Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Bericht. bureau ^oogstraat 817. 15de Jaarg, Woensdag 21 September 1892. No. 4390. ALGEMEEN OYERZICHT. Zij. die zich tegen 1 Oct. op dit Blad abonneer en, ontvangen de tot dien datum nog te verschijnen Nummers Gratis. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: 111,1 PRIJS DER ADVERTENTIËN 44) De Cholera. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. No. 124.) ininfiiiinniiiiiiiiiiHMiifi Yan 1—6 regels 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Yoor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 20 September '92. De Duitsche hadplaats Homburg (auf der Höhe), die de keizerin-weduwe Frederik tot hare zomerresidentie gekozen heeft, was 11. Zondag rijk be- vlagd en verschillende winkels hadden bloemen-étalages uitgesteld en de gevels versierd ter eere van het bezoek van den Keizer. Hoewel dit bezoek hoofd zakelijk zijne moeder gold, werd de Keizer ook door de stedelijke en mili taire autoriteiten begroet. Duizenden waren uit Frankfort overgekomen om den vorst te begroeten. De militaire en turnvereenigingen zetten den weg af. Keizerin Frederik met hare doch ters Victoria en Margaretha stonden met prins Frederik Karei van Hessen op het perron om den Keizer te ver welkomen, die 's morgens acht uur met den keizerlijken trein binnenreed. Een oor verdoo vend gejuich steeg uit de menigte op, toen de vorstelijke personen naar hei slot reden. De Keizer maakte voor het diner nog een wandelrit, doch wijdde zich overigens geheel aan zijne familie, 's Avonds kwart voor tien uur vertrok hij weder en kwam den volgenden mor gen vroeg te Potsdam aan. Naar men te Berlijn verneemt, heeft het voorgenomen nieuwe legerplan tot strekking de legersterkte op voet van vrede te vermeerderen met 15000 man. Te Grimberg, in Silezië, heeft de rijks- NAAR HET FrANSCII. Hij zong het met een schoone vesperstem op een dier droevige en zonderling rijmende wijzen, zooals men die slechtg in Bretanje auntreft. 't Wr.s vroolijkheid, maar Bretanjer vrooljjk- heidj die over een bruiloft zelfs een begrafe- mstint werpt. De jongens begonnen op de maat te werken, geljjk de matrozen aan een kaapstander. Het werk ging vooruit, terwijl de monnik zong. De fabel van Orpheus werd nog eens her haald. De steenen dansten op de tonen der muziek. De jongens deden hun best Hé meisjes riep broeder Bruno, ik kan niet alles tegeljjk doenkomt toch wat zin gen, terwijl wij staan te zwoegen De meisjes zaten zich alleen te vervelen, en deden niets liever. Het derde vers, iets treu- kanselier tot eene deputatie die hem kwam begroeten, eene toespraak gericht waarvan de kern gelegen was in deze woordenDuitschland is groot geworden alleen doordien er slechts één in den Staat heeft te bevelen. De Russische minister YonGiersziet zich verplicht nog eenige dagen te Aix- les-Bains te blijven, daar in de laatste dagen zijne krachten weder zijn afge nomen. Over hetgeen er in de samen komsten te Aix-les-Bains tusschen de Fransche en Russische staatslieden is besproken, wordt in de Europeesche pers nog steeds getwist. Maar de officieuse Londensche Standard geeft een uitleg van hetgeen er te Aix-les-Bains zou zijn voorgevallen, die niet onwaarschijnlijk is. Het blad verzekert, dat de Fransche en Russische regeeringsmannen er slechts de mondelinge overeenkomst, die sinds de dagen van Kroonstad tusschen de beide landen bestaat, opnieuw hebben behandeld en eenigszins gewijzigd ten gevolge van de verandering van minis terie in Engeland. Er is aan de over eenkomst niets toegevoegd, zegt de Standardmaar de afspraak omtrent Egypte is door een andere vervangen, die beter rekening houdt met de anti- Duitschgezindheid van den heer Glad stone. De gedelegeerden der Londensche socialisten en anarchisten hebben eer gisteren besloten de gebeurtenissen van November 1887 op het Trafalgar-square te Londen te vieren met eene monster- meeting op 13 November aldaar te vieren, onverschillig of de Regeering dat gedoogt of niet. De pers protes teert reeds bij voorbaat, betoogende dat noch het Parlement, noch de rechtbanken ooit het recht tot volksvergaderingen op hot Trafalgar-square erkenden. Uit Simla verneemt de Times, dat de Emir van Afghanistan zich bereid heeft verklaard de aangeduide grens plaatsen te ontruimen, alsook met gene raal Rieberts te confereeren over de riger dan de beide eerste, werd vroolijk in koor aangeheven. Het vierde werd al dan sende gezongen. Bjj bet vijfde was men bui ten zich zelf van blijdschap. Bij het zesde woelden de Gothon's, de Ca- tiche's en alle anderen den grond om, terwijl zij dansten als bezetenen. De ringmuur was klaar. Toen de oude Maurever, Aubry en Heine uit don toren kwamen, bevonden zij zich in een ware vesting. Broeder Bruno naderde eerbiedig mijnheer Hue. God zegene u, goede heer, zei hij, en die lieve juffer, en zelfs mijnheer en vriend Aubry, die mij midden op het strand liet staan, of schoon ik de moeite deed, hem tot bekorting van den weg een of twee geschiedenissen te vertellen. Ik kom hier mijn luie armen, die daarboven begonnen te verdooven, eens uit den roest halen. Maar als de prior uw vlucht bemerkt, hernam Hue, zal hij soldaten op u afzenden. Welke prior Er is nog onderscheid de kloosterprior, dat zal ik niet zeggen maar hij bemoeit zich niet met dingen buiten het kloos ter. Wat den prior der monniken betreft, hjj heeft, evenals ik, de wapens gedragen, en zijn hand jeukt te vaak om niet te begrijpen hoe ik er in zit. Bovendien heb ik geen gelofte gedaan, waarde heer, en krijg bij mijn terug komst sleehts de kleine straf, die door mijn makker, broeder Eustacliius, wordt opgelegd. grenskwesties zoodra de moeilijkheden met de Hazaras voorbij zullen zijn. Dit schijnt aanstaande, daar de generaals van den Emir kleine voordeelen be haalden, zoodat de Hazaras hunne on derwerping aanboden. Het bestuur van den Congo-Staat heeft den agent van Reuter te Brussel mede gedeeld, dat tot heden geen bevestiging is ontvangen van de aankomst van Van Kerckhoven te Wadelai. Het laat ste telegram dat men ten opzichte van deze expeditie ontvangen heeft, behelst het nieuws der vestiging van een sta tion, door Van Kerckhoven, in het land der Mamboutto's. Het officieel blad te Lissabon, dat een besluit bekend gemaakt heeft, waarbij de opening der Cortes bepaald is op 23 October, maakt tevens een besluit openbaar, volgens hetwelk do afgevaardigden voortaan, als maatregel van bezuiniging, geen vaste toelage meer uit de schatkist zullen ontvan gen. Zij die zonder hulpmiddelen zijn, kunnen echter eene toelage van den Staat bekomen. De toestand te Antwerpen verbetert. Zaterdag is er op de binnenschepen geen cholera-geval voorgekomen. Er zijn in het hospitaal nog slechts 5 lijders in behandeling. Het aantal nieuwe cholera-gevallen te Hamburg van Zondag tot Maandag middag wordt officieel als volgt opge geven Het aantal aangetasten bodroeg 241, dat der sterfgevallen 115. Daar van zijn 169 ziekte- en 82 sterfgeval len van eergisteren. Er zijn vervoerd 148 lijders en 30 lijken. Het gezamen lijk aantal cholera-gevallen tot 17 dezer bedraagt 15663, dat der overledenen 6764. De correspondent van de Engelsche Standard seint nog steeds aanzienlij k hoogere cholera-cijfers dan de officieele. De oude Maurever fronste zijn wenkbrauwen. Broeder, zei hij op strengen toon, zelfs onschuldige scherts zie ik niet gaarne in zaken, die den godsdienst, betreffen. Goed riep Bruno wanhopig uit, nu word ik al vóór het gevecht weggejaagdIk zal niet eens gevochten hebben, en toch straf krij gen Heb medelijden met mij, goede heer Vader, fluisterde Reine's zoete stem, hij heeft Aubry helpen ontvluchten. En ik heb achter dien schurk van een Méloir driemaal het slot omgedraaid, voegde Bruno erbijgij hadt dat gezicht eens moeten zien, heer 'tls een uitstekend man, zei Aubry op zijn beurtzonder hem waren de dagen mij ner gevangenschap zeer hard geweest. Ja, ja, riep Bruno uitik heb den jon gen heer menige fraaie geschiedenis verteld En kijk, voegde hij erbij, mynheer Hue zonder komplimenteu by de mouw grijpende, die broeder Eustachius heeft in de maand April van het jaar drie-en-dertig, voordat hij naar het klooster ging, in de stad Guichen, tusschen Bennes en Bedon een zeer kluchtig geval gehad. Hy had te Guer op de markt kippen ver kocht, want hij hield daar ginds aan de kan ten van Pont-Béan voor de weduwe La Bour- donnaye een pachthoeve op. Hij zat te paard in den zadel, een been links, een rechts, en reed voort al zingend Zondag zouden er te Hamburg 668 gevallen, waaronder 201 doodelijke heb ben plaats gehad. Gisteren werden in de gasthuizen aldaar nog 3031 aangetas ten behandeld. De ziekte nam weder toe in de voorsteden St. Pauli en Elms- buttel. De Engelsche dagbladcorrespondenten te Hamburg schilderen de volksellende als ontzettend. De Km^-correspondent zegt dat de bijstand van geheel het christelijk Europa dringend noodig is. Hij voegt er bij, dat de stedelijke reini ging en ontsmetting slordig geschiedt, soms door onervaren zestienjarige knapen. Het rijks-gezondheidsbureau tracht in een openbaar advies alle overdreven vrees voor Hambursche koopwaar tegen te gaan. Het zegt, dat men met uit zondering van de reeds verboden lompen, vodden, gebruikte kleederen, boter, ooft en kaas, zich ten opzichte van andere, inzonderheid van zoogenaamde droge waren niet nutteloos bevreesd behoeft te maken, daar volgens de totnutoe verkregen ondervinding, „de cholera nog niet door andere koopwaar is verspreid dan door die, waarvan de invoer uit besmette plaatsen thans reeds van wege de regeering is verboden." Naar men zegt, is een der nieuwe cholera-lijders te Berlijn de muziek-di- recteur Bertelsen, uit Kopenhagen, die over Hamburg aldaar was aangekomen, maar slechts in lichten graad lijdende is. Daar het water in de Havel en de Spree besmet is verklaard, zijn ter be scherming van het marmerpaleis te Potsdam,waar het keizerlijk echtpaar aan den waterkant woont, politieposten ge plaatst om er aan schippers van de Havel het landen te beletten. Uit New-York komen kalmere be richten. De gewone zaken worden her vat. Niettemin is er eene voortgezette pressie op den Staatspresident, om hem te bewegen alle immigratie te be letten. Dansons la litra, Litra lüanrire, Dansons la litra Litra lilanla 't Was de Litradie hij zong. Gy weet wel, de litra wordt achteruit gedanst, terwijl men de hielen naar voren draait. En ik heb in het dorp Bains een hoepelsnijder gekend, die van kastanjehout hoepels voor fusten, tonnen en wijnvaten sneed, en waar men van tienmylen in den omtrek heen kwam om hem de litra te zien dansen. Hij was aan één oog blind en heette Pelo Halluin. Zijn zuster Matheline stikte zeildoek te la Roche-Bernard en was met Juillon le Guennec getrouwd, dien men den Krombeen noemde, omdat zijn beenen niet recht stonden. Die Pelo Halluinmaar ik zou u over broeder Eustachius spreken, waarde heer. Wat had ik u gezegd? fluisterde Aubry mijnheer Hue in het oor. De grijsaard begon te lachen. Het schijnt, dat Aubry hem over den waardigen broeder Bruno en zijn geschiedenissen gespreken had. Dus, hervatte deze laatste, broeder Eustachius was toen een jonge snuiter, wak ker als een glimworm Genoegbroeder Bruno, viel mijnheer Hue hem in de rede. De arme monnik krak plotseling zijn verhaal af. Zou ik mijn goeden heer ook beleedigd hebben? stamelde hy.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1