Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 15de Jaarg. bureau Jmogsfraat 317. TWEEDE BLAD. Kennisgeving. ALGEMEEN OVERZICHT. Zondag 11 September 1892. No. 4382. PRIJS VAN DIT BLAD: Yoor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers ƒ1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124.) PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Bdroemeester en Wethouders van Schiedam; brengen ter kennis van de ingezetenen, dat in overleg met de Cholera-Commissie alhier, op de volgende plaatsen binnen de gemeente standpijpen op de waterleiding zullen worden aangebracht, waaruit ieder, op de hieronder aangeduide uren, dagelijks gratis water zal kunnen bekomen 2. 3. 4. 5. Aan het einde der Lange Nieuwstraat, bij de Varkenssluis; Aan de Oostzijde van de Langehaven, bij de Appelmarktbrug Bij de Spoelingbrug, aan de zijde van het Proveniershuis Aan den Overschieschen straatweg, bij de Spoorbrug, aan de zijde van Overschie BP] het Zakkendragsrshuisje. De standpijpen vermeld onder 1 tot en met 3 zullen geopend zijn van 's voorm. 8—12 en van *s nam. 2—6 urendie vermeld ouder 4 van 's voorm. 8—12 uren en die vermeld onder 5 van 's nam. 26 uren. Aangezien reinheid een der beste voorzorgs maatregelen tegen de Aziatische Cho lera is, aoodigen zij de ingezetenen tevens dringend uit de straat voor hunne woningen voortdurend rein te houden, geen vuile stoffen in de havens of grachten te werpen, en in 't algemeen alles te vermijden wat aan de open bare gezondheid eenig nadeel zou kunnen toe brengen. Op de naleving der bestaande verordening op de openbare reinheid en ter bevordering der algemeene gezondheid zal, vooral in deze da gen, streng worden toegezien. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 9deo September 1892. Burgemeester en Wethouders van Schiedam VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VEBNÈDE. 10 September '92. Het Congres der Engelsche Trades- Unionsdat deze week te Glasgow werd gehouden, heeft eene beslissing geno men in zake het vraagstuk vau den achtuurschen werkdag. Eene motie werd aangenomen ten gunste van den acht uurschen werkdag in mijnen en maga zijnen en de „parlementaire commissie" van het congres werd uitgenoodigd oen internationaal congres tot het treffen van een vergelijk omtrent den normalen werkdag in de verschillende landen voor te bereiden. Op voorstel van het par lementslid, Keir Hasdie werd diezelfde commissie heiast met de samenstelling au 06n ontwerp betreffende de ver- egenwoordiging der werklieden in het lai ement, zullende daarbij vooral re kening moeten worden gehouden met de wensc lijlcheid, dat aan de werkmans vertegenwoordigers in het Lagerhuis traktement of vergoeding voor reis- en verblijf kosten worde toegekend. Het congres besloot voorts de regeering uit te noodigen, geen enkel stuk fabrieks werk in het buitenland aan te koopen. Een voorstel om op het verbieden der im migratie van buitenlandsclie werklieden aan te dringen, werd echter verworpen. Voor de slachtoffers van de ramp te Bridgend word een collecte gehouden. Ook in Frankrijk blijft de werklieden kwestie nog steeds aan de orde van den dag. Te Carmeaux is het'nog alijd zeer onrustig in de arbeiderswereld, zoo zelfs dat de prefect er zich heen hegeven heeft. Het rondtrekken der arbeiders (mijnwerkers) heeft hij verboden en hij dreigde de manifestanten zoowel als het socialistische Kamerlid Baudin dat hen aanmoedigt te doen arresteeren, zoo zij zich niet rustig hielden. In eene ver gadering van 4000 glaswerkers en mijn werkers is daarop besloten, ondanks het verbod van den prefect, liet rond trekken der arbeiders-patrouilles niet alleen te handhaven, maar de sterkte te verdubbelen. Aan de arbeidsbeurs te Parijs zal dank worden gebracht voor de aangenomen motie. Verder verklaarde men geweld tegenover ge weld te zullen stellen. De glasblazers verkaarden dat, zoo de bedreigingen van den prefect werden uitgevoerd, zij onmiddellijk de stad zouden verlaten en zich hij de mijnwerkers voegen. Volgens berichten uit Liévin hadden daar den vorigen nacht ernstige rust verstoringen plaats gehad. In ver scheidene door Belgische werklieden be woonde huizen zijn deuren en vensters verbrijzeld. Een herberg is geplunderd, verschillende personen zijn gearresteerd. In de havenstad Genua zijn thans de feesten ter eere van Columbus in vollen gang. Koning Humbert en Koningin Margaretha zijn eergisteren te Genua aangekomen en door eene ontzaglijke me nigte met geestdrift begroet. Kort na de aankomst der Koninklijke familie werd admiraal Kieunié, kommandant der Fransche schepen ter reede, dooi den Koning in audiëntie ontvangen. Het pu bliek juichte hem toe en riepleve Frankrijk! Bij den koning toegelaten zeide de admiraalSire. De president der Fransche republiek heeft mij opge dragen in zijnen naam Uwe Majesteit te begroeten en zijne wenschen voor Haar welzijn en dat der Koninklijke familie over te brengen. Vervolgens overhan digde de admiraal een_ eigenhandigen brief van Carnot. De brief, in zeer wel willende bewoordingen vervat, bedankt den Koning voor de eer door Italië aan het Fransche eskader bewezen. Met het- zelfdo ceremonieel werd vervolgens de buitengewone gezant van den koning van Eumenië door koning Humbert ontvangen. Den vorigen avond werd in den schouwburg Quito Felice een huiten- gewone voorstelling gegeven, welke door de Fransche zee-officieren werd bijgewoond. Admiraal ïtiennie, die be zoeken hij de autoriteiten aflegde, weid in de straten toegejuicht. Uit Livorno komt het bericht dat generaal Cialdini, die zulk een groote rol heeft gespeeld in den zgn. Italiaan- schen vrijheidsoorlog eergister-a vond al daar is overleden. De naam van dezen krijgsoverste is aan menige gebeurtenis in de jaren welke de vernietiging der tijdelijke macht voorafgingen, verbonden. Hij was het die in I860 den Kerkelijken Staat binnendrong en met eene verplet terende overmacht hij Castelfiderdo het kleine Pauselijke leger, dat door den ridderlijken Lamoriciere werd aange voerd, versloeg. Hij bezette daarop ver schillende plaatsen en sterkten van het Pauselijk gebied en werd door Victor Emmanuel tot hertog' van Gaeta be noemd. In 1866 nam hij deel aan den slag van Custozza waarhij hij den rechter vleugel van het Italiaansche leger com mandeerde. Zooals men weet, werden in dien slag de Italianen door de Oosten rijkers geducht geslagen. Hij werd daarop chef van den generalen staf en ging in 1871 met koning Amadeus naar Spanje. Later was hij eenigen tijd gezant te Parijs. Met Cialdini verdwijnt ver dei- een der meest bekende personen uit den zoogenaamden Italiaansclien „vrijheids oorlog" van het tooneel. De generaal was in 1811 geboren. üe Cholera. Volgens bericht uit Hamburg zijn daar van eergisteren tot gisteren-middag 393 cholera- en 215 sterfgevallen aan gegeven. Hiervan waren er Donderdag 220 aangetast en 141 overleden. De overigen zijn de later aangegeven ge vallen. Vervoerd zijn 147 zieken en 92 lijken. De aartsbisschop van Posen en Gne- sen, mgr. Stablewski, heeft gelast, dat na de 11. Mis het kerkelijk gebed tot afwending van het dreigend gevaar voor besmettelijke ziekten zal gebeden worden. Ook de hoogste overheid der protestantsche kerk in Pruisen heeft voor aanstaanden Zondag een algemeen gebed in de kerken voorgeschreven wegens het dreigend gevaar voor cholera. In officieele publicaties welker aller- wege te Berlijn verspreid worden, wordt op populaire wijze uiteengezet, hoe men hij het gevaar voor verspreiding der cholera voorzichtig en zonder overdre ven vrees .te leven heeft. Verscheidene Landdagen in Oosten rijk hebben dank-adressen gezonden aan den Keizer voor de van Overheidswege genomen maatregelen tegen de cholera. Volgens hij do consulaten van Zweden en Noorwegen ontvangen regeerings- telegrammen wordt vanaf gisteren Ne derland door Zweden hesmet verklaard van Aziatische cholera. De stoomschepen City of Neic-lorl-, 'Bourgogne en Elbedie wegens het cholera-gevaar voor de reede van New- York in quarentaine lagen, zijn gisteren daaruit ontslagen. Pensioenfonds voor Gemeente-ambtenaren. III. Aan het advies van prof. dr. Lege- beke te Delft in zake pensioenregeling voor de ambtenaren en vaste werklieden der gemeente Schiedam ontleenen we liet volgende Na het adres en de berekeningen door eenige gemeente-ambtenaren aan den Kaad gericht aan een strenge critiek te hebben onderworpen, komt prof. Lege- beke tot de conclussie, dat hun bere keningen op een verkeerden grondslag berusten, waarom de hoogleeraar ton stelligste ontraadt gevolg te geven aan de wenschen der gemeente-ambtenaren, zooals die in hun schrijven zpn uitge drukt. Het zal wel geen betoog behoeven zoo luidt het in het advies dat het wenschelijk is aan de ambtenaren en vaste werklieden der gemeente op den ouden dag en hij invaliditeit pensioen toe te kennen. In onze dagen, nu tal van particuliere ondernemingen daartoe zijn overgaan, wekt het zelfs eenige verwondering dat eene gemeente als Schiedam geen pensioen-verordening be zit. Gerustelijk kan men beweren, dat daardoor de gemeente ünantieel schade 1 i j fit afgezien van de moreele schade die ontstaat door het in dienst hebben van een persooneel, waarvan de oude dag niet is verzorgd. Inderdaad heeft het gemis van eene pensioenregeling in de meeste gevallen niet tengevolge, dat geen pensioenen werden toegekend integendeel worden op onregelmatige wijze toch nu en dan pensioenen ver leend, terwijl in andere gevallen ambte naren en werklieden tot op zeer hoogen leeftijd in dienst der gemeente blijven. Do bevestiging van hetgeen hier is opgemerkt vindt men ook in de gemeeute Schiedam. Op de begrooting dezer ge meente zijn pensioenen uitgetrokken tot een bedrag van meer dan f6500, terwijl personen van 8084 jaar oud iu dienst der gemeente worden aange troffen. Het ontbreken van eene pen sioen verordening geeft aanleiding tot het in dienst blijven der ambtenaren op zeer gevorderden leeftijd. Dit kan stellig niet geacht worden in het belang der gemeente te zijn. Een andere vraag komt thans aan de orde „bestaat de mogelijkheid voor „de gemeente Schiedam eene behoorlijke „regeling te ontwerpen en hoedanig „dient deze te zijn?" Bij het invoeren van iedere pensioenregeling doet zich een financieel bezwaar voor. De kosten worden zeer hoog. Zoo voor den ambte naar van het indiensttreden af, ieder jaar eene vaste som wordt gestort of op de wedde ingehouden en deze bijdragen gereserveerd worden is het mogelijk eene regeling te ontwerpen, waarhij de kortingen of contribution niet al te drukkend zijn. Is dit echter verzuimd en wenscht men een bestaand personeel in het genot van pensioen te stellen, dan worden groote opofferingen geeischt. Bij de burgerlijke ambtenaren deed zich de omstandigheid voor, dat uit de kor tingen op de tractementen eeigemilli- oenen waren verzameld in het pensioen^ fonds, krachtens de wet van 9 Mei 1846 Staatsblad No. 24. Het is hekend, dat het slechts gelukt is een weduwen- en weezen-fonds voor die ambtenaren te stichten, door daarin de bezittingen van het vroegere fonds ten deele over te brengen, en voor het vervolg de pen sioenen voor den ouden dag en hij inva liditeit op de Staatsbegrooting te ver rekenen. Het voorbeeld, door het rijk gegeven, kan niet geheel door de ge meenten worden gevolgd, daar de over gespaarde millioenenniet aanwezig zijn. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5