GEMENGD NIEUWS. voor wachten, zijn schepen naar hier te zenden. Zoo heeft o. a. de Unionlijn haar geregeld vertrek van Botterdam reeds tijdelijk opgeheven. In de maandvergadering van de af- deeling Rotterdam van den Nederland- schen Roomsch-Katholieken Volksbond- was o. a. een aanvraag ingekomen van den Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente en van het Bestuur der on- derafdeeling St. Jozef tot aansluiting bij de adresbeweging tegen de kermis. Het Bondsbestuur had daarover geen besluit willen nemen, daar het ieder lid, die tegen de kermis was, vrij stond op de bij de boekhandelaren liggende lijsten te gaan teekenen. Op dit standpunt stelde zich ook de eerw. adviseur, toen hij in een rede te kennen gaf, dat het z. i. niet aangaat alles af te schaffen, waaraan misbr ui Icon zijn verbonden. Op zich-zelve is de kermis niet af te keuren ook dewerk- man moeten gelegenheid hebber, zich eens te ontspannen en dit kan in eer en deugd geschieden. Spreker zou ook niet zoovelen een bron van verdienste willen ontnemen. Maar wel moeten de misbruiken worden afgeschaft, en het ware te wenschen, dat het Stedelijk Bestuur begon met de drankgelegenheden alsdan op een behoorlijk uur te doen sluiten en de kermis niet langer ineen uithoek der stad, maar zooals vroe ger het geval was in de stad té plaat sen. Voorts werd eveneens onder luide toe juiching bekend gemaakt, dat een Pro- testantsch patroon, op inlichtingen van een Protestantsch donateur, zich als donateur had laten inschrijven. Inmid dels heeft het Bestuur der Afdeeling Botterdam van het Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond besloten zich met een zelfstandig adres tot den Raad te wenden tot afschaffing der kermis. Twaalf jaren geleden verzond het een dergelijk adres aan den Raad. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft in 't belang van den algemeenen gezondheidstoestand de meeting voor algemeen stemrecht, welke Zondag aanst. door de socialisten op een weiland aan den Loosduinschen weg zou worden go- houden, verboden. De centrale raad van den sociaal-democratischen bond heeft besloten, dat die meeting desondanks toch zou doorgaan. Het Bestuur van den Bond zou geen vergunning noodig hebben, omdat in de openbare verga dering geen gemeenschappelijke beraad slaging zou worden gehouden. Het Dagblad v. Z.-II. drukt zijne ver bazing over bovenbedoeld besluit uit en toont aan dat de hierbeoelde bijeen komst wel degelijk valt onder het bereik der Wet op de Vereeniging en verga dering, ook op grond van de interpre tatie indertijd door Torbecke van die Wet gegeven. Voor Thorbecke zoo besluit het Dagblad was de kwestie der beraadslaging een ondergeschikt punt. Hij oordeelde terecht, dat in een openbare vergadering altijd wordt be raadslaagd. Zal nu ondanks deze duide lijke wetsleer en het dreigend ziekte gevaar toch de meeting worden geduld? De Scheveningsche sporttentoonstel- ling werd Zondag door 6916 personen bezocht, het grootste tot dusver ver kregen getal. Van 4 tot 11 Sept. gin gen 30,42 1 en van 1 Juni af 529,602 personen door de tourniquets. Te Anis terdam bestormen honderden \)eV]°ncn '"'t Duitsche consulaat-gene- raa om /qc]1 a}g zjeiien0ppassers voor Hamburg aan te melden. Bij hunne aan me mg l>ij het consulaat-generaal moes mn zij afgewezen worden, daar geen Nederlandsche verplegers voor Hamburg gevraagd zijn of gebruikt kunnen worden. Men schrijft ons uit Breda Vooral in het zuiden des lands in de noordelijke provinciën is het minder, dewijl men daar in de kerken meer vaste zitplaatsen, ook voor de minder met aardsche goederen bedeelden heeft is het in onze kerken tijdens de gods dienstoefeningen een zeer hinderlijk ge raas, wanneer honderden stoeltjes tegelijk worden gekeerd, hetzij op den houten of steenen vloer. Hoewel men er aan gewoon raakt, blijft het toch een ge- druisch, niet thuis behoorende op de plaats waar men is. In de kerk van den H. Fidelis van .Sigmaringen alhier, alwaar in het geheel geen vaste zit plaatsen zijn, heeft men de proef ge nomen om van een dertigtal stoeltjes, de pooten te voorzien met een schijfje gutta percha hierdoor wordt het ge schuif met deu stoel over den vloer niet gehoord. Dat dit gedurende de gods dienstoefeningen veel voor heeft, zal ieder begrijpen. Msb In den nacht van Zaterdag op Zon dag is eene boerderij van A. Zwanen berg te JubbegaSchurega eene prooi der vlammen geworden. De bewoners, die reeds lang te bed lagen, konden slechts met moeite gered worden. De inboedel is totaal verbrand, ook het vee kwam om in het vuur. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Ter voorkoming van cholera is door den directeur der Kweekschool te 's-Her- togenbosch bepaald, dat door de kweeke- lingen van die inrichting slechts gekook te melk en gekookt water mag worden gebruiktverder behooren de privaten aan genoemde inrichting, zoo mede die van de kosthuizen, dagelijks te worden ontsmet en is er ten gebruike van de school een Chamberland-filter aangeschaft. Het stoffelijk overschot van den wel- eerw. heer J. B. II. Kamp, kapelaan der kathedraal te 's-Bosch, die Maan dag-ochtend aan cholera nostras is over leden, is naar het lijkenhuis op het kerkhof overgebracht, om na verloop van een of twee dagen te worden be graven. De pastorie is ontsmet en alle voorzorgen tegen verspreiding zijn ge nomen. Bij eene bekendmaking heeft het ge meentebestuur de ingezetenen in kennis gesteld met eene circulaire van de plaatse lij ke gezondheidscommissie aldaar, waarin wenken worden gegeven om de ziekte te weren. De conducteurs van den Grand Central Beigedie met het overige treinpersoneel van Antwerpen over Roermond de trei nen tot Gladbach begeleiden, mogen op last van den Oberbürgemeister van Gladbach, niet meer tot deze stad komen. Zij zullen dus aan de grenzen door Duitsche beambten moeten vervangen worden. Van Zondag-avond af worden teRo- zendaal de namen en woonplaatsen van uit Antwerpen komende reizigers opge schreven en wordt aan liet gemeente bestuur hunner woonplaats daarvan ken nis gegeven. Bij iederen uit Antwerpen komenden trein staan drie ambtenaren gereed om de namen op te nemen. MAASSLUIS. Door ons gemeente bestuur wordt krachtig gewerkt om Maassluis zoo degelijk mogelijk in staat van verdediging te brengen tegen de cholera. Allerwege wordt opgeruimd en in orde gebracht wat opruiming en in orde brenging behoeft. Zeer jammer dat eene van de bedenkelijkste verontrei nigingen zoo moeilijk te verbeteren valt. Er is hier in de laatste jaaren zeer veel gebouwd in den polder, en nu stuit op den onwil tot medewerking van eige naren van sloten en kaden, iedere po ging van ons gemeentebestuur af om den onreinen toestand van de slooteu waarin de faecaliën geloosd worden, te verbeteren door het inlaten van versch water. (N. K. Ct.) TILBURG. Door de Werkvereeni- ging is per adres aan II. M. de Ko ningin-Regentes verzocht, dat er om trent de verandering der militaire klee ding een beslissing worde genomen. Duizenden werklieden zien bij gebrek aan arbeid met angst den winter tege moet en een uniformverandering zou weer werk verschaffen. Wedstrijden. Kolfwedstrijd. De tweedaagsche Nationale Kolfwed strijd werd gisteren op de Kolfbaan der Spörtf en toonstelling 'te Scheveningen voortgezet. De korpsprijs, de zilveren medaille, werd behaald door de kolf- vereeniging Schiedam met ,300 punten. Korpskolvers voor Schiedam waren de heeren Th. J. Klijheeg, G. J. F. Yincent en A. Wijsbroek. Yandel9 vereenigingen had Over de Helft van Nieuwe-Niedorp 296 p., Vredebest van Zevenhuizen 297 p. en Keer niet van Haarlem eveneens 297 punten behaald. De strijd was dus zeer hevig, want Schiedam moest bij de derde serie minstens 111 punten be halen om den Korpsprijs te kunnen winnen de uitslag was dat 113 punten werden gemaakt, zoodat deze strijd met het gewenschte succes werd bekroond en Schiedam zegevierend uit het strijd perk trad. Nadat deze vereeniging reeds her haaldelijk een goede kans op het win nen van den korpsprijs had, is het thans zeker een verblijdend feit, dat zij den korpsprijs mocht winnen, aldus be wijs gevend dat het kolfspel hier ter stede met succes wordt beoefend. Wij wenschen de Yereeniging dan ook ge luk met de behaalde, welverdiende over winning. Dat zij nog vele malen op deze wijze uit het strijdperk moge treden De eerste prijs, met de zilveren me daille van H. M. de Koningin-Regen tes, in den personeelen strijd, werd be haald door den heer S. Bos, te Zeven huizen, met 115 p., de tweede door den heer F. de Boer, te Wateringen met 112 p., de derde door den heer A. Wijs broek alhier, met 112 p., de vierde door F. v. d.Deure, te Enkhuizen, met 111, en de vijfde door E. Bij post te Nieuwe Niedorp, met 110 punten. De strijd was op het laatst zeer geanimeerd, want er werden toen nog zeer mooie series gemaakt. Omstreeks half twaalf ure gister avond was de strijd beslist, waarna de uitreiking der prijzen plaats had dooi den heer W. Travaglino, uit naam van den President der Sporttentoonstelling. Ook de heeren graaf van Bylandt en Hobo ken van Ondelanden, leden van het comité, waren hierbij tegenwoordig. De uitreiking had plaats in de kolfbaan, waar de kolvers nog lang gezellig bij een- bleven. Er werd nog menige partij ge kolfd, en de heeren graaf Yan Bylandt en Hoboken schenen het spel zoo op wekkend te vinden, dat zij den lust niet konden weerstaan ook hun krach ten in het edele kolfspel te beproeven. Het blijkt dus wel, dat de animo voor het aloude kolfspel meer en meer levendig wordt, terwijl Schiedam's kol vers hebben bewezen met eer zich in de rij te kunnen scharen. Te Doorwerth (Gelderland) heeft*zich een geval van Aziatische Cholera voor gedaan met doodelijken afloop bij een schipper op een baggerschuit, liggende op den Rijn. Een der twee lijders aan cholera- nostras te Sliedrecht B. W. J., woon achtig in Frieslandis gistermorgen be zweken. Zijn lijk is naar het lijken huisje vervoerd, het vaartuig waarop hij zich bevond, is geheel ontsmet, en de kleederen en het beddegoed zijn ver brand. De andere lijder is herstellende. Te Zwijndrecht heeft zich bij een kind van 11 jaar een geval van Azia tische cholera voorgedaan met doode lijken afloop. Het lijk is onmiddellijk naar het lijkenhuis overgebracht. De woning is gedesinfecteerd, het lijf- en beddegoed verbrand, terwijl door de zorg der politie woning en bewoners zooveel mogelijk geïsoleerd worden. Gister-avond is een 22jarige machinist van de Westlandsche stoomtram, terwijl hij tusschen Monster en Poeldijk te ver buiten de machine boog, met het hoofd tegen een boom geslagen. Hij tuimelde achterover en tusschen zijne machine, waar hem, vermoedelijk door de zuiger stangen, een arm en een hand verbrijzeld werden. De conducteur van de tram, het ongeval bemerkende, stapte op de machi ne over en sloot den stoom af. In deer- niswaardigen toestand werd de jonge man per tram in Den Haag aangebracht en naar het ziekenhuis vervoerd. In verband met de heerschende cholera kunnen carbolzuur en andere desinfec- tiemiddelen, welke tot dusver per spoor niet als ijlstukgoed konden verzonden worden, tot nader order wèl als zoo danig worden aangenomen. Een treurig voorval heeft gisteren nacht onder Nieuwer-Amstel plaats ge grepen. De 19-jarige H. A. H., wonende in de Saxenburgerstraat, heeft in een vlaag van krankzinnige drift zijn vader een zoo ernstige wonde toegebracht, dat deze, hoewel grootendeels door eigen schuld, aan de gevolgen is overleden. Toen H. voor de zooveelste maal van de mishandeling zijner moeder door zijn beschonken vader getuige was, greep hij in het half duister in de keuken een mes, en stiet het zijn vader onder het schouderblad in den rug. De gehechte wonde verergerde, doordat de beschon- kene telkens het verband losrukte, het geen tengevolge had, dat de man in den vroegen ochtend overleed. De ongelukkige dader, die met zijn broeders al het mogelijke had gedaan, om het bloed te stelpen, werd door de politie gearresteerd. Een groote brand wordt uit Minck, nabij St. Petersburg bericht, waar het prachtige kasteel van Mir en het ge- heele dorp, dat er om heen ligt, een prooi der vlammen zijn geworden. De schade wordt op acht millioen begroot. De heerlijkheid was tegenwoordig het eigendom van den prins Siratopolk- Mirsky, die haar gekocht had van de vorstin Marie van Hohenlohe, de ge malin van den stadhouder van Elzas- Lotharingen, welke, zooals men zich herinneren zal, door den Czaar werd ge noodzaakt, hare onmetelijke goederen in Rusland te verkoopen, waarvan zij in 't bezit kwam bij den dood van haar broeder, vorst van Wittgenstein. Handschriften van Columbus. De hertogin van Alva, die verleden jaar belangrijke documenten van het huis Al va uitgaf, heeft een nieuw werkje laten verschijnen, onder den titel: Rand schriften van Chris tof el Columbus en ge schriften over Amerika. De geschriften welke slechts 400 jaar na den dood van Columbus het licht zien, zijn door een gelukkig toeval be waard. Zij bevonden zich in de archieven der familie Alva, in een pakje met het opschrift: „Zonder waarde. Mag vernie tigd worden." In dat pakje heeft de afstammelinge van den ijzeren hertog 47 documenten gevonden, niet alleen betrekkelijk Columbus, maar ook over Mendez, Sebastian Cicbeto, Yelasquez. Cortez, enz. Het grootste getal papieren dagtee- kenen uit de 16e eeuw, maar de belang rijkste uit de 15e, onder andere de onderrichtingen van den koning en de koningin van Spanje, bestemd om door Juan de Aguado, aan den grooten ad miraal te worden overhandigd. Die on derrichtingen hebben betrekking op de verdeeling der levensmiddelen in het nieuw ontdekte en veroverde land. Op den achterkant van dat schrift staan de woorden, door Columbus-zelf geschreven„Ik bevestig dat Juan Aguado mij in Indië officieel de bijge voegde stukken, uitgaande van HH. KK. MM., heeft overhandigd. (Indië, November 1495.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3