BURGERLIJKE STAND. Handelsberichten. Berlijn. (Slotk.) Keulen. Ingezonden. GEMENGD NIEUWS. nale Kolfwedstrijd geopend van den Nederlandschen Kolfbond, welke oolc kieraan grooten luister ontleende, dat een van de zilveren medailles door de Beschermvrouw der Tentoonstelling H. M. de Koningin-Regentes geschon ken, door het uitvoerend Comité als prijs voor dit aloud nationaal volksspel is bestemd. De feestzaal zag er allernetst uit. Overal langs de wanden prijkten na tionale tropeeën met de wapens onzer Provinciën en aan de heide uiteinden groote tropeën met 't Rijkswapen. Bo ven de stijlen der wanden waren vele wapens van de plaatsen der deelne mende Vereenigingen, oude platen op het kolven betrekkelijk, groepen,waarin de attributen van dit spel waarin ge rangschikt en borden met toepasselijke opschriften, zooals o. a. deze: „Een scherpe blik, een vaste hand, Die maken zelfs 't geluk te schand." „Wie altijd oordeelt op de gis, Die slaat den bal vaak leelijk mis". „Een kring, waar men de scherts niet [bant, Is juist een kolfje naar mijn hand." zich terstond aan andere flesschen met dezelfde vloeistof mede. De deuren en vensters sloegen terstond uiteen. De brandweer ving terstond het red dingswerk aan. Mevrouw Chapron werd met haar zoon en dochter vreeselijk verminkt uit de puinhoopen te voorschijn gebracht. Hun toestand is hopeloos. De heer Chapron en een vrouwelijke dienst bode zijn gedood, twee werklieden zwaar gekwetst. Yrijdag-nacht om 2 uur is te Bolog na een groote bom ontploft in den in gang van het telegraafkantoor. Alle ruiten werden verbrijzeld een journalist werd deerlijk gewond. Het bijkantoor van het nieuws-agentschap Stefani werd vernield juist toen het personeel het gebouw verlaten had. Niemand werd gekwetst. De eigenaars van de Birmingham Daily Gazette hebben electriciteit ingevoerd als drijfkracht voor hunne groote per sen, welke door de „Electric Supply Company" worden voorzien. Dit is de eerste courant ter wereld, welke electrisch wordt gedrukt. Te Glasgow is het grootste grootste stoomschip der wereld te water gelaten. De boot, de Campaniais 600 voet lang en 75 voet breed; zij behoort aan de „Cunard lijn." Het afhouwen der handen gold ten allen tijde voor eene zware straf. Zoo wordt in de Gevangenpoort te 's Graven- hage eene bijl getoond, waarmede een paar eeuwen geleden de rechterhand werd afgekapt van hen, die zich aan valsche handteelcening hadden schuldig gemaakt. En thans nog is in de Barba- rijsche Staten het afhouwen der hand de straf voor den diefstal. Een joodsche Hakim voltrekt deze operatie met eene soort van schaar en verbindt daarna de wonden met vochtige strookjes marokijn leder. In Tunis ontmoet men verscheidene menschen, wier beide handen werden afgehouwen wegens herhaalden diefstal. Zij dragen dan, aan hun voorarm vast gemaakt, ijzeren haken zij voorzien in hun onderhoud als hout- en waterdragers. Een groote brand heeft het seminari um van Neuzelle nabij Guben in de asch gelegd. De in de nabijheid gelegen ka tholieke kerk liep eveneens groot gevaar. Men slaagd er evenwel in haar tegen het vernielende element te beschermen. afluisteren, die verschillende bacillen tegen de menschlieid smeden De Zwitsersche physioloog prof. Bun- ge, te Bazel, herinnert in een brief met raadgevingen omtrent de leefregels met het oog op de cholera en ter gerust stelling van angstige gemoederen, aan het feit, dat ieder mensch het beste desinfectiemiddel altijd met zich draagt' namelijk in het maagsap. Is het maag sap normaal, dan behoeft men de bacil len niet zoozeer te vreezen. Daarom zorge men, alles te vermijden wat de normale werking van de maag belem mert en het maagsap verdnntweinig drinken vooral niet bij het eten en matigheid bij het gebruik van voed sel zijn eerste vereischten. Albin Yalabrégue stelt voor het Pre sidentschap der Fransche republiek te verloten, tegen 1 fr. per lotDe winner zou voor een jaar president zijn. Yala brégue rekent erop, dat er minstens 20 millioen loten zouden worden genomen met het geld zou men de hongerigen kunnen voeden, en men zou dan niet kunnen zeggen, dat het presidentschap tot niets dient. BEURS TE SCHIEDAM, 13 Sept. 1892. 5/ Moutwijn, f 8. Verhandeld: f 7y2 a Stemming: onveranderd. Jenever f13.50. Amst. proef f14.75. Spoeling. Vereeniging f 0.90. Rogge, Sept./Oct. Oct./Nov. Nov./Dec Spiritus Sept./Oct. 34.90 35.20 Nov./Dec. 33.30 33.40 Rogge dadelijk. 19.25 19.25 Nov. 14.50 14.50 Meell2Merlc.l.md. 50.60 50.80 „12 Oct. 50.50 50.75 Rogge, loop. md. 13.90 14.— Oct. 14.25 14.25 (Spirit. Sept./Oct. 23.23. j Nov./Dec. 23.50 23.50 New-York. Maïs 0.57 A Amsterdam. 12 Sept. Rogge op lev. per najaar onveranderd voorjaar lager per Oct. f143, 142, 141; per Maart f137, 136. 13 Sept. Rogge op lev. vastper Oct. f142, Maart f137 f138. 146.25 146.— 147.— 146.75 0.57 de vrees, dat het geringe bedrag van het pensioen ten gevolge zal hebben, dat de ambtenaren trachten ook op hoogen leeftijd nog in dienst te blij ven, dan kan daarin voorzien worden door het opnemen van een bepaling van dwingenden aard n.l. dat onder alle omstandigheden het pensioen op 70-jan- gen leeftijd ingaat. Zooals bekend is, geldt deze bepaling voor de hoogleera ren aan de Rijks-Universiteiten. Het is uiterst omslachtig, merkt prof. Legebeke aan, den pensioenlast, die op de gemeente zal drukken, te berekenen bovendien vei dienen de uitkomsten geen onvoorwaardelijk vertrouwen. na vijf jaren tot f 5100.per jaar tien )i i, 6900. twintig 8900. dertig „10300.— veertig „10500 vijftig „10700. Verdere stijging is niet te verwachten. Neemt men nu in aanmerking, dat thans reeds voor meer dan f 6500.- aan pensioenen op de begrooting voor komt, dan zijn deze bedragen zeker niet zóo groot, dat daardoor het invoeren van eene behoorlijke pensioen-verorde ning niet mogelijk schijnt. Omtrent de betrouwbaarheid van deze getallen moge het volgende worden op gemerkt. Zij zijn berekend uit de boven aangegeven kansen en bij de genoemde onderstellingen het is dus zaak hare juistheid te toetsen aan enkele cijfers, uit de waarneming afgeleid. Het onder zoek, door mij in dit opzicht ingesteld, gaf geen onbevredigende uitkomsten. Wel schijnen de bedragen iets te laag maar slechts enkele percenten. Onder- tusschen moet in aanmerking genomen worden, dat in de practijk afwijkingen zich kunnen voordoen, daar het aantal personen, die voor eigen pensioen in aanmerking komen, zeer klein is. De pensioenlast wordt natuurlijk ook groo- ter, zoo de som der traktementen stijgt. De gegeven getallen gelden slechts voor een totaal bedrag aan salarissen van ongeveer f 136,000. Kerknieuws. Z. D. Hw. mgr. P. A. H. Boermans, bis schop van Roermond, heeft benoemd den eerw. heer E. L. Prevoo, uit het seminarie, eiviel- ingenieur, tot leeraar aan de scholen te Rol- duc, tot kapelaan te Leveroy den eerw. heer Th. Gerrits, rector aan het klooster der eerw. Zusters Caimelitessen te Echt. Door Z. D. Hw. mgr. Antonis, wijbisschop van Mechelen, zijn Donderdag 11. in de kapel der eerw. Paters Jezuïeten te Maastricht tot priester gewijd de eerw. fraters Minderbroe-- ders P. Mejjer, F. Bloem, M. van Eenbergen, R. Hoogenboom en S. Schalkwijk, allen uit het Minderbroederklooster te Weert. Naar uit 's-Hertogenbosch aan den Tijd wordt geseind, is de weleerw. heer J. B. H. Kamp, kapelaan der kathedraal, gister-ochtend te 11 uur overleden aan cholera nostras. Nog Zaterdag heeft de overledene biecht gehoord. Het diocees van 's-Bosch verliest in den eerw. heer Kamp een zeer ijverig en zeer bemind priester, van wien hij had nog slechts den leeftijd van 29 jaren bereikt nog zooveel voor het zielenheil werd verwacht. Door Z. K. H. den prins van Aremberg is te Domburg aangekocht een villa, teneinde die in te richten tot een R. K. kerk, om daardoor de katholieke badgasten in de gelegenheid te stellen hun godsdienstplichten waar te nemen, wat totnutoe niet kou geschieden, of zij moes ten daarvoor naar Middelburg gaan. Mijnheer de Redacteur, Tot mijn spijt heb ik gezien dat U den X. uit de Schirdamsche Courant van Zaterdag 11. een antwoord hebt waardig gekeurd. Mjj riekt dat stukje naar dat eens huurlings, en zooah dan zou ik dien X. met het versje van De Genestet hebben geantwoord Met U strijd ik niet meer; fatsoen gebiedt mij [*t zwijgen. Een snuifje bood men Ugijgooit met [prdevgen. K. Wedstrijden. Kolfwedstrijd. Gisteren word op de kolfbaan in de Feestzaal der Internationale Sport-, Visscherij- en Paard enten toonstelling te Sclieveningen de tweodaagsche Natio- Te negen uur begon deze Bondswed strijd, waaraan de deelneming groot is. niet minder dan 235 spelers zijn inge schreven uit alle oorden des lands, vooral van Noord- en Zuid-Holland, Friesland en Zeeland. De prijzen bestaan uit de zilveren medaillekan H. M. de Koningin-Regentos en een compleet thee-servies, 3 terra-cotta groepen in pluche-encadrement, een salonstoel, een zilveren inktstel, een étui met zilveren theelepels, suikertang enz., een verguld zilveren en drie kleine zilveren medailles, de medailles uitge loofd door het Hoofdbestuur van den Bond en de bovenstaande kunstvoor werpen, ter waarde van f 250, door het Comité. De strijd duurt twee dagen en zal zeer hard en moeilijk zijn, daar uitnemende kolvers opgekomen zijn en het winnen van de medaille der Koningin-Regentes de wenscli van velen uitmaakt. Wegens de groote deelneming wordt er, zoo noodig, tot heden-nacht 2 uren doorgespeeld en morgen wordt de kamp reeds te 8 uren voortgezet. Te 10,45 werd 't spel gestaakt en daar de leden thans goed tegenwoordig waren, hetgeen te 9 uren niet 't geval was, had thans de verwelkoming plaats door het Uitvoerend Comité der Ten toonstelling en wel bij monde van den gedelegeerden commissaris, den heer W. M. Travaglino, die groote voldooning betuigde over het besluit hier den Bonds wedstrijd te houden en over de mildheid van de Hooge Beschermvrouw, om een zilveren medaille voor dezen wedstrijd te schenken. Hij wenschte de lieeren groot succes toe en hoopte dat alle doel- nemers tevreden huiswaarts zouden keeren. (D. v. Z-II.) Het ontsmettingsmiddel „chloorkalk oplossing" maakt men door 2 deelen goede drooge chloorkalk op te lossen in 100 deelen water. Men roere de chloor kalk eenigen tijd en vuile de kruik met do heldere oplossing. Wegens het voorkomen der Aziatische cholera zijn de bedevaarten, welke om streeks dezen tijd in Russisch Polen worden gehouden en waaraan in den regel een 100,000 pelgrims deelnemen, dit jaar door den generaal-gouverneur van Warscliau verboden, en is daarvoor ook de medewerking der geestelijkheid ingeroepen. In de Rue Baffon te Parijs had Za terdag een hevige ontploffing plaaps in de werkplaats van een emailleur van photographieen, Chapron geheeten. Deze naderde den oven, bestemd tot het smel ten van het email met een flesch col- lodium in de hand. Een ontploffing was daarvan het gevolg en het vuur deelde Te Weimar, bij Gotha, van waar de familie van Sebastiaan Basch stamde, waar in het begin der 17de eeuw een bakker leefde, die veel van muziek hield en Yeit Bach heette, zal in het huis waar die bakker woonde een ge denksteen worden aangebracht, vermel dende dat uit dit geslacht meer dan honderd musici zijn gesproten, onder wie de groote componist. Bij de plaatsing van den steen, den 11 September, zullen feesten plaats hebben. Een hevige cycloon heeft Vrijdag te Moskou gewoed. Meer dan 200 huizen werden van hun daken beroofd. Yan een fabriek werd een groote schoorsteen af gerukt, waardoor verscheidene huizen vernield en zes personen gedood werden. Niet minder dan 150 personen werden gedood of gewond. Daarna viel een hevige stortregen, die enorme schade in Moskou aanrichtte. Wat brengen de menschen het ver! Dr. Garner tracht, zooals wij gemeld hebben, de taal dor apen te verstaan, een ander geleerde poogt met de kippon in onderhandeling te treden, terwijl nu een derde, door mid del van den microphoon, met den vlie gen converseert. Hij heeft ontdekt dat de vliegen nn en dan geluiden maken „niet ongelijk aan het ver verwij derd gehinnik van een paard Wellicht brengt men het eens zoo ver, dat men de samenzweringen kan Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 12 Sept. 2.24 M. 13 Sept. 2.21 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.10 Disconto 2 pCt. Parijs -48.05 2'/2 Antwerp. - 48.2V2 VEEMARKT TE ROTTERDAM. 13 September. Op de veemarkt waren heden aange voerd: 30 paarden, 1 veulen, ezel, 620 vette runderen, 1267 magere dito, 309 vette kalveren, 65 nuchtere kal veren, 5 schapen of lammeren, var kens, 159 biggen, - bokken. De prijzen waren als volgtrunderen lste qual. 76 a c., 2do qual. 70c., 3de qual. 66 c., kalveren lste qual. 87^2 a 2de qual. 75 A 80 c.; schapen lste qual. c., 2de qual. c., alles per kilovarkens lste qual. a c., 2de qual. c., 3de qual, c., licht soort - a c. per 1/2 kilo. melkkoeien 160 a 250, kalfkoeien f 190 a 270, stieren/'70 a 190, graskalveren 25 a 45, pinken fa vaarzen ƒ120 a 140, alles mager veepaarden 50a 90. Op de botermarkt worden aangevoerd 85/8 en 71/16 ton, en 946 stukken a y2 kilo;, prijs le qual. 60, 2e qual. ƒ56, 3e qual. 54, per 1/2 Kilo 55 a 75 c. GEBOREN 10 Sept. Helena, doch ter van J. F. W. Droge en W. F. Kooijman, Maasstraat. 11. Johannes, I zoon van II. J. de Vringer en C. de 8 12 Sept. 10 Sept. 13 Sept. 13 Sept. (Buiten verantwoordelijkheid van de ltedactie,)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3