Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau Jjoogsfraaf <S 15de Jaarg. Dinsdag 13 September 1892. No. 4383. 817. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Abonnementen op dit Blad worden dagelijks aangenomen. Streken van ridder Méloir. NIEUWE SCHIEDA HE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1-50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhond dezer courant ia verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 {Stsbl. No. 12i.) Van 1—6 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 12 September '92. Het is te voorzien, dat er eerlang wat meer leven in de politieke brouwerij zal komen. De eerste voorteek enen van de ophanden zijnde hervatting der par lementaire werkzaamheden zijn er reeds de verschillende landdagen van Oostenrijk hebben Vrijdag 11. den arbeid weer op genomen,en 20 October volgt Frankrijks Kamer dat voorbeeld, 't Is nog niet veel, maar het is toch altijd beter dan niets. In afwachting van de belangwekkende debatten, die eerstdaags in de parlemen ten te wachten zijn, vormen de Columbus- feesten te Genua nog steeds een onder werp van politieke bespreking. Het is opmerkelijk dat daarbij zoo min moge lijk van Columbus, daarentegen jzooveel mogelijk van den Franschen admiraal Rieunier werk wordt gemaakt, meer zelfs dan van het Italiaansche konings paar Met angstvollo nauwgezetheid maken de bladen melding van de be zoeken die de generaal aflegt en van den morgen tot den avond klinkt het te Genua leve Frankrijk Het schijnt den Italianen er voor alles om te doen te zijn, om door de huldebewijzen aan het Fransche eskader te doen uitkomen, dat al is het officieele Italië ook ge dwongen de verplichtingen der Triple- Alliantie na te komen, toch de ware sympathieën van het Italiaansche volk voor Frankrijk zijn. De Romeinsclie Trïbuna erkent dit zelfs door te ver klaren, dat de feesten te Genua een be vestiging zijn van de vriendschap tus- schen twee volkeren, die in staat zijn om elkaar te achten en lief te hebben. Een wanklank in het feestgeschal is, 371 NAAR HET FrANSCH. Bedenk eens, neef Aubry, ging Méloir vroolyk voort, ik ben zoo moede als een zwerver, ik treed het klooster binnen om ui4 te. rusten, de prior noodigt me natuurlijk aan zijn tafelmaar ik, ik geef hem ten antwoord „Gij hebt hier een jongeling, Eerwaarde, die een neef van mij i8, 'en dien ik bemin, als ware hij mijn jongste broertjehij zit hier gevan gen, mag ik hem eens gaan bezoeken Men laat mij dien helschen trap af; in plaats van aan een heerlijke wildpastei te zitten, kruip ik dit vunzig hol binnen, en ter belooning werpt gy mij heleedigingen naar het hoofd! Ik had om uw bezoek niet gevraagd Dat is zoo, maar als ik u eens goed nieuws kwam brengen Dat zou ik van u niet graag vernemen. Drommelsmaar dat is volslagen baat Neen, antwoordde Aubry, zonder de min ste ontroering't is slechts verachting. dat de Fransche ambassadeur hij het Quirinaal niet van de partij is. Hij mocht de gelukwenschen van Carnot niet aan Humbert overbrengen. Admiraal Rieunier werd daarmede heiast. Som mige ultra-radicale bladen in Frankrijk ergeren zich aan de vertooning en meen en, dat Frankrijk, ondanks al die schijnbare hulde, zich door het zenden van een eskader reeds diep voor Italië vernedert, zoo zelfs dat alle ovaties dien smaad niet kunnen uitwisschen. Te Berlijn en te Weenen zegt men niets, doch denkt men te meer. Van het Duitsche en Oostenrijksche eskader wordt te Genua weinig of geen notitie geno men. Toch kunnen de bondgenooten der Italiaansche regeering van een en ander geen verwijt maken. Koning Humbert laat zich niet in het enthousiasme voor Frankrijk medesleepen zijne houding is correct. En de pogingen van hen die van Genua een tweede Kroonstadt zou den willen maken, zullen dan ook op den onwil van Italië's regeering afstuiten. Van Kroonstadt sprekende, komt de fameuseFranscli-Russische entente onwil lekeurig in de gedachten. Verschil lende Fransche bladen, die van de bijeenkomst der hoogo politieke per- somages te Aix-les-Bains melding maak ten, vroegen of daar nu eindelijk het lang begeerde bondstractaat was ge- teekend. Neen, antwoordde de Figaro dit is niet het geval. Wol heeft men er druk over de Fransch-Russische entente gesproken, maar men kan er niet meer van zeggen dan dat de vriend schap thans in een hartelijke vriendschap is veranderd. Eenig practisch resultaat hebben de bij eenkomsten te Aix-les-Bains, volgens het Parijsche blad, echter wel gehad. De politieke personen, die er aan deel namen, zouden het eens ge worden zijn om tegenover verschillende staatkundige punten een gemeenschap pelijke gedragslijn te volgen. Zoo zou men binnenkort nog meer dan te voren do Fransch-Russische diplomatie in Méloir gevoelde nog een lichte opwelling van toom, maar ook de laatste. Evenals aan iets anders, gewent men zich ook aan beleedigingen. Haat of verachting, neef Aubry, zei hij, 't kan mij weinig schelenik ben hier geko men, om wat te praten, en bij alle duivels, wij zullen pratensta mij de helft van uw stroo af. Aubry gaf geen antwoord. Méloir nam een armvol stroo, en wierp liet in een anderen hoek van het hok. Zie zoo, vervolgde hy, met zijn rug tegen de rots gaande zitten, nu zitten we beiden op ons gemak, en kunnen elkaar niet bijten. Hjj had zijn gordel losgegespt, om te kunnen gaan zitten, en zijn degen lag naast hem. XXI. Het was nu helder licht, en ofschoon de bo dem van bet hok diep onder den grond lag, konden Aubry en de ridder elkander zien. Deze laatste had zich zoo goed mogelijk op het stroo neergevlijd, en scheen vast besloten, zijn bezoek niet al te kort te maken. Herinnert gij u het gesprek nog, neef Aubry, vroeg hij, dat wij niet ver van hier, op den weg van Avranches naar den Berg, met elkaar hadden Gij droegt de banier van mijn heer Gillesik die van Bretanje. Gjj bracht Egypte vereenigd zien optreden. Petit Journal beweert nog meer te weten. Het zegt, dat de Russische minister van buitenlandsche zaken het verlangen heeft te kennen gegeven, spoedig zijn Franschen collega weer te zien. Yon Giers begeeft zich van Aix-les-Bains naar Cannes, waar de heer Ribot hem binnen een maand zou bezoeken. Die tweede samenkomst, zegt Petit Journal, zou eene beteekenis hebben, welke niet nader aangeduid behoeft te worden. Volgens den Parijschen Temps wordt de koning van Dahomey, Behanzin, door Duitsche schepen van wapens en krijgs voorraad voorzien. Dit geschiedt in strijd met de akte der Anti-Slavernij-confe rentie te Brussel, en zal aanleiding geven tot eene wisseling van nota's tusschen Parijs en Berlijn. Het Congres der Trades Unions te Glasgow is teruggekomen op zijn ver langen om den achturigen werkdag al leen voor de mijnwerkers te zien invoe ren. Het heeft thans op aanstoken der socialisten met 205 tegen 155 stem men den eisch aangenomen tot invoe ring van den normalen arbeidsdag voor alle vakken met uitzondering van die waarvan de meerderheid der werklieden zich er tegen verklaart. Alleen den mij n- werkers is deze vrijheid niet gegund. Zij moeten zich aan den acht-uren-dag on derwerpen, en dan nog wel is acht uren werk voor hen het maximum verklaard. Besloten werd den ln Mei aanst. een internationaal werklieden-congres te beleggen om te beraadslagen over het voeren van een agitatie in alle landen ten gunste van den normalen arbeidsdag. De Parnellistische partijonder leiding van den heer Redmond, heeft een mani fest uitgevaardigd, waarin verklaard wordt, dat de groote machine van een openhaar genootschap, die gedurende de laatste negen jaren alle pogingen van dwang verijdelde, met den meesten spoed moet worden hersteld. Bedoeld wordt om door samenwerking, nog juister samen spanning, de politieke agitatie levendig te houden en het gouvernement tot wegneming van alle lersche grieven te dwingen. In het manifest wordt er op gewezen dat de anti-Parnellisten reeds hunne onafhankelijkheid ter wille der Gladstonianen hebben prijs gegeven door toe te stemmen in het op de lange baan schuiven der kwestie van de uit gezette pachters. Daarom moet vol gens den heer Redmond en de andere onderteekenaren eene organisatie werk zaam zijn, die zonder het gouvernement lastig te vallen in de vervulling der gegeven beloften, voortdurend een oog in het zeil houdt en de wapenen niet neerlegt vóór een volkomen overwinning is verkregen. Slechts ter wille dei- curiositeit verdient bovenstaand ver melding. De Parnellistische partij heeft feitelijk afgedaan; de jongste verkiezin gen hebben het duidelijk geleerd. Alleen omdat de meerderheid van Gladstone zoo zwak is, kan zij nog invloed uit oefenen. Volgens bericht uit Hamburg zijn daar van Vrijdag tot Zaterdag-middag 310 cholera- en 163 sterfgevallen aangegeven. Hiervan waren er Vrijdag 182 aange tast en 122 overleden. De overigen zijn de later aangegeven gevallen. Vervoerd zijn Vrijdag 158 zieken en 87 lijken. Het stoomschip Scandia, toebehoorende aan een stoomvaart-maatschappij van Hamburg op Amerika, is te New-York Vrijdag-avond aangekomen met vele cholera-zieken aanhoord. Gedurende do reis zijn 32 personen overleden, nl. 29 passagiers derde klasse, twee passagiers tweede en een passagier eerste klasse. Vol gens nader bericht hebben er verder aan boord der Scandia elf cholera gevallen plaats gehad. Twee dier lijders zijn op Swinburne Island gestorven. President Harrison heeft de stoomboot maatschappijen doen weten, dat indien zij doorgaan met landverhuizers aan te voeren uit besmette havens, men hun wellicht den toegang tot de havens over onzen heer den hertog een streng oordeel uit; ik, die ouder ben, en meer ondervinding heb, was toegeeflijker. Het gesprek liep ein delijk over onze dames, want daar draait het altijd op uit, en wij bemerkten, dat wij me dedingers waren. WelnuAubry, ik zeg u, met de hand op 'thart, dat deed mij leed voor u. Aubry antwoordde met een verachtenden glimlach. Daar komt het niet op aan, zei Méloir, dat lachje staat zeer g;oed onder dat uitkomend kneveltje, maar nu zij er uiet is, gaat uw lachje verloren. Tusschen twee man, die el kander de hand eener schoone betwisten, komt het er volstrekt niet op aan te weten, wien van heiden zij beminnen zal. Waar komt het dan op aan Het komt er op aan te weten, wie van heiden bij slot van rekening haar heer en meester zal zijn. En daarom deed het mij leed voor n, neef Aubry, omdat ik vooraf wist, dat gij de lijdende partij zoudt zyn. Dat is nog zoo zeker niet, mompelde Aubry. De ridder wierp steelsgewyze een scherpen, onderzoekenden blik op hem. Daarna ging hij het hok in al zijn bijzon derheden na, als had hij een zekere vrees, die onwillekeurig by hem opkwam, vau zich af willen zetten. Die kast van graniet was wel geschikt om alle ongerustheid te verbannen. Verbeeld u, neef Aubry, zei hy, dat mij daar een dwaze gedachte door de hersens vaart. De wyze, waarop gij de woorden spraakt„Dat is nog zoo zeker niet!" klonk mij als een be dreiging in mijn ooren. Ik dacht zoo, dat gij misschien kans zaagt om los te komen. Nu, als gij dat kondt, stond uw partij waarlijk nog zoo slecht niet. Aubry begon zijn oogen op te slaan. Zie zoo dat begint uw nieuwsgierigheid te prikkelen, niet waar? vervolgde Méloir. Ik kon hier nu met u afrekenen, want gij zijt niet zeer lief tegenover mij geweest, maar ik hen edelmoedig, en ken geen wrok. Ik zal metu spreken, alsof gij mij met open armen ontvan gen had. Ja, neef Aubry, de kans keert, en als gij in vrijheid waart, hadt gij, zooals men zegt, vier azen en de hoogste vijftiende, en teldet dus, met inbegrip van het punt, negen tig zonder te spelen. Eu ik was dood, met mijn valschen grondregel't is beter zich te doen vreezen, dan te beminnen, want ik zou my niet goed meer kunnen doen vreezen. Aubry luisterde met aandacht. Méloir rustte een oogenblik. Hy scheen zich te vermeien in de aandacht, die Aubry hem schonk. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1