Binnenland. Havre waren deze cijfers 9 en 5, te Rouaan vielen 3 sterfgevallen voor. Te Clichy vermindert de cholera, maar breidt de typhus zich uit. In het landelijk gedeelte van de Brusselsche voorstad Molenbeek St. Jean zijn Zaterdag-ochtend drie nieuwe ziekte gevallen en een sterfgeval aan cholera geconstateerd. De vrouw van een schuitenvoerder te Laeken gemeerd, is aan cholera nostras overleden. Terwijl officieel wordt verklaard, dat het Vereenigd Koninkrijk nog altijd vrij is van cholera, zet de overheid de be waking der schepen op de meest ge strenge wijze voort. De regeering van Kaapland heeft eene quarantaine van drie weken ver ordend. Het beddegoed en de verdere zaken van te Kaapstad aankomende Europeesche landverhuizers worden ter stond verbrand. Het Engelsche schip Kenwiilikomen de uit de Zwarte zee, is met cholera aan boord te Algiers aangekomen. Men zal bij de voorziening van mondbehoeften alle mogelijke maatregelen tegen be smetting nemen. Schiedam, 19 September '92. Ook hier ter stede heeft zich hoogst waarschijnlijk een geval van cholera nostras voorgedaan. Zekere C. Schouten, wonende in de Zalmstraat, in de z.g. Gorze, gevoelde zich Zondag-middag onwelhij leed aan hevige diarrhee en brakingen. Heden-ochtend is de lijder overleden. Alle voorzorgen tot ontsmet ting en voorkoming van verspreiding der ziekte zijn onmiddellijk genomen. Het lijk zal lieden-avond worden be graven. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzers 4e klasse, aan de open bare tusschenschool aan den Noordwal te 's-Gravenhage, komt als No. 1 voor de heer J. H. Kool, onderwijzer alhier. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het ontwerp tot vaststelling van een Wetboek van Militair Strafrecht. Dit nieuwe wetboek, bijna geheel het werk van den hoogleeraar Yan der- Hoeven, is onderzocht en eenigszins ge wijzigd geworden door een tot dat doel ingestelde commissie, onder voorzitter schap van mr. P. Yerloren van Themaat, advocaat-fiscaal. Tot grondslag is gelegd het denkbeeld, vloot en leger in een gemeenschappelijk Wetboek van Strafrecht te omvatten en, behoudens enkele uiteraard nood zakelij ke afwij kingende hoofdbeginselen in het gemeente-strafrecht gehuldigd, daarop toe te passen. De doodstraf wordt in dit ontwerp gehandhaafd, doch zóó, dat toepassing ervan beperkt blijft tot die enkele ge vallen in oorlogstijd, waarin volgens het oordeel van den krijgsraad geen andere weg openstaat, om door ver wijdering als anderszins den delinquent onschadelijk te maken. heer na eens goed gekeken te hebbenja 't zijn bepaald zijn kleuren Juliaan legde een steen op zjjn kruisboog. Ik mis zelden mijn schot, heer, zei hij, zijn wapen aanleggende, ik waeht uw bevelen. XXIV. Woorden en daden van broeder Bruno. Gelukkig had Reine goede oogen. Zij sloeg met haar blanke hand ijlings den boog naar beneden, op het oogenblik, dat Juliaan Le Priol reeds zijn mikpunt zocht. 'tls ridder Méloir niet, zei zjj. Wie dan, mejuffrouw 'tlsAubry de Kergariou. Nu reedsbromde Maurever. Juliaan lachte, ontspande zijn boog, en ging heen. Als ik ook een edelman wa«, dacht hij, naar de schuilplaats zijner familie terugkee- rende, wenschte ik, dat zij niemand zoo ver zag als mij Een oogenblik daarna trad Aubry den to ren binnen. Maurever omhelsde hem, en noemde hem zijn zoon. Reine gaf hem haar hand. Natuurljjk moest men de geschiedenis van Aubry's vermomming kennen. Aubry zette zich tusschen zijn verloofde en Nog wil het ontwerp in bijzondere gevallen bevoegdheid toekennen, om uit den dienst ontslagenen na verloop van eenigen tijd als vrijwilligers opnieuw in de gelederen toe te laten. De toespraak 11. Zaterdag door den Minister van Binnenlandsche zaken bij de sluiting der zitting van de Staten- Generaal gehouden, luidt in zijn geheel als volgt Mijne He er en, „Het afgeloopen zittingjaar was hoofd zakelijk een tijdperk van voorbereiding. „Toch kwamen gewichtige maatrege len door Uwe medewerking tot stand. „Zoo werd de uitbreiding van het landbouw- en van het ambachtsonderwijs door ondersteuning uit 's Rijks schatkist bevorderd. „Tijdelijke maatregelen zijn getroffen tot ondersteuning van te zwaar belaste gemeenten. „In de versterking der nationale mi litie werd tijdelijk voorzien. „Tot verbetering van 's Iiijks belas tingstelsel zijn Wetsontwerpen ter in voering eener nieuwe Directe Belasting en ter afschaffing of vermindering van schadelijke heffingen door de Tweede Kamer der Staten-Generaal goedgekeurd. Zij wachten thans verdere afdoening. De Koningin-Weduwe-Regentes, heeft mij opgedragen aan U, Mijne Heeren, Haren dank te betuigen voor den ijver, door U op nieuw ten koste gelegd aan de bevordering van 's lands belangen. „Door de Koningin-Weduwe-Regentes, daartoe gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal in naam der koningin te zijn gesloten." Het Bagblad v. Z.-JI. beoordeelt de rede met welke Zaterdag de zitting der Staten-Generaal geopend is, als volgt: De rede, met welke de zitting der Staten-Generaal heden is gesloten, munt uit door kortheid. Het Kabinet had trouwens niet veel tot de Kamers te zeggen. Het afgeloo pen zittingsjaar wordt door het Mini sterie een jaar van voorbereiding ge noemd. Voorbereiden doet denken aan 't ontwerpen van definitieve maatregelen en wetten. Vreemd is het daarom dat 't tijdelijke, in den wetgevenden arbeid, die in 't afgeloopen zittingsjaar vol bracht werd, zulk een groote rol speelt. Wat het Kabinet tijdelijk gaf, strekt voor het grootste deel, niet tot heil des volks, en daar nu de richting waarin het werkzaam was, zeer bedenkelijk moet heeten, zou het zeker in 't be lang des lands zijn als 't Bewind-zelf maar zeer lijdelijk bleek, en het tijd perk van voorbereiding niet lang over leefde. Men deelt ons mede, dat door onze regeering pogingen worden aangewend bij verschillende buitenlandscho gou vernementen om verzachting teverkrij- gen in de belemmerende bepalingen ten aanzien van de invoeren uit ons land, en zulks op grond dat, behoudens zeer enkele gevallen van cholera, meest haar vader. Dat oogenblik vergoedde al de wreede uren, die hij in zijn steenen hok had moeten doorbrengen. Jongens, zei Bruno intusschen tot de uit gewekenen van het dorp Saint Jean, wij hebben hier dicht bij in het klooster, van boven van het plateau, uw woningen zien verbranden. Ik, die vroeger soldaat was, voor dat ik monnik werd, ken dat. Als gij een glas 'appeldrank rijk zijt, zal ik gaarne eens op uw gezondheid drinken, jongens, want zoolang als de weg was, heeft heer Aubry mij gedwongen, ge schiedenissen te vertellen. Jantje schonk hem een nap in. Gij, hernam Bruno, den kleinen schelp- visscher over zijn wang streelende, gelijkt als twee druppelen water op den heiligen Johannes Baptista in de kerk te Tinteuiac, mijn ge boorteplaats, en ik zal u een geschiedenis ver tellen, die u pleizier zal doen. Als gjj soldaat geweest zijt, zooals gij zegt, hervatte Jantje, was het beter, dat gij ons wat hielpt werken. Goed gesproken, neefjeriep Bruno uit, zoo sprak ook Malestroit, mijn kapitein, die zijn arm verloor. Wat betreft u te helpen, volgaarne daar ben ik -voor hier gekomen, nu ik zonder verlof van den prior niet meer in het klooster terug mag keeren. Wat hebt gij te doen? Hij wierp zijn rok naar achter, en stroopte zijn mouwen op, als iemand, die ter dege aan nog van buitenlandschen oorsprong, de algemeene gezondheidstoestand hier te lande zoo gunstig mogelijk is (2?.) Naar wij vernemen, heeft de Neder- derlandsche Vereeniging ter bevorde ring van gemeentebelangen in over eenstemming met den wensch van vele provinciale Vereenigingen van burgemees ters en secretarissen zich gewend tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, met verzoek, dat het leervak der vrije orde-oefeningen nog vóór 1 Januari 1893 worde gerangschikt onder de niet-verplichte vakken van onderwijs; en, zoo dit niet mogelijk mocht zijn, dat althans in ruimen zin opheffing worde verleend aan de gemeentebesturen, die zich daartoe aanmelden. (C.) Algemeen Kies- en Stemrecht. Men schrijft ons uit Den Haag van 18 dezer het volgende Op een omheind terrein, eenige hon derden meters in 't vierkant groot en niet onaardig gedrapeerd met roode en witte vlaggen en chassinetten met ge vleugelde woorden van prof. Buijs en Opzoomer, had Zondag aan den Loosduinschen weg de meeting voor al gemeen kies- en stemrecht plaats. Er waren 5630 menschen (mannen en vrou wen) op het terrein 105 vereenigingen uit verschillende deelen des lands waren vertegenwoordigd. Alles ging zeer orde lijk en zonder eenig verzet toe. Op het terrein, vóór eene groote Bestuurs- tribune, waren vier spreekplaatsen. Op eene verhevenheid van aangrenzende gebouwen had een fanfare-corps en een zangkoor van mannen en vrouwen plaats genomen. Op een der vaandels stond „Sluit Schiedam", en alle eenigzins be- schonkeneu werden van het terrein ge weerd. De muziek opende de bijeen komst. Zij werd ingeleid door Baije, die, het goed recht der beweging voor algemeen kies- en stemrecht betoogende, wees op het algemeen nationaal karak ter dezer demonstratie. Had de auto riteit belemmeringen in den weg ge legd op grond van „zoogenaamde" cho- lera-epidemie in den lande, mani festanten zouden zich aan de wettige voorschriften onderwerpen, dus geen debat voeren, maar 's avonds zou er eene vergadering plaats hebben, waarin een motie zal worden behandeld en aangenomen ten gunste van het alge meen kies- en stemrecht. Nadat het koor een vrijheidslied fraai had ten gehoore gebracht, werd van de vier spreekplaatsen het woord ge voerd door mevr. Tli. P. B. Schroob- Haver en mevr. C. van Hoogstraten, en verder door A. H. Gerhard van Amsterdam, E. Domela Nienwenhuis, Dr. Vitus Bruinsma, W. H. Vliegen, A. van Emmenes, J. H. Schraper (Gron.) en mr. P. J. Troelstra, van Leeuwarden. De manifestanten waren van de stations in groepen gegaan met opge rolde banieren. Van politie of gewa pende macht was op den weg of op het terrein niets te zien. 't werk zal gaan. Jantje, Juliaan, eenige Ma thurin's en (le Joson's wezen hem liet begin van den ringmuur. Broeder Bruno keurde het plan goed, en hing dadelijk aan 't werk. Achter het muurfront tusschen de bolwer ken zaten Simon Le Priol, zijn vrouw, Simon- nette, al de Gotlion's en de andere Catiches men maakte den gemeenschappelijken maal tijd gereed. Er heeaschte eene droevige stemming. Simonnette stonden tranen in de oogen, omdat klein Jantje, die nu opeens krijgs man geworden was, zich niet meer zooveel met haar bezig hield, al» zij wel gewild zou hebben. De zaken haddeii sedert een paar dagen een geheele wending genomen. Op den feint Jan avond had Jantje zoo nederig met zijn voeten in de asch gezeten 1 En, als hij een enkel woord durfde zeggen, werd hem het zwijgem opgelegd. Maar sedert dien tijd was hij opgehangen geweest, en daardoor wordt men mensch, Ieder oogenblik steeg hij in aanzien, de Go- thon's keken hem aande Mathurin's waren jaloersch op hem. Hij was een man van gewicht. Schapenvachtje, lief blond mannetje, z«i hem broeder Bruno, ik word metselaarsbaas, en u neem ik tot opperman. Op die woorden sprong Jantje op; hij was nu van hoogerhand aangesteld. Hij wierp een blik naar het bolwerk, waar Eenige ververschingstenten stelden de manifestanten en hun gezelschap in de gelegenheip zich te laven. Het was ietwat éen landelijk feest. Tot de sprekers die het meeste ge hoor hadden, behoorde Dr. Vitus Bruinsma, die den Bond voor algemeen kiesrecht verdedigde tegen de aanval len van socialistische zijde. Het Haag- sche comité had een veel gemakke lijker taak, omdat het spoediger dan eiders (bv. Friesland) zijn leden bij- eenhad. Alle sprekers protesteerden min of meer heftig togen de „schending van recht en wet" door den Burgemeester, wiens houding echter de zaak juist had bevorderd. De dag van heden was dan ook als een dag van verzet te beschouwen. Overigens werd het onderwerp op de meermalen aangevoerde argumenten be handeld. O. a. de heer Heldt bevond zich onder het publiek. De meetingisten trokken naar huis, na een rondgang met de banieren langs het terrein, met muziek. Langs den terugweg werden geen banieren ont plooid. Voor het vertrek hadden na afloop van den rondgang de vaandeldragers zich verzameld om de tribune (thans bezet door het socialistisch muziekkorps Semper Crescendo van Amsterdam) en sprak Baye een slotwoord, waarin hij op het welslagen van de betooging wees, die het karakter van een protest-meeting had gekregen. Met een „Leve het algemeen stem recht!" „Leve de arbeidersbeweging!" door hoera's en met de Marseillaise be groet, eindigde te 5 uren de manifestatie. Op het paleis Soestdijk is Vrijdag eene afscheidsreceptie gehouden. Ver scheidene families te Baarn hebben hare opwachting bij H.H. M.M. gemaakt. De tweede jairlijksche paardenmarkt zal te Delft worden gehouden Woens dag 19 October a. s. Evenals vorige jaren zal geen marktgeld worden ge heven. In de laatstgehoudenraadsvergadering te Schipluiden werd aan Burg. en Weth. een onbepaald crediet toegestaan tot het nemen van maatregelen tot wering der cholera. In verband hiermede wer den Burg. en Weth. gemachtigd aan het Bestuur van den Hodenpijlschen en Klaas Engelbreclitspolder vergunning te verzoeken tot het leggen van een buis ter hoogte van de Hofbrug, tot het inlaten van boezemwater, ter ver- versching van twee slooten of open riolen nabij de openbare lagere school, welke wegens hun onreinen en onhoud- baren toestand gevaarlijk zouden kun- kun worden voor de gezondheid der schoolbevolking en de omliggende be woners. In 1885 werd op voorstel van den burgemeester een dergelijk besluit door den Raad genomen, doch toen stuitte men op de weigering van het bestuur van genoemden polder. de vrouwen vergaderd waren, en schreef zich hoven al de Mathurins den voorrang toe. Ik zal mijn best doen, broeder Bruno, antwoordde hjj met hooghartige bescheidenheid. Geef dat rotsblok eens aan, jongetje, her vatte de monnik, op een steen wijzende, die bijna zoo groot was als Jantje zelf. Jantje trok er dapper op los, maar er was geen beweging in te krijgen. De Mathurin's begonnen te lachen. Gij, <lie daar zoo lacht, probeert eens met uw vieren, wat dat blond mannetje niet kan. He Mathurin's zweetten water en bloedde steen verroerde zich niet. Och och riep broeder Bruno uitmen zegt, dat de jongens uit het Moeras handen van boter hebben. Ziet eens wat een monnik kan 1 Hij greep het rotsblok, en bracht het op een afstand van tien passen naar den nieuwen ringmuur. Onder het dragen zei hij Heeft niemand van u Robin de Ploërmel gekend, die den staart des duivels plat trapte Bij het avondeten zal ik u zijn geschiedenis vertellen. Nu gewerkt, jongens, want vannacht krijgen we nieuws. De Mathurin's za gen hein vol bewondering aan. Broeder Bruno wees hun ieder hun werk aan, en haalde een lied op. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2