Binnenland, De Cholera. De Pers over de Troonrede. Het leger van den broeder des konings van Dahomey is eergisteren verslagen en tot den terugtocht gedwongen, zoo dat de weg geheel vrij is gekomen. Een ander leger, onder hevel des Ko nings, is vastgezet tusschen de zee en het leger onder hevel van majoor Dodds. De gevreesde ziekte blijft in verschil lende steden van België sporadisch heerschen. Te Antwerpen werden gis teren 4 gevallen van cholera en 2 sterf gevallen aangegeven. Te Brussel zijn gisteren 4 cholera-gevallen voorgekomen. Te Wasmes, in Henegouwen, zijn 3 gevallen van cholera voorgekomenwaar van 1 met doodelijken afloop. Te Pa- turages, in dezelfde provincie, waren sedert Dinsdag-morgen een twintig tal personen door de ziekte aangetast, en zijn er zeven aan overleden. Acht lijders verkeeren in doodsgevaar. Ook in Frankrijk is de ziekte nog niet geheel geweken. Te Havre waren er eergisteren nog 4 sterfgevallen en 4 nieuwe cholera-gevallen. De ziekte neemt zichtbaar af. Het bericht, dat ook te Cherbourg eenige gevallen van cholera zijn voorgekomen, wordt gelogenstraft. Van Dinsdag tot Woensdag-middag zijn te Hamburg aangegeven 210 ge vallen van cholera en 100 sterfgevallen. Daarvan komen op eergisteren 149 aan getasten en 04 overledenen. De ziekte schijnt weder toe te nemen. Te Podgorze, in Oostenrijk, is gisteren een persoon aan de cholera overleden, ook te Krakau een. In Wolowitz (Bo- hemen) werden vier personen door de ziekte aangetast, waarvan er twee over leden zijn. De berichten omtrent de cholera te New-York blijven voortdurend gunstig luiden toch is de waakzaamheid dei- overheden onverflauwd. Zoo worden de kapitein en eenige passagiers van de Hamburgsche stoomboot Fürst Bismarck vervolgd, omdat zij zonder verlof landden; toch was het schip volkomen vrij van cholera. Schiedam, 22 Septembeh '92. Tot ons leedwezen vernemen wij dat de voorstellen tot verbetering van den watertoestand in onze havens en grach ten door de betrokken raadscommissie aan Schieland gedaan, zijn afgewezen. De commissie, die reeds van zooveel activiteit blijk heeft gegeven, zal zeker hiermede niet hare taak volbracht ach ten, maar door nieuwe, krachtige po gingen, desnoods ook bij hoogere autori teiten aangewend, voor onze stad trachten te verkrijgen, wat haar on ontbeerlijk is. Maar nog eens willen wij het her halen: Het is zeker noodig, dat de volijverige commissie in haar lofwaardig streven door de geheele burgerij wordt ondersteund. Dat zij die daartoe door hunne maatschappelijke positie of hunne erkende populariteit als 't ware zijn aangewezen, dan spoedig het initiatief nemen tot een monster-petitionnement aan het bestuur van Schieland of des noods tot de Hooge Regeering gericht. Verbetering moet en zal er komen daartoe moeten de uiterste pogingen worden aangewend. In dezen tijd van dreigende epide mische ziekten kan het zijn nut hebben eenige wenken omtrent het begraven te geven, die nu vooral van waarde kunnen zijn. Hierbij hebben wij meer bijzonder op 't oog het inrichten van lijkkisten. De zen worden in de meeste provinciën van ons land zonder noodzaak streng toegeschroefd, zoodat men hier gaat denken aan het bekende verhaaltje „Wie dood is, moet dood blijven." Het ware vrij wat veiliger voor de rust van vele stervenden, indien zij de zekerheid hadden, in kisten begraven te worden, zooals men die in Noordbra bant gebruikt. Het deksel daarvan be vat namelijk aan den onderkant een rand die in de kist sluit, en waarin gaten geboord zijn, welke overeenko men met gaten in de kist. Hierin worden houten pennen gestoken, welke aan den binnenkant gemakkelijk kun nen worden uitgestooten, waardoor het deksel kan verwijderd worden. Gevallen van schijndood zouden bij eene dergelijke inrichting van de kist wellicht een gunstigen afloop kunnen hebben. Gisteren-namiddag omstreeks twee uur kwam weder een tjalk, l)e Drie Gebroedersschipper J. de Leeuw, met een lading maïs uit Antwerpen in de haven. Op last van den havenmeester mocht het schip niet naar binnen voor dat een geneeskundig onderzoek had plaats gehad. De schipper kon echter een geneeskundige verklaring toonen, van gedaan onderzoek te Hansweert, waaruit bleek, dat er toen geen ziekte aan boord was. Ook het onderzoek alhier bewees dat alles in orde was. Naar wij vernemen, berust het be richt dat dr. Vaillant tot tijdelijk ge neeskundig inspecteur voor Schiedam, Delfshaven en Maassluis" zou zijn be noemd, op een misverstand. Dr. Vaillant is lid van den Genees kundigen Raad voor Zuid-Holland en als zoodanig door den geneeskundigen inspecteur voor Zuid-Holland uitgenoo- digd bij diens afwezigheid, in gevallen van cholera-achtigen aard, welke plot seling voorziening eischen, geneeskun dig toezicht op do te nemen maatre gelen uit te oefenen. Tevens is dr. Vaillant president der cholera-commissie te Schiedam. (iV. li. Ct) Bij de aanstaande winterdienstrege- ling op de lijn Maassluis—Rotterdam zal de avondtrein, welke thans 3 maal per week loopt, slechts 1 maal rijden nam hij; ik dacht, dat we minstens nog een twintigtal dagen voor ons hadden. Zooals men ziet was het tusschen hem en de anderen slechts een kwestie van eenige weken. Hij zat een oogenblik te peinzenvervol gens sprong hij plotseling op. Komaan Rochemesnil, zei hij, ga maar naar de zoutgroeven, die uw overleden neef Foulcher van Carlieil u heeft nagelaten, en de drommel hale je Kochemesnil liet het zich geen tweemaal zeggen. Méloir keek de overblijvenden eens aan. De schapen zijn nu weg, riep liij uit. Alleen de wolven zijn nog over. Sapperloot jongens, nog een laatste dans, en laat die goed zijn Daarna hebben we volle veertien dagen om vrede te maken met den toekomstigen her tog, dien God bescherm e voegde hij erbij, den hoed aanrakende, die op zijn hoofd den door Aubry de Kergariou veroverden helm verving. Deze toespraak had een tamelijk goed ge volg. Péan, Coëtaudon, Kerbehel, Corson, Hercoat en nog anderen stonden op en zeiden Wij zijn gereed. Dan maar het bal begonnen, beval Méloir. Ieder wapende zich. Men liet geen enkel soldaat in het kasteel achter. Bellissan kreeg bevel de windhonden mee te brengen, die op den berg Saint Michel bij de kapel van den heiligen Aubertus moesten ge kooid worden, om den aftocht der vluchtelin gen te beletten, als zij zicli in het hoofd wil den zetten over het strand heen de vlucht te willen beproeven. Bij het vallen van den nacht verliet de rui terstoet het kasteel, in geregelde orde door boogschutters en soldaten gevolgd. Baas Gueffès was er ook bij. Zijn wensch werd dus vervuld. 'tWas een geheel legereen leger, driemaal zoo sterk, als noodig scheen, om de arme vluch telingen te Tombelène te verpletteren. XXVI. Voor den slag. Te Tombelène had men een vroolijk maal gehouden, want vroolijkheid nestelt zich overal, zelfs in een wijkplaats van ballingen. Jammer slechts, dat er zooveel hongerige monden in rechtstreeksche gemeenschap met even zooveel uitstekende magen stonden, zoodat een enkele maaltijd voldoende was om bijna den geheelen voorraad medegebrachte levensmiddelen op te eten. Het groote gezin, bestaande uit alle familiën van Saint Jean te samen, begon na te denken bij het zien van het overschot van het ge ringe maal. En het gevolg van ieders overweging was dit en wel des Zondags. Overigens zullen er ingrijpende wij zigingen plaats vinden. Van Zondag 18 tot en met Woens dag 21 September, is ter secretarie te Maassluis één geval aangegeven van cholera asiaiica. Gedurende datzelfde tijdvak kwam geen sterfgeval voor. Te Pernis beeft zicli een geval van cholera voorgedaan met doodelijken af loop. De politie heeft terstond alle noodige maatregelen genomen. Bij koninklijk besluit is mr. J. G. Gleiclnnan benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting. In de namiddagzitting der Eerste Kamer werd het adres van antwoord op de Troonrede behandeld en vast gesteld. Het is eene korte, eenvoudige weerklank op de Troonrede. De gedachtenwisseling bepaalde zich tot eene opmerking van den heer Bult man omtrent de z. i. te optimistische paragraaf van de Troonrede betrekke lijk den Landbouw, die voor zooveel de geldelijke uitkomsten van den oogst en het vee betreft, niet in zoo gun stigen toestand verkeert. De Minister van Waterstaat verklaarde, dat de Re geering in de paragraaf betrekkelijk den handel en de nijverheid ook den landbouw als bedrijf heeft begrepen. Het adres zal worden aangeboden door den Yoorzitter met de heeren Van Nagcll, Van Lier, Pijnappel, Van Swin- deren en Melvill van Lijnden. Uit Smirna is door de daar gevestigde Nederlanders aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij bezwaren ontwikkelen tegen het door de Regee ring ingediende wetsontwerp op het N eder lander sell ap Ingevolge machtiging, verleend bij besluit van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië van G Augustus, zal in de maand Januari door den resi dent van Rembang eene openbare aan besteding worden gehouden voor de exploitatie, binnen den tijd van acht achtereenvolgende jaren, van het djati- boschperceel „Kalen," gelegen in het district Panolan der afdeeling Blora, groot ongeveer 729 hectaren of 1027 bouws van 500 vierkante llijnlandsche roeden. Het Bat. Nieuwsblad deelt mede dat de Regeering voor dit jaar heeft afge zien van een expeditie tegen Lombok. Naar Del Vaderland verzekert, was „van hoogerhand" gelast, de kiesrecht vergadering van Zondag niet te beletten. G edurende de heden intredende afwe zigheid van den heer mr. 0. Fock, die tot hi t einde der maand kan voortduren, Er is niet genoeg meer voor een volgen den maaltijd. Ik heb een tijd gekend, zei broeder Bruno, op liet algemeen gevoelen antwoordende, een tijd, waarin wij ten noorden van Tombelène sehoone harders (de lupus van Plinius) vingen. De abt Gontran, een dol liefhebber van visch, noemde ze zeehanen, en daaromtrent ken ik een geval Maar hij bedacht zich ijlings, en zei Mijnheer Hue heeft me verboden, geschie denissen te vertellen Zeg ons liever, hoe wij harders kunnen vangen! riep klein Jantje uit. Met netten, mijn zoon, dat is zeer duidelijk. Maar waar zullen wij netten halen? - Juist daarop wilde ik neerkomen, jon getje. We hebben geen netten, bijgevolg kun nen we geen harders ol zeehanen, volgens den abt Gotran in 't l&tiju lupus, vangen. 'tls wel de moeite waard, ons zoo te doen watertanden, riepen de Gothon's. Ha, hazei broeder Bruno, men is gul zig op de kust van Bretanje dat weet ik wel, en overigens bewijst het ook de geschiedenis van Tonie Basselet, de nettenbreister Vertel ons die geschiedenis van Tonie de nettenbreister eens, riepen alle jongens en meisjes tegelijk. Voor het eerst van zijn leven begreep broe der Bruno het geheimzinnig genoegen van het weerstand bieden. Voor het eerst van zijn worden de function van den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland vervuld door den heer mr. P. L. F. Blussé, lid der Gedeputeerde Staten dier provincie. Dè Tijd beoordeelt de Troonrede, waarmede Dinsdag 11. de nieuwe zit ting der Staten-Generaal werd geopend, als volgt De door de Troonrede toegezegde inmiddels reeds ingediende voordracht tot regeling van het kiesrecht voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten gaat wellicht, door eene aan zienlijke vermeerdering van het getal kiesgerechtigden, te eenenmale het zwaartepunt verplaatsen van ons volks bestaan. De zinsnede daarop betrek kelijk zou reeds alleen voldoende zijn, om de thans uitgesproken Troonrede te stempelen tot eene gebeurtenis in ons politiek leven. Eene gebeurtenis, van welke wij wel zouden wensehen te kunnen getuigen, dat zij in de toe komst een voor Land en Volk heilrijke blijken zal! Den Kamerleden wacht een omvang rijke taak. Of wij gelooven dat zij geheel zal worden afgewerkt Ook al bestond er bij sommige leden der meerderheid geen twijfel aan de bevoegdheid van een Parlement, dat straks door het aanne men van eene nieuwe kiesregeling zich losmaakt van zijn wettclijken grond slag, wc zouden nog geneigd zijn te twijfelen. Nu kunnen wij er bijna zeker van zijn, dat veel van in de troonrede toegezegde of in uitzicht gestelde ont werpen, ten minste gedurende den levensduur van deze Kamers, maar weinig kans hebben om in het Staats blad te verschijnen. Wij hebben vooralsnog geen reden om dit te betreuren. Wat het geval kan zijn, wanneer eenmaal de nieuwe kiezersteelt van deze Regeering haar invloed op de vorming der politieke partijen in den lande heeft doen ge voelen, moeten wij afwachten. Hoog gespannen daaromtrent zijn onze ver wachtingen niet. Vooral niet, nu in de voorstellen-Tak, welker uitvoerige beoordeeling wij ons voorbehouden, geen poging gewaagd wordt om een euvel te verhelpen, dat buiten ons Vaderland reeds voortreffelijke geneesmiddelen dt ed aanwenden. De verdeeling der groote kiesdistricten moge een maatregel zijn, die waardeering ook onzerzijds vordert, met veel hooge.- waardeering zou door ons het streven zijn begroet, om door een proportioneel kiesstelsel tot eene evenredige vertegenwoordiging te ge raken. Men schrijft aan het Dbl. v. Z.-1I. De Vermogensbelasting zal een drie dubbele belasting worden. De Gemeenten zullen haar Inkomstenbelasting vervan gen door opcenten op de Vermogensbe lasting en voorts zullen de Gemeenten, gelijk in Friesland, waar uitwonende grondeigenaars zijn, zooals overal, ook leveu was het hem duideljjk, wat het zeggen wil „zich te laten bidden," een voorrecht, dat slechts aan diepdenkende koppen en prullen van zangers wordt geschonken Gewoonlijk viel men hem in de rede, als'lij vertellen wilde. En nu hij niet kikte, smeekte men hem, den mond open te doen. Men is nooit te oud om te leeren. Broeder Bruno, die een wijs man was, deed met die les wellicht zijn voordeel. De inlichtingen, die wij op de plaats zelf hebben ingewonnen, ge ven ons nochtans daaromtrent geen zekerheid. Daags vóór den vijftienden Augustus, antwoordde bij, zal ik u de geschiedenis van Tonie de nettenbreister vertellenen wat de harders of zeehanen aanbetreft, de naam doet er niet toe, ik weet iets anders, dat ze met voordeel zou kunnen vervangen. Wat dan? wat dan? Met uien, peterselie, steenbreek en bies look iu versclie boter gebraden, zijn de ko nijnen van Tombelène een vorstelijk eten. Dan op de konijnenjacht! riep Jantje uit. Ieder der vier Gothon's dacht in het bin nenste zijns harten Ik zou wel een konijntje lusten! Klein Jantje was, trotsch als Artaban, op gestaan, eu sprong reeds met den kruisboog in de hand over den ringmuur. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2