Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau ^oogstraat 317. algemeen overzicht. 15de Jaarg. Vrijdag 9 September 1892^ No. 4380. Feuilleton. Binnenland. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN Is het gedaan riep Morgan. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1-50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 [Stsbl. No. 124.) Van 16 regels0-60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 8 September '92. De werklieden-beweging neemt in Engeland steeds grooter verhoudingen aan en is door het optreden der nieuwe regeering te meer op den voorgrond ge steld immers het is bekend, dat Glad stone zijn succes voor een groot deel aan den steun der werkliedenpartij heeft te danken, zoo zelfs dat de werkmans vertegenwoordiger Thomas Burt vice- minister van koophandel is geworden, terwijl circa twee honderd parlements leden door den steun der werklieden gekozen, meer of min een imperatief mandaat ontvingen om de werkmans- belangen te behartigen. Jl. Maandag is te Glasgow in Schotland het jaarlijksch congres der Trades-Unions geopend, dat door 500 gedelegeerden als vertegen woordigers van 1.225.000 werklieden bezocht werd. Een groot deel der aldus vertegenwoordigde werklieden wil op reglementeering van den werkdag door den Staat aandringen, en heelt dat ook bij de verkiezingen zoo luide uitge sproken, dat de afgevaardigde Broad- hurst, die hen vroeger vertegenwoor digde, maar geen staatsinmenging wil, er door ten val werd gebracht en dat zelfs de zoo populaire minister John Morley te New-Castle gevaar liep, doch de meerderheid der Trades- Unions schijnt nog aan het steeds met zooveel fierheid en succes verkondigde selfhelp vast te houden en in elk geval geen staatshulp van Engeland alleen te willen, daar dan de concurrentie van andere staten voor den slechts 8 uur werkenden En- gelschman doodelijlc zou worden. Ook op het te Liverpool te houden werk lieden-congres, onder presidium van Watkin, zal de noodzakelijkheid van internationale regeling betoogd en daar om een internationaal congres ter be spreking van de kwestie van den acht- urigen werkdag voorbereid worden. Volgens alle berichten blijft de cho lera te Hamburg steeds in hevige mate voortwoeden en schijnt de vreeselijke ziekte er zelfs nog verergerd te ziju. Van Dinsdag- tot Woensdag-middag werden er aangegeven 702 ziekte- en 333 sterfgevallen. Daaronder zijn ba- grepen 266 ziekte- en 154 sterfgevallen van Dinsdag; de overige zijn de latei- gedane aangiften. Inmiddels blijkt uit de cijfers niet zeker, hoevelen er wel de prooi worden van de gevreesde ziekte. Terwijl de officieele cijiers op dit punt zoo grootelij ks verschillen met de niet- officieele, wordt in een particulier tele gram van Hamburg aan de Köl- nisc/ie Zeitung onder dagteekening van 6 dezer gemeld. „Zooeven werd mij nog officieel bevestigd, dat er nog 1300 lijken onbegraven liggen; voorts dat er ruim 5000 personen aan de ziekte zijn overleden." Daarentegen wordt van eene andere zijde gemeld, dat liet ge meentebestuur thans echter maatregelen heeft genomen, waardoor de begrafenis van lijken uit de lijkenhuizen voortaan binnen 24 uren zal kunnen plaats heb ben. Wat daarvan zij, er zal nu spoedig eenige zekerheid omtrent de cijfers kun nen volgenwant volgens de Ilamb. Corresp. heeft de cholera-commissie aan het statistiek-bureau van de directie der belastingen opgedragen, alle totnu- toe openbaar gemaakte cijfers betref fende ziekte- en sterfgevallen eene her ziening te doen ondergaan, en zich nu onmiddellijk, in plaats van het genees kundig bureau, te belasten met de ont vangst en vermelding van aangiften. In andere Duitsche steden blijkt de toestand betrekkelijk gunstig te zijn en liet verschijnen der cholera zich tot enkele sporadische gevallen te bepalen. Het bericht dat keizer Wilhelm wegens hetheerschen der cholera dit jaar Metz niet bezoeken zal, en dat de manoeuvres zijn afgekommandeerd, heeft vooral de nering doenden aldaar zeer ontstemd. Men hoopte, dat de Keizer zou aanwezig zijn bij de onthulling van het standbeeld van Wilhelm I, doch mededeeling is ontvangen, dat nu de groothertog^ van Baden en de stadhouder van Elzas- Lotharingen de honneurs zullen waai- nemen. He Keizer zou gistei en-avond naar Hamburg vertrekken, waar hij heden den dag zou doorbrengen bij zijne moeder keizerin-weduwe Frederik. De Keizer gaat ter jacht naar Hominten, slechts met zeer klein gevolg. Geen groote hofjachten zullen daar plaats hebben. De vergadering gisteren door de uit voerende commissie van de Arbeiders- beurs te Parijs georganiseerd ten behoeve der werkstakers te Carmeaux werd door 3500 personen bijgewoond. Er werden verscheidene resolution aangenomen waarbij de „exploiteurs" der arbeiders prijs werden gegeven aan de openbare verachting en de werkstakers aange maand werden geweld tegenover geweld te stellen. Kolonel Dodds, bevelhebber van het expeditie-corps van Dahomey, meldt, dat hij tot Lode de rivier is opgegaan en de onderwerping verkregen heeft van Anaouisse en het dorp Décamé. De vijand heeft het koninkrijk Porto Noro geheel ontruimd en concentreert zich te Allada. Eene jkolonne bevindt zich te Kesounau; de cavalerie is te Sanoier en rukt op den vijand aan. De gezondheids toestand is uitstekend. Onlangs zijn 250 arbeiders voor den Congo-spoorweg aan boord van een Duitsche stoomboot te Boma aangeko men en weigerden het schip tc verlaten. De gouverneur ging aan boord en trachtte de arbeiders te overreden om aan wal te gaan, maar door revolvers bedreigd, liet liij 50 soldaten aan boord komen. Er volgde eene levendige wisseling van schoten met het gevolg dat 3 arbeiders gedood en 12 gewond werden. Ook een blanke passagier werd bij het gevecht gedood. Het oproer werd evenwel ge dempt en de arbeiders naar Matadi ge zonden. Volgens officieel bericht hebben zich te New-York acht nieuwe gevallen van cholera voorgedaan, waaronder een met doodelijken [afloop. In het quarantaine station bevonden zich eergisteren onder de zieken vier stokers van de Nornian- nia en tusschendekspassagiers van de lïugia. De minister van Venezuela heeft een telegram ontvangen van den president Villegas Pulido, gedateerd 5 September, berichtende dat dr. Giullermo Teil Ruil- legas, oud-president van den federalen raad, naar New-York is vertrokken. De president voegt er aan toe, dat hij een nieuw Kabinet heeft gevormd, be staande uit invloedrijke' leden van de liberale partij. Generaal Mendoza is thans met 6000 man te Caracas. Van 7 dezer wordt uit Shangai aan de Times geseindEene dépêche van 6 September meldt uit Singan, dat de missionarissen en christenen, zoowel Europeanen als inboorlingen, te Shensi mishandeld en verminkt zijn. 34j NAAR HET FrANSCH. De grooto, gluurde met haar halve schijf over de (l\jl helling heen. De ben!j soldaten, die klein Jantje grepen, om hem den strop om denhals te slaan, beefden van top tot teen. Jantje mompelde: Achgoede toovergodingoede toover godinZij had mij wel gezegd, dat die kronen mij ongelukkig zouden maken Hij roept de toovergodinstamelde een der soldaten. De andere liet los. Riem Jantje hing in i en^strop.^t gedaanvroeg Morgan ander maal. ZwaafTmet' uw fakkels, opdat ik het zie De fakkels bewogen zich, en lange vlammen sleepten haar na. Men zag arm Jantje aan den appelboom hangen. Maar men zag ook een lief meisje, dat zijn voeten ondersteunde, en het gewicht van zijn lichaam droeg. Jantje lachte, in plaats met zqu oogen te draaien en de tong uit te steken, zooals de gehangenen gewoonlijk doen. De fakkels gingen uit. Méloir's soldaten, zoo eensklaps in het duis ter staande, werden door schrik bevangen, en vluchtten al schreeuwende. Zij hadden den gehangene zien lachen en ziju voeten door de Toovergodin van 't Strand zien ondersteunen Eenige minuten later verdrongen zich in de pachthoeve moeder Eanchon en Simonnette bij Jantje, die in bezwijming lag. Simon le Priol en zijn zoon Juliaan zaten peinzend aan den haard. In een hoek zat onbeweeglijk een in 't zwart gekleede vrouw. De arme jongen komt weer bij, zei Ean chon. Jantje, mijn lief Jantje, herhaalde Simon nette, die'tegelijk schreide en lachte. Men kan hem nu niet meer aan die schurken van soldaten geven, mompelde Juliaan, dat staat vast Simon schudde het hoofd. Ik had gezegd, dat mijn schoonzoon vijf tig Nanteezer kronen moest hebben, zei hij bij Schiedam, 8 September 92 Jl. Dinsdag kwam hier ter stede aan de kapitein en de equipage van het Noordsche barkschip Minnadat onlangs van eigenaar is verwisseld. De man schappen kwamen van Christiania over Antwerpen, waar zij twee uren hadden vertoefd.Nauwelijks waren zij aan boord, toen de politie verscheen, die een onder zoek instelde. Het gevolg daarvan was, dat het vaartuig 11. Woensdag naar de boeien werd verhaald het ligt daar nu als in quarantaine eiken dag komt de waarnemende quarantaine-dokter, de heer Elzevier Dom, aan boord, om zich van den gezondheidstoestand der equi page te vergewissen. zich zeivenmaar ik liad buiten mijn dochter gerekend. Het mannetje bezit geen cent ter wereld, maar dat doet niets ter zake, nu mijn kind hem wil hebben, zal hij mijn schoonzoon worden^ God belieft, zal liq de.vijftig Nan teezer kronen hebbenriep een zachte stem van uit het donker. Jantje stond plotseling op. Dat is de stem der goede toovergodin riep hij uit. Juliaan en Simonnette zeiden tegelijkertijd Dat is de stem van onze juffrouw Zij stonden een oogeublik sprakeloos, want Reine werd voor dood gehouden, en een spook is altijd het eerste, waaraan een Bretanjer boer denkt. Reinemoestzichmet onbedekt gelaat vertoonen. Jantje kwam zicb, nog over al zijn leden bevende, voor haar op zijn knieën werpen. Of gij een toovergodin of een vrouw, een levende of een doode zijt, moge God u zegenen Reine greep hem bij de hand. 0! onze lieve juffrouw leeft, riep Juliaan, want zij grijpt Jantje's hand! Simonnette had reeds de andere hand van Reine gegrepen, en kuste die vurig. Ik beminde u al reeds, voordat gij hem gered had En nu bemint gij mij zeker dubbel viel haar Reine lachende in de rede. Simon en Fan- chon, mij dunkt, beste vrienden, dat wij het huwelijk op Sint Anna moesten vaststellen. Le Priol en zijn vrouw bleven in eerbiedig gebogen houding staan. Ik moest dat lief mannetje wel redden, vervolgde Reine, omdat ik hem zelf den strop om den hals gelegd had. Allen keken haar met nieuwsgierige blikken aan, en Jantje stamelde bedremmeld Als ik geweten had, dat ik daar ginds op 't strand met u te doen had, zou ik u niet zoo stevig vastgekneld hebben! Vrienden, zei Reine, ik zal u het raadsel in twee woorden ophelderenniemand anders dan ik had ridder Méloir de beurs ontnomen, omdat de beurs den bloedprijs voor het hoofd mijns vaders inhield. Jantje, die mij voor de Toovergodin van 't Strand aanzag, eischte vqt- tig gouden kronen van mij. Ik had haast, want ik had levensmiddelen voor mijnheer Hue de Maurever bij mijik heb de beurs weggewor pen, en hem aanbevolen, op zijn hoede te zijn Dat is zoo, viel Jantje in de rede, en op dat oogenblik verdiende ik zeker dien goeden raad niet Gij waart het dus, edele juffer, vroeg Juli aan, die ik gisteren tegen den avond door de gebroken ruiten van het kasteel zag Dat was ik. En waart gjj dat ook, lieve meesteres, liet Eanchon volgen, die de gort meenaamt, die wij voor de Toovergodin van het Strand op den drempel onzer huizen zetten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1