BURGERLIJKE STAND, GEMENGD NIEUWS. Na eene conferentie van den burge meester met den voorzitter van voor zegden polder, bestaat thans de hoop dat eene gunstiger beschikking deze zaak beslist, waardoor eene belangrijke ver e enng uit hygiënisch oogpunt zal zijn tot stand gebracht. Te Maassluis heeft zich opnieuw oen geval van Cholera Aziatica voorgedaan bij o6n man van 40 jaren. Het geval schijnt niet van ernstigen aard. Dit geval is sedert den 11 dezer het vierde dat ter secretarie aldaar Werd aangegeven. Van de 4 aange tasten zijn er 2 overleden. Het geval van cholera nostras in de Schans aldaar, schijnt een gunstig verloop te zullen hebben, en neemt de zieke in beterschap toe. Bij nader onderzoek blijkt dat de 23-jarige vrouw, die Dinsdag overleed, een groentenwinkel had en nog al veel fruit gebruikte, en in de laatste dagen zich buitengewoon had ingespannen haar zoontje van twee jaar en zijn vriendje van 3 jaar, buurkinderen, hadden ook gedurende de laatste dagen nog al veel rauw fruit genuttigd, zon der dat de ouders dit hadden kunnen voorkomen. (R. V.) In de week van 11 tot en met 17 September zijn ter secretaris te Maas sluis aangegeven 4 gevallen van cholera asiatica. In datzelfde tijdvak overleden aan deze ziekte 2 personen Heden (Maandag) zal de afrekening der liquidatie van de stoombootmaat schappij „Maassluis" te Maassluis plaats hebben. Volgens een aan de aandeelhouders gezonden staat van ontvangsten en uit gaven, zal per aandeel (van f250) f 134.50 worden uitgekeei d tegen intrekking van het aandeel en aangehechte coupons. Door de werkende leden van het fan fare gezelschap te Maassluis is besloten tot het oprichten van een strijkorkest, om beter in staat .te zijn dezen winter concerten in een zaal te geven. Met alle stipheid wordt te Hozend aal de hand gehouden aan de maatregelen ter voorkoming van het overbrengen der cholera. Uit de treinen van Duitsch- land naar Vlissingen (Londen) mogen de reizigers van Hamburg of andere besmette plaatsen te Rozendaal niet uitstappen. De rijkspolitie houdt bij die rijtuigen de wacht. Uit het thans in druk verschenen jaarverslag der Maatschappij van Wel dadigheid, uitgebracht in de algemeene vergadering van 14 Juni jl, blijkt dat het ledental voortdurend achteruitgaat. Zal de Maatschappij aan haar roeping kunnen blijven beantwoorden, dan is het hoognoodig, dat velen zich bereid verklaren, de kleine contributie van f2.60 per jaar bij te dragen. De spoorweglijn Utrecht-Rotterdam wordt primo October a. s. opengesteld zoowel voor het vervoer van personen, goederen enz. van de Exploitatie- als van de llollandsch IJzeren Spoorweg- Maatschappijzoodat van dien datum af beide Maatschappijen over die lijn kun nen beschikken. Te Delfzijl is een Duitsche sleep boot in de haven gekomen, in strijd met de voorschriften in zake de qua rantaine; want hoewel het oorlogschip Guinea een wacht van zes koppen aan boord had, was er niets gemerkt. Vrijdag-avond te ruim half tien uur werd te Leeuwarden en omstreken een prachtig luchtverschijnsel waargenomen. Het was een vuurbol, die uit het Noord westen opkwam en langzamerhand ver schoot of uit elkander spatte evenals een vuurpijl. De lucht werd er vrij wat door verlicht. Vóór en na was er ook weerlicht. Bij een onweder, dat Zaterdag-nacht te Sittard woedde, sloeg de bliksem op de torenspits der Groote Kerk. Het kruis daarop werd aanmerkelijk omge bogen, de daaronder bevestigde koperen bal is verplaatst terwijl van het dak verscheiden leien beschadigd werden. Russomanie. Albert Millaud schrijft de volgende satire op de Russo-philische aanstel lerij van President Carnot Kolonel Chamoin, den President bij het critstijgen uit de spoorwegcoupé ontvangende. Wel, wel, mijnheer de President, alweer een reis achter den rug. Wat heeft u nu wel het meest genoegen gedaan De heer Carnot. Om je de waar heid te zeggen de kleine vent in 't Russisch gekleed, die een vers voor mij opzei. Ik weet wel, dat het een kleine Savoyaard was, dien men voor de gelegenheid een Russisch pakje had aangetrokken mais ga n'empeche pas le sentiment; ik was in mijn schik, dat ik weer eens mijn vriendschap jegens Rusland kon toonen door het lieve kind te omhelzen en daarbij uit te roepen: „ik omh«ls in u Rusland!" De kolonel. Dat heeft iedereen opgemerkt, en mijnheer de President zal zien, dat zijn trouwe dienaar zijn gevoelens begrijpt en aan mijnheer de President de gelegenheid weet te ver schaffen om daarvan in 't openbaar te doen blijken. De heer Carnot. Wat bedoelt gij daarmee (De lcolonel zwijgt. Men komt op het luitenperron De heer Carnot. Maar dat is niet mijn rijtuigIk herken mijn coupé niet meer. De kolonel. - Die heb ik laten ver anderen in een telega, het rijtuig der Russen. Stijg in, mijnheer de President. De heer Carnot. Hoewel het niet anders is dan mijn eigen coupé, vind ik het toch wel aardig dat ik daar nu eens op zijn Russisch in zit. De koetsier. Waarheen barine? De heer Carnot. Maar dat is Jean, mijn koetsier. De koetsier. Vraag wel excuus: Yvan Alfredowitcli, uw moujick. De heer Carnot. Jean is het, maar dat doet er niet toe. Ik vind het toch wel aardig, in dezen in attilla geklee- den koetsier mijn dierbaar Rusland te begroeten. Aankomst op de Elysée. De kolonel. Ik weet dat gij 's morgens de gewoonte hebt een bouillon met chocolaad te ge bruiken. Ik heb de bouillon door caviar en de chocolaad door een glas kummel vervangen. De heer Carnot. Ik heb een af schuw van het een zoowel als van het ander, vooral op dit uur. Ik krijg er bepaald een indigestie van. Maar het idee is allergelukkigst en door deze caviar te verslinden en deze kummel te slikken, breng ik een groet te meer aan Rusland. Chamoin, ik benoem u tot „cadet aux gardes". Kolonel Chamoin. Maar die titel bestaat niet in Frankrijk. De heer Carnot. Dat doet er niet toe. Het schenkt mij wederom een dagelijksche gelegenheid om aan Rus land te denken. Als een bijzonderheid mag zeker wor den vermeld, dat dezer dagen nabij Driel (O.-B.) een zalm in een gieraalc sprong en zoo werd buitgemaakt. Aan het Schinkelveer te Haarlem mermeer beproefde iemand met een blind paard een ander voorbij te rijden, met het gevolg, dat paard en wagen te water geraakten, de eigenaar een wonde bekwam en een Gfeldersche maaier overreden werd, zoodat de man twee ribben brak. Vrijdag-nacht heeft te Nieuwe-Pekela een brutale diefstal met inbraak plaats gehad bij den heer Klasen, terwijl de bewoners afwezig waren. De brandkast met pl. m. f 38,000 van het zeemans college Voorzorgwaarvan hij penning meester was, is ontvreemd, zoomede drie flesschen wijn. Aan den burgemeester en de politie is het gelukt de brand kast terug te vinden in een land op ongeveer 700 meter afstand. Zij was zwaar beschadigd, doch ongeopend. Indien er eenige- waarheid schuilt in het volksgeloof, dat den ten onrechte doodgemelde een lang leven voorspelt, dan mogen we gegronde hoop koesteren Henry Raland nog dikwerf te zien me dedingen in wielerwedstrijden. Het be richt van zijn dood was namelijk on juist, wel is zijn ziekte van zeer ern stigen aard en is er 'groot gevaar voor zijn leven, doch de mogelijkheid op her stel achten de geneesheeren nog niet ge heel buiten gesloten. Een milicien met groot verlof, Woens dag jl. uit Dordrecht teruggekeerd naar zijne woonplaats Berlikum (Fries land), werd gisteren ziek, onder hevige cholerische verschijnselen. Heden nacht is hij overleden. Onmiddellijk werd het lijk gekist en in het lijkenhuis gebracht. Een nader geneeskundig onderzoek wordt ingesteld. Luit. v. Boklem und Halsbach is op zijn tocht van 's-Gravenhage naar Dus- seldorf, aan het enide van zijn eersten reisdag,, te Eindhoven aangekomen, waar hij afstapte in het Hotel Hof van Holland van den heer B. W. Vermunt. De tocht was den paarden goed be komen, en gisteren werd de reis naar Roermond voortgezet. Door verkeerde inlichtingen had de heer Von Bohlen ge meend den Moerdijk per pont te kunnen overgaan. Toen hem bleek dat dit on mogelijk was, werd dit gedeelte van de reis per spoor gemaakt. Twee kinderen, een jongentje van vijf en een meisje van twee jaar, waren te Grinneken samen in een pakhuis. Het jongetje, dat wel eens gezien had hoe men aan een katrolletje een zak om hoog heesch, kreeg het eensklaps in den zin, zoo eens met zijn zusje te doen. Hij bond hiertoe het meisje een doek voor den mond en om den hals. en weldra hing het kind tusschen hemel en aarde. Gelukkig kwam de knecht in het pakhuis en liet het kind naar beneden. Het was hoog tijd, want slechts na veel moeite gelukte het den vader, de kleine tot bewustzijn te brengen. Een belangrijke diefstal heeft Zater dag nacht plaats gehad bij den graaf van Vlaanderen in zijn paleis te Brus sel. Des morgens omstreeks 5 ure heeft eene vrouw de poort van het paleis, welke uitkomt in de Namensche straat, open gevonden. Onmiddellijk verwit tigde zij den portier. Deze bevond dat er dieven in het gebouw waren gekomen door middel'van valsche sleutels. In een meubelstuk dat zij opengebroken hebben, bevond zich voor meer dan 100.000 fr. zilverwerk. Zij hebben voor ongeveer 10.000 fr. kleine stukken meegenomen. Men veronderstelt, dat zij geen groote stukken zullen mede- nomen hebben, omdat de nachtwaker hen alsdan in hun werk zou gestoord hebben. Ten half elf is het parket ter plaatse gekomen. De diefstal moest gepleegd zijn door personen die het huis k, nnen. Men heeft den graaf van Vlaanderen, die zich op dit oogenblik in Italië bevindt, verwittigd. Van Moltke's Erinnernngen is een nieuwe bundel verschenen, waarin naast allerlei aanteekeningen uit Moltke's vriendenkring ook voorkomt een brief van Bismarck aan professor Felix Dahn, met de volgende verklaring omtrent's Prinsen verhouding tot den ontslapen veldmaarschalk. „Een uiting mijnerzijds over Moltlce als strategist zou een aan matiging zijn, waarop het nesutor ultra crepidam alleszins van toepassing zou wezen, maar omtrent mijn persoonlijke verhouding tot hem, kan ik getuigen, dat hij onder alle, ook de moeilijkste, omstandigheden steeds een beminnelijk vriend voor mij was." Gladstone, die bij zijn vriend sir Edward Watkins in Wales vertoeft, heeft den Snowdon, den hoogsten berg van Wales, beklommen. Een paar dagen geleden trok een groot gezelschap dames en heeren naar den top van den berg om te zien hoe de populaire maar oude minister het er af zou brengen, of liever juist er op zou komen. Werkelijk begaf de premier zich met zijn echt- genoote op weg, maar ongelukkig kwam er een zware mist opzetten, zoodat me vrouw Gladstone bang werd en beiden terugkeerden zonder den top bereikt te hebben. De Pall Mall heeft weer een verhaal over Mauve. In de dagen toen het Mauve nog niet goed ging, placht een handelaar hem 20 pd. te geven voor een doek, dat hij dan in Engeland voor 25 pd. weer verkocht. Eens, op een ten toonstelling te Londen, trok een Mauve de aandacht van een prince among dea lers. „Dar zit wat in," zeide hij. „Hoe veel?" „25 pd.," was het antwoord. „Malligheid, dat is te weinig. Ik geef er 100 pd. voor en zal voor den zelfden prijs nog 12 andere even goede doeken koopen." Nu was Mauve's naam gemaakt. Een zijner beste werken, een „Namiddag", hangt thans voor een paar weken bij Koekkoek in Piccadilly. Een gruwelijke misdaad is door een leerling van het gymnasium te Tarno- pol in Gallicië gepleegd. Woensdag 11. bij het einde der lessen, schoot een der leerlingen, Johann Schwed, een der leeraren, Felix Clowacki, tegen wien hij een wrok kosterde, met eenrevol ver dood. Vervolgens doodde hij zich zelf met het tweede schot. GEBOREN 16 Sept. Jacobus Cor nells, zoon van D. J. van Vooren en C. L. Dekker, Lange Achterweg. 17. Huibrecht, zoon van H. van Gent en N. van der Neut, Roterdamsche dijk. 19. Adriana Johanna, dochter van P. C. Voogd en C. C. L. Lohstroh, Broersveld. OVERLEDEN: 17 Sept. Theodora Clementia van Kasteren, oud 6 maan den, Bubbermansgesticht. VLAARDINGEN. GEBOREN: II Sept. Lidia Catha- rina, dochter von G. de Bruyn en M. van Gijn, Westnieuwland. Adriana Jacoba, dochter van A. J. den Admi- rant en J. Bredius, Eendrachtstraat. 12. Pieter en Adriana, zoon en dochter van T. van der Zwan en A. Masten broek, Maasstraat. L«untje Cornelia, dochter van P. J. Bartelse en K. van der Pas, Achterstraat. Johannes Leonardus, zoon van J. van Zwieten en M. van den Boogert, Eendracht straat. - Abraham, zoon van J. Schol en T. Burwalda, Falckstraat. Neeltje, dochter van T. van der Lugt en A. Kordia, Liesveldschelaan. 14. Maria Johanna, dochter van L. Noordhoeken M. van der Windt, Schiedamscheweg. 15. Pieter, zoon van P. Eigenraam en M. Hoogerwerf, Gedemptewaal. 16. Johannes, zoon van J. van der Lin den en F. H. Vink, Baansteeg. 17. Josephina Paulina Gerarda, dochter van P. J. Boes en M. C. J. Dietze, Hoog straat. OVERLEDEN: 11 Sept. Elizabeth van Leeuwen, oud 87 jaren, wed. van Fulps Kornaat, Afrol. 16. Willem van Selm, oud 42 jaren, echtgen. van D. Schenk, Zomerstraat. 17. Johanna Adriana, van der Knaap, oud 3 maan den, Callenburgstraat. GEHUWD 14 Sept. Frederik Wil lem de Vrijer met Eva Verbrugge.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3