Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Bericht. I 15de Jaarg, Dinsdag 27 September 1892. No. 4395. bureau ^oogstraat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN Zij. die zich tegen 1 Oct. op dit Blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum nog te verschijnen Nummers Gratis. lEUWE SGHIEDA HE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1-50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 {Stsbl. No. 12i.) ririï! iï!11111111iiiijii^i|i^|^i||||m|ii!^i;iu|j^l^3l|||||l|^3''»lll|lll| Yan 1—6 regelsf °-60 Elke gewone regel meer- 0.10 Yoor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 26 September '92. Het is een opmerkelijk feit, dat in Engeland de politieke meeningen zeer wisselvallig zijn en de volksgunst zich gemakkelijk van de eene partij naar de andere verplaatst. Nauwelijks hebben de Gladstonianen bij eene algemeene verkiezing gezegevierd, of het getijde begint alweer teekenen van kentering te geven ten gunste van hunne tegen standers. Te South-Leeds werd Vrijdag 11. de Gladstoniaansche kandidaat Law- son Walton, gekozen met eene meer derheid van 948 voorzeker nog een zeer voldoende meerderheid, doch be langrijk geslonken in vergelijking met die van 1536, welke in Juli nog door den Gladstoniaan Lyon Playfair, sedert Lord Playfair geworden, werd behaald. Het Zaterdag verschenen October- nummer van de North American Review hehelst een uitvoerig artikel van Glad stone over Ierland. Het is een antwoord op dat van den hertog van Argyll, waarin Ierlands stelling werd verge leken met de positie der Staten Van Zuid-Amerika tijdens den burgeroorlog. Gladstone bestrijd zulks en beweert, dat de Amerikaansche negers onder menig opzicht heter werden bejegend dan de Ieren gedaan werden en worden door de Engelschen. Gladstone prijst de gematigdheid der Iersche nationale partij. Zij verlangt geen herstel van het Iersche parlement van 1782, dat even onafhankelijk en oppermachtig was als het Britsche; zij maakt slechts aanspraak op rechten, zooals de Staten der Amerikaansche Unie reeds bezitten zooals de meeste Britsche koloniën er niet meer zouden willen hebben, daar zij er onbevredigd door zouden zijn. Gladstone steekt den draak met de bewering, dat er een algemeene anarchie in Ierland zoude ontstaan. Is het aan nemelijk, dat 37 millioen welgewapende Britten 3 millioen Iersche nationalisten desnoods niet zouden kunnen beteugelen? Scherp bestrijdt Gladstone de meening van den hertog van Argyll, dat de eigen regeering in Ierland onbekwame onwaar dige barbaren aan het bowind zou bren gen. Het parlement van 1782, toen de Ieren gelukkig en voorspoedig waien, heeft het tegendeel bewezen. Er zijn Kelten, maar het Fransclie Keltenvolk is groot en machtig. Ook het katho licisme kan niet gelden voor hunne minderheid de schrijver beroept zich hierbij op België. De eemge reden waarom de Ieren zoo achterlijk zijn gebleven, vindt Gladstone in de behan deling door Engeland. De reis door president! Carnot onlangs door de zuidelijke departementen van Frankrijk ondernomen, heeft de reeds meermalen gestelde vraag opnieuw ter sprake gebracht, of het geen zaak zou zijn den heer Carnot, die in 1894 als president der Republiek moet aftreden, te herkiezen Het tegenwoordige hoofd van den Staat heeft sympathie veroverd in den lande. Hij is niet gierig en inhalig als wijlen Grévy, en schijnt ook afkeerig te zijn van het heitige anti- clericalisme der radicalen. Bovendien is het aantal kandidaten vrij schaars. Ferry is te impopulair om veel kans te hebben. Constans en Do Freycinet worden eveneens gehaat. Bij velen is daarom het verlangen gewekt Carnot in 1894 voor zeven jaar te herkiezen. De Rappel komt hier tegen in verzet. De Yereenigde Staten hebben meer malen hun president herkozen, zegt het blad, maar het presidentschap is daar slechts vier jaren. Werd het in Frank rijk gewoonte, den president ook slechts eenmaal te verkiezen, dan werd hem daardsor een veertienjarig bestuur ver zekerd, den duur van eene monarchale regeering. De Rappel schijnt daaiin een gevaar te zien, en dringt er der halve op aan, dat men in 1894 een ander tot president zal kiezen dan Carnot. Ook in Spanje is eene beweging waar te nemen, die ten doel heeft om aan het het hoofd van den Staat te houden wat men heeft. De Paus zou den Spaan- schen Katholieken naar de Courier de Bruxelles meldt den zelfden raad geven als hij den Fransdien omtrent de kroonpretendenten gedaan heeft. Leo XIII is bezig aan het bewerken van een document, dat Z. H. hetzij aan de Spaansche bisschoppen, hetzij aan een politiek persoon ter gelegener tijd zal overzenden, waarschijnlijk bij het aanst. Katholieken-congres te Saragossa. In dat stuk zal de Paus de Katholieken aansporen, zich allen zonder uitzondering op het grondwettelijk gebied te plaatsen en de gevestigde regeering te erkennen, opdat allen zonder onderlinge verdeeld heid kunnen samenwerken tot heil van den godsdienst. Men zegt, dat het ter rein reeds is voorbereid, en dat de Car- listen zich zonder weerbarstigheid zoo als de Fransche Orleanisten, zullen onder werpen. Hun leider, de heer Nocedal, zou den H. Stoel hebben verklaard, dat hij slechts op eene Pauselijke aanwijzing wacht om te zwenken en zich met zijne aanhangers ten gunste van de tegen woordige monarchie te verklaren. Don Carlos zelf moet de verzekering hebben gegeven, dat hij nooit zou werken tegen het bewind der Koningin-Regentes en van den jongen Koning, maar dat hij zich eenvoudig zijne rechten voorbehield, voor 't geval dat de revolutie triom- 49j NAAR HET FrANSCII. feerde en de bestaande dynastie omver wierp. T Aan Reuter's office te Londen wordt medegedeeld, dat de minister van open bare werken in Portugal zich bezig houdt met het overdenken van een aanbod, hem gedaan door eene machtige groep financiers, die zich thans te Lissabon bevinden, en die het geld willen foui- neeren voor den aanleg van zekere spoorwegen en het maken van liaven werken in eene Portugeesche bezitting- in Afrika. De kosten hiervan zouden meer dan vijftien millioenen pond ster ling bedragen. De concessionarissen vragen geen enkele rente-garantie, maar eene concessie van terrein, dat zij op zich. nemen te ontwikkelen en winst gevend te maken. De| werken zullen het eigendom van den Staat worden bij het eindigen van de concessie. De concessionarissen verklaren zich be reid 1.500.000 pond sterling te depo- neeren in 3 pets. oblicatiën, als waarborg voor de uitvoering van het werk. Een opzienbarend feit heeft zich te Berlijn voorgedaan. Men zal zich her inneren, dat Keizer Vilhelm onlangs plotseling zijn bezoek deed afzeggen, aan het feestmaal van het eerste regi ment-garde dragonders op den verjaar dag van den slag bij Mars-la-Tours. De reden daarvan was, dat de Keizer had vernomen, dat de beide zoons van den gewezen kanselier, de graven Hei- bert en Wilhelm von Bismarck, aan het feestmaal tegenwoordig waren. Uit wrok daarvan hebben de neven van Bismarck: graaf August von Bismarck en graaf Bismarck Bohlen, die als ma joor en ritmeester bij het regiment dien den, hun ontslag genomen. De afscheuring der Bismareken van 's Rijks dienst breidt zich dus meer en meer uit, in plaats dat er eene verzoening nadert, zooals men zeide. De klove tusschen de keizerlijke dynastie en de familie Bismarck wordt steeds grooter en dreigt nooit meer ge vuld te zullen worden. De soldaat zag niets. Hij keerde zich om naar het strand, en zei zachtjes Vooruit De zwarte voorwerpen, die over het zand kropen, versnelden oogenblikkelijkhun beweging. Hue de Maurever had reeds lang die zwarte Vl6mken..,°P M. zaBd gezien. Terwijl hij zijn gehed deed, was Aubry ten gevolge van het langdurig nachtwaken in slaap gevallen. De grijsaard bad lang, op zijn knieën voor het kruis liggend, want er was twijfel en een pijnlijke wroeging in zijn binnenste opgekomen. Zijn altijd waakzaam oog was door een der open schietgaten naar het strand gericht. Hjj waakte al biddende. Gernimen tijd zag hij slechts een vormelooze schaduw, uit wier midden het klooster van den heiligen Michael zich als een reusachtige ge stalte in de lucht verhief. Aan de ramen en schietgaten van het kloos ter waren de lichten het een na het andere verdwenen, en de westewind had nog een Hau wen galm der nachtklok aangebracht. Toen bemerkte Hue de Maurever voor het eerst by den valen schijn der maan den na derenden vijand. Want een oud soldaat kon zich hier niet vergissen. Iedere eeuw heeft haar heerschend gebruik. De onze mag zeker niet op een overmaat van riddermoed bogen. Maar in 1450 was de geest der dapperen niet geheel en al verlamd. Niet tegenstaande den vooruitgang in de krijgskunst, bezat ieder soldaat nog iets van dat hooghar tig zelfvertrouwen op eigen dapperheid, dat den grondslag' der aloude ridderschap uit maakte. De leeftijd deed niets ter zake. me stoutmoedigheid miste zelfs de grijsaard U1<Mijnheer Hue de Maurever sloeg onwillekeu rig zijn hand aan zijn degen, maar trok ze wegens zijn eed terstond terug. Hij ging uit den toren, zonder er om te denken, Aubry in zijn slaap te storen. Er was nog tien minuten tijds. Aubry kon nog watrusten. Mijnheer Hue maakte langs den ringmuur de ronde, en wierp een blik van tevredenheid op die geïmproviseerde verdedigingswerken. Die monnik met zijn onuitputtelijken voorraad van vertelseltjes is een Hink soldaat, dacht bijde speurhonden zullen aan die stee- nen hun tandon kunnen wetten! Zoo was hij bij Heine en Simoimette geko men op het oogenblik, dat de beide meisjes, door den schrik verlamd, om hulp trachten te roepen. Sedert Simoimette en Reine heengegaan waren, stond hij daar alleen, tegen den muur der hut leunende. De krijgsman sprong over de borstwering van den ringmuur heen, en trachtte de plaats te ver kennen, terwijl zijn makkers naar boven klommen. Terwijl hij langs de lmt sloop, legde liem Hue de Maurever onverhoeds de hand op zijn mond. De krijgsman wilde roepen, maar de hand van den ouden Hue was een ferme prop de stem stikte den man in de keel. Met zijn andere hand greep Hue hem bij den gordel, en tilde hem als een veer in de hoogte. Komaan, zei hij, zich met zijn vracht op den muur vertoonende, en de belegeraars toe sprekende, die de ladders opklommen Denkt gij met een troep slapende wijven te doen te hebben'? Ik heb God gezworen, dat ik tegen de onderdanen van mijn heer Frans van F re- tanje mijn degen niet zal gebruikenmaai bij schurken, gelijk gij, heeft men geen degens noodig. Dit zeggende, wierp hij den armen soldaat den belegeraars op het hoofd, die door elkan der aan den voet der rots neervielen. O! die waardige en dappere heer! nep broeder Bruno uit, die juist met een zak schel pen terugkeerde o wat een vroolijk krijgs man! Dat is een geschiedenis, die ik nog lang verhalen zal ïïii ter oefening van zijn geheugen mompelde hij binnensmonds In het jaar vijftig doorstond Hue de Mau rever te Tombelène een beleg, door de aan vallers projectielen naar het hoofd te slingeren, welke projectielen uit een gedeelte dier aan vallers zelf bestond." Het noodsein was. intusschen gegeven. Alle vluchtelingen stonden op de muren. De belegeraars losten met hun wapens eemge schoten en sloegen in wanorde op de vlucht De krijgsman, die als kogel dienst gedaan had, werd door zijn kameraden weggedragen. Aubry herkende de stem vau Méloir, die zei De nacht is nog lang. Eer de zon op- o-aat, hebben wij nog tijd om hen meer dan eens met gelijke munt te betalen. Wij zullen u wachten, waarde heeren, riep Bruno op den muur staande, en gaan in tusschen naar de eetzaal. Die stem ken ik, zei Méloir stil staande. Conan zend dien schreeuwer eens een schot toe Men zag vuur, en hoorde Conan's buks knallen. Odie schurk, bromde Bruno woedend

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1