Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Bericht. No. 4386. bureau ^oogstraat (S 317. 15de Jaarg. Vrijdag 16 September 1892. ALGEMEEN OYERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2.— Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124.) PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Zij. die zich tegen 1 Oct. op dit Blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum nog te verschijnen Nummers Gratis 15 September '92. De toestand der Belgische mijnwerkers in de noordelijke departementen van Frankrijk is onhoudbaar. Zij worden voortdurend bedreigd door hunne Fran- sche vakgenooten, die zich zelfs niet schromen tot handtastelijkheden over te gaan. De Patriote dringt er op aan, dat de Belgische gezant te Parijs met kracht zal optreden, en wijst er op dat de Belgische mijnen vol Fransche werk lieden zijn. De officieuse Fransche pers verlangt daarentegen, dat de diplomatie zich buiten de zaak zal houden, maai de Belgische bladen komen daartegen met kracht op. Een briefschrijver meldt uit Bergen, dat de gemoederen aldaar zeer opgewonden zijn over de gebeur tenissen aan genen kant der Fransche grens. Verleden week kwamen geheele treinen met Belgische huisgezinnen het land in, die ginder verjaagd waren. De toestand van onze landgenooten is gin der niet meer houdbaar, zegt do corres pondent. Op hun weg naar de werk plaats worden zij uitgejouwd, geslagen en beleedigd dooi benden twistzoekers. Die handelwijze, zegt de correspondent, begint op den duur ook op Belgisch grondgebied hare gevolgen te doen ge voelen. Te Hornu o. a. heeft een uit Frankrijk verjaagde werkman zich ge- 40) Z> dolk zat nog wel in de schede, maar 'y de Kergariou was een fier soldaat. Hem in deehamlkkad t6 als,hij,een deg™ MAirtï. was een dwaasheid geweest. knri i ?dei rekte en betastte zich. ir-ini ti-4?ze' Aubry> laat u binden! Melon trad Uaar hem toe. Alibiy lie hem zonder komplimenten de punt van den degen tusschen zijn oogen. Op een afstand! zei hij; goede rekenin gen maken goede vriendenkom niet bij mij, of ik steekJ J' Gij vertrouwt mij dus niet? Ik heb haast. Maak voort! Ik ben er al. neef Aubry, ik ben er 1 Méloir begon inderdaad zijn wapenrusting los te rijgen. Hij had slechts een lichte wapen rusting aan, en niet de ijzeren huid, die men in de vijftiende eenw nog in den strijd droeg. Zjjn uitrusting bestoud uit stalen sporen, wroken door, terwijl hij dronken was, twist te zoeken met de vrouw van een Franscliman en in hare woning alles stuk te slaan. De man kwam intusschen thuis en er ontstond een gevecht, waarin beiden gekwetst werden. Dat het socialisme aan deze beweging niet geheel vreemd is, mag men met grond veronderstellen. De socialisten spiegelen den volke steeds een aardsch paradijs van geluk voor. Wat er intus schen in gemeenten, waar zij hunne leer kunnen toepassen, van dat geluk terecht komt, kunnen de volgende staaltjes van liberaliteit der Fransche socialisten genoegzaam leeren. Te St.- Quen heeft de socialistische gemeente raad het armbestuur, welks jaarlijksche begrooting 90.000 frs. bedroeg, opge heven. De negentig duizend francs worden nog altijd uitgedeeld, maar niet meer aan de armen maar aan de vrienden der raadsleden, welke nu na tuurlijk „stille armen" heeten. De wer kelijk behoeftigen krijgen geen stuiver meer en daarenboven worden hun nog hunne kinderen ontnomen, die in een verwereldlijkt weeshuis worden geplaatst onder de opmerkingDe gemeente neemt den last op voor uwe kinderen te zorgen ziet dat ge nu zelf klaar komt. Te St. Denis, dat ook het twij felachtig geluk heeft een rooden ge meenteraad te bezitten, heeft deze den priester verboden aan het hoofd der lijkstoeten te gaan. Ook deze maatregel is rechtstreeks tegen de armen gericht want de gegoeden stellen den priester een rijtuig ter beschikking, waarin hij den stoet volgen kan, een uitgave, die de armen zich niet kunnen veroorloven Deze maatregel der socialisten is tevens een ruwe schending van de godsdienst vrijheid, waarop ieder Fransch burger recht heeft. Zoo toont het socialisme zich in zijne ware gedaante als vijand van den godsdienst, waarvoor het zegt onverschillig te zijn. De berichten, dat er eene verlcoeling- aan de dikke buffelleeren dijstukken van het harnas vastgeschroefd, een gemalied borsthar nas, mouwen van buffelleer, een punthelm met een pluim, zonder vizier. Aubry hield hem in het oog. Als Méloir geheel ontwapend was, en niets meer aan had dan zijn broek en buisje, haalde Aubry van onder zijn bedstroo een touw te voorschijn, waarvan hij zich bij zijn voorge nomen ontsnapping moest bedienen. Uw vuisten! gebood hy. Wacht ten minste, totdat gij gewa pend zijt. Aubry glimlachte. Ik zal mij wapenen, als gij gebonden zijt, antwoordde hijgeef uw vuisten Méloir gehoorzaamde eindelijk, maar niet zon der tegenzin. Die brave ridder had waarlijk gedacht, zjjn zaak weer in orde te brengen, terwijl Aubry zich kleedbe. Hij bromde, terwijl hij zjjn vuisten uitstak Wie drommel zou gedacht hebben, dat dat mannetje zoo stevig kon knijpen Ziedaar, zei Aubry, die een goeden knoop dad gelegduw voeten schenk ik u. Ga nn op mijn plaats zitten, als gij wilt, en denk maar over de wisselvalligheden van het lot na. Méloir ging zitten. Hy had veel van een vos, die door een kip gevangen is. In een oogwenk was Aubry van top tot teen gewapend. is ontstaan in de internationale betrek kingen tusschen Berlijn en Petersburg worden bevestigd door liet feit, dat ter wijl op den verjaardag van den Czaar zelfs de keizer van Oostenrijk een heil dronk instelde op den beheerscher aller Russen, keizer Wilhelm zich niet, zoo als gebruikelijk is, heeft doen vertegen woordigen bij de godsdienstoefening, welke te di^c gelegenheid in de kapel van het Russisch gezantschap te Ber lijn werd gehouden. Evenmin was er een deputatie bij tegenwoordig van het garde regiment „Alexander",waarvan de Czaar eerebevelhebber is. Waarschijnlijk is dit eene wraakneming geweest van keizer Wilhelm wegens het houden van een Franschgezinden toost door den kolonel van het regiment, waarvan hij het eere-commando heeft. En terwijl Duitschland en Rusland zich aldus al verder van elkander verwijderen, sluiten Frankrijk en Italië zich steeds nauwer aaneen. Terwijl koning Humbert reeds aan den admiraal van het Fransche eskader een grootkruis heeft verleend, werd gisteren aan admiraal Rieunier door de gemachtigden van een 300 de mocratische vereeni gingen aan boord van de Formidable het aangekondigde adres van sympathie overhandigd. Italië wordt meer en meer de zware lasten, waartoe het door den drievoudigen bond gedwongen wordt, moede, en schijnt zijn heil in een aansluiting bij Frankrijk te gaan zoeken. De Cholera. De gevreesde ziekte blijft steeds over een groot deel vau Europa voortwoeden. In een der voorsteden van Brussel heeft zich een nieuw cholera-geval voorgedaan. Yolgens bericht uit Antwerpen heeft zich een geval van cholerine voorge daan in de naburige plaats Oeleghem. Dinsdag zijn te St. Anna, nabij Zwijn- drecht, een vrouw en een kind aan cholerine overleden. Zie ik er zoo goed uit, vroeg hij. Sapperlootriep Méloir woedend, moet ik u nog niet tot spiegel dienen Kom kommaak u niet boos, neef Mé loir. Den een of anderen keer geef ik uw wapens wel eens terug. Nu behoeft er nog maar een prop in uw mond gestoken te worden. Het was te laat om weerstand te bieden. Méloir liet zich den prop in den mond duwen. Maar er was geen spoor van zjjn uitstekend karakter meer over. Woeste, wraakzuchtige gedachten doorkruisten zijn hoofd. Aubry wenschte hem hoflelijk goeden dag, en klopte met zijn ijzeren handschoen op de deur. Hij sloeg uit al zijn macht, want hij herin nerde zich, dat de goede broeder Bruno gezegd had„Ik ga naar de vroegmetten." Maar het schijnt, dat broeder Bruno zich bedacht had, want bij den eersten slag ging de deur open. Aubry kon niet nalaten, een schrede achter uit te gaan. Daar stond hijdacht Aubry hij heeft zeker alles gehoord. En toen Méloir op hefzelfde oogenbllk plot seling opsprong, en met zjjn prop in den mond onverstaanbare gillen slaakte, dacht Aubry, dat hij verloren was. Wat scheelt toch dien gek riep de goede broeder Bruno. Dien hem met uw degen wat klinkslagen toe Onder de nieuwe gevallen van cholera in Duitschland wekken vooral opzien de gevallen welke te Stettin zijn voorge komen, omdat onmiddellijke overbren ging uit Hamburg niet aangetoond kan worden en dus ook de Oder geïnfec teerd schijnt. Dr. Petri, die door het Reichsgesundheitsam.lt Stettin is afgevaar digd, vermoedt dat een Hamhurgsche boot wellicht haren in de Elhe inge nomen waterballast bij aankomst te Stettin in den Oder heeft laten loopen, en zoo het Oderwater door Elbe water geïnfecteerd is. Ook is het mogelijk, dat het grondwater eener boot, dat ge woonlijk in kleinere schuiten zich op den bodem verzamelt, zooals pleegt te geschieden, uitgeschept en geïnfecteerd geweest is. Te Stettin zijn terstond zeer strenge maatregelen tegen de uitbrei ding der ziekte genomen. Yan eergisteren tot gisteren-middag zijn te Hamburg 344 aangiften van cholera gedaan en 148 sterfgevallen aangegeven. Hiervan komen er 198 aan getasten en 96 dooden op Dinsdag. Ver voerd zijn eergisteren 137 aangetasten en 47 lijken. Oostenrijk blijft voortdurend de scherp ste maatregelen nemen tegen de cholera Zoo heelt de minister van binnenland- sche zaken een besluit uitgevaardigd tegen uitwijking van personen bij het verschijnen der ziekte in het land. Uit dien hoofde wordt verordend, dat bij het vertrek van personen, verdacht van aangetast te zijn door de ziekte, dezen da delijk verhinderd zullen worden hunne woonplaats te verlaten. Op alle spoor weg stations, gelegen aan plaatsen waar de cholera voorgekomen is, moeten onmiddellijk bureaux van onderzoek in gesteld worden, om alle vluchtelingen te onderzoeken, en aan de stations wor den waggons, als voorloopige hospitalen voor aangetasten ingericht, beschikbaar gesteld. Voorts gaat de regeering te Weenen met het plan om, nu reeds eene binnen- Méloir was naar de deur gesprongen. Hjj trachtte zijn aangezicht in liet licht te brengen om zich door den leekebroeder te doen her kennen. Maar deze wendde zich tot Aubry, zeggende Ik heb nooit zulk een gevangene gezien gij hebt hem toch niets te drinken gegeven, hoer ridder In het jaar negenendertig hadden wij een gevangene, Thomas Gréveleur gehee- ten, die in ditzelfde hok dolzinnig werd. Ik heb lust, u zjjn geschiedenis te vertellen. Ver beeld u, dat die Thomas Gréveleur Méloir lag als een razende te woelen. Laat ons gaanzei Aubry, die bleek was, en zich verwonderde, dat de broeder niets van de vergissing bleef bemerken. De goede Bruno ging terstond heen, en daar Méloir zich aan hem vastklampte, meende de goede Bruno niet beter te kunnen doen, dan dien weerspannigen gevangene een vaderlijken vuistslag toe te dienen. Die vuiet van den goeden monnik was een stevige. Mèloir's borst klonk als een trom. Hij wankelde en viel op het stroo neer. 't Is waarachtig mjjn werk niet, zotten te streelen zei Bruno verontwaardigd. Ik heb me nog het tweede lid van den ringvinger bezeerd Aubry was over den drempel. Bruno volgde hem, altijd doorbabbelende, eu weer van voren af aan brommende. Hij sloot de deur zorgvuldig. NIEUWE S NAAR HET FrANSCH.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1