken. ook, dat zoowel onze regeering als vele gemeentebesturen en apothekers ook in Indië de Amsterdamsclie creolin vragen. ZWOLLE. Gister-morgen tusschen 4 en 5 uur ontstond brand op den stal van het boerenhuis van H. Stremmelaar in Dieze tijdens H. S. naar het land was om de koeien te melken. Doorliet aanwezige hooi is alles afgebrand. Huis en inboedel waren verzekerd. OUD-BEIERLAND. Commissarissen der hoogdrukwaterleiding-maatschappij hebben besloten toe te laten, dat tijdens het voorkomen van cholera-gevallen in Europa niet-geabonneerden van de ge- abonneerden water uit de leiding ont vangen. Creolin. Als een zeer krachtig middel tot dooding der typhus- en de cholera-bacil- len wordt thans door deskundigen het creolin aanbevolon, te meer omdat het in betrekkelijk groote hoeveelheden kan worden aangewend zonder schadelijke gevolgen. Dr. For ster, hoogleeraar voor de gezondheidsleer aan de Amsterdamsclie Universiteit, heeft reeds in 1889 over deze stof onderzoekingen ingesteld in zijn laboratorium te Leiden en wol om het creolin van Pearson, een Engelsch prae- paraat waarvan de samenstelling geheim werd gehouden, in zijne werking te vergelijken met dat hetwelk de Maat schappij voor Chemische Industrie te Am sterdam in den handel had gebracht. Volgens zijn uitvoerige mededeelingen, in de Münchener Medic. Wochenschrift no. 26 van 1889 opgenomen, gelijkt niet alleen het creolin der Maatschappij voor chemische Industrie uitwendig en, blijkens het onderzoek van prof. Gunning, ook in scheikundige samenstelling op dat van Pearsonmaar is de doodende werking op bacteriën van typhus, cholera en berri-berri even krachtig. Hij vond o. a. dat cholera-bacillen, in bouillon gekweekt, door een bijmenging van 2 pet. en zelfs van 1 pet. van beide soorten van creolin reeds binnen één minuut werden gedood. Bij gebruik van het Amsterdamsclie creolin ter sterkte van slechts 0.9 per mille was reeds een werking op de cholerabacillen duidelijk merkbaar, maar het gaat lang zamer en na 15 minuten waren nog enkele bacillen in leven. Bij gebruik van 0.95 per mille echter waren zij binnen 15 minuten gedood en na minuten reeds werd nog slechts een klein getal levend gevonden. Prof. Foster verklaarde dan ook, dat „het creolin der Amst. fabriek, waarmede hij zijn proeven nam, als ontsmettingsmiddel, niet achterstaat bij dat van Pearson." De directie der fabriek schrijft dan De hoogeerw. pater Andr. Frühwirth, generaal-overste der Dominicanen-orde te Rome, bezocht in de vorige week het klooster Trans Cedron te Venlo. Een schildwacht geplaatst onder Wit tem aan een hoeve besmet door mond en klauwzeer, werd door eenige personen aangerand. Er werd getracht hem te ontwapenen, waarop liij een schot loste en een der aanranders in de zijde en den arm trof. Sequah komt Dinsdag te Nijmegen tot het geven van „séances." Daartoe is door hem de-concertzaal der groote sociëteit afgehuurd. In het Friesche gehucht Hantuma Uitburen heeft een droevig ongeval plaats gegrepen. Een 9-jarig meisje was alleen thuis gelaten en had van hare tante de opdracht den pot te koken boven een vuur, dat met lcoolzaadstroo gestookt werd. Het meisje waagde zich te dicht bij het fel vlammend vuur, en toen tan te thuis kwam, vond zij het kind ge heel verschroeid op den vloer liggen, Het leefde toe nog, maar spoedig gaf het den geest. De Saenredamstraat te Amsterdam trok Zaterdag-avond honderden kooplus tige menschen. Een broodbakker aldaar had in zijn brooden geld gedaan, en menige huismoeder deed zeer begrijpelijk, bij dezen bakker haar inlcoopen. Voor wie een gulden, een kwartje of een dub beltje vond in het brood, was de avond naar verhouding van het te voorschijn komende geldstuk, goed. Het spoorwegongeluk te Brussel vindt volgens de commissie van onderzoek zijn oorzaak in den aanleg van den weg, in de kromming van den weg. Geen der spoorwegbeambten kan worden verant woordelijk gesteld. De toestand der ge wonden is zeer bevredigend. Het vraagstuk der bestuur bare luchtschepen. Blijkens de proefnemingen van Trouvé schijnt de oplossing dezer vraag een stap vooruit te zijn gegaan. Hij vertoonde aan de Académie franqaise een mo del van zijn „aviator" die naar de oudste proefnemingen geheel en al een navolging van een levenden vogel is, doch waaraan een zeer vernuftig mechanisme is aangebracht, ter bewe ging van de vleugels. Deze zijn aan elkander verbonden door een gebogen buis, waarin bij tusschenpoozen ont ploffingen worden te weeg gebracht wor den, die de gekromde buis strekken, en aldus een krachtigen vleugelslag doen ontstaan. Met twaalf door patronen te weeg gebrachte ontploffingen vloog het model een heel eind weg. In het groot uitgevoerd, zal voor de ontploffing een mengsel van waterstofgas en lucht ge bezigd worden. Opmerkelijk was het langzame nederdalen van het model na geëindigde vlucht. BEURS TE SCHIEDAM, 7 Sept. 1892. Moutwijn, f8. Verhandeld: f73/s a 1/2. Stemming: iets beter. Jenever f13.50. Amst. proef f14.75. Spoeling. Vereeniging f 0.90. Berlijn, t Rog-ge, Sept./Oct. Oct./Nov. Nov./Dec. (Slotk.) Spiritus Sopt.^ct; Meell2Merk.l.md. 12 Oct. Rogge, loop. md. Oct. I Spirit. Sept./Oct. j Nov./Dec. 142.75 35.— 34.10 19.25 14.50 50.80 50.80 14, 14.10 23.— 23.625 New-York. Mais o.— 144,- 143.75 34^0 33.20 19.25 14.50 50.40 50.50 14.— 14.25 22.875 23.50 10.551/3 Voor de gouden bruiloft van het groot hertogelijk vorstenpaar van Saksen Weimar (8 Oct. e. k.) schrijft Ernst Wildenbruch met hertog Bernhard van Weimar een gelegenheidsstuk. Verder heeft Richard Voss den tekst ontworpen voor een vortooning van tableaux vivants. Ook de te Berlijn bestaande vereeniging Nederland en Oranje heeft besloten, een hulde in bij zonderen vorm aan den Groot hertog en de Groothertogin te brengen. Te Marseille hadden er eergisteren gewelddadigheden plaats in eene tent, waar een stierengevecht aangekondigd was. Het publiek, verlokt door de aan kondiging dat er een stier gedood zou worden, was in groote getale opgekomen. Maar bij de voorstelling ontstond er een geschil tusschen het bestuur der onderneming en de toreadors. Dezen wei gerden daarop te vechten. Het publiek, dat reeds ontevreden was over den Imo gen toegangsprijs, zette zich nu aan het werk 0111 de banken af te breken, wierp do banken in het renperk en stak die in brand. Daarna ging het al zin gende A la lanterne dansen rondom de vlammen Een medewerker van den Temps heeft den heer Deloncle ondervraagd over zijn plan ter vervaardiging van een teles coop, die in 1900 ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling gereed zal zijn en die de maan op een meter afstands ter bezichtiging zal brengen. Deloncle heeft verklaard, ondanks den twijfel van verscheidene geleerden, het volste vertrouwen te hebben in liet welgeluk- ken van zijn plan. De kosten zullen omstreeks 2millioen zijn. De spiegel zal eene dikte hebben van vijftig cen timeter. Amsterdam. 6 Sept. Rogge op lev. lager per Oct. f142; per Maart f137, 136. 7 Sept. Rogge op lev. De markt opende lager doch sloot vast; per Oct. f140, 139, 140, 141; qier Maart f136, f135, 136, 137, 136. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 6 Sept. 1.65 M. 7 Sept. 1.63 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.10 Disconto 2 pCt. Parijs -48.07'/i 21/2 Antwerp. - 47.97 J/2 2*/2 Newcastle, aangekomen 6 September, s.s. Monkshavenkapt. J. S. Smith, van Schiedam. Leith, aangekomen 7 September, s.s. Concurrentkapt. A. Füchsen, van Schie dam. Schiedam, vertrokken. 6 September, s.s. Agathekapt. G. Kondruhn, naar Antwerpen. Reval, vertrokken. 6 September, s.s. Essexkapt. D. Burgers, naar Schiedam. GEBOREN5 Sept. Jacobus, zoon van W. de Bie en G. C. Nauman, Lange Kerkstraat. 6. Cornelia, dochter van C. Rigters en C. M. Verver, Nieuwe Haven. OVERLEDEN6 Sept. Hendrika Elisabeth Margaretha Buijtenhek, oud 5 maanden, Visscherstraat. GEHUWD7 Sept. J. van Leeuwen en A. Hittinger. C. A. den Outer en M. Tettelaar. J. H. Nijs en C. M. But. 6 Sept. 3 Sept. 7 Sept, 6 Sept.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3