Binnenland. 9 dezer twee arbeiders op een houtvlot aan Aziatische cholera zijn overleden. Aan dezelfde ziekte bezweek op 10 dezer een schippersvrouw. Schiedam, 13 September '92. Heden arriveerde alhier van de ha- ringvisscherij de logger Harmonieschip per J. Kalisvaart, van de 4e reis, met 18 last volle haring. De Harmonie is van de gansche Neder land,sehe haringvloot het eerste van de 4e reis binnen. De Poulinaschipper A. Schouten, vertrok lieden voor de 4e reis ter liaring- visscherij H. M. de Koningin-Regentes heeft ten behoeve van den 16en huishoude- 1 ij ken schietwedstrijd van het Officieren gezelschap der Haagsche Schutterij, welke Woensdag 14 September op het Proefveld zal plaats vinden, beschik baar gesteld de zilveren medailje met de beeltenis van H. M. de Koningin- Regentes en de groote bronzen medailje met de beeltenis van H. M. de Koningin. De Ministers van Binnenlandsche zaken en van Piuanciën brengen ter al- gemeene kenuis, dat de in- en doorvoer uit Hamburg en Altona verboden is van de volgende na heden verzonden handelsgoederenonbewerkte wol en haar, huiden, bontwerk, eet- en drink waren, gestorte granen (met inbegrip van doppen van graanvruchten), koffie, tabak en sigaren, papier en touw (met inbegrip van touwwerk). De tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 17 September 1892, des namiddags te drie uren. De minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd zich op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in eene ver- eenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. Het Nederl. Beschermingscomité voor Portugeesche fondsen, is thans, na ge pleegd overleg met de Fransche en Duit- sclie comité's bereid tegemoet te komen aan de houders, die de vervallen cou pons wensclien te incasasseeren. Bij of na de uitbetaling zal vanwege het comité een certificatie worden afgegeven ten bewijze dat zij hun recht op het onbe taald gebleven gedeelte wenschen te handhaven. Deze reserve kan (volgens bedoeld comité) niet geconstateerd worden door den agent der Portugeesche regeering (in casu de firma Lippmann, Rosenthal en Cie. te Amsterdam). Te Antwerpen is voor schepen, komen de van Rotterdam zonder gezondheids pas, eene quarantaine ingesteld van vijf dagen. Voorzien van gezondheidspas, blijft de termijn op 24 uur bepaald. Het om te behagen, in zich vereenigt. En al ben ik nu vijftien of twintig jaar ouder dan gij, vriend Aubry, toch draag ik mijn vederbos neg be koorlijk genoeg mijn been doet het dijstuk van mijn harnas niet te veel opzwellenzie eens en in dat stalen keurslijf behoudt mijn lichaam volkomen zijn lenigheid. Geweld! sapperloot! Ze zijn het wel, die jongelui. Ze zouden er maar op in slaan, als de vrouwen niet aan hun voeten wilden zuchtenWij, ridders en Méloir sprong waarachtig in vollen ernst op, hebben andere middelen. En tot uw stichting, neef Aubry, zal ik er u een leeren. Hij wachtte even en schoot weer in een lach. Ochochriep hij uit, nu steekt ge toch de ooren op Ik moet waarlijk wel een goed bloedverwant zijn of veel vertrouwen stellen in de grendels van den eerwaarden Jan Gou- nanlt, prior der monniken van den berg Saint Michel, om u zoo maar alles te zeggen. Maar ik herinner mij niet, ooit een zoo gekke figuur, als gij, gezien te hebben, neef Aubryik ge niet met volle teugen, als ik u zoo zie, even als men zich verkneutert bjj het zien van een goed gespeeld tooneelstnk. Thans was het de beurt van den gevangene, om zijn wenkbrauwen te fronsen. Méloir nam weerwraak. Wordt vervolgd j s.s. CongoZaterdag avond van hier ver trokken zonder pas, zal zich dus aan de vijfdaagsche quarantaine moeten on derwerpen. Naar men ons mededeelt, zal de stoom vaartlijn op Havre haren dienst voor- loopig staken, omdat zij hier drie en te Havre vier dagen door quarantaine op gehouden wordt. Te Rotterdam heeft zich een nieuw geval van Aziatische cholera voorgedaan en wel bij een werkman, die op de Wijnhaven door de ziekte werd aange tast. De lijder is naar de barak over gebracht en volgens nader bericht is in zijn toestand eene eenigszins gunsti ge wending gekomen. Naar door liet consulaat-generaal van Brazilië te Rotterdam wordt mede gedeeld, is, blijkens een telegram van 10 dezer, de invoer van minerale wate ren, met het oog op de cholera-epidemie, in Brazilië verboden. Terwijl op onze grenzen de reizigers en hunne bagage worden onderzocht en gedesinfecteerd, worden koopmansgoe deren, ook al komen die rechtstreeks uit Hamburg, zonder den minsten maat regel van ontsmetting toegelaten. Men schijnt dus van de stelling uit te gaan, dat besmetting alleen kan worden voortgeplant voor bagage? (A. Ah) Gister-middag werd door de gezond heidscommissie te Kralingen een onder zoek ingesteld naar de twee gevallen van cholera, die zich daar hebben voor gedaan. Er zullen daarna verdere maat regelen van voorzorg worden genomen. Door de afdeeling Delft van den Ned. R.-K. Volksbond is andermaal een adres aan den gemeenteraad aldaar gericht, met het verzoek om bij aanbestedingen van gemeentewerken in de bestekken eeDO bepaling op te nemen omtrent het minimumloon, zooals dat overeenstemt met de plaatselijke behoeften en om standigheden De overweging dat de door niets belemmerde concurrentie eene dei- oorzaken is datde loonstandaard, in het algemeen genomen, hier ter stede te laag is in verhouding tot de behoeften van den werkman, bracht de adressante er toe, zich bij de lofwaardige pogingen aan te sluiten, welke op verschillende plaatsen worden aangewend om daarin eene ge- wenschte verandering te brengen. Volgens De Fabrieksbode heeft de park wachter Berzerik zijn weinig geloof waardig verhaal omtrent een diefstal in het Park, waarbij hij door de schelmen in het water zou zijn geworpen terug genomen voor de meer aannemelijke, maar zeer treurige bekentenis, dat hij alleen en niemand anders de dief was van liet koper, dat in een zak nabij de sloot is gevonden. Verslaafdheid aan den drank was ook hier weder de aan leiding dat deze man, die zich reeds meermalen aan het goed van anderen vergreep, andermaal een misdrijf beging. Zooals men weet, is de zaak in handen der politie. De muziekdirecteur J. C. Boers te Delft, die, naar wij weten, op grond van de in de Tweede Kamer daarover gevoerde discussie, zijne benoeming tot ridder van de Oranje-Nassauorde niet aanvaardde, ontving desniettegenstaande het kruis toch toegezonden van de kan selarij. Een welmeenende brievenbestel ler beijverde zich 's morgens vroeg het couvert met het gewichtige eereteeken te bezorgen en vroeg in naam van den, zijne beroemde mannon huldigenden staat, 75 cents belooning (porto) voor het brengen van het cadeautje. De eerbied waardige grijsaard hield tot groote ver bazing van don postbeambte de hand op de beurs en verzocht hem goedmoe dig lachend de verassing maar weer mede te nemen. De lijder aan Aziatische cholera, die te 's-Hage in het hospitaal was opge nomen, is Zaterdag-avond als hersteld ontslagen. De pleiziertreinen der Hollandsche Spoorwegmaatschappij op Dinsdag 13 en Donderdag 15 September van Cleef, Cranenburg en Groesbeek naar Den Haag en Scheveningen (via Rotterdam) zullen wegens de te Cleef voorgekomen cholera-gevallen niet doorgaan. Naar het comité der 35 werklieden- vereenigingen te Amsterdam, die deel willen nemen aan de meeting te 's-Gra- venhage op een gehuurd veld, te hou den ten gunste van alg. kies- en stem recht, aan het Hbl. mededeelt, is tot nogtoe door den burgemeester van Den Haag de vereischte vergunning tot het houden dier meeting niet geweigerd. Wegens het lieerschen der cholera in Hamburg kon het stoomschip Vesta, van de Kon. Nederl. Stoomvaartmaat schappij (met bestemming naar Hamburg) gistermorgen niet van Amsterdam ver trekken. aangezien al het scheepsvolk bedankte. Tegen uitbetaling van dub bele gage wilde het de reis aanvaarden. Het benoodigde scheepsvolk is nu uit Rotterdam ontboden. De invoer in Zwitserland van versche visch e.i van voortbrengselen der zee- visscherij, afkomstig uit Nederland, is verboden. Door de stations der Exploita tie-Maatscliappij mogen dergelijke zen dingen met bestemming naar Zwitserland tot nader order niet meer ten vervoer worden aangenomen. Te Drouwenermond kwam in de vorige week eene familie, uit drie personen bestaande, uit Hamburg aan. De com missie te Stadskanaal, belast met de waakzaamheid voor besmettelijke ziekte, van hunne aanwezigheid in kennis ge steld, verdreef hen van daar, zoodat zij de wijk namen naar de aangrenzende gemeente Borger. Ook hot bestuur van die gemeente werd spoedig hiermede in kennis gesteld. Nadat de noodige voor zorgsmaatregelen genomeu zijn, is aan de lieden vrijheid verleend aldaar te blijven. De beide huizen iu den Drou- wernermondwaarin de lieden vertoefden, en welke ieder in eene der genoemde gemeenten staan, zijn geheel ontsmet. Do Kamer van Koophandel te Zut- phen heeft zich tot den Minister van Justitie gewend, met het verzoek, dat liet bedrijf der levensverzekering, als een eisch van het internationaal belang, meer en beter geregeld en gecontroleerd worde, terwijl het werken der buiten- landsche Maatschappijen alhier slechts dan moet worden toegestaan, indien zij mede in de op dat bedrijf gestelde be lastingen bijdragen, en zich niet alleen aan onze jurisdictie onderwerpen, maar ook waarborgen stellen voor de nako ming barer contractueele verplichtingen. De gemeenteraad van Leerdam heeft besloten, wegens de tijdsomstandig heden, de paardenmarkten in deze maand en do kermis in hot begin van Octo ber niet te doen plaats hebben. Sequah, die thans zijn séances in de Harmoniezaal te Nijmegen geeft be steedt de opbrengst daarvan ook nu weder ten bate der mingegoeden. Zater dag gaf hij er voor het eerst een mid dagmaal aan 110 kinderen aan allen weid een portie \leesch aardappelen groenten en pudding, benevens een glas melk verstrekt, hetgeen de jeugd zich goed deed smaken. De meisjes kregen daarenboven elk een pop, de jongens elk een bal, maar bovendien werd het ontvangen geld nog bij loting onder de kinderen verdeeld, zoodat de gelukkig sten f5, f2.60 of fl.50 kre gen en zoo vervolgeus tot 10 cent. Te Scliin-op-Geul overleed dezer dagen op het kasteel Scha/oen de eerw. broe der Nicolaus Yitalis Laurent, kluizenaar op den Schaesberg. De overledene werd geboren den 22 April 1892, verbleef eerst eenige jaren te Margraten, werd in 1889 bewoner der Kluis en leidde een zeer godvruchtig leven. Sedert lang leed hij aan een slepende ziekte en werd liefderijk door de achtbare familie Vil- lers-Masbourg verpleegd. Door het Hoofdbestuur der Schippers- vereeniging Schuttevaer is een adres verzonden aan den Minister van Wa terstaat, met verzoek het overzicht van de tijdstippen van het openen en slui ten van eenige spoorwegbruggen in Ne derland onmiddellijk bij invoering van den winter- en zomerdienst verkrijgbaar te stellen, aan alle daarin genoemde spoorwegbruggen PERNIS. De afgeloopen week was voor de visschers der kleine vloot zeer onvoordeelig. Een schokker ging naar buiten tot uitoefening der kustvisscherij en had 1 rog, 4 kleine tongen en 1 ben schol gevangen, waarvoor f4 besomd werd. De botters die in den Waterweg visschen, hadden ook weinig vangst en besomden f7.50 tot 18. MAASSLUIS. Alhier is een geval van pokken voorgekomen met doodelijken afloop. Eene aan pokken lijdende vrouw, van wie reeds vroeger melding is ge- gemaakt, is hersteld. DELFT. De Kiesvereeniging Burger plicht heeft tot candidaat voor den ge meenteraad gesteld den heer J. J. B. van der Chijs Recht voor Allen en Neder land en Oranje stelde don heer J. C. de Kleijn. Pensioenfonds voor Gemeente-ambtenaren. III. Het verdeelen der lasten over een groot aantal jaren wordt bereikt dooi de regeling voor Amsterdam, aanbevo len door de Raadscommissie, belast met de voorbereiding der herziening van het pensioen-reglement. Deze regeling sluit zich nauw aan bij die van het Rijk. De eigen pensioenen worden, naarmate zij vervallen, op de geiueente-begrooting gebracht; terwijl een fonds wordt opge richt, waaruit de weduwe- en weezen- pensioenen worden betaald. In plaats van een bedrag in eens, bij liet Rijk in dat fonds gestort, wordt door de ge meente aan het fonds eene vaste jaar- lijksche subsidie toegekend. Dit voor stel schijnt mij ook voor andere ge meenten aanbevelenswaardig en voor zoo ver mogelijk het financieele bezwaar op te heffen. Een tweede bezwaar, dat zich dik wijls doet gevoelen bij hot ontworpen eener pensioen-regeling, is het gering aantal personen, waarvoor zij zal gel den. Alle berekeningen, ten opzichte van de vermoedelijke lasten en baten, steunen op de verwachting, dat voor do groep deelnemers do middelwaarden, uit de waarnemingen gevonden, kunnen toegepast worden. Is nu het aantal deelnemers klein, dan kan men in dit opzicht groote teleurstelling ondervinden. Afwijkingen kunnen voorkomen, welke drukken op de financiën van eene kleine gemeente of den toestand van een fonds hachelijk maken. Het zou daarom hoogst wenschelijk zijn zoo het Rijk in deze zaak de gemeenten te hulp kwam in dier voege, dat uit de gemeentelijke inkomsten en uit do bijdragen der amb tenaren de noodige contributiën betaald werden en hot Rijk daarvoor de pen sioenen waarborgde _en uitkeerde. Bij de burgerlijke ambtenaren kan het pensioen niet stijgen boven het twee derde gedeelte der gemiddelde jaarwedde, noch liet bedrag van drie duizend guldon te boven gaan. Ten einde den pensioenlast niet al te druk kend te maken en tevens tc bereiken, dat geen pensioenen van een te groot bedrag ten laste der gemeente komen, geef ik in overweging het maximum van het pensioen vast te stellen op de helft der wedde. De ambtenaren dei- gemeente Schiedam zijn dan wel onder ongunstiger omstandigheden dan die van het rijk, maar staan in dit opzicht gelijk met hunne ambtgenooten in ver schillende groote steden als Amsterdam, 's-Gravenhage, Haarlem enz. Ontstaat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2