De Nieuwe Kieswet, talen. jEo!f C"1" Handelsberichten. Visscherij-Berichten. op de Vermogensbelasting opcenten heffen, hetgeen de 1 pCt. mindering dei- Grondbelasting illusoir maakt. Dus drie Vermogensbelastingen in plaats van een. l)an Bedrijfs- en Beroepsbelastingeen ver hoogde Personeele (gelijk te Parijs, waar wie f20 betaalde voor deuren eri ven sters, thans f 70 betaalt), Straatgeld, grondlasten, polderlastenwaterschaps lasten, assurantiën, Mutatie- en Succes sierechten, alle het vermogen vermin derende belastingen, waarin de niet-be- zitters niets betalen. In de eergisteren-avond gehouden ver gadering van de Kamer van Koophandel te 's-Gravenhage werd met betrekking tot de jongste algemeene vergadering te Utrecht in overweging gegeven in het concept voor eene tariefsherziening zeer matige eischen te stellen. De ondervoorzitter van de Nijmeeg- sche Kamer van Koophandel raadde om wanneer de Regeering niet in het voor te stellen tarief' mocht bewilligen eene commissie te constitueeren van 10 leden der Tweede Kamer uit de drie politieke richtingen om deze zaak bij de wet gevende macht aanhangig te maken. Het adres van de Kamer van Win schoten aan den Minister van Finan ciën om afschaffing van de plakzegel- wet, werd door de Haagsche Kamer voor kennisgeving aangenomen. Verder besloot die Kamer geen steun te verleenen van het adres van den Nederl. Bond tot bestrijding van over dreven Zondagsrust aan den Minister van Waterstaat enz., om de diensturen van post- en telegraafkantoren op Chris telijke feestdagen uittebreiden. Het bezoek der beide Koninginnen aan Haarlem' is op Vrijdag a. s. vast gesteld. Gisteren reeds maakte daar de komst der Koninginnen het onderwerp van aller gesprekken uit. Allerwegen werden de handen weer aan het werk geslagen. Reeds in den vroegen morgen is men in de Kruisstraat begonnen het groen langs de huizen op te hangen en welhaast zullen de andere straten volgen. Boven verwachting is het groen goed gebleven, dank zij geschikte bergplaatsen en voortdurend keeren en besproeien zoodat do takken hun frischheid hebben be houden. Ook met de gemeentelijke versiering zal krachtig worden voortgegaan, zoodat Haarlem zich Vrijdag aan de blikken der Vorstinnen zal voordoen als een groote lusthof, gevuld met feestvierende menschen, die gelukkig zijn dat zij hunne Koninginnen op Haarlems straten, in Haarlems dreven kunnen toejuichen. Het programma vroeger vastgesteld is onveranderd gebleven, derhalve ook de uren van aankomst en vertrek, der hooge bezoeksters. Wat thans nog voor Vrijdag te wenschen blijft, is een vriendelijk zonnetje zonder welk geen enkel feest kan slagen. Het bericht dat de Koninginnen Vrij dag a. s. haar bezoek aan Haarlem zullen brengen, is daar allerwege met vreugde ontvangen. Gistei morgen begon de heer Beijues te 5 uur met 250 man aan de versiering van zijne fabriek te werken duizend personen maakten den geheelen dag de versiering in de straten gereed, onder een hevigen regen. Van stadswege is men eveneens druk bezig. et programma blijft zooals het vroeger vastgesteld was. Het weekblad lie Amsterdammer vat het volgend bericht „Ecmge artisten, wier werken op „driej aarlij ksche ten toon stel lin g weigerd zijn, hebben liet plan opgev een Salon des refuses te openen. Naar men verneemt, zijn circa honderd vijfiig doeken afgewezen licht zal het niet onbelangrijk zijn, deze schilderij en-verzameling te g zien. Waar de salon geopend zal den, is nog niet bekend, in het Panoramagebouw.1 be de ge- at, twee wel- ook gaan wor- vermoedelijk Gisteren herdacht dc nestor der Ne- derlandsche scheepsgezagvoerders, kapt. G. A. Boomgaard to Groningen, zijn 104den geboortedag. De oude man is nog flink en gezond alleen begint het gehoor te verminderen. Ter zijner eere werd door de Maat schappij tot nut der zeevaart, waarvan hij lid is, de vlag uitgestoken. Telken jare trekken uit de gemeente Groesbeek een groot aantal ingezetenen, voorzien van woonwagens, om in Duitsch- land handel in parapluies te drijven. Daar het nu de tijd van terugkomen is, is alhier eene afdeeling kon. maré chaussee gevestigd om de terugkomende wagens op te wachten en ze naar de plaats voor ontsmetting te voeren. Hun beddegoed, enz. wordt evenzoo behan deld als het linnen der passagiers, die met de treinen worden aangebracht. PERNIS. Met het begin der volgende week zal in deze gemeente een aanvang gemaakt worden met het opbreken dei- grindwegen loopende door het dorp, en het daarvoor in de plaats leggen van straten. Met toestemming van Ged. Staten is dan tot 1 November het ver keer langs den Pastoriedijk gestremd. YLAARDINGEN. Nu en dan ver- toonen zich hier ter stede enkele ge vallen van diarrhée, waarbij geneeskun dige hulp wordt ingeroepen, gelukkig evenwel tot heden van niet ernstigen aard, zoodat de aangetasten na 't ge bruik der voorgeschreven geneesmidde len, weder spoedig herstellen. Met den bouw van de R. K. Jon gensschool is men zoo ver gevorderd, dat het nu vastgesteld is de school op 10 Oct. a. s. in te wijden en in ge bruik te nemen. MAASSLUIS. Door den heer W. 11. De Meijer, Jr. is, namens vele bewoners van den Weg, het verzoek aan ons ge meentebestuur gericht, om de barak aldaar, niet te gebruiken voor de even- tueele verpleging van cholera-lijders. In het adres wordt gewezen op de uit muntende gelegenheid welke voor dat doel kan gevonden worden in het Yischafslaggebouw aan de Haven. ROTTERDAM. Een bewoner van de Paradijslaan, die Zondag-avond ongesteld werd, overleed des nachts te half drie, volgens verklaring van den geneeskun dige, aan Aziatische cholera. Drie uren na liet overlijden van den man werd het lijk reeds op het kerkhof te Croos- wijlc ter aarde besteld. Het huis en alles wat met don man in aanraking was geweest, werd ontsmet. DEN HAAG. Een geweldig onwe- der ontlastte zich gister-avond boven de stad. Hevige bliksemstralen doorklief den gedurende anderhalf uur den asch- grauwen hemel, en zetten de stad in een rossen gloed, terwijl ratelende don derslagen de huizen als 'tware op hunne grondslagen deden schudden. De onafge broken stortregens, die geheel het voor komen hadden van een wolkbreuk, de den de straten en winkelhuizen onder- loopen, zoodat weldra verschillende straten en pleinen onbegaanbaar waren door het soms meer dan 1 voet hooge water. i. Dinsdagavond zijn de wetsontwerpen tot kiesrechthervorming verschenen. Het zijn drie wetsontwerpen: lo. tot regeling van de kiesbevoegdheid voor de. Tweede Kamer en voor de Provin ciale Staten; 2o. tot regeling van de uitoefening van het kiesrecht voor die colleges3o. tot regeling van de be noeming en aftreding der afgevaardig den ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. De regeling van de kiesbevoegdheid voor de gemeenteraden wordt overgelaten aan de gemeentewet. In bovengenoemde wets voordracht wordt voor kenteeken van geschikt heid, door art. 80 der Grondwet voor den kiezer geëischt, gehoudenkennis van lezen en schrijven, te bowijzen door een eigenhandig geschreven aanvraag om op de kiezerslijst te worden ge plaatst. Als kenteeken van maatschappelijken welstand wordt gehouden het voorzien in eigen onderhoud en in dat van het huisgezin en aangenomen dat dit ge schiedt door hem, die gedurende het laatstverloopen burgerlijk jaar geen onderstand heeft genoten van een in stelling van weldadigheid, of van een gemeentebestuur. Onderstand, aan de vrouw of inwonende kinderen verstrekt, wordt geacht door den echtgenoot of vader te zijn genoten. Uitgesloten worden a. zij, die bij rechterlijk vonnis het beheer over hunne goederen hebben verloren, of aan wie bij rechterlijke uitspraak het kiesrecht is ontzegd voor den duur van dat verlies of der ont zetting b. zij, die den verschuldigden aanslag in de Rijks directe belastingen niet hebben voldaan, gedurende het burger lijk jaar volgende op dat belasting- dienstjaar c. zij, die zich opzettelijk aan den bij de wet opgelegden krijgsdienst of aan eene bij de wet opgelegde verplich ting ten aanzien van 's lands verdedi ging hebben onttrokken d. zij, die onherroepelijk wegens mis drijf zijn veroordeeld tot een vrijheids straf van 4 jaar of lager e. zij, die door den militairen rech ter zijn ontslagen uit den militairen dienst met onwaardigverklaring om bij de gewapende macht te dienen. Yoorts zijn uitgesloten gevangenen en krankzinnigen Het kiesrecht wordt geschorst voor militairen beneden den rang van officier bij de zee- en landmacht, voor den tijd gedurende welken zij zich in werkelijken dienst onder de wapenen bevinden. De leden der Provinciale Staten wor den gekozen door de ingezetenen der provincie, die bevoegd zijn tot het kie zen van de leden van de Tweede Kamer. Het aantal kiezers tengevolge dezer regeling wordt geraamd op ruim 800,000 of ongeveer 74 percent der meerder jarige mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders. Slot volgt.) BEURS TE SCHIEDAM, 22 Sept. 1892. Moutwijn*, f8.—. Yerhandeld: f 75/8 a 3/4. Stemming: Biedend. Jenever f13.50. Amst. proef fl-4.75. Spoeling. Vereeniging f0.90. [1JB. I ll°gê'e> Sept./Oct. Oct./Nov. Nov ./Dec. I Meell2Merk.l.md. n 12 0ct" 1 arijs. j Rogge, loop. md. Oct. j Spirit. Sept./Oct. Nov./Dec. 147.75 146.50 147.75 146.50 33J0 33Ï20 32.60 32.40 19.25 15.20 51.90 51.40 14.10 15.10 22.75 22.025 23.12s 23.75 |0.533/4| O.5414 New-York. Maïs Amsterdam. 21 Sept. Rogge op lev. lagerper Oct. f'149, 148 per Maart f 141,140, f 141. 22 Sept. Rogge op lev. prijsliper Oct. f 148per Maart f 149, 150. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 21 Sept. 1.87 M. 22 Sept. 1.87 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.09 Disconto 2 pCt. Parijs -48.— 21/2 Antwerp. -48.— 21/2 WEEKMARKT TE DELFT 22 Sept. Op de markt van heden waren de prijzen als volgt: vette koeien le kwal. f205 a 240, dito 2de kwal. 1' 146 a 175; kalfkoeicn le kwal. f215 a 230, dito 2de kwal. f140 a 180; vaarkoeien le f140 a 182, dito 2de kwal f'90 a 115; vette kalveren le kwal. f65 a 76, dito 2de kwal. f44 a 54; vette schapen le kwal. f 14 a 20, dito 2de kwal. fa lamschapen le kwal. fa 2dekwal. fa vette lamineren f 12 a 18; wei lammeren fa magere varkens f 18 a 25; biggen f4'/ï a 10nuchtere kal veren f7-a 17; paarden f50 al20; stieren f 60a 180; ossen farundvleescli 60, 66 a 72 c., vet kalfsvleesch7080, a 85 c., schapevleesch 48, 54 a c. alles per kilo. Ter graanmarkt van heden gedaan: Zeeuwsche en Overmaassclie tarwe, f 6,a 8,Westlandsche roode ris dito f 7, a f 8,nieuwe Zeeuwsche en Over maassclie tarwe f 7,a f 8,50, Zeeuw sche en Overmaassche rogge f a f nieuwe dito f 5,a f 6, winter- en zomergerst f 4,a f4,75, chevalier dito f 5,a 6,zware haver f 3,75 a f 4,50, lichte dito f 3,a 3.50, groene erwten f 8,a 9.50, mesting f 6,50 a f 7,50, paardeboonen 6,25 a f 7,duiveboonen f6.50 a 7.25, bruine boonen f9.a 10,witte boonenö, a 8,50, koolzaad f 8.a 8.75, buitenl. hennepzaad f 6.75 a 7.50, kanariezaad f 9,50 a 13,—. Stemming zeer flauw, prijzen onver anderd. Kanariezaad lager aangeboden. De prijzen der boter waren heden: le qualiteit f 70, goede f 64, mindere f 52 per 1/,1 vat van 40 kilo. Aanvoer pot. 599/8 en 85/16 vaten, wegende te zamen 12,830 kilogram. VEEMARKT TE LONDEN. 22 September. Er werden aangevoerd 300 runderen, 3000 Schapen, 60 Kalveren en 75 Yarkens. Men noteert: Runderen 3/4 a 4/6, Schapen 3/2 a 5/4, Kalveren 3/0 a 5/OenVarkens 2/9 a 4/8 persteen. YL A ARDIN GENIn de eerste helft dezer week zijn hier binnengekomen 29 schepen, met 9232 ton pekelharing. Totaal zijn tot heden te Ylaardingen en Maassluis samen aangevoerd 279.280 tonnen, tegen 138.191 in 1891 en en 173.359 in 1890. De ruime vangsten blijven maar aanhouden. Een schipper deelde zelfs mede, dat hij 50 ton haring over boord heeft moeten werpen, daar hij geen plaats meer had om ze te bergen. Jammer dat het artikel zoo weinig waarde heeft en do visscliers voor hun moeite dan ook zoo slecht beloond worden. De laatste noteering was volle haring f 6f9 en maatjes haring f5f5.50 per ton. Laatste Berichten. De Eerste Kamer heeft heden een aanvang gemaakt met de behandeling van de belasting-ontwerpen. Zij werden bestreden door den heer Melvill van Lynden, hoofdzakelijk om de wijze waar op de progressie van de vermogensbe lasting is geregeld, daarentegen verde digd door de heeren Breebaart en Foclcer, als een belangrijke stap op den weg der sociale rechtvaardigheid. De beraad slaging zal morgen worden voortgezet. In de Tweede Kamer heeft de tijdelijke voorzitter, deheerY. d. Schrieck, het presidium overgedragen aan den heer Gleichman, met een toespraak, waarin hij hulde bracht aan zijne ge waardeerde leiding. De President aan vaardde het voorzitterschap met een beroep op den steun der vergadering en met den wensch dat de belangrijke werkzaamheden die de Kamer wachten, haar mogen prikkelen het Vaderland naar best vermogen te dienen, in het volle besef van de collectieve en indi- vidueele verantwoordelijkheid. 21 Sept. 22 Sept. 20 Sept. 51 Sept.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3