Dagblad voor Schiedam en Omstreken, jmnbmu 15de Jaarg. Woensdag 14 September 1892. No. 4384. bureau Jioogefvaaf (S 317. ALGEMEEN OYERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Abonnementen op dit Blad worden dagelijks aangenomen. De Cholera. NIEUWE S Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124.) Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. ny1". I- aI I 13 September '92. Het feestgeruisch van Genua of liever de weerklank van de feesten welke daar, niet ter eere van Columbus, maar ter eere van koning Humbert en zijn gas ten worden gegeven, klinkt over ge heel Europa, dank zij de nauwlettende Zorg waarmede door verschillende cor respondenten de minste bewegingen van koning Humbert, maar vooral van ad miraal Rieunier, worden opgeteekend. Gister-ochtend te 10,40 ure hebben de koning en de prinsen, vergezeld van ver scheidene ministers, zich aan de escala van het paleis aan boord eener liof- stoomsloep ingescheept. Alle stoom schepen en kleinere vaartuigen lagen op den weg, dien de koning nam, in rijen geschikt, en losten salvo's. Eene ontzaglijke menigte stond op het Hoofd en juichte den Koning uitbundig toe. De Fransche admiraal Rieunier ont ving de vorsten aan don valreepstrap van de Formidableen stelde zijn offi cieren voor. De bemanning defileerde voor den Koning. Bij het verlaten van de Formidable wenschte de Koning ad miraal Rieunier geluk. De Koning be zocht daarop het schip van den Spaai - schen admiraal. Admiraal Rieunier ont ving het grootkruis der Orde van St. Mauritius en St. Lazarus. De bevel hebbers der overige eskaders hebben ook onderscheidingen" gekregen, zegt de telegraaf. De democratische ver- eenigingen te Genua hebben den admi raal van het Fransche eskader een adres overhandigd, waarin zij verklaren de Fransche vlag te begroeten en do gebeurtenissen van 1859 in herinnering te brengen. Kortom er heerscht te Genua zulk eene entliousiastische stem ming voor Frankrijk, dat acht matro zen der Fransche scheepsdivisie in het feestgewoel verloren zijn geraaktzij ontbraken op het appèl en zijn als de serteurs gemeld. Terwijl de Franschen aldus met de zuidelijke broeders festijnen, verliezen zij den Noordschen bondgenoot ni#t uit 't oog. Dat alle partijen het eens zijn om den bondgenoot aan de oevers van de Newa te ontzien, bewijst hetgeen dezer dagen weder van radicale zijde in die richting is gedaan. In een brief aan den Russischen gezant verklaarde Clemen- ceau, dat hij nooit het bondgenootschap met Rusland heeft aangevallen. Gisteren antwoordde Morenheim Clemenceau in een brief, waarin gezegd werd, dat niets voor hem van meer waarde kon zijn dan de openhartige en levendige gevoe lens van sympathie door Clemenceau uitgedrukt en de wenscli door dezen geuit over de gemeenschappelijke zaak die aan beiden lief is een wensch die misstanden verdrijft welke voortaan on mogelijk zijn. Zoo kan men dus te Peters burg „rullig" zijnzelfs als Clemenceau minister, wie weet, president van de Republiek mocht worden, zou de Fransch-Russische entente worden ge handhaafd. In de regeeringskringen te Berlijn zal men met bovenbedoelde verklaringen te minder ingenomen zijn, nu het blijkt dat er eene merkelijke verkoeling is ontstaan in de betrekkingen tusschen Petersburg cn Berlijn. Bij liet feest maal, dat in het kamp van Makatow is aangeboden aan do Fransche afge- vaai digden ter internationale spoorweg- conferentie heeft kolonel Toulon, kom- maudant van het regiment garde-grena diers van St. Petersburg een heildronk ingesteld op de broederschap der Fran sche en Russische wapenen op de toe komstige slagvelden. Te Berlijn is men 38) NAAR HET FrANSCH. pijnlijk door dit voorval getroffen, daar keizer Wilhelm juist van dit regiment een bevelhebber is. Bij dat feit komt nog dat Rusland gebroken heeft met de gewoonte, dat de Russische en Duit- sclie militaire attache's eere-adjudanten zijn van den souverein aan wiens hof hunne ambassade is gevestigd. Met deze dingen voor oogen kan men de Köln. Volkszeitung gelijk geven als zij zegt, dat de betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland al kouder en kouder worden. De beweging tegen de Belgische ar beiders duurt in het Fransche departe ment Pas-de-Calais voort. Te Lievin was het in den nacht van Zaterdag op Zondag zeer onrustig. Den geheelen nacht liepen troepen werkstakers dooi de straten en verbrijzelden in drie huizen de ruiten. Ook deze manifestanten wer den door de gendarmes verspreid. Een man werd aangehouden wegens het dragen van verboden wapens. Te Lens bleef het dien nacht vrij rustig. Eenige troepen arbeiders werden uiteengedreven. De arbeidersbeurs te Luik heeft een patent uitgevaardigd tegen de vervol ging waaraan de Belgische mijnwerkers in Frankrijk blootstaan. De Belgische gezant te Parijs heeft zich eergisteren naar den Franschen minister van buiten- landsche zaken begeven, om zich met hem over do ongeregeldheden te onder houden. Luidens bericht door de New-York- Herald uit Venezuela via Panama ont vangen, heeft de gouverneur van La- guyra, op bevel van den dictator Mon- doza, een aantal handelaars naar zijne woning ontboden en hun medegedeeld, dat zij niet in vrijheid zouden worden gelaten alvorens losgeld te hebben be taald. Onder deze gevangenen bevonden zich de consuls van Duitschland, Neder land, Zweden en Noorwegen, België, Ar gentinië en Costarico benevens de consul- generaal der Vereenigde Staten. De Amerikaansclic consul, ondersteund door de consuls van Engeland, Frankrijk en Spanje, eischte de invrijheidsstelling zijner collega's, doch de gouverneur aar zelde. Nadat hierop de Hollandsche, Fransche, Duitsche en Spaansclie oor logsbodems hadden doen weten, dat zij zich tot actie gereed maakten, ontving de gouverneur van Mendoza telegrafisch bevel om de gevangenen los te laten, waarna de gouverneur verklaarde, dat de belangen der vreemdelingen voortaan zouden worden geëerbiedigd. Maar, hernam hij met een spotlach, het ontbreekt u slechts aan uw vrijheid, en ik zal ze u niet geven't Zijn hier waarachtig ste vige muren) mijn spel staat beter dan het uwe. Gij wordt bemind, maar ik trouw. Is 't niet om te lachen Als men geloof en eer over boord heeft geworpen begon Aubry. Foei toch; gij begint dadelijk met zoo groote woorden. Gij maakt misbruik van uw stelling, <lat is niet edelmoedig, neef Aubry. Laat mij het strand op, riep Aubry uit, geef mij een degen, neem twee of drie van uw oude vossen mee, en gij zult zien of ik mijn woorden gestand doe Goed o-eantwoordmaar wij zijn te oud, neefje, om ons zoo te laten vangen. Ik scheld u allé eerhelstel kwijt. Gij zijt de dapperste schildknaap ter wereld, dat moet gezegd wor den. Als wij beiden op het strand stonden, zoudt ge mij door midden kloven, gelijk Arthur van Bretanje den reus van den berg Tombe- lène doorhakte, dat staat vast. Laat ons in- tusschen met verstand spreken; ik moetu nog vertellen, waarom uw partij zoo goed stond, als de een of andere toovergodin bij toeval uw boeien eens kwam ontbinden of de muren van uw hol doorsteken. Sedert den achtsten dezer maand Juni, die weldra om zal zijn, gingen de zaken goed. Frans van Bretanje is zeer ge troffen door de plechtige uitdaging van den ouden Maurever. Hij is in veertien dagen wel tien jaren ouder geworden. Ilij denkt onop houdelijk aan den achttienden Juli, zijnde de dag, waarop hij voor Gods rechterstoel moet verschijnen. En zijn geneesheeren weten niet of hij liet wel zoolang zal makeu, zoo erg gaat bij achteruit,. Nu, de ondergaande zon telt in den regel niet veel aanbidders de wijsgeeren der Perzen wenden zich tot de opgaandeals op het oogenblik, dat ik met u spreek, een kor daat man een vod met een wapenschild er op in de lucht stak, en den naam van mijnheer Pieter, den toekomstigen hertog uitriep, zou hij mijn ruiters en soldaten als een troep bange ganzen op de vlucht jagen. Aubry liet zijn hoofd zakken, om het vuur, dat hij in zijn oogen gevoelde, te verbergen. Hij dacht 'aan de driekwart doorgevijlde spijl. Binnen eenige uren kon hij vrij zijn. Ilij moest al zijn kracht aanwenden, om den Van Zondag tot Maandag-middag bedraagt bot aantal nieuwe cholera gevallen te Hamburg 390 en dat der sterfgevalleu 175. Tot en met 10 dezer zijn cr in het geheel aangetast 13238 en overleden 5805 personen. Daar de cholera te Bremen sedert verscheidene dagen zich niet meer ge openbaard heeft en do gezondheidstoe stand van de stad en de haven geen ongerustheid meer wekt, zoo heeft de Rijkskanselier aan de Bondsstaten me degedeeld, dat de haven van Bremen niet meer kan beschouwd worden als door cholera besmet te zijn. De politie-president van Berlijn is benoemd tot rijks-commissaris voor het stroomgebied van de Elbe, waardoor het mogelijk wordt eene scherpere controle te oefenen over het verkeer van sche pen met betrekking tot do cholera. Hot spoorwegverkeer tusschen Hamburg en Berlijn is zoo verminderd, dat vanaf gisteren het aantal treinen belangrijk kon ingekrompen worden. Uit de medegedeelde statistiek blijkt, dat Zaterdag om middernacht 13238 ziektegevallen en 5805 gevallen van overlijden in Hamburg voorkwamen, dat wil zeggen 4626 ziektegevallen en 1960 gevallen van overlijden meer dan tot hiertoe aangegeven werden. Officieel wordt medegedeeld, dat op vreugdekreet te bedwingen, die uit zijn borst wilde opstijgen. Als Méloir hem zoo met hangend hoofd zag zitten, waande hij zich van de overwinning- zeker. Hij ging voort Maa- wie drommel denkt er aan, zulke rol 'e spelen, tenzij gij, neef Aubry? De oude Maurever, die ik verkondig het luide een heilige is, zou zich liever honderdmaal laten doodsteken, dan de vaan des oproers te ontrollen. En onze lieve Heine is toch altijd maar een vrouw. O bromde Aubry, wanhoop cn razernij veinzende, 't is vreeselijk, veroordeeld j;e zijn om als een wild dier in een ijzeren kooi opgeslo ten te zitten Ik moet bekennen, 't is hard, want ik zit intusscheu niet stil, neef Aubry. Hoe lang hertog Frans ook sta, ik heb er altijd wel een vijftiental dagen voor mij, en zooveel vraag ik er niet eens i In drie dagen heb ik mijn slag .Hagen Drie dagenherhaalde Aubry op kla- geuden toon. Op zijn langst, Ik vergat nog u te zeg gen dat ik verplicht ben hier, op uw stroo, van vermoeidheid te komen uitrusten, komt van een jachtpartij, die ik dezen nacht op het strand gehouden heb. Ha! zei Aubry overeind springendedan heb ik goed gehoord Het geblaf mijner honden? viel Méloir hem in de rede aelidie duivelsche honden Wat hebben ze aangegaan! Verbeeld u, dat ze tot in de rotsen aan den voet van den Berg geweest zijn. Vannacht gaan we er mee naar Tombelèae. Aubry voelde een rilling over zijn leden gaan, maar liij bewaarde het stilzwegen. Overigens, vervolgde Méloir, heb ik die honden slechts voor den vorm. Ik heb ze slechts ontboden, om zichtbare bewijzen van mijn vu- rigen ijver te leveren, want ik weet een schurk, die mij de schuilplaats van Maurever aanwijst, zoodra ik maar wil. Aubry was vernietigd. De ridder ging op zijn gemak op het stroo lio-jreii. pat is nog liet voornaamste nietwat ik u zeggen wilde, heeft betrekking op de zaak tusschen ons beiden, en op het middel, dat ik aanwenden zal, om de hand van onze schoone Reine te krijgen. Geweld? mompelde Aubry. O neen gij kent mij nietZich te doen vreezen beteekent niet veel, als men zoover moet komen, dat men tot onbeschofte bedrei gingen zijn toevlucht moet nemen, 't Zon waarfijk de moeite niet waard zijn. Zich te doen vreezen, Aubry, is, zooals ik u reeds ge zegd heb, het groote geheim der liefde, doch op voorwaarde, dat men, als men van die too- i verkracht gebruik maakt, al wat er noodig is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1